^

Zdraví

A
A
A

Spálit s alkalickými látkami

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Poškození tkání, označované jako popálenina, může být důsledkem tepelných faktorů, elektrického proudu, radioaktivních paprsků a některých chemických látek. Popálení alkalických kovů se vztahuje na kategorii chemických popálenin (T26-T28 podle ICD-10).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Rizikové faktory

Mezi hlavní rizikové faktory popálení alkáliemi - porušení pravidel léčby koncentrovaného louhu louhů (pracovní úraz), stejně jako v každodenním životě neopatrné použití různých typů silných bází (hašeného a nehašené vápno, louh sodný, amoniak).

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Patogeneze

Z chemického hlediska příčiny spálení jsou alkálie, že přímý kontakt a fyzikálně-chemické interakce alkálií (hydroxidy alkalických kovů, Na, Ca, K) je reakce typu koroze začne s lidskou pokožkou, to znamená, že agresivní látkou koroduje tkáně.

Patogeneze alkalických poleptání vzhledem k tomu, že je nevratný alkalická hydrolýza, v nichž jsou hydroxylové anionty alkalické (OH - ) štěpeného lipidů a ceramidů keratin ve stratům corneum, zlomit amidové vazby proteinových molekul epidermis a podkožní tkáně, což způsobuje intersticiální absorbance tekutin. Kompletní denaturace proteinů na alkalického hořet je dokončen, když je základna váží sérové proteiny albumin, přičemž: člení osmotický tlak v buňkách, produkty hydrolýzy vytvořené mlékem (Albumináty), poškozené buňky kůže a měkkých tkání bobtnat a rychle umírají.

Albumin se může rozpouštět, ale nemůže koagulovat, takže spalování alkalických kovů je docela hluboké - se specifickou vlhkou (kolagenovanou) nekrózou. Kůra vytvořená na místě hoření má volnou strukturu, která mnohonásobně zvyšuje riziko infekce spáleniny. Podle lékařů-kombustiologov jsou alkalické popáleniny velmi nebezpečné a léčí se pomaleji než jiné chemické popáleniny.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Symptomy alkalické popáleniny

První příznaky popálení alkalických kovů jsou pocit "mýdlové" pokožky (to je známka emulgace mastného tuku epidermis vylučovaného mazovými žlázami). Velmi rychle dochází k podráždění a zarudnutí v kůži, která přichází do kontaktu s chemikálií.

Čím delší alkálie působí na kůži, tím intenzivnější jsou příznaky popálení s alkalickými látkami, jako je pálení a otoky kůže, necitlivost nebo bolest.

Měli bychom mít na paměti, že v tkáni difundují alkálie, takže dochází k rozšíření patologického procesu (pronikání), což vede k poškození subkutánních struktur, které se okamžitě neobjevují na povrchu.

Pokud je poškozena horní vrstva kůže (epidermis), vzniká povrchní popálenina (stupeň 1), což se projevuje splavením, pálením a bolestivými pocity.

Klinické příznaky popálení s alkalickými látkami se zvyšují ve 2. A 3. Stupni, kdy kontaktní plocha kůže s chemickou látkou přesahuje průměr 8 cm a hlubší vrstvy dermis, subkutánní a měkké tkáně jsou ovlivněny. Bubliny neexistují pro daný typ chemických popálenin, na vypálené ploše se objevuje špinavě bílá volná kůra, u které začíná nekróza tvorbou a vylučováním hnisu. Vzhledem k tomu, že hořící povrch ve většině případů podstupuje bakteriální iniciaci, vzniká zánět. Tento stupeň nebo fáze se nazývá hnisavý-nekrotický a v tomto okamžiku je nutná odpovídající léčba.

Pak se postupně objevují fáze (fáze): čištění spáleniny z hnisu, regenerace epitelu kvůli granulační tkáni a zjizvení rány.

Pokud alkalických hit na obličeji, může se stát, s alkalickými poleptání očí - velmi nebezpečném poranění s poškozením rohovce, sítnice, sklivce, což vede k částečné nebo úplné ztrátě zraku.

Příznaky, při nichž oko hoří alkalickými látkami, způsobuje silné bolesti v oku, zvýšené slzení a křeče očního oka (blefarospazmus). Další informace v článku - Chemické oční poleptání

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Diagnostika alkalické popáleniny

Hlavní diagnózou popálenin alkalických kovů je určení oblasti léze, která je ve skutečnosti indikací úrovně závažnosti popálení. Obvykle lze tuto úroveň stanovit dva dny po přijetí popáleniny.

Pokud pro mnoho pacientů s diagnózou ‚spálit žíravý„znamená pouze vnější poškození kůže, pak lékař je to signál, aby byla připravena zabránit následkům a komplikacím popálenin (šok, intoxikace, abscesy, sepse), a ve svém vývoji - včas rozpoznat a léčit. Vzhledem k mechanismu poškození tkáně vypálit louhu se týká těžké, a proto může vyžadovat chirurgické ošetření (na hluboké nekrózy).

Kromě toho výše uvedené hydroxylové anionty alkalisů způsobují nejen vnější poškození: při vysokých koncentracích a dlouhodobé expozici mohou proniknout do krve a zvýšit její pH. To vede k rozvoji alkalózy s poruchou srdeční a ledvinové funkce.

V případech alkalických očních popálenin se však používá instrumentální diagnostika: oči jsou vyšetřovány oftalmoskopem a provádějí se další vyšetření. Oční lékaři se to zabývají.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Kdo kontaktovat?

Léčba alkalické popáleniny

První pomoc při popáleninách s alkalickými látkami

První pomoc při popáleninách alkalickými látkami je:

  • při okamžitém mytí postižené kůže studenou tekoucí vodou, která se provádí po dobu nejméně 15 minut;
  • při ošetření vodou namočených míst s jedním z okyselujících roztoků: 2% roztok kyseliny citrónové nebo kyseliny borité (pro 250 ml vody ½ čajové lžičky); 1% roztok kyseliny octové; roztok směsi 9% stolního octa s vodou (v poměru 1: 3).

První pomoc při popáleninách s práškovými alkáliemi by měla být zahájena jeho pečlivým odstraněním z kůže v suché formě a teprve potom může být postižená oblast promyta vodou a okyseleným roztokem. Všimněte si, že rozpouštění suché alkalie ve vodě způsobuje její škodlivý účinek na pokožku.

Pokud je hoření způsobeno nehaseným práškem, nemůže být v žádném případě omyta vodou. Je nezbytné odstraňovat alkalické látky ošetřením pokožky jakýmkoli rostlinným olejem, po němž následuje suchá sterilní ubrousek.

Při vystavení kůži popraskané vápno, po promytí vodou několikrát vypláchnout postiženou oblast oslazenou vodou (lžíce cukru bez klouzání pro 250 ml vody). Tento roztok můžete provést tímto řešením.

Vyhořte oči alkalickým roztokem a také několik minut vypláchněte studenou vodou (pouze pod tryskou), poté pokračujte v mytí očí 2% roztokem kyseliny borité nebo kyseliny citronové. V takovém případě musíte naléhavě požádat o lékařskou instituci.

Přečtěte si také: Co dělat s chemickým vypálením?

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Léčba popálenin alkalickými látkami v nemocnici

V mírných případech je horní vrstva ošetření kůže popálení alkálií se může provádět za použití všech známých Panthenol rozprašováním, mazání sintomitsina a sprej Oksitsiklozol (oxytetracyklin antibiotikum a kortikosteroidy prednisolon), antiseptické léky ve formě roztoků pro lokální použití nebo Dioksizol Novoimanin.

Dioxysol obsahuje antibakteriální látku, dioxid a lidokain anestetikum. Droga je používána nejen k boji proti infekci, ale také ke stimulaci procesu opravy v raněné hoře, pro kterou zpracovává poškozenou oblast a zvlhčuje obvaz - jednou denně. Postup může být doprovázen mírným pálením, ale prodloužené užívání tohoto roztoku může způsobit vedlejší účinek ve formě včel. S problémy se srdcem (bradykardií), nízkým krevním tlakem a těhotenstvím je Dioxysol kontraindikován.

1% alkoholický extrakt z třezalky - Novoimanin - pomáhá při hojivém vyhoření (vysušení) a snižuje zánět. Pro vyčištění rány nebo vlhčení obvazu je třeba zředit vodou (5 dílů 1 díl extraktu).

Jak doma, tak v nemocnicích se používá účinná dávková forma, jako je masť (nebo gel). Lékaři doporučují poleptání jakékoliv příčiny, a antibakteriální masti Levomekol Levosin (s chloramfenikol) Streptonitol (s sulfonamidy) Sulfargin (se stříbrnými sulfathiazol), atd. Veškeré informace v materiálu. - mast na popáleniny.

A o jakých metodách se používá při léčbě středně těžkých a těžkých popálenin, můžete se naučit od samostatné publikace - Léčba popálenin

Alternativní léčba

Při použití alternativního ošetření ve formě kompresí a lotion byste měli pamatovat na dodržování pravidel antiseptik. Proto je nejlépe použít odtučení léčivých rostlin a ne přípravky, které se připravují bez tepelného ošetření (tj. Mohou se stát zdrojem infekce rany).

Doporučená alternativní léčba bylinami zahrnuje odvar z neplodných květů, třezalku tečkovanou, listy z plantejníka, bavlněného krku, sladkého jetele. Odstraňuje zánět silného vývaru bobkových listů (5-6 listů na šálku vroucí vody). Bylinné odvar je připraven na základě lžíce surovin pro 200-250 ml vroucí vody (vařit asi 10-12 minut); po naléhání na vývar, jsou při výměně dresinků (1-2 krát denně) omyty popáleninami.

Pus stlačuje šťávu z aloe; šťávy z bonbónu suší (zředěné vařenou vodou 1: 1); pomáhá odstranit zánět esenciálního oleje z cedru, eukalyptu, čajového stromu; urychluje hojení popálení alkalickým krémem se šťávou z listů a stonků zlatého knírku (kallisium parfémovaný), propolisu, mumií.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Prevence

Popáleniny s alkalickými látkami mohou vést k hluboké nekróze tkání, takže nejlepší prevencí tohoto druhu traumatického účinku je opatrnost při manipulaci s chemikáliemi jak v práci, tak doma. Při práci s alkalickými látkami je třeba nosit uzavřené oblečení, chránit ruce gumovými rukavicemi a oči - pomocí speciálních ochranných brýlí.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Předpověď

Prognóza hoření závisí na stupni jeho závažnosti. Menší povrchní popáleniny alkalických látek se zpravidla léčí poměrně rychle pomocí vhodné léčby. Závažnější popáleniny vyžadují dlouhou léčbu a zanechávají na těle zneklidňující jizvy, poškozují svalovou tkáň, mohou omezit pohyblivost kloubů v oblasti hoření.

trusted-source[60], [61]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.