^

Zdraví

A
A
A

Suché oči (syndrom suchého oka)

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Suché oči (Sjögrenův syndrom) jsou chronické onemocnění s primární lézí slzných a slinných žláz. Syndrom „suchého oka“ se vyvíjí pomalu, a pokračuje se chronicky období remise a exacerbace s nedostatkem slzné tekutiny vstupující do vaku konyunktavalny pro zvlhčování přední stěny oční bulvy. Výsledkem je periodická sušení spojivky a rohovky, což vede ke vzniku nepříjemné pocity sucha, křeče, a svědění pocit cizího tělesa pod víčky, fotofobie, špatná tolerance větru, kouře. Všechny tyto příznaky suchých očí se zhoršují večer.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny suché oči

Příčiny vývoje suchých očí nejsou známy. U některých pacientů se objevují příznaky revmatoidní artritidy nebo jiné příznaky poškození pojivové tkáně. Ženy jsou častěji (90%) ve věku nad 40 let, obvykle s nástupem menopauzy.

Co způsobuje suché oči?

trusted-source[6], [7]

Symptomy suché oči

Suché oči mají následující příznaky - podráždění, pocit cizího těla, hoření, slizové vláknité výboje a periodické "mlžení". Méně časté příznaky suchých očí - svědění, fotofobie a únava nebo pocit těžkosti v očích. Pacienti s vláknitým keratinem si mohou stěžovat na silnou bolest při blikání. Pacienti se zřídka stěžují na suché oči, ačkoli někteří mohou zaznamenat nedostatek emočních slz nebo nedostatečnou reakci trhání na podněty (například cibule). Příznaky suchého oka jsou často zhoršuje vnějšími faktory, spojené se zvýšenou trhací odpařování (např., Vítr, klimatizace, centrální topení), nebo při velmi dlouhém čtení blikajících pohyby, je-li frekvence podstatně snížena. Příznaky suchých očí také poklesnou se zavřenýma očima.

Zhoršený slzný film

Prvním znakem suchých očí jsou nitiny mucínu. Obvykle se při roztrhání slzného filmu mucinózní vrstva mísí s lipidovou vrstvou, ale rychle se vypláchne. V "suchém" oku se mucin smíchaný s lipidovou vrstvou začíná hromadit v slzném filmu a při blikání se posune. Legrační rys mucin - uschne se velmi rychle a velmi pomalu rehydratají.

Okrajový slzný meniskus je měřítkem objemu vodné vrstvy v slzném filmu. Normálně se objem menisku mění ve výšce od 0,1 do 0,5 mm a vytváří konvexní pás s pravým horním okrajem. Při suchých očích může meniskus získat konkávní tvar, být nerovný, tenký nebo nepřítomný.

Při narušení funkce meibomských žláz je pozorován pěnivý výtok v slzném filmu nebo podél okrajů očního víčka.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Keratopatie

Bodová epiteliopatie zachycuje dolní polovinu rohovky.

Vlákna rohovky se skládají z malých hrobů hlíny ve tvaru čárky na úrovni epitelu. Připojený jeden konec k povrchu rohovky; Volný konec se pohybuje při blikání.

Vláknité infiltrace jsou průsvitné, bílo-šedé, lehce vystupující formace různých velikostí a tvarů. Skládají se z hlenu, epitelioidních buněk a protein-lipidových složek. Oni jsou obvykle identifikováni s hlienovými vlákny, když obarvený s bengálskou růžovou.

Je třeba si uvědomit, že "suché" oko podporuje vývoj bakteriální keratitidy a časté vředy, které mohou vést k perforaci.

Etapy

Existují 3 stupně poškození očí: hypoxie slzných tekutin, suchá konjunktivitida, suchá keratokonjunktivitida. Vzhledem k podráždění očí nA časných stadiích onemocnění slezeobrazovanie reflexních zvyšuje, které mohou být doprovázeny klinickou hypersekrecí slz - slz stagnace a dokonce vodnaté oči. Nejdéle dochází k úbytku slz s podrážděním očí prudce klesá, s slzami v plačce chybí. Ve spojivkovém vaku je nalezeno viskózní filamentózní tajemství, které se skládá ze slz a zplodinových epiteliálních buněk. Spojivka je mírně hyperemická, papilární hypertrofie je často pozorována podél horního okraje chrupavky. Povrchové, drobné různé velikosti a tvary zákal, barvení flyuorstseinom vznikají především v dolní polovině rohovky, a později - přes rohovku. „Suché oko“ náchylné k progresi, to může způsobit jiné orgány a systémy těla: suché sliznice úst, nosu, krku, pohlavních orgánů, chronické polyartritidy a později - porušení jater, střeva, kardiovaskulární a urogenitální oblasti.

trusted-source[13], [14]

Diagnostika suché oči

Při provádění diagnózy „suchého oka“ je třeba považovat za typické potíže pacienta, výsledky biomikroskopie studijních okrajů víček, spojivky a rohovky, stejně jako jednotlivé zkoušky.

Zvláštní studie se suchými očima

 • Standardní test je test, který vyhodnocuje stabilitu slzného filmu. Při pohledu dole ve vytaženém století je 0,1-0,2% roztok fluoresceinu přidán do oblasti končetiny po dobu 12 hodin. Po zapnutí štěrbiny by pacient neměl blikat. Diagnostická hodnota je doba trhliny slzného filmu kratší než 10 sekund.
 • Vzorek Schirmer se standardním proužkem filtračního papíru, jeden konec vložený do spodního víčka. Po 5 minutách se pás se odstraní a délka navlhčený části se měří: jeho hodnota je menší než 10 mm, může být svědčící o mírný pokles slzného sekrece tekutin a méně než 5 mm, - významné.
 • Vzorek s 1% roztokem bengálskou zejména informativní, neboť umožňuje určit mrtvé (obarvené) epiteliální buňky, které pokrývají rohovky a spojivky.

Diagnóza "suchého oka" zahrnuje určité potíže a je založena pouze na výsledku komplexního hodnocení stížností a symptomů pacienta, jakož i výsledků funkčních testů.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Čas prasknutí slzného filmu

Doba prasknutí slzného filmu je ukazatelem jeho stability. Měří se takto:

 • fluorescein se instiluje do dolního konjunktiválního oblouku;
 • je pacient vyzván, aby blikal několikrát a pak nezmáčkne;
 • slzný film se zkoumá v širokém úseku štěrbinové lampy s kobaltovým modrým filtrem. Po chvíli vidíte roztržení slzného filmu, což naznačuje vznik suchých oblastí.

Zohledněte čas mezi posledním blikáním a vzhledu prvních náhodně umístěných suchých oblastí. Jejich vzhled vždy na jednom místě by neměl být vzat v úvahu, protože to není způsobeno nestabilitou slzného filmu, ale je lokálním rysem reliéfu rohovky. Doba vzhledu suchých oblastí za méně než 10 sekund je odchylka od normy.

Bengálská růžová

Používá se k barvení neživých epiteliálních buněk a mucinu. Bengálská růžová zbarvuje změněnou bulbární spojovku ve formě dvou trojúhelníků se základy k limbusu. Korneální vlákna a infiltrace také skvrny, ale intenzivněji. Nevýhodou bengálského růžového je to, že může způsobit dlouhodobé podráždění očí, zejména při výrazném "suchém" oku. Pro snížení podráždění lze použít malé množství kapek, ale lokální anestetika by neměla být použita před instilací, protože mohou způsobit falešně pozitivní výsledek.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Test Schirmer

Používá se v případě, že se předpokládá nedostatek slzné tekutiny bez biomicroskopických příznaků suchého oka. Zkouška spočívá v měření vlhké části speciálních papírových filtrů o šířce 5 mm a délce 35 mm (č. 41 Whatman). Test může být proveden s lokální anestezií nebo bez ní. Při provádění testu bez anestezie (Schirmer 1) měřicí společné, základní a reflexní produkce slz, a s použitím anestetika (Schirmer 2) - oba sekrece. V praxi lokální anestézie snižuje reflexní sekreci, ale zcela nevylučuje. Zkouška se provádí následovně:

 • lehce odstraňte stávající trhání;
 • Papírový filtr, ohnutý ve vzdálenosti 5 mm od jednoho konce, je umístěn v dutině spojivky mezi středním třetím a vnějším třetím dolním víčkem, aniž by se dotýkal rohovky;
 • pacient je požádán, aby oči otevřel a blikal jako obvykle;
 • Po 5 minutách se filtry odstraní a vyhodnotí se množství zvlhčování.

Normální výsledek je větší než 15 mm bez anestezie a o něco méně s anestezií. Rozsah mezi 6 a 10 mm je normální mez a výsledek menší než 6 mm indikuje snížení sekrece.

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Kdo kontaktovat?

Léčba suché oči

Léčba suchých očí představuje velké obtíže. Individuální výběr léků je nutný.

Doporučujeme:

 • stálou instilaci umělých slz;
 • v noci vymezte dezinfekční masť nebo oko gelový solkoseril nebo Actovegin;
 • odstranit příčinu, která způsobila "suché oči" (léčba základního onemocnění);
 • zabránit dlouhodobému pobytu v suchých a horkých oblastech;

Je-li to nutné, vložte do slepých kanálků zvláštní obturates nebo proveďte okluze slzných bodů chirurgickými metodami.

Léčba suchých očí

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.