^

Zdraví

A
A
A

Syndrom červených očí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Syndrom červených očí je mikrocirkulační porucha způsobená povrchním zvětšením sklerálních cév a je nejčastějším příznakem v oftalmologii.

Existuje mnoho příčin, které způsobují vzhled červených očí. Tento symptom doprovází různé fyziologické stavy nebo je známkou patologických a očních onemocnění. Zobávané oči způsobené fyziologickými příčinami nevyžadují konzultace s lékaři. Červenost, jejíž příčinou je patologický proces, vyžaduje naléhavou léčbu lékařské pomoci.

Obvykle je průhledná spojivka viditelného orgánu viditelná bílá sklera. Zčervenání se objevuje v důsledku zvětšení a zvýšení krevních výplní nádob, které krmí oko, způsobené podrážděním nebo různými nemocemi. Intenzita vaskulárního vzoru nesouvisí se závažností onemocnění. Pokud dojde k zarudnutí očí, je třeba vyvarovat se následujících faktorů: bolesti v oblasti očí, narušení zrakové ostrosti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny syndrom červených očí

Vzhled syndromu červených očí může vyvolat následující faktory:

 • fyziologický charakter;
 • prostředí;
 • patologické procesy vyskytující se ve zraku;
 • nemoci, které nemají žádnou souvislost s oftalmologickou patologií.

Fyziologické příčiny. Hlavní charakteristickou vlastností je nepřítomnost procesu zánětu. Zčervenání se vyskytuje bez komplikací a negativních důsledků při odstraňování fyziologických účinků. Zarudnutí může dojít s nadměrnou fyzickou námahou, kýchání, dlouhodobé kašel, dlouhotrvající pláč, nedostatek spánku, rutinní tvrdé práce, alkoholu, podráždění očí nejsou správně korigovány čočky nebo brýle nejsou přesně sladěny.

Faktory prostředí. Mají fyzickou nebo chemickou povahu. Podráždění, když jsou vystaveny slunečnímu záření, silné větry nesoucí prach nebo částice písku, dlouhodobé expozici těžkého mrazu, nízké světlo, změny počasí, cizí tělesa Oční (písek, vlasy, prach).

Syndrom červených očí způsobuje trauma zrakového orgánu tupým předmětem nebo dráždivou chemikálií. Mezi chemické faktory patří - podráždění očí cigaretovým kouřem nebo smogem, vodou, různými aerosolovými látkami, čištěním a detergenty.

Patologie oka. Patologické procesy, které se vyskytují v organismu vidění, jsou rozděleny na infekční a aseptické.

Mezi infekční patří:

Aseptické procesy doprovázející syndrom červených očí:

 • keratopatie,
 • keratotonus,
 • ztenčení a vředy rohovkové vrstvy,
 • hemoragické léze očních tkání,
 • nádory v slzné žláze,
 • syndrom pomalého století,
 • trichiaz,
 • oddělení sliznic očí, glaukom, atd.

Za přítomnosti patologických očních procesů infekčního nebo neinfekčního původu je pozorováno zčervenání různých intenzit a lokalizace v závislosti na příčinách jejich příčin. Každé oční onemocnění kromě červených očí je doprovázeno specifickou symptomatologií. Syndrom červených očí signalizuje jak nebezpečné nemoci, tak ty, které vedou k úplné ztrátě zraku.

Patologie, které se netýkají očních onemocnění. Vzhledem k tomu, že vizuální orgány mají úzké spojení se všemi tělesnými systémy, některé patologické procesy vyvolávají syndrom červených očí. Červený oční syndrom, spojený s akutními nebo chronickými onemocněními jiných orgánů a systémů, je přítomen po velmi dlouhou dobu a není důsledkem zánětlivých procesů v očních strukturách. Nejčastěji syndrom červených očí způsobuje onemocnění, která ovlivňují cévní tón, použití antikoagulancií, přímé a nepřímé účinky a poruchy koagulačního systému.

Nemoci, které často způsobují zarudnutí očí:

 • Hypertenzní onemocnění.
 • Alergická onemocnění (alergická rýma, senná rýma, bronchiální astma), chronická onemocnění vyskytující se poruchou odtoku krve z orbity očí, diabetu, artritidy, systémové vaskulitidy, suchých sliznic, nemocí Besnier-Boeck-Schaumann, Wegenerova granulomatóza, otravy prodloužený organismus ( kouření, alkoholismus, toxikóza během těhotenství).
 • Předávkování antikoagulancií (hemofilie, trombocytopenická purpura) spolu se zarudnutím způsobuje injekci sklery (malé nebo skvrnité krvácení na skleře).

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory vyvolávající výskyt syndromu červených očí patří:

 • klimatické nepříznivé podmínky (jasné slunce, ostrý vítr, těžké mrazy);
 • přítomnost autoimunitních onemocnění;
 • chemické dráždění (voda v bazénu, stříkání aerosolů);
 • alergické stavy;
 • nepřetržité nepřetržité zatížení očí (pracuje u počítače, sleduje televizi, pracuje v špatném osvětlení);
 • mechanické zranění (škrábance, cizí tělesa, údery s tupými předměty);
 • přítomnost poruch v endokrinním systému (diabetes mellitus, tyreotoxikóza);
 • porušování pravidel nošení brýlí a kontaktních čoček;
 • hypertenze;
 • věk xeroftalmie (suchost oční membrány);
 • chronická únava;
 • nadměrná fyzická námaha;
 • používání nekvalitních kosmetických přípravků (řasenka, stíny, oční linky);
 • kontaktovat infekci špinavými rukama;
 • přítomnost infekčních onemocnění.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Patogeneze

Sklera, sliznice oka a oko oka jsou hojně zásobovány krví rozvětvenou sítí krevních cév. Zkusnění oka je důsledkem dilatace cévní stěny, jejího ztenčení a naplnění velkým objemem krve, než je obvyklé. Cévní vzor vystupuje na bílém povrchu blery a stává se jasně viditelným.

Když je porušena celistvost cévní stěny, dojde k malému krvácení. Změna rovnováhy průtoku krve a napětí cévní stěny je vyvolána narušením odtoku krve ze zraku. Příčiny, které způsobují dyscyrkulaci, mohou být stagnační, zánětlivé nebo alergické. Zkusnění může pokrývat celý povrch bělidla nebo být lokalizováno v oddělených oblastech.

Zčervenání očí může probíhat bez vnějších zásahů nebo vyžaduje naléhavou pomoc specialistů. Konzultace s oftalmologem je nutná, pokud je proces dlouhý, bolestivý a je doprovázen hnisavým nebo serózním výbojem.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Symptomy syndrom červených očí

Syndrom červených očí nevzniká jako nezávislý projev onemocnění. Obvykle existuje kombinace několika příznaků se zarudnutím očí. Stížnosti pacientů závisí na základní příčině onemocnění. Níže jsou příznaky některých onemocnění, ke kterým dochází při zčervenání očí.

Červené, zanícené oči - onemocnění spojivek

Alergická konjunktivitida - silný oko svědění, zčervenání a otok spojivky a slzení, následovaný rýmy, kýchání nebo podráždění v nose.

Infekční (bakteriální) konjunktivitida - existuje purulentní výtok, edém spojivky a někdy až století žluté šedé skvrny na spojivce.

Virové - otok spojivky, svědění a pocit cizího těla, je vyjádřen vaskulární vzorek v oku.

Chemická konjunktivitida - objevuje se při vystavení potenciálním chemickým podnětům (prach, kouř, aerosoly, chlor, fosgen).

Hyposfagma (krvácení z konjunktiválních kapilár) - probíhá asymptomaticky, lokalizuje malé subkongvuktivně krvácení.

Syndrom suchého oka je pocit "písku v očích", obraz je rozmazaný a mlhavý, je poznamenána těžká oční víčka. Nemoc ovlivňuje lidi, kteří tráví hodně času před počítačovým monitorem, televizí, v klimatizovaných pokojích s nedostatečnou produkcí slzné tekutiny.

Nádory spojivky - projevující se světlem mírně vyvýšeným nad povrchem formace, červenými očima, rozmazaným viděním, pocity pálení.

Červené, zanícené oči - onemocnění rohovky

Virové keratitida - rohovka s hrubým povrchem, červené oči, silná bolest oka doprovázen pálení a mravenčení, závažný otok spojivky, slzení, fotofobie, pocit cizího tělesa v oku.

Epidemie (adenovirus keratokonjunktivitida) - zarudnutí očí, slzení, fotofobie, zduření lymfatických uzlin před ušima a prstencovou otoku spojivek.

Keratitis. Vzhledem k dlouhodobému používání kontaktních čoček se objevují dakryoree, červené oči a edém rohovky. To vede ke ztenčení a vředu rohovky.

Vřed v rohovce. Existuje defekt vředu podobný kráteru s opacitou rohovky. To může nastat u lidí, kteří neodstraňují kontaktní čočky v noci, s infekcí rohovky různými patogeny.

Oční zoster (oční zoster) - vyrážka na první větve trojklaného nervu, otok víček, zarudnutí, silné bolesti, málokdy jednostranný.

Červená, zanícená oka - onemocnění sklera

Episleritida je častěji jednostranná, lokalizovaná zarudnutí, mírné podráždění a slzám.

Scleritida je onemocnění zraku, které je doprovázeno silnou bolestí, fotofobií a slzami. Může se objevit jako načervenalé nebo modravé skvrny pod bulbulovou spojivkou. Bolest je oteklá, komprese oka je bolestivá. Často se vyskytuje autoimunitní původ.

Akutní glaukom útok - je silná bolest v očích, Cephalalgia, nevolnost, barevné „svatozáře“ kolem světel (halo), zákal rohovky (otoky), snížení zrakové ostrosti.

Přední uveitida je bolest v očích, fotofobie, ciliated ohniska, je vyjádřen vaskulární vzorek (zčervenání spojivky, hlavně na rohovce). Často souvisí s autoimunitními chorobami, neklidným traumatem očí. Možná zhoršení ostrosti a jasnosti vidění nebo přítomnosti exsudátu v přední komoře oka (hnisavost).

Etapy

Existují tři fáze syndromu červených očí:

Povrch - největší zarudnutí je patrné v periferní oblasti spojivkového vaku. Tento typ hyperemie se projevuje rozšířením cév v konjunktivě, což svědčí o vzniku zánětlivého procesu na povrchu oční bulvy. Zde potřebujete odbornou konzultaci, ale nikoli naléhavou (můžete navštívit oftalmologa během 1-2 dnů).

Hluboké (ciliární) - kolem končetiny je jasně červený okraj. To naznačuje zánět uvnitř oka. Existuje taková situace s onemocněními rohovky, duhovky, ciliárního těla. Tento stav vyžaduje naléhavou konzultaci.

Smíšený - je přítomen jako hyperemie cév spojivky a cévy skléry kolem limbusu. Tato podmínka vyžaduje naléhavou odbornou radu.

Stojí za to zvážit, který z příznaků je dominantní.

trusted-source[19], [20]

Formuláře

V závislosti na příčině syndromu "červených očí" a lokalizaci procesu se rozlišují tyto typy:

 1. Infekční (způsobené virovými, bakteriálními, plísňovými nebo chlamydiovými patogeny).

Pokud jej doprovází syndromem „červených očí“, pálení v očích, pocit písku pod víčky, citlivost na světlo, je velmi pravděpodobné, že příčinou problémů je zánět spojivek způsobena různými patogeny. Je nutné přijmout dodatečná hygienická opatření a zánět. Když se hnisavý záchvat začne objevovat na očních víčkách, znamená to, že existuje bakteriální infekce a lékařská konzultace je nutná.

 1. Alergická.

Symptomatologie je velmi podobná výše uvedené konjunktivitidě, ale s převahou spáleniny a svědění, edému víček, slzám a souběžným alergickým příznakům. Hlavní rozdíl mezi konjunktivitidou (bez ohledu na etiologii) - ostrost a jasnost vidění zůstává nezměněna a není ostrost.

 1. Způsobuje oční onemocnění.

Akutní záchvat kloubového glaukomu. S náhlým výskytem syndromu červených očí, doprovázené silnými bolestmi, rozmazané vidění, nevolnost a zvracení jsou více pravděpodobné, že bude diagnostikován s útokem glaukomem s uzavřeným úhlem. Jedná se o stav, při kterém dochází k prudkému nárůstu očního tlaku, který může způsobit úplnou ztrátu zraku. Tento stav vyžaduje okamžitou konzultaci s oftalmologem.

Přítomnost autoimunitních stavů, chronických onemocnění nebo onemocnění v akutním stadiu, poruchy spojené s koagulabilitou krevního systému atd. Také způsobí syndrom červených očí. Ale symptomologie základní nemoci převažuje.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Komplikace a důsledky

Důsledky a komplikace závisí na základním onemocnění, které způsobilo syndrom červených očí. V různých případech bude prognóza záviset na včasnosti a účinnosti léčby, která byla zahájena. Ignorovat zčervenání očí, trvající více než dva dny, to nestojí za to. Je nutné navštívit oftalmologa. Pokud se objevily další příznaky (bolesti v oční oblasti, patologické výtoky, zhoršení zraku, pocit pálení a cizí tělo v oku), došlo k syndromu červených očí. Nepotřebuje lékařskou pomoc pouze v případě fyziologického projevu syndromu červených očí. Stačí odstranit příčinu a nádoby se postupně dostanou do normálu, aniž by vyvolaly komplikace.

Pokud jsou oči ovlivněny chemickými látkami, prognóza závisí na povaze poškozujícího činidla a délce kontaktu s očními strukturami.

U konjunktivitidy je prognóza příznivá. Včasná léčba začíná trvat 5-7 dní (virová konjunktivitida) na 1-2 týdny (bakteriální). Konjunktivitida alergické geneze zmizí, když je alergen odstraněn. Jsou však možné závažnější následky (keratitida, vyhrožující ztrátu zraku), a proto není nuceno zanedbávat léčbu konjunktivitidy.

Hyposfagmus. Předpověď je příznivá. Kromě kosmetických defektů jiných nepohodlí pacient nemá zkušenosti. Zvláštní krvácení zmizí až do konce druhého týdne.

Syndrom suchých očí. Pokud nastavíte pracovní režim a odpočinek v počítači včas nebo začnete používat speciální kapky, pak se neobjeví komplikace. Zahájený proces je nebezpečný jizvením, amblyopií, vývojem konjunktivitidy.

Keratita je nepříznivá prognóza. Bez řádné léčby vede k významnému poškození nebo úplné ztrátě zraku.

Episkleritida. Předpověď je příznivá. V 60% případů nastane samoléčení, ale konzultace s oftalmologem neublíží.

Svítí. Prognóza závisí na důvodech a taktice terapie. Komplikace: keratitida, iridocyklitida, jizva deformaci oční bulvy, sekundární glaukom, a endo- Panophthalmitis, zakalení sklivce oka, odchlípení sítnice.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Diagnostika syndrom červených očí

Podrobná anamnéza a podrobné oční vyšetření umožňují stanovit přesnou diagnózu.

Po shromáždění anamnézy vyšetří lékař oko. Inspekce zahrnuje:

 • hodnocení zrakové ostrosti levého a pravého oka odděleně,
 • studium očních pohybů v různých směrech,
 • oční vyšetření štěrbinová lampa, se zvláštním důrazem na víček, spojivky, rohovky změny (hladkost povrchu, čirost, přítomnost patologických sekrecí) tvoří žáků a jejich reakce na světlo,
 • studie nitroočního tlaku,
 • přezkoumání fundusu.

K objasnění patologii činidla optického tělesa (zánět spojivek, vředy rohovky, keratitida) používá bakteriologickou analýzu obsahující zaočkování kultury a studovat. Při kombinovaném glaukomu je indikována tonometrie a gonioskopie. Scleritida je diagnostikována pomocí specializovaného oftalmologického zařízení.

Instrumentální diagnostika

Nejčastěji používají oční lamely štěrbinovou lampu, pomocí níž lékař dokáže posoudit strukturu oka, spojivky a stav rohovky. K diagnostice syndromu suchého oka by měly být provedeny speciální testy.

Proces na Schirmere. Je založen na kontrole počtu slz pomocí pásů speciálního papíru, které jsou umístěny v dolní části spojivky. Trvá to pět minut. Odhaduje se stupeň zvlhčování pásů. Délka pásu navlhčeného slzami se měří. Před zahájením léčby použijte anestetikum, abyste zabránili slzám v důsledku podráždění spojivky s papírem.

Biomikroskopie oka. Studium struktur vizuálního orgánu pomocí nekontaktních metod zkoumání s rostoucím. Diagnostika se provádí pomocí speciálního přístroje (oftalmický mikroskop) a štěrbinové lampy.

Gonioskopie. Vizuální metoda, umožňující zvážit strukturu přední komory oka, skrytá za končetinou. K provedení tohoto postupu je nutná speciální oční čočka (gonioskop) a štěrbinová lampa. V důsledku této studie je možné posoudit stupeň otevřenosti úhlu přední komory, detekovat neoplasmy, patologickou fúzi vrstev a struktur výhledu.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Nejčastější onemocnění očí, u kterých je zarudnutí:

 • Konjunktivitida. Toto je nejčastější onemocnění oka. To může být způsobeno bakteriemi, viry, ale také může nastat s alergiemi.
 • Keratitis. V mnoha případech to je způsobeno vnějšími faktory (plavání s oči otevřenými pod vodou bez ochrany očí, prodloužená expozice jasnému intenzivnímu slunění bez slunečních brýlí).
 • Zánět rohovky. Vyskytuje se v důsledku infekce, nejčastěji herpetické.
 • Syndrom suchých očí. Vzniká kvůli nedostatku slzné tekutiny, což ovlivňuje správné fungování oka. Napájí rohovku a spojivku. Slzy omyjí povrch oka, odstraňují prach a malé částice cizích těles. Mají antiseptické vlastnosti, slzy chrání oči před zánětem.
 • Mezi příčiny syndromu suchého oka patří: znečištění životního prostředí, ozón, cigaretový kouř.
 • Akutní záchvat glaukomu. Glaukom je onemocnění, které se po mnoho let trpělivě rozvíjí. Většina pacientů tuto chorobu nezaznamená v raných stádiích onemocnění. Nevyvolá bolest ani jiné příznaky.

trusted-source[38], [39]

Kdo kontaktovat?

Léčba syndrom červených očí

V případě léčby syndromu červených očí neexistuje žádná obecná metoda nebo lék pro všechny projevy spojené s nástupem tohoto onemocnění. Je třeba si uvědomit, že se může týkat jakýchkoli očních onemocnění, a proto se budou doporučovat různé léčebné postupy.

U konjunktivitidy se léčba opírá především o odstranění podráždění. Aplikujte různé oční kapky v závislosti na příčině zánětu spojivky.

Pro odstranění příznaků spojivek virového původu pomocí kombinace teplé obklady a umělých slz kapek (umělé slzy - hydratační oční kapky, například „Sisteyn“, „Oksial“ a jiná léčiva této farmakologické skupiny). Specifické roztok léku v léčbě virová konjunktivitida, jsou oční kapky „Oftalmoferon“ účinná složka je interferon syntetizován. Pokud se objeví známky infekce bakteriální etiologie, používají se kapky obsahující antibakteriální látky. V akutní bakteriální zánět spojivek terapie provádí za použití časté instilaci oka (více než 3 krát denně) oční roztoky léčiv (sulfacetamid 30%, 0,25% chloramfenikol), a kterým se masti prostředky, které obsahují antibiotika (tetracyklin masti 1%). Před zahájením aplikace osušte oči dezinfekčním prostředkem (heřmánkový vývar, čaj černý čaj).

Pokud je podezření na konjunktivitidu způsobenou herpesovým virem (oftalmologický zoster), jsou předepsány léky s acyklovirem.

K odstranění příznaků konjunktivitidy se úspěšně používají oční kapky obsahující kortikosteroidy. Při léčbě alergické konjunktivitidy je vyloučen kontakt s provokačním činidlem, na oční oblast se aplikují chladné obaly, kapky "umělé slzy" 2-4krát denně. Naneste antialergické léky: azelastin, alergodyl; levokabastin a také oktanol, který lze použít u dětí starších tří let. Tyto prostředky mohou eliminovat záněty očí, kvůli krátkodobým účinkům by měly být užívány až 4krát denně. Pacienti s polynomy během období květu by neměli nosit kontaktní čočky.

Pokud je léková terapie glaukomu redukována na užívání inhibitorů karboanhydrázy, beta-blokátorů, pilokarpinu. Pokud léčba není úspěšná, použijte chirurgickou laserovou léčbu.

Vitamíny

Při syndromu červených očí je nutné užívat vitamínové a minerální komplexní přípravky, antioxidanty.

Retinol nebo vitamin A. Je předepsána v dávce 100 000 IU denně po dobu jednoho měsíce. Umožňuje posílit imunitní systém.

Kyselina askorbová nebo vitamin C. Předepisuje se v dávce 2000-6000 mg denně.  Vitamín C má účinek na hojení ran.

Zinek. Denní dávka je 50 mg. Podporuje aktivaci imunitního systému.

OPC je oligomerní proanthocyanidin, silný antioxidant odvozený od borové kůry a semen hroznů. Používá se pro protizánětlivou a antialergickou léčbu. Při jednorázovém podání s kyselinou askorbovou se účinnost tohoto léčiva zvyšuje. Doporučené použití 100 mg OPC 2krát denně.

Fyzioterapeutická léčba

Hlavním cílem fyzioterapie je poskytnout antiflogistické, bakteriostatické a anestetické účinky. V komplexu etiopathogenetical léčbě běžných onemocnění vyvolal červených syndrom oční terapii pomocí vysokou frekvenci (UHF nebo mikrovlnného pole), a ultrazvuk diodinamoterapiyu eliminuje překrvení spojivek.

Po ukončení antiflogistické terapie může být předepisována elektroforéza s antibiotiky v závislosti na citlivosti bakteriální flóry.

V přítomnosti zánětlivého procesu, který trvá dlouhou dobu po elektroforéze po 1-1,5 měsících ukazuje elekroforez vitaminy C a B stimulují metabolismus tkání, uzavřený kapilární stěny, zlepšení reaktivity látky, za účelem odstranění bolesti.

Pro zvýšení terapeutického účinku se doporučuje použít elektroforézu s léky a terapií UHF.

Alternativní léčba

Rychle a snadno odstraňte deformaci očí, normalizujte oběh krve kapilárními očima, odstraňte otok a zčervenání očních víček pomocí alternativních prostředků:

 • chladné komprese s čistou vodou nebo bylinnými infuzemi z heřmánku nebo dubové kůry;
 • kosky ledu;
 • plátky syrových brambor;
 • pleťové vody s černým čajem.

Je třeba si uvědomit, že v případě, že neexistují žádné příznaky závažné oftalmologické patologie, je doporučeno užívání alternativních léků.

Při syndromu červených očí je povoleno tělocviku pro oči. Přibližný komplex cvičení je následující:

 • Cvičení # 1

Pokud se podíváte pozorně na monitor, každou hodinu po náročné práci je třeba provést následující - "obrys" tvary různých předmětů na stůl a zeď.

 • Cvičení 2

Při tvrdé práci potřebuje oční sval odpočinek: pro to je nutné jít do okna a podívat se do vzdálenosti a po několika vteřinách se podívat na jakýkoli bod poblíž. Toto cvičení stimuluje naše oči, aby vyvinuly slznou tekutinu, která zvlhčuje oči, takže nebudou suché a červené.

trusted-source[40], [41], [42]

Bylinné ošetření

Při syndromu červených očí doporučují herbáři následující recepty.

Komprese s divokou třešničkou (ptačí třešeň) - alternativní lék na hnisavé oční onemocnění.

Infuze připravené z květů třešeň následujícím způsobem: 60 g 2 šálky nalít vroucí vody, na teplém místě po dobu 8 hodin, potom se zfiltruje a používají ve formě stlačuje oka několikrát denně.

Infuze bylin a semen fenyklu pro léčbu syndromu červených očí: 1 polévková lžíce mleté suroviny nalijte 200 ml vroucí vody po 1 hodině, vypusťte. Používejte komprese v noci.

Kapky pro oči s kmínem. Jedna čajová lžička semen kmínu přelijeme 1 polévkovou lžící. Vroucí vodou. Trvejte na tom, ochlazujte, pak se natahujte a použijte jako lotion.

Homeopatie

Homeopatům doporučuje používat tyto léky pomocí syndromu červených očí:

Arnika. Používá se při konjunktivitidě způsobené traumatem.

Aconitum (Aconitum) - s onemocněním zraku, které se vyskytlo v důsledku mechanického poškození, s katarským okem, v důsledku ARVI.

Hepar síra (Gepar síra) bude užitečné pro zčervenání, zapálené oči, staletí, hojné purulentní výtok.

Operační léčba

U některých onemocnění doprovázených syndromem červených očí je předepsána operační léčba.

U keratitidy, při závažných onemocněních a nesprávné léčbě je možné vznik jizvy, což vede ke zhoršení vidění. V tomto případě možná budete potřebovat transplantaci rohovky.

Při glaukomu je indikována iridotomie, léčba, jejíž účelem je vytvořit spojení mezi přední a zadní komorou oka, což vede ke snížení nitroočního tlaku.

Prevence

Potřebujete se starat o své oči po celý svůj život od raného věku. Základní pravidla péče o oči:

 • Během práce na počítači a při sledování televize byste se měli postarat o osvětlení (před obrazovkou je preferováno světlo).
 • správná vzdálenost očí od monitoru počítače je 40-50 cm.
 • Používejte ochranný filtr, který absorbuje některé elektromagnetické vlny, které jsou škodlivé pro lidské oko.
 • Neotřižte oči rukama.

V případě infekčních onemocnění je třeba také dodržovat několik základních pravidel:

 • Při dotyku oblasti očí důkladně umyjte ruce.
 • Nepoužívejte běžný ručník (je lepší použít papírové ubrousky) nebo ložní prádlo.
 • nepoužívejte společné nádobí a hygienické výrobky.
 • během infekčního onemocnění noste kontaktní čočky.
 • Nedoporučuje se používat oční kapky a masti se stejnými názvy.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47]

Předpověď

Prognóza je ve většině případů příznivá, ale závisí na základním onemocnění, které způsobuje syndrom červených očí.

trusted-source[48], [49], [50]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.