^

Zdraví

A
A
A

Suchost v pochvě s menopauzou

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Suchost v pochvě je problém, se kterým se dříve nebo později setká každou ženu. Vědět, že příčina tohoto problému je nezbytná pro včasnou diagnostiku patologie a správnou taktiku léčby. Existují případy, kdy tato patologie přináší spoustu nepříjemných pocitů, což vyžaduje určitá opatření, někdy můžete dělat s domácími léky a někdy potřebujete léky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Epidemiologie

Epidemiologie problému suchosti v pochvě je taková, že více než 65% žen se s touto patologií setkalo alespoň jednou v životě, ale pouze 10% žádalo o léčbu. Více než 80% případů u žen v menopauzálním věku je špatně přizpůsobeno, zatímco u žen v reprodukčním věku je 95% případů přechodným stavem. To je třeba vzít v úvahu nejen pro diagnostický účel, ale také za účelem předpovědi výsledků léčby.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Příčiny sucho v pochvě

Vagina není samostatným ženským orgánem, ale je součástí komplexního systému, který v ženském těle plní mnoho důležitých funkcí. Nejdůležitější funkcí vaginy je účast na reprodukční funkci vzhledem k tomu, že se sperma pohybuje po vagině. Vagina je svalnatý orgán, který je lemován vnitřkem epitelu a stěna obsahuje žlázy, které tajně tajemství vylučují. Toto tajemství je zapotřebí nejen k udržení normálního pH, ale také k normálnímu pohybu spermií na místo hnojení. Pokud je toto tajemství nedostatečné a vyvíjí se suchá vagina, může to být vážný problém pro ženu v reprodukčním věku s vývojem neplodnosti.

Trofismus vaginálních epiteliálních buněk se provádí především na úkor normálního prokrvení podkoží krevních cév, které přispívají k výživě kůže a sliznice, protože kůže neexistují žádné nádoby. V tomto případě kyslík, který vstupuje do bazální koule pokožky, aktivuje respirační řetězec a syntetizuje energii, která je uložena ve formě zásob ATP. Jak je známo, pro jakýkoli proces buněčného dělení je nutné, aby existoval zdroj energie, který zajišťuje divergenci buněk během mitózy. Tím dochází k normálním dělení buněk a tvorbě nových kožních buněk a žláz. V případě suchosti pochvy poškozené při normálních žláz dělící se buňky, vyznačující se tím, primární změny ve vaginálním sekretu, a pak se opět dělení proces porušenou vaginální epiteliální buňky. Proto, abyste zjistili příčinu suchosti v pochvě, musíte znát některé vlastnosti patogeneze.

Z tohoto důvodu, příčiny vaginální suchost především narušit normální průtok krve v podkožní tkáni a množství energie, které je vytvořeno v podmínkách nedostatku kyslíku, je nedostatečné pro zajištění normálního zpracování buněčného dělení. Proto buňky, které v tomto případě tvoří, mají strukturu bez podskupiny a fungování žláz je nedostatečné. Všechny tyto změny na úrovni buněčného trofismu narušují normální funkci vaginální sliznice a její funkci.

Když mluvíme o možných příčinách této patologie, existují věkové rozdíly. U žen v menopauzálním věku je příčinou změny ve struktuře samotných buněk a hormonální poruchy související s věkem. Ženy v raném věku mají více důvodů, což může být způsobeno mnoha faktory. Jednou ze skupin takových důvodů je dlouhodobé užívání léků nebo jejich použití s porušením pravidel užívání. Velmi často lze nalézt rutinní použití u antibiotik, systémových i lokálních. Nejvýraznějším vedlejším účinkem je použití lokálních antibakteriálních látek ve formě čípků nebo vaginálních tablet. Pod vlivem antibakteriálních léků spadá nejen patogenní flóra, ale i prospěšné bakterie vagíny. K tomu dochází při prodloužené léčbě antibiotiky nebo nedostatečně zvolenou dávkou nebo při nesprávné volbě antibiotika bez souběžného příjmu probiotik u rizikových lidí. To vše může způsobit vývoj žaludku u ženy a brzy v důsledku porušení sekrece žlázy existuje výrazná suchost v pochvě a problémy se jen zvětšují. Suchost v pochvě po antibiotikách je velmi častým problémem u mladých žen, které nezávisí na druhu antibiotika, ale je spíše vedlejším účinkem použití lokálních léků. Suchost v pochvě po Terzhinanu se vyskytuje poměrně často, což je způsobeno jeho složením. Toto léčivo se používá k komplexní léčbě vaginitidy, kolpitidy, vaginózy. Lék obsahuje antibiotikum neomycin a ternidazol, stejně jako antifungální lék nystatin a prednisolon. Léčba má velmi dobrý terapeutický účinek, ale zároveň se vyskytuje suchost v pochvě poměrně často kvůli přítomnosti hormonu a antibiotika. Proto je nutné rozlišovat výběr léku pro léčbu, zejména u žen, které se s tímto problémem dříve setkaly.

Na druhém místě je prevalence příčin sucha v pochvě - chirurgické zákroky. To je způsobeno tím, že pro jakýkoli chirurgický zákrok narušena normální slizniční struktury genitálií a vaginu zejména, což vede k přechodnému vaginální žlázy dysfunkce a vaginálním sekretu vyrobené. Je také narušeno dělení buněk, což zhoršuje příznaky. Takové porušení často stane po invazivních potratu, když je stírací sliznice a to vyžaduje určitý čas k obnovení normální funkce epitelu dělohy a vagíny. Příčinou může být také odstranění dělohy nebo vaječníků. Suchost pochvy po odstranění dělohy vzhledem k tomu, že narušené trofické tkáně v důsledku špatné cirkulace a děložní žlázy uvolní tajemství nutné, aby se zabránilo vysušení. Po císařském řezu vzniká z stejného důvodu sucho kvůli krátkodobému narušení normální struktury děložního endothelia a žláz.

trusted-source[18]

Rizikové faktory

Vzhledem k těmto důvodům pro vývoj této patologie je nutné identifikovat hlavní rizikové faktory:

 1. častá vaginitida, kolpitida nebo chronická adnexitida v historii - to je odrazový můstek pro působení jiných etiologických faktorů;
 2. iracionální a nevhodné používání antibiotik;
 3. patologický průběh těhotenství;
 4. chirurgické zákroky na děloze;
 5. ženy v menopauze.

Tyto rizikové faktory by měly být zohledněny nejen pro identifikaci pacientů, ale především pro primární prevenci suchosti v pochvě, zejména u žen v reprodukčním věku.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Symptomy sucho v pochvě

První známky sucha v pochvě mohou být akutní. Mohou se objevit známky spalování v pochvě nebo svědění, které nejsou doprovázeny žádnými sekrety. Pacienti se často stěžují na porušení močení ve formě pocitu svědění a pálení v močové trubici, což je spojeno s podrážděním tenké sliznice. To způsobuje nepříjemné pocity, což vede k lékaři. Ale první příznaky nemusí mít žádné projevy, což je nebezpečné z hlediska vývoje dalších komplikací.

Suchost v pochvě s menopauzou má své vlastní zvláštnosti, protože se postupně vyskytuje. To je způsobeno skutečností, že trofické změny nedochází okamžitě a příznaky nejsou tak výrazné. Vzhledem k tomu, že prudký pokles hormonů narušuje práci mnoha endokrinních žláz a ovlivňuje metabolismus, mohou být příznaky pozorovány u všech citlivých orgánů a systémů. Zvláštností je, že ženy jsou znepokojeni nespavost, únava, emoční labilita, pocit horka obličeje, závratě, a tyto stížnosti mají přednost ve srovnání s podáváním stížností na vaginální suchost. Často se tyto příznaky kombinují se suchostí kolem vagíny, protože je narušena trofica všech okolních tkání.

U žen v reprodukčním věku se příznaky mohou projevit během pohlavního styku. Suchost pochvy během a po sex sex - společná stížnost na to, že vaginální sliznice a sekrety generuje méně ztenčuje, což přispívá ke vzniku drobných traumat a bolesti a pálení při pohlavním styku. Taková trauma může být doprovázena závažnějšími změnami a vyvine suchost a zčervenání vagíny nebo nepříjemný zápach. Pak mluvíme o možné infekci patologické flóry, která vyžaduje závažnější opatření. Často je to doprovázeno exkrementem.

Suchost v pochvě před měsíčním nebo po měsíčním záznamu indikuje pouze pokles hormonů a nevyžaduje speciální intervenci, pokud nevede k žádným jiným projevům.

Suchost v ústech a vagině, spojená s mírným pruritusem pohlavních orgánů u starších žen s nadměrnou tělesnou hmotností, může být jedním z prvních projevů diabetu, který musí být v takových případech také zohledněn.

Pokud máte pocit nevolnosti, bolesti v prsou a vaginální suchost, může to být první příznaky těhotenství, protože tam je přerozdělení hormonů mezi mateřskou a tělo dítěte. Proto by tato kombinace příznaků neměla být vyloučena a tato možnost.

Suchost vaginy během těhotenství je také častá patologie, která vyžaduje řešení pro prevenci traumatizmu růstového kanálu. Často je to způsobeno hormonálními poruchami, takže je třeba vzít tuto skutečnost v úvahu.

Důsledky a komplikace suchosti v pochvě jsou především rozvoje traumatických a infekčních procesů. V tomto případě se může znovu vyvinout kolpitida nebo vaginitida. Také komplikace může být vzestup infekce močových cest - cystitida, uretritida, pyelonefritida. Bolest a porušení sexuálního styku je také vážným důsledkem tohoto problému.

Vzhledem k možným příznakům a komplikacím, pokud se vyskytnou nějaké takové příznaky, je lepší konzultovat s lékařem, abyste zjistili potřebu léčby.

trusted-source[27], [28], [29]

Diagnostika sucho v pochvě

Často ženy nevědí, s čím sdružují svůj stav a problém suchosti v pochvě se odhaluje pouze tehdy, když přináší již značné problémy. Proto je nutné věnovat pozornost tomuto problému a ne vylučovat žádné příznaky, s přihlédnutím k nezbytným možným etiologickým faktorům. Pro správnou diagnózu proto musíte pečlivě shromáždit anamnézu. Je důležité zjistit, kdy se tyto příznaky objevily poprvé a zda jsou spojeny s chirurgickými intervencemi nebo s užíváním léků. Je třeba zjistit, jaký je charakter příznaků, jak se příznaky liší v závislosti na situaci, a také podrobně vysvětlit stížnosti pacienta. Někdy již ve fázi průzkumu můžete provést předběžnou diagnózu a určit taktiku léčby.

Dalším důležitým diagnostickým okamžikem je vyšetření ženy v zrcadlech. Který vám umožní identifikovat porušování ve formě suché sliznice pochvy, abnormální výboje, než může potvrdit diagnózu. Přítomnost suchých, prasklé nebo mikro traumat lze vidět pouhým okem, která posoudí stupeň změny a přítomnost dalších zánětlivých onemocnění, ke kterým často dochází na pozadí vaginální suchosti a snižuje její ochrannou funkci. To je také důležité pro účely diferenciální diagnózy.

Analýzy, které jsou nezbytné k objasnění diagnózy, jsou obecné klinické a zvláštní. Obecně - krevní test, biochemický krevní test s lipidogramem a indikátory funkce ledvin, analýza moči. Pokud jde o speciální testy, je povinné mikrobiologické vyšetření nátěru ze zadní vaginální klenby. Tento nátěr umožňuje určit možné příčinné činidlo zánětlivého procesu, které může být na pozadí suchosti vaginy a stupeň čistoty vagíny. To je důležité pro účely diferenciální diagnostiky různých poruch. Je také nutné provést cytologické vyšetření nátěru z cervikálního kanálu. Umožňuje vyloučit metaplastické procesy, které jsou často komplikací vaginální suchosti. Analýzy tak pomáhají provést serióznější výzkum a vyloučit jiné patologie.

Instruktivní diagnóza je nezbytná pro přesnější studium problému, zejména v případě vývoje této patologie u žen v reprodukčním věku s opakujícím se průběhem onemocnění. K tomu použijte kolposkopii. Jedná se o metodu výzkumu, která spočívá v použití speciálního přístroje - kolposkopu. To vám umožní vidět mukózní membránu pochvy několikrát. V takovém případě můžete zobrazit ty změny, které nejsou během normální prohlídky viditelné. Výhodou této metody je také možnost paralelní biopsie. Může se provádět pomocí speciálních kleští, které jsou na konci kolposkopu. Materiál sliznice je poslán k histologickému vyšetření k detekci stupně změn a vyloučení maligní transformace.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza suchosti v pochvě by měla být provedena s přihlédnutím k hlavnímu symptomu a s cílem vyloučit organickou patologii, zejména pokud jde o mladou ženu, která přináší mnoho problémů, až po problémy s koncepcí dítěte. Častým příznakem jsou nepříjemné pocity ve formě pálení a svědění, pak je nutné je rozlišovat s drozdem, který je doprovázen stejnými subjektivními pocity a často se stává u mladých žen. Hlavním diagnostickým rozdílem drozdů jsou výtoky, které mají bílou barvu, tvarovitost, nepříjemný zápach, který lze okamžitě stanovit během vyšetření. Takové výboje mohou být velmi hojné nebo naopak. Při vaginální suchosti by nemělo docházet k výtoku, pokud se jedná pouze o danou patologii.

Také vaginální suchost při menopauze by měla být diferencována s erozí. Eroze je porucha sliznice, která má při kolposkopii charakteristický vzhled a je snadno odlišit od jednoduchého mikrotraumatismu, když je vagina suchá. Eroze u dívek mladších 25 let může být fyziologická, takže je nutné tyto pojmy rozlišit, aby nedošlo k poškození nepotřebných lékařských opatření. Rovněž je důležité provádět diferenciální diagnostiku s vulva vulgaris. Jedná se o patologii charakterizovanou přítomností dysplastických procesů v buňkách s tendencí k atypickému růstu a často je to důsledkem předčasného léčení vaginální suchosti u žen v období menopauzy. Proto je důležité provést histologické vyšetření nátěru pro přesnou diferenciální diagnostiku těchto dvou procesů.

Správná diagnóza a adekvátní diferenciální diagnostika umožňuje včas identifikovat případná porušení pro odstranění příznaků a zlepšit kvalitu života pacienta.

Kdo kontaktovat?

Léčba sucho v pochvě

Léčba suchosti v pochvě by měla být složitá a měla by být etiologická. Je důležité nejprve odstranit příčinu a teprve potom použít prostředky na léčbu. Existují léčebné a nemedikální metody léčby. Léčebné metody léčby jsou zaměřeny na vyloučení stížností a symptomů pacienta pomocí lokální symptomatické léčby. Léčba bez drog je zaměřena na korekci hormonální nerovnováhy na jedné straně a na preventivní účinek na straně druhé. Je velmi důležité regulovat způsob života a výživy, který přímo ovlivňuje naše zdraví. Za prvé, během léčby a dokud symptomy nezmizí, je nutné opustit sexuální život, protože to zvyšuje trauma a snižuje funkci bariéry. Je třeba použít místní prostředky k nápravě stavu.

 1. Ovestin - hormonální činidla, účinná látka je ze skupiny gestagenů estriol krátké, může být použit jako patogenních agens. Estriol obnovuje normální funkci endotelových buněk a odstraňuje běžné příznaky onemocnění stimulací proliferační aktivity buněk. Doporučuje se používat tento přípravek pouze na pozadí hormonálního pozadí pacienta. Způsob užívání léku je v tabletách ve stejnou denní dobu, přednostně před jídlem. Dávkování léku - jedna tableta denně po celou dobu bez přerušení. Možná retence tekutin a bolesti hlavy, takže se lék nedoporučuje se souběžnou hypertenzí. Je také možné, že se objeví žloutenka a děložní krvácení, které vyžadují úpravu dávky. Kontraindikace léku - na patologii systému krevní koagulace, patologie věnčitých cév a žil, cukrovka převedena v minulosti cévní mozkové příhody nebo ischemické cévní mozkové příhody. Opatření - v případě antibiotik je účinnost léku snížena, takže je třeba léky správně dávkovat a vzít v úvahu jejich interakci. 
 2.  Angelika je hormonální látka, která obsahuje estradiol ve vaječníku a může být použita k léčbě suchosti v pochvě u žen během menopauzy. Mechanismus účinku spočívá také v patogenetických vlastnostech účinku estrogenů na buňkách. Lék působí v tomto případě na hormonální nesoulad, a tím vaginální suchost během menopauzy jsou méně výrazné. Blahodárné účinky léku má vzhledem k jeho lokálního působení na endometrium a prostaty, posílením sekrety zprávě, která přispívá nejen k normalizaci sucha kůže z vagíny, ale obnoví prostředí pro další normální činnosti bakterií mléčného kvašení. Díky tomu dochází k obnovení sekrece vaginálního hlenu. Dávka léku - jedna vaginální tableta jednou denně. Bezpečnostní opatření - Při přítomnosti kamenů v ledvinách nebo žlučníku je třeba používat s opatrností. Nežádoucí účinky mohou mít formu alergických reakcí, stejně jako počáteční prokrvení mléčných žláz, sekrety z dělohy v malém množství. Je také možné působit na centrální nervový systém s vývojem bolesti hlavy, zvýšenou depresí.

Mazadla pro suchost vagíny se používají k odstranění nepříjemných pocitů během pohlavního styku, stejně jako při komplexní léčbě pro rychlejší obnovu normálního stavu vaginální sliznice. K tomu můžete použít gely, masti, stejně jako oleje s různými vitamíny.

 1. Gynocomfort je gel, který se skládá z mnoha složek - heřmánek, čajovníkový olej, slad, pantenol a kyselina mléčná. Díky tomuto složení lék odstraňuje příznaky svědění a pádu, obnovuje postižené oblasti buněk, zvlhčuje a zjemňuje sliznici a zabraňuje jeho poškození. Léčivo se používá ve formě vaginálního gelu s aplikátorem. Dávka léku je tři mililitry jednou denně. Způsob aplikace je shromáždit gel do aplikátoru, vložit ho do pochvy a odstranit aplikátor. Nežádoucí účinky mohou být pouze v podobě lokálního podráždění nebo zarudnutí, protože lék nemá systémový účinek.

Solkoserylový gel může být také použit pro léčbu jako lokální lék, protože má výrazný obnovující účinek na sliznice.

Použití finančních prostředků na normalizaci pH vagíny je nezbytné k obnovení práce bakterií mléčného kvašení, což přispívá k lepšímu účinku jiných činidel. Jedním ze složek léčby suchosti ve vagině je proto použití probiotických topických látek.

 1. Ekofemin   - nástroj, který pomáhá normalizovat vaginální mikroflóry vlivem obsahu specifických laktobacilů, které mají antagonistické vlastnosti vůči patogenům. Hlavní účinnou látkou léčiva jsou laktobacily různých kmenů, které obvykle kolonizují vagínu a pomáhají normalizovat stav pH. Dávkování léku - jedna vaginální tableta dva denně, průběh léčby - šest dní bez přestávek. Způsob užívání drogy - je nutné používat vaginálně čípku, ale pouze za nepřítomnosti aktivního zánětlivého procesu. Nežádoucí účinky jsou možné pouze v podobě nepříjemných pocitů hoření nebo svědění ve vagině.
 2. Calendula mast je prostředek, který je v této patologii široce používán díky své přirozenosti a bohatým vlastnostem. Kalendula je přirozený zdroj minerálních látek a mnoha mikroelementů. Květiny měsíčku mají ve svém složení vitaminy různých skupin - A, C, D a různé mikroelementy. Tato rostlina obsahuje účinné látky a polynenasycené kyseliny, které zlepšují lokální metabolické procesy v buňce a stimulují metabolismus celého organismu. Phytoncidy jsou přírodní antibakteriální látky, které inhibují násobení většiny bakterií. Flavonoidy mají výraznou antioxidační vlastnost, než je vývoj maligních procesů v buňkách a tkáních. Polynenasycené mastné kyseliny inhibují zánět v buňce kvůli inhibici charakteristických genů a enzymových systémů. Díky široce založená, tato rostlina je široce používán v lékařství a zejména v gynekologii, protože jeho blahodárné vlastnosti: Protizánětlivé a regenerační vlastnosti, baktericidní a fungistatický vlastnictví, tonikum a aktuální zvláčňující vlastnosti. Také lék má antispazmodické vlastnosti, které pomáhají redukovat lokální podráždění a bolestivost.

Léčivo je k dispozici ve farmakologické formě masti. K léčbě je třeba vytvořit gázový tampón a navlhčit ho v masti, aby vstoupil do pochvy dvakrát denně - ráno a večer. Po ukončení procedury potřebujete čas na odpočinek, což zlepšuje účinnost takové lokální léčby v důsledku zvýšené absorpce. Léčba by měla trvat nejméně jeden týden a lépe léčit terapeutický účinek přednostně i deset dní. Nežádoucí účinky léku mohou být ve formě hypersenzitivity a kožních vyrážek a lokálních příznaků - svědění, podráždění, pálení. Bezpečnostní opatření - používejte s opatrností senná rýma.

Taková lokální léčba přispívá k regresi symptomů a normalizuje funkci žláz s zlepšením stavu bariérové funkce vagíny.

Vitamíny a léčba rehabilitační mohou být použity pro zlepšení účinku léků, nejvýrazněji regenerační prostředek obsahuje vitamin A a E. Fyzikální trénink s vaginální suchost může být použit s rostoucí pozornost svalů pánevního dna, což zlepšuje krevní oběh a lymfatický tok.

Operační léčba této patologie se nepoužívá.

Alternativní léčba suchosti v pochvě

Alternativní látky jsou upřednostňovány, protože mohou být používány po dlouhou dobu bez velkého poškození zdraví a někdy mohou zcela eliminovat příznaky.

 1. Velmi dobrým a pohodlným prostředkem pro místní použití je mytí s léčivými roztoky. K tomu můžete použít heřmánek a řetězec. Pět polévkových lžic heřmánku trávy a dvě lžíce na talíři nalít litr horké vařené vody, a pak trvat na deset minut. Teplá roztok by se měl umýt dvakrát denně.
 2. K odstranění svrbení a pocitu pálení pomůže vymývání noci roztokem z borové dělohy. K tomu musíte nejprve vzít listy rostliny, nalít je vařenou horkou vodou a trvat na tom, než se roztok trochu zahřeje. Poté musíte přidat několik kapek ampulky vitamínu A a E a strávit večerní hygienické postupy tímto řešením. Léčba není kratší než pět dní.
 3. Dobrým prostředkem pro léčbu kraurozy je použití rakytníka. K tomu je třeba vzít rakytník řešetlákový olej, který lze zakoupit v lékárně ve sklenici, pak se gáza, naneste olej na tampon a vloží do pochvy po dobu dvaceti minut. Takový produkt má vynikající zvlhčující vlastnosti, které zmírní podráždění a symptomatologie se sníží.

Bylinné ošetření lze použít jako čaj k obnovení normální funkce slizniční vrstvy vagíny a také jako lokální lék.

 1. Pro přípravu léčebného roztoku je čaj připravován z bylin, který má hysterotropní účinek. Listy řeřicha a šalvěje trvají na vařené vodě a vaří se pět až deset minut, po čem pít čaj místo čaje až čtyřikrát denně.
 2. Zeleninové listy v množství 2 polévkové lžíce se vaří ve vařené vodě a trvají na tom, po kterém vezmou půl pohárku 2-3x denně.
 3. Plantain má tropismus do vaginální tkáně a pomáhá snížit projev svědění a suchosti tím, že zlepšuje krevní oběh. Také infuze plantain má uklidňující účinek. Chcete-li připravit lék, musíte si vzít listy petrželky, nalít je alkoholem a trvat alespoň tři dny. Vezměte si toto řešení by měla být čajová lžička ráno a večer.

Homeopatická léčba má své výhody díky možnosti dlouhodobé léčby a mnohostrannému působení na tělo ženy.

 1. Sepia - plus je kombinovaný homeopatický přípravek ve formě tekutiny. Je k dispozici ve formě kapek a dávka přípravku je osm kapek na jednu léčbu. Způsob aplikace - roztok by měl být odkapáván do 100 mililitrů vařené vody a opilý půl hodiny před jídlem. Průběh léčby není kratší než tři měsíce. Bezpečnostní opatření - s nedávným mozkovým traumatem a patologií mozkových cév, používejte s opatrností. Nežádoucí účinky jsou vzácné, alergické kožní reakce jsou možné.
 2. Crocus je homeopatický lék, který má složení organických látek a pomáhá normalizovat vaginální sekreci a odstraňuje svědění a pálení, zvlhčuje sliznici. Lék se používá ve farmakologické formě homeopatických kapek a dávkuje čtyři kapky dvakrát denně po dobu půl hodiny před jídlem současně. Léčba trvá tři měsíce. Nebyly žádné nežádoucí účinky. Kontraindikace k přijetí Crocus - je přecitlivělost na složky léku.

trusted-source[36], [37], [38]

Prevence

Prevence sucha v pochvě může být nespecifická a specifická. Nevšedními preventivními opatřeními jsou včasná léčba zánětlivých onemocnění ženské sexuální sféry, vyhýbání se dlouhodobému a nepřiměřenému příjmu antibakteriálních látek a normalizace sexuálního života. Zvláštní opatření lze použít po operaci - pro tento účel můžete použít vaginální krémy a masti založené na přírodních lécích a vitamínů.

trusted-source[39], [40], [41]

Předpověď

Prognóza této patologie pro obnovu je příznivá, zejména u mladých žen. U starších žen musí být hormonální léky užívány také k účinnému léčení.

trusted-source[42]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.