^

Zdraví

Vypláchněte nos dítěte

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Při nástupu chladného a vlhkého počasí začínají různé infekce napadat naše miminka zvláště silně. Obzvláště lyutuyutové infekce dýchacích cest, které jsou hlavní příčinou chladného a nosního kongesce u dětí. Nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem potírání rinitidy jakéhokoli původu je praní nosu se speciálními protizánětlivými a dekongestantními roztoky. Velký počet variant takových kompozic lékárenské nebo domácí výroby vám umožňuje vybrat si optimální pro své dítě.

Ovšem před použitím metody potírání běžného nachlazení umytím nosu je nutné jasně pochopit, že jakékoli manipulace v oblasti hlavy nejsou tak bezpečné, jak se zdá na první pohled. Na jedné straně je nosní sprcha dobrým preventivním a léčebným postupem. A na druhé straně - určité zásahy do práce dýchacího systému, takže to znovu provádět bez určitých indikace, nestojí za to.

trusted-source[1]

Indikace postupu

Mohlo by se zdát, že pokud tento postup nebezpečný a spreje a kapky nejsou schopny odstranit kvalitu nosních dutin, není to lepší vzdát myšlenky vůbec léčit rýmu, protože on je ten a ten se bude konat o týden později, jako „moudrost lidí.“ Ale jde o to, že špatné dýchání nosem - není jen určitý nepříjemný pocit, který způsobuje ztrátu dítěte chuti k jídlu, pozornost jater, nálady a spánku, ale také větší pravděpodobnost vzniku souběžných onemocnění a komplikace, jako například:

 • Poruchy v práci mozku a nervového systému
 • Vývoj patologie dýchacího systému, výskyt astmatických záchvatů
 • Zhoršená zraková ostrost
 • Zvýšení velikosti adenoidu
 • Porušení tvorby okluze

Obvyklá chlad z malého věku může nakonec způsobit určité zpoždění ve vývoji dítěte, nedostatečné rozvinutí řečových dovedností. Proto u prvních příznaků nazální kongesce by mělo dítě okamžitě navštívit lékaře a přijmout opatření k odstranění běžného nachlazení a jeho příčin.

Indikace pro umývání nosu u dítěte mohou být:

 • Rinitida (rinitida) různých původů, včetně alergických
 • Přední sinusitida (zánět čelního sinusu)
 • Sinusitida, která je často výsledkem opakovaného nachlazení
 • Zánět mandlí (mandlí)
 • Opatření k prevenci infekčních onemocnění dýchacích cest.

trusted-source[2], [3], [4]

Kdo kontaktovat?

Technika umytí nosem u dítěte

Umytí nosu pro dítě do jednoho roku

Úzké a spíše krátké dýchací cesty u kojenců vedou k tomu, že stažení hlenu při zánětlivých a alergických onemocněních je obtížné. Nejprve hlen interferuje s dýcháním dítěte normálně, zvláště při krmení, kdy není možné dostat kyslík ústím. Dítě neje dobře, což znamená, že ztrácí váhu, často se stává, je neklidný. Pak se v nosu tvoří kůra s patogenní flórou. Dítě se však ještě nedokáže zbavit všech těchto problémů tím, že se vyfouká, takže je nutné vyčistit trysku zvenku pomocí kapiček a oplachování.

Obecně platí, že v důsledku strukturálních rysů dýchacích cest u novorozenců a kojenců, tam je hodně debata o proveditelnosti nosního výplachu v tak mladém věku. Část lékařů se domnívá, že tyto postupy jsou uvedeny na děti začínají na 4 roky, protože v raném věku, mohou způsobit opakované infekce krku a uší, a dokonce způsobit zánět mozku. Ostatní lékaři neuvidí kontraindikace související s věkem a tvrdí, že pod dohledem lékaře tyto manipulace nepoškodí dítě.

Na základě posledního stanoviska, u kojenců, mohou být indikátory pro mytí nosu kromě výše uvedeného také:

 • časté vystavení kontaminovanému vzduchu (veřejné prostory, doprava, prašné prostory, místnosti s nedostatečnou vlhkostí vzduchu nebo specifické zápachy, které mohou způsobit alergické reakce),
 • vývoj patogenní flóry na pozadí stresu, změny klimatických podmínek v místě bydliště, snížení imunity atd.

Nosního výplachu postup kojenec se provádí přesně podle označení pediatr a zaměřuje se na léky je lépe absorbován v ošetřených nosních průchodů, a ke zlepšení dýchání nosem dítě a brání komplikace. Tento postup by měl být prováděn pod dohledem lékaře nebo zdravotnického zařízení.

Než začnete přímo umývat nos, musíte pečlivě a velmi pečlivě vyčistit hubici dítěte z nahromaděného hlenu a krust. Nejčastěji pro toto použití je dezinfikovaná pryžová hruška malého rozměru, pomocí něhož se nasávají hrudky z nosu dítěte. To by mělo být děláno pečlivě, protože dítě nemá rád takové manipulace, a začne být rozmarný a odvrátit se. V tomto případě s největší pravděpodobností nemůžete bez pomoci.

Vyplachování nosu dítěti, tím lépe co do činění s použitím fyziologického roztoku nebo odvary z léčivých bylin, jako je heřmánek, eukalyptus, šalvěj a další. Děti solnými roztoky z různých prodejců lze nalézt na pultech lékáren v rozmezí. Ale vy si můžete připravit solné roztoky na mytí nosu u dítěte sami. K tomu se lžička soli rozpustí v litru čištěné (nebo vařené) horké vody. Použijte roztok, předchlaďte ho na pokojovou teplotu. Sůl pomůže odstranit otok v nosu a účinně bude bojovat proti infekci.

Vypláchněte nos po 2-3 měsíce pipetou, injekční stříkačkou a bavlněnými pupeny. Dítě je třeba dát na záda, hlavu otočil k jedné straně, a pohřbí klesl rastrový nos pomocí pipety a ujistěte se, že kapalina moc nebylo, a grudnichok utopil. Je nutné umýt každou nosní láhev střídavě a ne obojí najednou. Po vdechnutí kapaliny hlenem se nasává malou injekční stříkačkou a zbývající části se odstraní bavlněnými pupeny.

Vypláchněte si nos starších dětí, kteří již s jistotou drží hlavu, drží ve svislé poloze. V tomto případě by měla být hlava dítěte nakloněna dopředu a ústa otevřená tak, aby tekutina mohla volně proudit ústy a nosem. Léčebné roztoky tak nemohou vstoupit do respiračního traktu.

Opláchněte injekční stříkačkou a vstřikujte malé množství tekutiny do nosní dírky a postupně zvyšujte tlak, aby dítě mohlo zvyknout na neobvyklé a nepříjemné pocity. Čištění druhé nosní dírky se provádí pouze po dokončení první. Všechna manipulace se provádějí opatrně, bez rozruchu a náhlých pohybů, aby nedošlo k opětovnému zranění dítěte fyzicky nebo psychicky.

Nezapomeňte, že nemůžete umyt nos ihned před spaním nebo jít v zimě (pokud je alespoň trochu mrazu). To zabrání požití zbytkové tekutiny v dýchacím traktu během spánku dítěte a eliminuje riziko podchlazení během chůze.

Technika mytí nosu staršího dítěte

Zatímco dítě si neuvědomuje potřebu postupu na mytí nosu a z důvodu malého věku vám nemůže pomoci v tomto "mokrém" případě, můžete použít výše popsané metody. Zpravidla se ve věku dvou dětí stávají malí asistenti rodičů v procesu čištění nosu. Začínají pochopit, že propláchnutí nosu jim dovoluje dýchat jednodušší, takže pokud správný, možná i herní přístup, dítě ani neodolá manipulaci.

Toto dítě musí pouze vysvětlit, že při mytí nosu je nutné udržet ústa otevřenou a ohýbat se nad umyvadlem nebo vanou, kde se provádí postup. Popsaná poloha umožní, aby voda vytekla otevřenými ústy a druhá nosní dírka nebyla zkontrolována, a pečlivě vyčistil nosní kanály z hlienu a bakteriálních usazenin. Není možné zvednout hlavu a sklonit dozadu, aby se voda nedostala do dýchacího ústrojí a dítě se nedotýká.

Chcete-li vstoupit do roztoku nosní dýzy pro mytí nosu, můžete použít samostatnou stříkačku nebo injekční stříkačku bez jehel. Stejně jako v případě kojenců by měla být intenzita trysky postupně zvyšována, což dítěti umožní zvyknout si na pocity. Umyjte si umyvadlo domů, zkuste to nepřehnat, protože silný tlak kapaliny může poškodit nádoby uvnitř nosu a způsobit krvácení. Ještě horší je, když voda pod tlakem náhodně spadne do středního ucha, protože v našem těle jsou krk, uši a nos spojeny mezi sebou. To následně může vést k takové nepříjemné a dlouhodobé léčbě, pokud jde o léčbu, jako zánět středního ucha (zánět středního ucha).

Konec postupu umytí nosu k dítěti by měl být úplné odstranění zbytků slizu a vody foukáním. Učte dítě hravým způsobem, jak vyfukovat vzduch z nosu, jako malý slon z karikatury, a nebude mít problémy s kouřením.

Děti 4-5 let se mohou naučit vypláchnout hubici sami, zavřít jednu nosní dírku prstem a vytáhnout vodu z dlaně druhé ruky druhé nosní dírky. Řešení můžete uvolnit ven s nosem, uvolnit první nosní dírku a otevřít ústa.

Farmaceutické přípravky se zařízeními pro nazální výplach

V lékárně si také můžete zakoupit speciální přístroj na mytí dětí, který je dodáván s mycím roztokem pro Dolphin. Zařízení pro děti k dispozici ve formě plastových lahví s víčkem dávkovačem 120 ml v takové formě, že se vejde do nosní dírky dítěte, vyplnily celý prostor u vstupu do nosu a zabraňuje proudění tekutin směrem ven.

Umývání nosu dítětem s takovým zařízením je mnohem jednodušší a efektivnější. Pohodlná měkká láhev, ve které se nalévá připravený prací roztok, pomůže rodičům i starším dětem optimálně řídit sílu trysky a stlačením láhve silnější nebo slabší. Na konci vypláchnutí je prázdná lahvička s dávkovačem stlačena, vložena do nosní dírky a pak rameno oslabeno. Zbytky tekutiny jsou tedy odstraněny z nosních průchodů.

Samotná droga založená na mořské soli je vyrobena ve formě prášku s bohatým minerálním komplexem. Existují varianty léku s bylinnými doplňky a bez nich. Zeleninové složky v produktu Dolphin: extrakty divoké růže a sladkého dříví, které mají vlastnosti, které zvyšují imunitu a usnadňují odchod sekrecí sliznic. Mořská sůl má vynikající protizánětlivé, antibakteriální vlastnosti a snižuje otok nosohltanu.

"Dolphin" pro mytí dětí z nosu se používá v terapeutických i preventivních případech v případě virových infekcí. To účinně pomáhá jak s obvyklou studenou coryza, tak s hnisavou sinusitidou. Přiřaďte drogu dětem od 4 let věku. Nevyvolá takové vedlejší účinky jako otoky sliznice nebo nepříjemné pocity hoření nebo suchosti v nosu dítěte.

„Dolphin“ je považován za nejlepší lék svého druhu s optimálním složením, ale ti, kteří mají nástroj z nějakého důvodu nehodí, mohou lékaři nabídnout analogy „Dolphin“ pro nosního výplachu u dětí, „akvamaris“, „Humor“, „Akvalor“ , "Saline", "No-salt", "Otrivin" a další. Některé z těchto léků jsou k dispozici pouze ve formě spreje, jiní - ve formě sprejů a kapek zvlášť pro dospělé a děti. Spreje jsou lahvičky již připraveného roztoku chloridu sodného (čistí mořské soli) s rovnováhu kyselina-alkalické optimální.

Dětské sprejové řady Humer French jsou určeny pro děti od 1 měsíce do 15 let. Tvar hrotu na lahvičce je optimalizován pro velikost nosních průchodů batolat, čímž se při podávání léku eliminuje trauma do sliznice.

Chorvatský přípravek "Aquamaris" pro mytí nosu je považován za nejlepší analog "Dolphin", ačkoli to je trochu nižší než účinnost. Děti prvního roku života, lékaři nejčastěji předepisují nosní kapky, starší lidé doporučují použití sprejů. "Aquamaris baby" - sprej s čepičkou optimalizovanou pro nos dítěte, objem láhve je 50 ml. Skládá se z vyčištěné vody Jaderského moře a neobsahuje žádné přísady, což z něj činí bezpečnou a hypoalergenní látku.

K dispozici jsou také 3 verze léku se speciálními přísadami, které se úspěšně používají při léčbě dospělých a dětí:

 • "Aquamaris plus" s dexpanthenolem má hojivý a regenerační účinek na nosní sliznici a úspěšně se používá při léčbě sinusitidy se slizničními lézemi.
 • "Aquamaris Sens" s ektoinem má ochranné vlastnosti a pomáhá vázat a odstraňovat alergeny z povrchu sliznice. Je obvyklé předepisovat alergickou rýmu a sinusitidu na pozadí stejného problému u dětí, počínaje 2 roky
 • "Aquamaris Strong" je koncentrované roztoky mořské soli, předepsané pro děti starší než 1 rok, se silnou zimou, která doprovází sinusitidu a sinusitidu.

Pod názvem "Akvalor" se rozumí celá řada francouzských kapiček a sprejů pro umývání nosu u dospělých a dětí.

 • "Aqualor baby" je k dispozici ve formě spreje a kapiček pro novorozence, jejichž použití je zobrazeno již v raných dnech života dítěte. Používá čistý izotonický roztok 0.9% mořské vody.
 • "Akvalor Soft" je přípravek ve formě aerosolu pro léčbu alergické rinitidy u dospělých a dětí od 6 měsíců.
 • "Normy Aqualor" - aerosolová verze pro mytí nosu s nachlazením. Děti jsou předepsány od 6 měsíců.
 • "Aqualor forte" a "Akvalor extra forte" - spreje na mytí nosu koncentrovaným roztokem chloridu sodného. Přiřazujte v případě, že na pozadí sinusitidy nebo sinusitidy dochází k silnému přetížení nosu nebo k neustálému nachlazení. "Aqualor extra forte" v jeho složení obsahuje bylinné doplňky: výtažky z aloe a heřmánek, poskytující antiseptické účinky a zvyšující imunitu.

Americký výrobě drog „fyziologický roztok“ a ukrajinské prostředky „ale sůl“ - 0,65% chlorid sodný řešení s aditivy, které poskytují, kromě hydratační a protizánětlivý účinek, a další antivirové, antibakteriální a antifungální účinek. Tyto léky jsou uvedeny na děti i dospělé: pokles - od prvních dnů života, spreje - 2 roky.

Švýcarský řady znamená „Otrivin Baby“ na bázi mořské vody, což umožňuje výplach nosu dítěte snadné a pohodlné, jsou nosní kapky v podobě intravenózní a odsávačky k hromadění hlenu sání v přední části pro nejmenší, stejně jako spreje na nosní výplach pro děti starší než 1 rok.

Všechny tyto nástroje jsou navrženy tak, aby se úspěšně vypořádat s různými typy rýmy, odstranění zánětu a otoku, mají pozoruhodný baktericidní a hydratační účinek na nosní sliznici, což umožňuje jejich použití v terapeutické a profylaktické účely.

Farmaceutické antiseptiky na mytí nosu dítěte

S obtížným nazálním dýcháním a runny nosem bude pro mytí nosu užitečné mnoho řešení s antiseptickým (antimikrobiálním) účinkem. Některá řešení z domácích léků, jako jsou furacilin, peroxid vodíku, chlorhexidin, chlorofyllipt, miramistin, jsou vhodné pro přípravu roztoků.

Umytí nosu furasilinom vyčistí nosní cesty z hlenu a mikrobů, což pomáhá rychle vyléčit běžnou zimu a zabraňovat komplikacím. Pro manipulaci můžete použít furatsilin ve formě připraveného roztoku nebo v tabletách. Příprava tablety se používá v poměru: 1 prášková tableta na 200 g čištěné teplé vody. Jinak můžete rozpustit tabletu v horké vodě a ochlazovat roztok v teplém stavu (ne vyšší než 37 stupňů).

Pro starší děti lze doporučit vyplachování nosem peroxidem vodíku. Děti mají velmi citlivou, citlivou nosní sliznici, takže řešení dostatečné k léčbě může způsobit, že ho spálí a slabá koncentrace nepřinese požadovaný výsledek. Pro oplachování je lepší používat peroxid nejen v tabletách, ale ve formě 3% roztoku. K umytí nosu potřebuje dítě 3 kapky peroxidu vodíku, aby se rozpustil v půl šálku teplé vařené vody.

Dobrý starý "Chlorhexidin" není určen k mytí nosu ani k opláchnutí krku. Nicméně významný antibakteriální a antivirový účinek drogy přiměl lékaře, aby zvážili možnost jeho použití jako antiseptického roztoku pro čištění orgánů ORL při infekčních onemocněních. Pro tento účel je použito 0,05% roztoku, který lze koupit v lékárně. A přesto, i přes zřejmou bezpečnost řešení, před použitím k léčbě běžného nachlazení by dítě mělo konzultovat lékaře. Nebezpečí tohoto léku spočívá v tom, že může způsobit alergické reakce, kromě toho, že nemůže být polknuto.

"Chlorofyllipt", stejně jako jiné antiseptiky, je nejčastěji předepsán pro omytí nosu bakteriální rinitidou a sinusitidou. Nežádoucí účinky léčiva téměř chybějí, což umožňuje, aby byly použity při léčbě dětí, samozřejmě po konzultaci s lékařem. Vypláchněte nos s dítětem pomocí 1% roztoku alkoholu. 1 lžička Chlorofyllipt je zředěn sklem (200 ml) s vodou nebo solným roztokem. Postup mytí nosu se provádí třikrát denně, přičemž do každé nosní dírky nevstoupí více než 2 ml připraveného roztoku. Roztok roztoku do pravé nosní dírky, hlava je mírně nakloněna doleva a naopak.

Miramistin je poměrně neškodný a účinný antiseptik širokého spektra účinku, který se používá k zavlažování nosních cest při rinitidě, sinusitidě a sinusitidě. Vyplachování nosu „Miramistin“ zbaví bakterií tam nashromáždil vzhledem k tomu, že účinná látka léku ničí bakterie a plísně na buněčné úrovni, nedovolit, aby se množit

Pro stříkání nosu použijte sprej na mytí - speciální lahvičku s dávkovačem trysek. Miramistin má jednu velkou nevýhodu - jeho použití je doprovázeno pocením pálení v nosu. To se nelíbí malí pacienti. Proto je postup nejčastěji prováděn v nemocnici. To také pomáhá předcházet reakcím přecitlivělosti.

Je pochybné, zda je vhodné používat přípravek Miramistin k umytí nosu u kojenců. Příjemný účinek lze dosáhnout při plném a kvalitativním mytí sliznic, což není možné u dětí mladších jednoho roku. Kromě toho je běžná nachlazení u dětí tohoto věku nejčastěji virové nebo fyziologické. V obou případech použití tohoto léku nemá smysl.

Někdy na internetu najdete záznamy o tom, že nos dítěte může být umyt s Dimexidum. Samozřejmě, ne v čisté podobě. Například kompozice, připravená následujícím způsobem: „dimexide“ mix převařenou horkou vodou v poměru 1: 5, pak se v tomto roztoku se přidá stejné množství nosní kapky „Vibrocil“ (poměr 1: 1). Tato kompozice je na krátkou dobu naplněna injekční stříkačkou do nosní dírky. Podle recenzí odstraní otoky a záněty, čímž se rychleji zbaví běžného nachlazení.

Mnoho doktorů však nepodporuje takovou metodu léčby běžného nachlazení a používá pouze "Dimexid" ve formě lotionů a kompresí s pocity bolesti (například s genyantritidou). Ať už máte pocit, že se na dítě podíváte na obrovský výběr bezpečnějších přípravků a agentů, které vám určitě řeší. V každém případě by mělo být s ošetřujícím lékařem projednáno používání různých metod a prostředků pro proplachování nosu k dítěti.

V závažných a zanedbávaných případech běžného nachlazení, stejně jako při prevenci komplikací u dětí starších než 2,5 roku, může být předepsáno antimikrobiální léčivo Polidex. Tento přípravek je používán pouze pro lékařský předpis, protože má více než vážné složení: 2 antibiotika plus hormonální složku.

"Polidex" pro umývání nosu u dětí se používá ve formě spreje: jednou injekcí třikrát denně. Průběh léčby je 5-10 dní. Pokud je vaše dítě předepsáno s tímto lékem, je úkolem rodičů, aby přísně dodržoval uvedené dávkování, aby nedošlo k poškození dítěte.

Bez ohledu na to, jak dobře různé způsoby nosní laváže dítěte, je důležité správně a pečlivě provést postup, s přihlédnutím k anatomickou strukturu nosních dutin u dětí různého věku, stejně jako možnost samotných dětí. Pouze v tomto případě bude mít mytí dobrý účinek a nebude způsobovat žádné komplikace. Je také nutné sledovat správnou koncentraci mycích roztoků tak, aby léčba nepoškodila malého pacienta.

Existuje názor, že umývání nosu na dítě vede k rozvoji zánětu středních očí. Z tohoto důvodu se mnozí matky domnívají, že je lepší lék léčit vůbec. Ale ve skutečnosti může rýhovitý nos způsobit sinusitidu, sinusitidu a stejný otitis. A přesto není známo, co léčit, bude to jednodušší. Kromě toho je pravděpodobné, že řádné užívání léků a způsoby umytí nosu u dětí nebude mít nežádoucí důsledky. Tento postup postupujte zodpovědně.

Nenákladné prostředky pro omytí nosu dítěte

V životě existují různé situace, a pokud z nějakého důvodu nemáte možnost koupit farmaceutické přípravky na vyčištění nosu dítěte, neznepokojujte se totéž. Koneckonců, nádherné prostředky pro tento účel budou vždy na dosah ruky. Na jakékoliv paní v kuchyni je nějaké množství obyčejné stolní soli, a pro některé dokonce iodované a mořské soli. Nejsou to tyto nástroje, které pomáhají uklidit nos pro dítě, a to efektivně?

Lékaři vítá umývání nosu fyziologickým roztokem, který lze zakoupit i v nejmenším lékárně. A je to levné, a jeho obal je takový, že bude trvat dlouho, pokud se láhev neotevře, a vezměte správné množství kapaliny injekční stříkačkou. Není-li kam koupit fyziologický roztok, stojí za to připomenout, že tento prostředek je optimalizovaný fyziologický roztok. Na láhvi fyziologického roztoku můžete číst, že se jedná o 0,9% roztok chloridu sodného a již víme, že jde o kompozici používanou v mnoha nosních sprejů. A připravit ji doma, vědět rozměry, nebude to těžké.

Optimální řešení mořské soli ve sprejích je 0,9%. Stejná nasycení ve fyziologickém roztoku. To znamená, že pro 100 g vyčištěné (nebo vařené) vody, musíte vzít 0,9 g soli. Půl litru kapaliny bude potřebovat 4,5 g soli, která je těsně pod polovinu čajové lžičky. Sůl může být přijata jakákoli, ale bez příchutí. Současně pro děti je lepší udělat řešení trochu slabší, než je přesaturací soli.

V domácím fyziologickém roztoku můžete přidat trochu sody a jeho účinek bude ještě mírnější a účinnější. Pokud se v nosu dítěte objevil jazvochki, není nadbytečné pár kapiček jodu. Ale i zde je důležité, aby se to nepřehnulo, takže jód nevypal sliznici dětského výtoku. A přesto, mořská sůl by bylo vhodnější v domově pro solný nosní výplach pro děti i dospělé, protože původně obsahovala správné množství stopových prvků, které pomohou nachlazení a zmírnit a hojit rány a mírně zlepšit imunitu.

Rýma a sinusitida jsou nejčastějšími respiračními onemocněními u dětí. Umytí nosem s dětskou sódu je jedním z nejlevnějších, bezpečnějších a nejúčinnějších způsobů léčby těchto onemocnění. Soda je vynikající antiseptikum, a tak nemilosrdně zabíjí bakterie, které se nahromadily uvnitř nosu. Roztok sodíku se připravuje na principu soli. Pro ½ lžičky sody, vezměte ½ litru teplé vařené vody.

Někdy se namísto sody používá roztok sodno-soli. V tomto případě se soda a sůl pořizují ve stejném poměru. Na litr vody se používá 1 litr směsi.

Kontraindikace k postupu

Ale stejně jako jakýkoli léčebný postup, mytí nosu k dítěti má také své kontraindikace, které je třeba také vzpomenout:

 • Vyšší pravděpodobnost krvácení z nosu, spojená s cévní slabostí a jinými příčinami
 • Přítomnost nádorů a polypů v nosu
 • Pozoruhodné zakřivení intranazálního septa
 • Porušení integrity tympanické membrány v uchu
 • Zánět středního ucha (zánět středního ucha).

Pokud chybí tekutý výtok, ale existuje silná nosní obstrukce, pak se nos po propuštění vazodilatujících kapek propláchne dítěti. To pomůže řešení zcela opláchnout všechny pohyby v nosu, aniž by se uchýlilo k významnému zvýšení síly trysky a zabránilo vniknutí kapaliny do dutiny vnitřního ucha. Zanedbání tohoto pravidla se stává častou příčinou vývoje otitis kvůli nesprávnému mytí nosu.

Oplachování nosu otitis u dětí se nedoporučuje, aby nedocházelo ke komplikacím onemocnění. Některé matky dělají tento postup na vlastní nebezpečí a riskují pomalu a používají velmi malou sílu. Ale riziko vzniku komplikací zůstává v tomto případě. Při nachlazení na pozadí otitis je vhodnější používat dětské nosní protizánětlivé kapky.

Jak můžete vidět, self-přiřadit vaše dítě nosní výplach není bezpečné, takže pokud máte ucpaný nos a výtok z nosu je vždy potřeba konzultace otolaryngologist, kteří budou předepisovat nejlepší možnost léčby pro vaše dítě.

Ale jmenování dokonce lékaře je z hlediska všech indikací a kontraindikací, stejně jako širokou škálu produktů a domácí opravné prostředky nepomohou vyrovnat se s nemocí a může dokonce ublížit, pokud nevíte, jak se umýt nos dělat správně. Proto je třeba si uvědomit, že pro různé věkové skupiny dětí se způsoby praní mohou lišit.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.