^

Zdraví

A
A
A

Zrak pro muže

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Není těžké odhadnout, proč se název jizvy na rohovce - oční zrak - stal obrazovým výrazem, protože frazeologický výraz "jako oční dým" se používá, pokud jde o něco, co je velmi znepokojující a nepříjemné.

Lékařská definice husté bílé skvrny na přední průhledné části oka je leukom rohovky. Co znamená leikoma? V řečtině, leukos je “bílý”, a rohovka je latinský název pro rohovku.

Podle ICD-10 ve třídě oftalmologických onemocnění je kód této patologie H17.0 (v sekci - Jizvy a opuchy rohovky).

Epidemiologie

Mezi nejčastější příčiny opacity rohovky patřily poškození očí (50,6%), retinální onemocnění (15,5%), spalničky (9,5%) a vrozená etiologie (5,5%). [1]Prevalence leukomu rohovky je asi 0,03%. [2] Prevalence zrakového postižení a slepoty u pacientů s opacitou rohovky byla 46,2% a 19,2%. [3]

Příčiny zrak

Leukom rohovky se často vyskytuje s keratitidou a rohovkovým poraněním v důsledku různých faktorů, jako jsou fyzikální, chemické a vrozené. Opacita rohovky vede k kosmetickým problémům. Pokud je jizva v oblasti zrakové osy, může to vést ke ztrátě zraku a dokonce ik funkční slepotě. 

V seznamu, který zahrnuje nejčastější a možné příčiny očních vad, uvedli oftalmologové: [4]

  • poškození očí - mechanické poranění, tepelné nebo chemické  popálení rohovky ;
  • zánět rohovky -  keratitida  jakékoliv etiologie, která může následně vést k tvorbě  vředů rohovky, hojení jizev pod ní ležící tkáně (stromatu);
  • suchost rohovky (xerophthalmia);
  • poranění rohovky během abnormálního růstu řas (trichiasis);
  • vrozené onemocnění (u kojenců) s kapavkou nebo difuzní parenchymální keratitidou spojenou s vrozeným syfilisem;
  • intraepiteliální neoplazie spojivky nebo rohovky, retinoblastomu;
  • geneticky determinovaná  dystrofie rohovky (degradace) ;
  • dědičné  metabolické poruchy s lézemi rohovky ;
  • infekčních nemocí (spalniček). [5]

Rizikové faktory

Všechny výše uvedené důvody platí současně pro rizikové faktory pro oční vady.

Například těžké pronikavé poškození oka, které vede k prasknutí rohovky, vyžaduje nouzový chirurgický zákrok: oko může být zachráněno, ale pooperační tvorba jizev vede k postupnému zakalení rohovky a po chvíli je na oku vytvořen bílý trn.

Mimochodem, je třeba mít na paměti, že zrakové postižení v pokročilých případech nedostatku beta-karotenu (vitaminu A) se může projevit zákalem rohovky. [6], [7]

Střídání rohovky s následným zánětem může být způsobeno lagophthalmosem (neúplné uzavření století) u pacientů s parézou obličejového nervu, blefarismem (rychlým blikáním nervového tiku nebo Tourettovým syndromem) nebo naopak poklesem frekvence mrknutí, například Parkinsonovy nemoci, glaukomu. [8]

Zůstává zvýšeným rizikem vzniku infekčního zánětu rohovky při nošení nesterilizovaných kontaktních čoček, přítomnosti dědičného faktoru (pokud se vyskytly případy vzniku rohovkového leukomu v rodu), [9]stejně jako stáří (morfologické změny v rohovkové struktuře rohovky jsou degenerativní).

Patogeneze

Struktura rohovkového stromatu je tvořena kolagenovými vláknitými proteinovými vlákny a sulfatovanými glykosaminoglykany, představovanými keratan sulfátem typu I (jehož obsah je mnohem vyšší ve srovnání s tkání chrupavky) a vysokomolekulárními keratan sulfátovými proteiny (proteoglykany) s vysokým obsahem leucinu: keratocan, lumicane a isostroma. Společně činí rohovku dostatečně silnou, optimálně elastickou a naprosto transparentní. Mimoto extracelulární matrice  rohovky  obsahuje adhezivní glykoproteiny: několik izoforem lamininu a fibronektin, které drží pohromadě všechny prvky stratum corneum. 

Apikální oblast stromatu - Bowmanovy membrány - je hustá, bezbuněčná vrstva mezi samotným stromatem a nadrženým epitelem, skládající se zejména z pevně tkaných kolagenových fibril. Patogeneze tvorby jizev na rohovce je tedy spojena s poškozením této membrány, protože změny, které ji neovlivňují, nezanechávají jizvy během hojení. [10]

Fibronektin produkovaný keratocyty rohovky a keratoepithelin syntetizovaný buňkami fibroblastů epitelu a stromatu podporuje adhezi mikrofibril kolagenu a sulfatovaných glykosaminoglykanů k urychlení opravy poškozených tkání rohovky. Tvorba očních vad je výsledkem hromadění přebytečných proteinových vláken v celém středním a předním stromatu. [11]

Kromě toho je důležitá role lámání remodelace procesy poškozené extracelulární matrix rohovky hraje Nevýhodou limbální kmenové buňky (LSC), vytvořené jeho epitelu a také abnormality spojené s expresí extracelulárních enzymů - matricových metaloproteináz, které jsou určeny k poskytnutí včasné apoptózu zastaralé (neplatné) keratocytech a buněčná diferenciace regenerovaných tkání.

Symptomy zrak

Nejčasnější známky vzhledu bílého lapače se projevují pocitem závoje před postiženým okem - pokud je jizevní tkáň koncentrována blíže ke středu.

Na počátku tvorby leukomů na periferii rohovky se později projeví symptomy ve formě sníženého vidění - jak se zvětšuje oblast poškození.

Mnozí pacienti si stěžují na zvýšenou sekreci slzné tekutiny, výskyt pocitu kontaminace oka, světelné skvrny a linie, které se objevují před očima.

Vzhledem k tomu, že jizevní tkáň na rohovce nemá kapiláry, nesmí být v oku žádné červené oči. Může však docházet k neovaskularizaci rohovky, tj. Nadměrnému růstu krevních cév z limbálního choroidního plexu. A zarudnutí skléry se vyskytuje z mnoha důvodů, podrobně v materiálu -  Redness of eyes.

Komplikace a důsledky

Pokud je rohovka poškozena infekcí nebo byla poraněna, trn vytvořený v místě poranění může deformovat nebo blokovat světlo procházející rohovkou, což způsobuje komplikace a následky, jako je snížená ostrost zraku a deprivační amblyopie.

Pokud je nitrooční tlak zvýšen, to znamená, že v anamnéze je glaukom a trn není příliš tlustý, pak se může významně promítat vzhledem k povrchu rohovky a pak se vytvoří stafyloma rohovky.

Leukom umístěný v centrální části rohovky může způsobit slepotu.

Diagnostika zrak

Kontrola pomocí štěrbinové lampy -  rohovkové biomikroskopie  - klasické oční  vyšetření oka. [12]

Kromě toho se instrumentální diagnostika provádí pomocí  rohovkové keratometrie  a optické koherentní tomografie. Pole pohledu jsou určena počítačovou perimetrií; a nitrooční tlak.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika je navržena tak, aby odlišila leuku rohovku od bělavého odstínu žáka spojeného s zákalem čočky v nemoci, jako je šedý zákal.

Belmus na bílém oku (na skléře) netvoří, ale může existovat mírně zvýšená tvorba nažloutlé barvy na bílém oku nebo spojivky (blíže k vnitřním rohům očí), připomínající wen na oku, nebo, jak se často říká, růst na lidském oku. Tato formace benigního charakteru se vyskytuje u lidí ve věku a nazývá se pingvecula; neovlivňuje vidění a zpravidla se neprojevuje.

Léčba zrak

Co když je v oku trn? Rychle jděte k oftalmologovi (optometristovi), který ví, jak odstranit zrak.

Pouze chirurgická léčba může zcela odstranit leukom rohovky:  transplantaci rohovky  nebo  keratoprosthezi  použitím syntetického analogu rohovky (keratoprosthesis). [13]

Transplantace rohovky, jako je pronikavá keratoplastika (PK) a lamelární keratoplastika (LK), je vynikající léčbou pro oční zrak, která chce znovu získat zrakovou ostrost. Po transplantaci rohovky však mnoho lidí pociťuje odmítnutí štěpu a chronickou ztrátu endotelových buněk. [14], [15]

Keratopigmentace (QFT) se používá pro kosmetické účely po staletí, kdy je vizuální rekonstrukce neúčinná. [16]Galen (131-201 AD) používal síran měďnatý k barvení leukomu rohovky [17], [18]. Později chirurgové použili indický inkoust k zastínění jizev pacientů s leukomem rohovky. Kosmetické kontaktní čočky jsou známé jako nejběžněji používaná metoda pro zlepšení estetiky [19]. Lidé však mohou být nesnášenliví nosit kontaktní čočky, odmítat protézu z psychologických důvodů nebo mít chronický zánět a infekci [20].

Ale v raných fázích vzniku průjmu se používá léková terapie.

Pro zlepšení mikrocirkulace v oku a zvýšení fibrinolýzy se používají léky obsahující methylethylpyridinol hydrochlorid:  [21]Lacmox, Emoxipin, Emoxypharm. Způsob aplikace - instilace do spojivkového vaku (třikrát denně, jedna nebo dvě kapky). Trvání léčby určuje lékař. Kapky mohou způsobit dočasné svědění, pálení a zarudnutí očí.

Takové kapky pro oči od šedého zákalu, takový jako Carnosine (Sevitin), Taurine (Tauphon), Hilo-kea (s hyaluronate sodíku a dexpanthenol), Ayurvedic prostředky  Uzala  (Ujal) moci také být předepsán. Kapky s glukokortikosteroidy, zejména s dexamethasonem (snižují neovaskularizaci a lymfangiogenezi, zlepšují bariérovou funkci oka)  [22],  [23]se používají hyaluronidáza. [24]

Antitubus lék Collalizin (ve formě lyofilizátu pro přípravu roztoku) se používá elektroforézou a fonoforézou. [25]Fyzioterapeutická léčba se také provádí za použití jiného proteolytického enzymu - lidazy, kortikosteroidů (hydrokortizonu) a jodidu draselného.

Doporučuje se užívat vitamíny, především kyselinu askorbovou (vitamín C urychluje proliferaci rohovkových epiteliálních buněk a hojení epiteliálních defektů)  [26]tokoferol acetát [27], [28]a thiamin. [29]Přečtěte si více -  Vitamíny a vize

Je třeba mít na paměti, že léčba očních onemocnění doma nevede k jejímu zániku a že kapající cibulová šťáva (smíšená s medem nebo mlékem) do očí je zbytečná a nebezpečná, protože tato „lidová léčba“ může způsobit další podráždění rohovky a sítnice. Oči

Neexistují žádné klinické důkazy o účinnosti a bylinné léčbě, zejména mycí a utopující oči s odlesky očního víčka (Euphrasia officinalis), zlatými vousy (Callisia fragrans) a modřínkou modrou (Centaurea cyanus). Ačkoliv tyto léčivé rostliny, včetně cibulové šťávy,  [30]mohou být použity jako adjuvans pro zánět spojivek očí.

Prevence

Je zde ještě jedna frazeologická jednotka - „drž se jako žák oka“, to znamená snažit se zachovat něco důležitého. Rohovka je nejdůležitější strukturou našich očí: před vstupem světla do fotoreceptorů sítnice musí projít rohovkou, a proto musí zůstat průhledná.

Prevence leukomu rohovky je včasná detekce a léčba zánětu rohovky (herpetická nebo bakteriální keratitida), suchého oka; použití ochranných brýlí při výrobě, ochrana očí před ultrafialovým zářením atd.

Předpověď

V případě staré peněženky závisí prognóza na efektivnosti její léčby. Ale z hlediska etiologie je tvorba jizvy na rohovce přímo závislá na nemocech, které ovlivňují rohovku, stejně jako na závažnosti a povaze poškození.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.