^
A
A
A

Rosacea

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rosacea je jednou z nejčastějších onemocnění kůže, které musí čelit praktický dermatolog. Historie studie rosacea je dlouhá a ozdobená. Hlavní příznaky onemocnění jsou známy z dávných dob a nebyly prakticky patomorfní, ale stále neexistuje obecně přijatelná definice této nemoci.

V zahraničí přijal klinické definici růžovky jako onemocnění, které samo o sobě projevuje přetrvávající erytém centrální části obličeje, zejména zvýšenou podlahou, se nápadný na jeho pozadí rozšířených cév v kůži, často doprovázena výskytem papulózní a papulopustuleznyh, jakož i možného vývoje epifyzárního deformace krokového části obličeje.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny rosacea

Rosacee je nejčastěji definována jako angioneuroza převážně žilní vazby v vaskulárním plexu dermis, založená na nejpoužívanějších hypotézách patogeneze onemocnění.

Toto onemocnění se často vyskytuje u žen, v druhé čtvrté desetiletí života, které mají geneticky předurčenou předispozici k přechodnému zčervenání pleti obličeje, méně často krku a tzv. Oblasti dekoltu.

Vzhledem k tomu, patologické změny na kůži pacientů růžovky jsou lokalizovány hlavně na obličeji, kosmetický význam nemoci a výskyt sekundárních psychosomatických problémů u pacientů s růžovkou vedly k velmi aktivní účasti společnosti ve studii tohoto onemocnění. Výsledkem je, že rozvinuté země vytvořily Národní společnost pro studium růžovky, což představuje velmi vlivné komisi odborníků, kteří sledují periodik na problematiku provádění, a to zejména, a finanční podporu pro výzkum v této oblasti. Jelikož jsou informačním střediskem, tyto společnosti pravidelně zveřejňují moderní všeobecné názory odborníků na klasifikaci, patogenezi a metody léčby. Tyto názory často neodpovídají historicky vytvořeným názorům.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Patogeneze

Patogeneze růžovky je stále nejasná. Existuje mnoho teorií, ale žádný z nich se nedělá jako dominantní, protože není plně dokázán. Některé z těchto teorií jsou založeny na výsledcích systematických studií o vztahu růstu rosacee s různými iniciačními faktory a poruchami, další na výsledcích jednotlivých pozorování.

Hlavní etiopathogenic mechanismy považovány vazodilatační vaskulární plexus dermis v důsledku provádění vrozených charakteristik vazomotorické činnosti hypotalamus-hypofýza jako jeden z mechanismů mozkové termoregulace za podmínek zvýšení teploty (v důsledku fyzikálních nebo psycho-emocionální faktory), a spojené průtok krve v povodí karotid.

Vystavení ultrafialovému záření, které podle mnoha vědců, vede k časnému vzniku telangiectasias, neobdržel úplné vysvětlení, a jeho role v patogenezi růžovky je ještě debatoval. Sada pareticheski rozšířené cévy a vede k delší ultrafialová ozařovací dystrofických změn extracelulární matrix dermis a částečného narušení vláknitých struktur pojivové tkáně v důsledku akumulace metabolitů a prozánětlivých mediátorů. Tento mechanismus je považován za jeden z hlavních faktorů ve vývoji hypertrofické růžice.

Kolonizace zažívacího ústrojí jednoho z subpopulací Helicobacter rulory produkující cytotoxické látky, které stimulují uvolňování vazoaktivních látek, jako jsou histamin, leukotrieny, prostaglandiny, faktoru nekrosy nádorů a některých dalších cytokinů je považována za jednu z hlavních příčin erytematózní-teleangiektaticheskoy růžovkou.

Nadměrná konzumace alkoholu, kořenícího koření a koření pro dnešek je považována za jediný faktor, který posiluje projevy nemoci, ale nemá žádný etiologický význam. Stejně jako role Demodex folliculorurn, komenzální je typické v tomto bodě se uznává jako proces exacerbace faktor dermální výhodně papulopustulární typu růžovky.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Symptomy rosacea

Klinický obraz erytematózní-teleangiektaticheskoy růžovky je charakteristický vzhled erytém, přechodné zpočátku zvyšuje přílivy, a pak se otočí do stabilní, přednostně na bočních stranách tváře a nos. Barva erytému může být v rozmezí od jasně růžové až kyanotické červené, v závislosti na délce onemocnění. Na pozadí takového erytému se u pacientů vyskytuje telangiektasie různých průměrů, nedostatečná nebo středně exfoliace a otoky kůže. Většina pacientů si stěžuje na pocity pálení a brnění v oblasti erytému.

Výskyt onemocnění se zhoršuje vystavením nízkým a vysokým teplotám, alkoholu, pikantnímu jídlu a psycho-emocionálnímu stresu. U pacientů s tímto typem růžovky je charakteristická zvýšená citlivost kůže na vnější léky a UV záření. Dokonce i indiferentní krémy a opalovací krémy mohou způsobit nárůst zánětlivých projevů. V historii většiny pacientů trpících tímto typem růžovky není přenášeno vulgární akné.

Formuláře

Otázky rozdělení rosacei na současnou dobu zůstávají předmětem diskusí. Historicky se předpokládá, že onemocnění je charakterizováno stagnujícím proudem. Nicméně klasifikace expertního výboru amerického Národního sdružení pro studium růžovky z roku 2002 naznačuje existenci čtyř hlavních typů růžovky (papulopustulózních typ fimatozny a očních typů typu zarudlá-teleangiektatichesky, odpovídající hypertrofické jeviště a oftalmorozatsea v Ruské klasifikaci). K dispozici je také pochybovat o přeměnu jednoho typu na jiný, s výjimkou případů rhinophyma pacientů papulopustuleznym typ růžovky.

Papulopustuleznaya růžovka se vyznačuje podobnými klinickými, avšak tento typ růžovky žádné takové stížnosti částka vjemy erytémem jako v teleangiektaticheskom erytematózní typu. Pacienti jsou většinou znepokojeni papulárními vyrážkami. Jsou charakterizovány jasně červeným zbarvením a perifolikulárním uspořádáním. Jednotlivé papuly mohou být korunovány malou kulatou pustulou, ale takové papulopustulární prvky jsou málo. Peeling obvykle chybí. Možná, že tvorba trvalé otoky v místě rozšířené erytém, které je častější u mužů.

Fimatózní nebo hypertrofický typ růžovky je charakterizován výrazným zesílením tkáně a nerovnoměrnou tuberositou povrchu kůže. Vzhled takových změn na kůži nosu se nazývá rhinofyma, metafimická - jestliže je postižena kůže na čele; gnatofima - jedná se o změnu v bradavce na bradě, otofimu - ušnicích (je to také monolaterální); mnohem méně často proces zachycuje oční víčka - blefarofyma. Existují 4 histopatologické varianty pineálních útvarů: žlázové, fibrotické, fibroangiomatózní a aktinické.

Oční typ nebo ophthalmosporus je klinicky převážně reprezentován kombinací blefaritidy a konjunktivitidy. Opakující se cholazion a meibomitida často doprovázejí klinický obraz. Často existují konjunktivální telangiectasie. Stížnosti pacientů jsou nespecifické, pálení, svědění, fotofobie a pocity cizího těla jsou často zaznamenány. Oftalmosporus může být komplikován keratitidou, skleritidou a iritidou, ale v praxi jsou tyto změny vzácné. Ve vzácných případech vyvstává vývoj očních příznaků kožní symptomy.

Izolovat specifickou formu onemocnění: lupoidní, steroid, conglobata, fulminantní, gram rosacea, rosacea s pevným přetrvávajícího edému (Morbigana nemoc) a další.

Zejména lupa rosacea (rosacea lupoides, granulomatous rosacea, Lewandowski tuberculoid) je charakterizována tvorbou granulomu typem cizích těl. U diaskopie je patrná žlutavě hnědavá barva papulek. Rozhodující roli při diagnóze hraje histologické vyšetření charakteristického prvku.

trusted-source[20], [21]

Diagnostika rosacea

Diagnóza, podle amerického Výboru pro studium růžovky je založeno na anamnestické důkazů, v první řadě, stávající po dobu alespoň 3 měsíců přetrvávající erytém centrální části obličeje. Stížnosti na spalování a brnění v oblasti, jako erytém, suchou kůži a vzhled telangiectasia, papuly na vzniku na pozadí městnavého erytému, hypertrofie vyčnívajících částí obličeje a očí detekce poškození může určit typ růžovky.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Pokud jde o diferenciální diagnózu, je nutné především vyloučit pravou polycytémiu, nemoci spojivového tkáně, karcinoidy a mastocytózu. Kromě toho je nutné rosacei rozlišit od peri-periferní nebo steroidní dermatitidy a kontaktní dermatitidy, včetně fotodermatitidy. Laboratorní diagnostika se provádí hlavně eliminací jiných onemocnění, neboť stále neexistují žádné specifické testy pro ověření růžovky.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Kdo kontaktovat?

Léčba rosacea

K dnešnímu dni je problém léčby mnohem lepší než patogeneze a etiologie růžovky. Terapeutická taktika závisí do značné míry na klinickém typu onemocnění. Nicméně, na základě úspěchu léčby růžovky jsou společné úsilí lékařem a pacientem se identifikovat spouštěcí faktory, které jsou přísně individuální. Nejčastěji sem patří meteorologické faktory: dopad slunečního záření, vysoké a nízké teploty, větrem a souvisejícího oděru; potrava: používání horkých a sýrových nápojů, alkoholu, kořeněných potravin a přebytečných potravin; Neuroendokrinní: emocionální dopad, menopauze syndrom a jiné endokrinopatie zahrnující zvýšený průtok krve v povodí krčních tepen; iatrogenní zahrnující léky pro systémové použití a způsobuje erytém entity (např. Formulace kyseliny nikotinové, amiodaron), a externí přípravky, včetně kosmetických prostředcích a čisticích prostředků, které mají dráždivý účinek (nepromokavé kosmetiky, tónovací činidla, jehož odstranění vyžaduje použití rozpouštědel , stejně jako detergenty obsahující mýdlo). Vyloučení nebo snížení těchto faktorů významně ovlivňuje průběh onemocnění a snižuje náklady na lékařskou léčbu.

Základem léčebných opatření je zajištění odpovídající denní péče o pokožku. Především obsahuje přípravky proti slunečnímu záření. Měly by být vybrány s přihlédnutím ke zvýšené citlivosti kůže pacientů s rosaceou. Mají nejmenší dráždivé indiferentní látky (oxid titaničitý, oxid zinečnatý) blokují ultrafialové ozařování kůže díky svým fyzikálním vlastnostem. Přípravky, které obsahují chemické filtry ultrafialového záření, které mohou být vhodné u pacientů s růžovkou neobsahují laurylsulfát sodný, menthol a kafr, a naopak, měly by obsahovat silikony (dimethikonu, cyklomethikon), což výrazně snižuje dráždivé sluneční filtr činidla a zajištění jejich odolnost proti vodě a nízká komedogenicita.

Základem doporučení pro každodenní péči o pleť je pravidelné používání světla v konzistenci, barvené zelené, přípravky na obezitu pro každodenní použití. Je žádoucí je aplikovat v tenké vrstvě 2krát denně a jako make-upová báze, která je výhodně přítomna ve formě prášku nebo promíchané směsi. Je třeba si uvědomit, že obnovení bariérových funkcí je velmi důležitou složkou terapie růžovkou, která se vyznačuje zvýšenou citlivostí pokožky.

V současné době se předpokládá, že vnější léčba je výhodná u všech typů růzovky, s výjimkou hypertrofních, u nichž jsou nejefektivnější chirurgická léčba a systémové syntetické retinoidy. Množství srovnávacích studií prováděných v nezávislých centrech v souladu se zásadami medicíny založené na důkazech prokázalo, že neexistují statisticky spolehlivé údaje o vynikající účinnosti systémové léčby. Bylo například prokázáno, že účinnost systémového použití tetracyklinových antibiotik nezávisí na dávce a četnosti podávání léků a zdá se, že nesouvisí s jejich antimikrobiálním účinkem. Totéž platí pro systémové aplikace metronidazolu, i když může sloužit jako alternativa k tetracyklinovým antibiotikům v případech, kdy jsou kontraindikovány. Neudržitelné byly předpoklady o účinnosti metronidazolu proti Demodex spp., Které přežívají v podmínkách vysokých koncentrací metronidazolu. Tyto léky jsou však nadále široce využívány, ale jejich použití není povoleno organizacemi, jako je Federální úřad pro potraviny a léčiva (FDA) Spojených států. U lupooké rosacey jsou předepsány systémové tetracykliny, existují náznaky účinnosti ftivazidu.

Nejúčinnější je kombinované použití přípravků s vnějším obsahem kyseliny azelaové s externími přípravky metronidazolu nebo klindamycinu. Existuje řada publikací o účinnosti takrolimu nebo pimekrolimu. Zachovávají své skutečné přípravky obsahující síru a benzoylperoxid, ačkoli je pozorován vedlejší účinek těchto léků. Při počátečních projevech fimatózního typu rosacey se monoterapie s izotretinoinem v obvyklých dávkách ukázala jako nejefektivnější. Zatímco při léčbě vzniklého rhinofymu nelze bez metod plastické chirurgie, které jsou často kombinovány s různými tepelnými účinky. V souvislosti s tím si zaslouží zvláštní pozornost moderní fototerapie a laserová terapie. Použité zdroje intenzivního nekoherentního světla (IPL), dioda, KT, Alexandrit a nejmodernějších, dlouholetou pulsní lasery neodym YAG (Nd, YAG-lasery). Laserová terapie je účinnější a méně nákladná jak ve vztahu k telangiektázií (selektivní fototermolýzy) a proti kolagenu reorganizace v důsledku tepelné stimulaci fibroblastů, ale často je použití IPL-zdroje je lépe snášen. Při léčbě hypertrofického typu rosacee laserová dermabraze nedávno zaujala jednu z vedoucích pozic při posuzování její bezpečnosti.

Jako fyzioterapeutická léčba se široce používá metoda mikroturní terapie. Jeho účinnost je spojena především s přerozdělováním tekutiny v tkáních tváře a obnovením lymfatické drenáže. Bylo také poznamenáno, že mikrokrouhy účinně přispívají k obnově poškozené bariéry kůže a zabraňují disociaci saprofytické mikroflóry.

Více informací o léčbě

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.