Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Endometrióza a těhotenství

Lékařský expert článku

Gynekolog, specialista na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Mezi zdravotní problémy ženského reprodukčního zdraví, endometriózy a těhotenství zaujímá zvláštní místo. To znamená, že pravděpodobnost těhotenství v endometrióze je gynekologická patologie, která se objevuje v abnormální proliferaci buněk žlázovité vnitřní vrstvy dělohy (endometria) za její dutinou.

Tento problém je aktuální, protože endometrióza je považována nejen za jeden z hlavních důvodů gynekologických operací, ale také je hlavní příčinou ženské neplodnosti a chronické pánevní bolesti.

Ovšem navzdory tomu, že až 30-35% žen s endometriózou má problémy s koncepcí, je otázka - je těhotenství možné s endometriózou? - gynekologové dávají kladnou odpověď.

Proč se těhotenství nevyskytuje během endometriózy?

Odborníci radí, aby identifikovat endometriózy s neplodností: ženy s těhotenský test nemoc endometriózy může být pozitivní, protože možnost těhotenství závisí na typu a umístění dyshormonal endometroidnoy heteropřechody, stejně jako míra jizvy srůsty, endometrióza charakteristikou. Nicméně, negativní dopad této choroby na plodnost také by neměla být ignorována.

Je třeba poznamenat, že druhy patologie ve formě genitální a extragenital endometrióza, vyznačující se tím, lokalizaci buď na reprodukční orgány nebo strukturami a pánevních orgánů a břišní dutiny. Ale v každém případě dochází k jejich posunu vzhledem k normální poloze s různými funkčními poruchami. Klinické varianty endometrióza léze vaječníků, vejcovodu, dělohy vazy, a pak to je problém - vnější endometrióza a těhotenství se sekundární úrovni neplodnosti až 25% případů.

Při endometriální heteroze děložního čípku, cervikálního kanálu a myometria (svalové skořápky) je problém formulován jako vnitřní endometrióza dělohy a těhotenství. Vzhledem k tomu, endometrióza myometria - děložní adenomyózy - může nastat paralelně s rakovinou dělohy ženy se potýkají s dvojí úkol jako těhotenství s myomy a endometrióza, kdy mateřská šance jsou minimální. Kromě toho, pokud dojde k těhotenství, začnou růst uzliny myomu, což zvyšuje riziko přerušení.

Při distribuci Extragenital tkáně podobný vnitřní výstelky dělohy je většinou ovlivněn močového měchýře a močové trubice, pupkem a přední břišní stěny, a to zejména v přítomnosti pooperační jizvení.

Ale proč se během endometriózy nevyskytuje těhotenství? Zde je několik příkladů.

Endometrióza děložního čípku a těhotenství: problémy s koncepcí vznikají v důsledku tvorby cysty (jedné nebo několika) v cervikálním kanálu, což vede k její deformaci a zúžení.

Retrotservikalnogo endometriózy a těhotenství: kde dost vzácná forma endometriální patologie tkáně nalezené na zadní straně děložního čípku s šířením zadní poševní klenby, přepážka mezi vagíny a konečníku, střeva, močového traktu, jakož i svalové stěny dělohy. A podle odborníků je to těžký porod, s klinickými a léčba tohoto problému lze vyřešit v několika málo případech.

Endometrióza vaječníků a těhotenství: vzhledem k blízkosti vaječníků k děloze je to jedno z nejčastějších míst vývoje endometriózy. Vzhledem k výskytu endometrioidních cystů vaječníků jsou zaznamenány funkce jejich folikulárního aparátu, tj. Schopnost tvořit vejce a syntetizovat hormony. Zobrazit detaily - endometrioidní cysta. Endometrióza vaječníků je nejpravděpodobnější příčinou neplodnosti.

Endometrióza vajíček a těhotenství: vznik vnějších (peritubárních) adhezí může vést k stenóze nebo k úplné obstrukci vejcovodů. V takových případech oplodněné vejce prostě nemůže vstoupit do děložní dutiny a s touto lokalizací patologie je často mimoděložní těhotenství.

Epidemiologie

Počet žen s touto patologií odhaduje odborníci z amerického žurnálu porodnictví a gynekologie na 6-10% (tj. Na 145-180 milionů) - bez ohledu na věk a přítomnost dětí. Nejprve je to onemocnění reprodukčního věku: typický věk v době diagnózy je 25 až 29 let. Endometrióza je častější u žen s neplodností a chronickou pánevní bolesti (35-50%). Rasovou tendencí je vyšší hladina endometriózy u bílých žen.

Podle některých studií je endometrióza příčinou 27-45% případů neplodnosti u žen v plodném věku. V poměru druhů tvoří pacienti s genitální endometriózou o něco více než 90% klinických diagnóz a u diagnostikované extragenní endometriózy nejvýše 7-8%.

Pravděpodobnost, obnovu plodnosti a plodnost provádět po kombinovaná léčba endometriózy závisí na vlastnostech těla žen a stupni závažnosti onemocnění, a může být až 50%, v mírných případech a v závažných případech - v rozmezí 10%.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Rizikové faktory

Endometrióza se rozvíjí u žen různého věku a faktory, které přispívají k vzniku patologie, gynekologů a endokrinologů zahrnují:

 • akutní a chronické formy gynekologických zánětlivých onemocnění;
 • přítomnost v anamnéze potratů, komplikované druhy, doručení císařským řezem;
 • gynekologické operace (laparoskopické a laparotomické), kauterizace krčku, kavitární operace na břišních orgánech;
 • nerovnováha endogenních pohlavních hormonů na zvýšení úrovně estriol a estradiol ( hyperestrogenia ), která je spojena se změnami v systému regulace z osy hypotalamus-hypofýza-vaječník;
 • imunitní poruchy;
 • genetická predispozice;
 • vrozené nebo získané léze hypotalamu, hypofýzy, kůry nadledvin (vedoucí k narušení syntézy řady hormonů).

trusted-source[9], [10], [11]

Symptomy endometrióza v těhotenství

Endometrióza je chronické onemocnění, které je doprovázeno intenzivním menstruačního krvácení a silné bolesti, stejně jako určité anatomické změny v pánevní oblasti, ačkoli 20-25% žen, to patologie neprojevuje.

Těhotenství nezhoršuje onemocnění a příznaky endometriózy v těhotenství se mohou pohybovat od mírné až těžké. U většiny pacientů s endometriózou je těhotenství - zejména po prvních týdnech - období úlevy od symptomů. Je to především v důsledku zvýšené hladiny progesteronu u těhotných žen, v případě, že zdravá žena dodáván do 20 mg progesteronu za den během následujícího menstruačního cyklu, u těhotné ženy denní množství progesteronu může dosáhnout až 400 mg (vzhledem k syntéze placentární hormonu).

První známky těhotenství v endometrióze jsou absence menstruace, protože progesteron zabraňuje ovulaci. Kromě toho, tento hormon předchází delaminaci endometrium, zpomaluje růst svých buněk, takže absence menstruace během těhotenství může také snížit příznaky pozorované u endometriózy, jako ztracená endometrium zastavení krvácení místa.

Studie však ukázaly, že u některých žen s endometriózou je reakce na progesteron snížena nebo chybí, což lze vysvětlit celkově nízkou citlivostí receptorů, které interagují s tímto hormonem. V takových případech může dojít k endometrióze během těhotenství a výtoku (rozmazání, hnědá barva).

Symptomy endometriózy během těhotenství se mohou zvýšit. Hlavně jsou to bolesti spojené s tím, že rychle se rozvíjející děloha rozkládá cystické útvary a srůsty. A v pozdních stádiích těhotenství se opět zvyšuje syntéza estrogenu (také kvůli jeho produkci placentou), která vyvolává zvýšený růst endometriálních buněk a výraznější symptomy patologie.

Jak je těhotenství s endometriózou?

Takže nejprve, jak ovlivňuje endometrióza těhotenství? A za druhé, těhotenství léčí endometriózu?

Začněme druhou. Předtím bylo těhotenství považováno za "léčbu endometriózy", ale řada studií ukázala, že tomu tak není. Dokonce i tehdy, když se příznaky onemocnění zhoršily během těhotenství (a důvody pro to byly zmíněny v předchozí části), pak u většiny žen po narození nebo po ukončení laktace pokračují, někdy s prodlouženou silou.

Těhotenství v endometrióze může pokračovat různými způsoby. Porodní a gynekologové nazývají nejtěžší období první dva měsíce (8 týdnů): podle statistik je za těchto podmínek - při vzniku placenty - spontánní ukončení těhotenství.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Formuláře

Také v gynekologii existují čtyři stupně endometriózy, které z velké části určují možnost těhotenství.

Dostatek "mírumilovně dostat se" endometrióza 1 stupeň a těhotenství: ložiska patologie jsou malé a jednotlivé, nejsou hluboké; ovlivňuje, jak se obvykle předpokládá, pouze vaginální část děložního čípku a anatomické struktury malé pánve. Odborníci odhadují šance na těhotenství na 75-80%.

Endometrióza o 2 stupních a těhotenství: ložiska růstu endometria jsou větší a jsou umístěny hlouběji v tkáních malé pánve obklopující močový měchýř; v prohloubení parietálního peritonea dochází k přetížení krvavého charakteru; v oblasti vajíčkovodů (s jejich zúžením) a vaječníků dochází k adheznímu procesu. Pravděpodobnost těhotenství je asi 50%.

Endometrióza o 3 stupních a těhotenství: ohniská heterotopie v děloze a vejcovodu jsou vícečetné, ložiska jsou hluboké; přítomnost adhezí peritonea a malých nebo oboustranných endometrioidních cystů vaječníků. Pravděpodobnost těhotenství není vyšší než 30-40%.

Endometrióza o 4 stupních a těhotenství: několikanásobná a hluboká ložiska nadměrného růstu endometria v močovém měchýři a peritoneu malého pánve; více hustých adhezí břišní dutiny; bilaterální endometrioidní cysty vaječníků velké velikosti. Šance na otěhotnění nepřesahují 15%, protože změny v pánevní a děložní oblasti ovlivňují implantaci vajíčka a vývoj placenty.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Komplikace a důsledky

Navíc nejpravděpodobnější následky a komplikace zahrnují:

 • krvácení po 24. Týdnu těhotenství, které se zpravidla vyskytují v důsledku prezentace nebo oddělení placenty;
 • fetální vymizení po dobu přibližně 20 týdnů;
 • preeklampsie v druhém a třetím trimestru těhotenství;
 • předčasné dodání;
 • malá hmotnost novorozence;
 • slabost práce a doručování císařským řezem.

Komplikace těhotenství s vnitřním endometriózy, především na myometrium endometriózy spojen se zvýšeným zatížením na zvýšení doby děložního myometria, která je plná prasknutí dělohy v průběhu druhé poloviny těhotenství.

Vzácný, ale závažný a život ohrožující komplikace, endometriózy během těhotenství - břišní krvácení (hemoperitoneum) spojené s prasknutí dělohy nebo vaskulárních nebo vaječníků, nebo s krvácením oblastech endometroidnoy heterogenní.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29]

Diagnostika endometrióza v těhotenství

Příčinou endometriózy během těhotenství, nebude nainstalován lékaři, protože verze etiologie onemocnění málo, včetně: embryonálního vývoje teorie patologie žláz prvky Müllerova a Wolfova vývodu orgánů; retrográdní menstruace; mutace genů, které regulují estrogenem indukovaný buněčný endometriální cyklus v proliferativní a menstruační fázi atd. Více informací v článku - Endometrióza

Endometrióza je obtížné diagnostikovat. Jediný konečný způsob, jak provést přesnou diagnózu - držet laparoskopie a zkoumat vzorek tkáně (biopsie), která se získá podle tohoto průzkumu. Ale diagnóza endometriózy během těhotenství není důvodem tímto způsobem, protože k možným rizikům spojeným s děložní perforace, snížená děloze-placentární krevní oběh a rozvoj hypoxie plodu, stejně jako riziko poškození plodu.

Instrumentální diagnostika ve formě hysteroskopie je také nemožná. Proto rutinní vyšetření, ultrazvuk (který podle Uzi-diagnostician neposkytuje obraz endometriální heterosis), podává všechny potřebné krevní testy včetně hormonů.

Zvláštní diagnostickou roli hraje sbírka anamnézy (s povinným popisem rodinné historie ženské linie). Na základě stížností pacienta - bolesti během menstruace (jejich trvání a intenzity), bolest během nebo po sexu, o špinění mimo menstruaci pro non-měsíční chronické bolesti v břiše a pánve a dolní části zad, na střevní problémy - Zkušený lékař může předpokládat přítomnost endometriózy.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35]

Kdo kontaktovat?

Léčba endometrióza v těhotenství

Neprovádějí léčbu endometriózy v průběhu těhotenství, ale těhotné ženy trpící endometriózou jsou ve speciálním předporodních klinikách - se zvýšeným důrazem na jejich stav, vývoj plodu a dalšímu sledování těhotenství. V tomto případě by těhotné ženy s touto patologií měly být upozorněny na plné riziko takového těhotenství.

U netehotných žen je klíčovou složkou konzervativní léčby endometriózy hormonální léky. Aplikovatelná mimo těhotenství je hormonální přípravek byzantinu při endometrióze kontraindikován v těhotenství.

Hormonální léčivo obsahující goserelin (analog GnRH - gonadotropin-uvolňující hormon), Zoladex endometrióza během těhotenství platí také kontraindikováno vzhledem embryotoxické účinky a zvýšená hrozí potrat. Ze stejného důvodu jsou podobné léky zakázány během těhotenství: Triptorelin, Diferelin (Decapeptil), Buselerin, Leiprorelin.

Těhotné ženy s endometriózou by neměly užívat lék Danazol (Danol, Danoval atd.), Inhibiční syntézu hormonů hypofýzy.

A tady je analogem přírodního progesteronu Djufaston endometriózou v průběhu těhotenství (12-20 týdnů) může být přiřazena gynekologa pouze v případě opakovaného potratu nebo hrozícího potratu a pouze v případě, že analýza potvrdila nedostatkem progesteronu. Více v tomto článku - Dufaston v těhotenství

V endometrióza je těhotenství spojeno s určitými problémy, například riziko potratu u tohoto onemocnění se zvyšuje o 76% (ve srovnání se zdravými ženami), takže jakýkoliv alternativní léčba, a to zejména, nemůže být použita žádná bylinná léčba a homeopatie!

Plánování těhotenství při endometrióze

Ženy obecně mají mnohem větší pravděpodobnost otěhotnění, když jsou ve třetím desetiletí života (tj. Ve věku 20-30 let), než když jsou "přes třicet". Pokud je diagnostikována endometrióza, předem plánujte těhotenství v endometrióze.

Neexistují žádné léky pro toto onemocnění, ale existuje léčba, která pomůže ženám bojovat s jejími příznaky, a v případě těhotenských potíží vytvořit nejpříznivější podmínky pro sen stát se matkou.

Dnes gynekologové užívají hormonální terapii, včetně perorálních kontraceptiv, progesteronových přípravků a analogů GnRH. Avšak většina těchto léků může být užívána pouze po omezenou dobu a vedlejší účinky mohou u některých žen způsobit problémy.

Nejlepší prostředky těhotenství projektantů endometriózy nazývá úplná inspekce a, pokud je to nutné chirurgie - odstranění endometriózy a po odstranění cysty, uzliny a srůstů pomocí laparoskopické nebo jiného zásahu.

Pokud léčba selže, reprodukční specialisté nabízejí oplodnění in vitro (IVF). Nicméně před tím, než se uchýlí k této metodě, je nutné správně léčit endometriózu, neboť příprava na IVF zahrnuje zvýšení hladiny estrogenu, což povzbudí vývoj této patologie.

Prevence

Profylaxe endometriózy není vyvinuta. Včasná léčba lékařské péče v případě zdravotních problémů žen však může přispět k identifikaci vývojové patologie a její léčby.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Předpověď

Prognóza průběhu těhotenství a jejího výsledku u diagnostikované endometriózy do značné míry závisí na fenotypních vlastnostech endometria, typu, umístění a rozsahu vývoje této patologie.

trusted-source[42], [43]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.