^

Horkovodní láhev pro novorozence z koliky: sůl, gel, dětská

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kolik je pravděpodobně první problém, který matka novorozeného dítěte čelí. Výskyt koliky u dítěte je doprovázen plačem, motorickou úzkostí, poruchou spánku, zvýšeným uvolňováním plynů ze střeva. Během tohoto období jsou mladé matky připraveny dělat téměř cokoli, aby zmírňovaly stav dítěte. Pediatři tvrdí, že cenově nejdostupnějším a nejpravděpodobnějším prostředkem je dětská lázeň, která je pro koliky teplejší. Účinek tepla usnadňuje bolestivé kontrakce ve střevech dítěte, takže použití takové metody je zcela vhodné a odůvodněné.

trusted-source[1], [2]

Indikace postupu

Suché teplo bylo vždy považováno za nejlepší způsob, jak eliminovat nadýmání a koliku v břiše. Tepelné působení z ohřívače usnadňuje spastické kontrakce střeva, uvolňuje svaly břišní dutiny. V důsledku toho se novorozené dítě zbaví bolesti a prožívá značné úlevy.

Samozřejmě, láhev z teplé vody z koliky nemůže být jediným řešením problému. Tento postup by měl být použit ve spojení s jinými metodami:

 • snadná masáž břicha novorozence ve směru hodinových ručiček;
 • správné připojení k prsu, kompetentní výživa matky;
 • snadná gymnastika (přinášející nohy, pohyblivé rukojeti).

Kromě toho, že dítě může nabídnout vodichku kopr, fenykl semena infuze a v extrémních případech - formulace na bázi Simetikonová (Espumizan, Bobotik, Infacol, Kolikid, Espikol, Espuzin atd.).

Než začnete používat teplo pro novorozence, musíte se ujistit, že špatné zdraví dítěte je skutečně způsobeno kolikou. To může být naznačeno řadou charakteristických rysů:

 • dítě projevuje zřejmé obavy - častěji ve večerních a nočních hodinách;
 • snaží se tlačit nohy na břicho, zmírnit bolesti;
 • plakat a křičet - hlasitě, ostře;
 • kolik nastává téměř okamžitě po jídle dítěte;
 • plyny mohou být uvolněny, břicha bobtná.

Pokud se vyskytnou další příznaky, nepokoušejte se používat teplo: novorozené dítě by mělo být prokázáno pediatrům. Naléhavé konzultace vyžadují případy, které jsou doprovázeny:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • průjem, zvracení;
 • přidání výkalů nazelenalé barvy krevními žilkami;
 • dlouhá doba kolika (několik hodin).

V uvedených případech je použití topné vložky na novorozence zakázáno, protože je třeba přesně stanovit příčinu špatného zdravotního stavu drobků. Přečtěte si také o nápravě kolik u novorozence.

trusted-source[3], [4]

Kdo kontaktovat?

Teplejší teplo pro děti z koliky

Tento druh ohřívače má vzhled uzavřeného obalu, jehož obsahem je fyziologický roztok s chemickými složkami. Pro lidské tělo takové řešení nepředstavuje žádné nebezpečí, zejména proto, že balení je hermeticky uzavřeno. Solná podložka je vybavena speciálním tlačítkem, který aktivuje topný mechanismus. Jak se obal zahřeje, obal se stává hustší a při ochlazování se stává měkčí.

Ohřev tohoto zařízení je možný maximálně na padesát čtyři stupňů: takové ukazatele jsou dostatečné, aby zajistily, že teplo pro novorozence splnilo svůj účel a snížil projevy kolik. Tato teplota je pro malou osobu bezpečná. Rodiče si mohou být jisti, že láhev horké vody nezpůsobí popáleniny nebo podráždění na citlivé kůži dítěte. Odborníci však nedoporučují umístit přístroj přímo na kůži: je nutné rozložit pleny nebo tkaničky (šál).

V průměru je plnící sůl schopna udržovat teplotu po dobu čtyř hodin. Dále byste měli trochu času na přípravu topné vložky pro pozdější použití. K tomu musíte vařit 15-20 minut, dokud se krystaly soli zcela nerozpustí. Během varu láhev na teplou vodu nejen obnovuje své vlastnosti, ale také sterilizuje.

Baby zahřátí

Elektrická verze topné vložky je nejsložitějším zařízením, kterým je ložní prádlo, uvnitř které jsou vloženy topné články. Vytápění začíná po přívodu elektrické energie do zařízení. Je to kvůli principům fungování takového zařízení, že mnoho matek je opatrné, aby ji získali pro své novorozené děti. Okamžitě stojí za zmínku: zajistit, aby elektrická láhev z horké vody z koliky nepředstavovala pro dítě žádné nebezpečí, je třeba před nákupem pečlivě zkontrolovat. Co musíte věnovat pozornost:

 • Kvalitní vyhřívací podložka nemůže být levná (nízké náklady by měly být upozornněny - možná je to falešné a takové zařízení je nízké kvality, a proto nebezpečné);
 • na vyhřívací podložce musí existovat regulátor teploty - to je nezbytné, aby se zabránilo možnému přehřátí nebo nedostatečnému ohřevu zařízení.

Nevýhodou elektrické topné vložky pro novorozence je nemožnost provozu zařízení bez přítomnosti elektrické energie. Pro dlouhověkost však tato láhev z koliky předchází všem ostatním: v budoucnu, kdy klesá nová kolonie novorozenců, může být v chladné sezóně použita k zahřátí dětské postýlky.

Gelové ohřívače pro novorozence z koliky

Nyní jsou velmi běžné gelové kolikové láhve naplněné tzv. Rašelinovým gelem. Navržená hmotnost je považována za naprosto bezpečnou látku šetrnou k životnímu prostředí. V závislosti na výrobci mohou být různá plniva smíchána s komponentou gelu, což zlepšuje účinek topení zařízení. Takovými plnidly jsou často obiloviny, fazole, bobule, aromatické rostliny.

Ve skutečnosti je gelová podložka z koliky tkáňovým sáčkem malých rozměrů. Zahřejte ho v mikrovlnné troubě nebo troubě: doslova pár minut bude plnicí náplň mít správnou teplotu, která bude trvat asi hodinu.

Gelový ohřívač má své výhody a nevýhody. Na jedné straně je to bezpečné a pohodlné použití. A na druhé straně - krátkotrvající a není možné ji umýt.

Stejně jako každá jiná výhřevná vložka pro novorozence je gelové zařízení také aplikováno na kožní prvky, které na ně dříve položily látku nebo pleny.

Láhev pro horkou vodu pro kojence z koliky

Pokud novorozené dítě trpí kolikou a po ruce není žádná vhodná láhev na přípravu hotového ohřevu, lze použít následující účinné metody:

 • Nalijte teplou vodu do malé plastové lahve (0,5 nebo 0,33 litru) (teplota by neměla překročit 55-60 ° C). Víčko je pevně utaženo, aby nedošlo k náhodnému úniku vody. Pak je láhev zabalena do pleny nebo ručníku a nanáší se na břicho dítěte přibližně 5-8 minut. Tato metoda kolik je poměrně jednoduchá. Jediný negativní: láhev bude muset být stále na břiše po celou dobu, aby se nehoupala ani nespadla.
 • Vytvořte sáček nebo uzel bavlněné tkaniny. Na suché pánvi ohřejte plničku (může to být sůl, suchý hrášek, rýže) na cca 55-60 ° C, nalijte do sáčku a těsně obvařte. Výsledná improvizovaná láhev na horkou vodu z koliky je zabalena s ručníkem a umístěna na břicho novorozence za doslova 5-8 minut. Metoda je skutečně účinná, nicméně je třeba pečlivě sledovat teplotu plniva: pokud je zakryta v pánvi a přehřátá, postup může skončit špatně, s tvorbou přetrvávajících popálenin.
 • Vezměte si dva flanelové plenky. Jeden z nich je umístěn na topné baterii nebo žehlen s teplým železem, a pak se položí na žaludek novorozence. Zatímco plena má potřebný tepelný účinek, vezměte druhou plenou a ohřejte ji stejným způsobem. Takže plivy střídáme pět minut: obvykle je tentokrát dost k tomu, aby kolika byla slabá a dítě se uklidní.
 • Nejběžnější a nejjednodušší metodou je aplikace novorozence s břichem na břicho matky. V tomto případě dochází přirozeně k oteplování a dítě, cítit tělo matky, se rychle uklidní a usne. Navíc taková situace, kdy dítě leží na břiše, podporuje nejrychlejší odstranění gazik z střeva.

Jak můžete vidět, existuje mnoho účinných způsobů, jak zmírnit koliku u novorozence. A téměř všechny z nich nejsou příliš složité. Hlavní věc - být trpělivý a pokusit se dítě co nejvíce pomoci.

Recenze

Mnoho mladých matek nejprve pochybuje o tom, že je vhodné používat takový jednoduchý způsob, jak se zbavit koliky, jako je použití teplejších. A úplně marně. Jednoduchost této metody jde společně s její účinností. A je-li to složité ovlivnit problém - například kombinovat ohřívací podložku s masáží a správně nasadit dítě do hrudníku, je možné výrazně zmírnit stav novorozence.

Ohřívače mohou být použity nejen pro novorozence, ale i pro všechny děti po celou dobu kolika. Obvykle pro děti trvá tato doba až tři a dokonce i pět měsíců (to je individuálně). Pokud kolika pokračuje po uplynutí tohoto časového období, je nutné konzultovat lékaře: mohou existovat další důvody pro výskyt bolesti břicha u dítěte.

Na otázku, která z topidel je lepší nebo efektivnější, neexistuje žádná definitivní odpověď. Každý rodič zvedá takové zařízení podle vlastního uvážení: jeden populární gelový gel je vhodný, zatímco jiní dávají přednost osvědčenému způsobu ohřívání břicha plenkami. Podle recenzí vykazují všechny známé láhve s horkou vodou viditelný účinek v boji proti koliky. A co se týče pohodlí jejich aplikace - každý rozhoduje sám o sobě, podle stupně pohodlí v této nebo té situaci.

Hlavním předpokladem pro uplatnění jakéhokoli procesu oteplování je dodržování pravidel pro používání láhví s horkou vodou a naslouchání poradci pediatra. Jakákoli láhev pro horkou vodu pro kojence z koliky, která se prodává v lékárnách nebo v dětských obchodech, musí mít návod k použití. Přečtěte si, že tento pokyn by měl být nezbytný - i když by se při použití takového zařízení zdálo, že není nic komplikovaného. A nezapomeňte sledovat teplotu topení - to je velmi důležité ve vztahu k citlivé a jemné kůži novorozence.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.