^

Kojenecká zelenina: co může a nemůže být

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zelenina během kojení by měla být jedním z povinných prvků ve výživě každé matky během laktace. Vzhledem k nezralosti trávicího systému může některá zelenina u kojenců způsobit porušení normální funkce střev. Proto je také velmi nezbytné přistupovat k výběru zeleniny ve stravě matky.

Výhody a negativní dopad zeleniny

Vyvážená strava a správná hydratace mohou pomoci vám a vašemu dítěti být zdravé prostřednictvím kojení. Jídlo je založeno v prvních letech života a ovlivňuje všechny fáze životního cyklu dítěte v budoucnu. Komplexní síť genetických a environmentálních faktorů se podílí na tvorbě stravovacích návyků, které začínají v prenatálním období prostřednictvím kontaktu plodu s plodovou vodou. Po porodu se začnou objevovat včasné zkušenosti s jídlem, jako je kojení, což dále ovlivní příjem jídla dětmi. Děti jsou vystaveny různým chuťům, které odrážejí stravu jejich matky, což jim umožňuje seznámit se s stravovacími návyky rodiny. Spotřeba ovoce a zeleniny je důležitá pro zdravou a vysoce kvalitní výživu. Tyto výrobky jsou spojeny s prevencí nemocí, jako je dětská obezita. Kromě toho by měla být zelenina zahrnuta do nejméně dvou hlavních pokrmů. Toto doporučení je také zaměřeno na snížení spotřeby energie a živin, jako jsou glukóza a mouka.

Přestože zelenina poskytuje bohaté množství životně důležitých živin a vody, je stále nutné vyhnout se určitým odrůdám, aby se zabránilo nadměrnému tvorbě plynu ve vašem dítěti. Většina produktů obsahujících uhlohydráty produkuje plyn během trávení, ale některé druhy zeleniny způsobují vyšší produkci plynu. Proto se povolená a zakázaná zelenina rozlišuje při kojení.

Různá zelenina ovlivňuje dítě jinak, ale obecně, salát, pepř, rajčata, chřest pravděpodobně nezpůsobí abnormální trávení. Taková zelenina, jako je nízkokalorická, bohatá na vodu, může také pomoci při ztrátě nadbytečných kilogramů po kojení.

Samozřejmě, skutečnost, že je zelenina užitečná a nutná při výživě matky při kojení není námitka. Ale je velmi důležité, jak je vařit, aby si udrželi maximální užitek a nepoškodili trávení novorozence. Čerstvá, surová zelenina s kojením je nejbohatším zdrojem vitamínů. Pokud je to možné, všechny tyto výživové složky v zelenině by měly být konzumovány čerstvě. Zelenina pro pár, která lakala, zaujímá druhé místo, aby zachovala užitečné vlastnosti v nich, a proto by měl být tento způsob přípravy preferován. Potravená, pečená nebo grilovaná zelenina je také považována za velmi užitečnou a minimalizuje negativní vliv na trávení dítěte ve srovnání s vypráženou zeleninou.

V závislosti na tom, jak vaše tělo a vaše dítě reagují, možná budete muset omezit určitou zeleninu nebo ji vyhnout. Hlavním problémem je kolik u dětí prvních měsíců života. Proto se zelenina, která může být kojena v prvním a druhém měsíci, je mírně omezena na ty, které netvoří plyny ve střevě. 

Brambory a baklažány zpravidla přispívají k mírnému množství plynu. Protože bramborová kůra je bohatá na vlákninu, která může způsobit nebo zhoršit průjem, brambor bez kůže poskytuje méně plynnou alternativu za přítomnosti přebytečného plynu nebo průjmu. Jíst brambory kojící matka může, ale musíte zvolit dušené, vařené nebo pečené lilek a brambory s bylinkami, které sníží zpoždění těchto produktů ve střevech. Tlusté potraviny mohou zpomalit vyprázdnění žaludku, čímž se zvyšuje nadýmání plynů a nepohodlí.

Viz také:  Výrobky, které způsobují plynatost

Fazole a čočka poskytují cenné množství vitamínů, minerálů, bílkovin a vláken. Zatímco náhlý nárůst příjmu vlákniny může způsobit poruchy trávení, zdravá strava by měla obsahovat 25-30 gramů denně.

Kromě postupného zvyšování příjmu potravin bohatých na vlákniny, jako jsou luštěniny, namáčení fazolí a čočky po dobu několika hodin a následné opláchnutí před varením, může být zabráněno přebytečnému plynu. Tento proces snižuje množství přírodních cukrů, které obsahují luštěniny, které obvykle přispívají k saturaci.

Můžete si jíst zelí, brokolici a květák s pečovatelkou, protože tato zelenina rozšiřuje plochu potravinových částic a zvyšuje kontakt s trávicími enzymy, když projíždí střevním traktem. To činí tyto výrobky více vstřebatelné a méně pravděpodobné, že způsobí tvorbu plynů ve střevě.

Před vybíráním se vyvarujte některé zeleniny a řádně je ošetřete, je důležité vědět, která zelenina musí být konzumována denně nebo alespoň několikrát denně.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Užitečné vlastnosti jednotlivých zelenin během laktace

Nejužitečnější zeleninou jsou ty, které mají zelenou barvu. Mírná konzumace je nejen prospěšná, ale také zlepšuje samotný proces trávení.

Zelenina, jako je špenát, zelí a žerucha, má vysoký obsah vápníku, železa, vitamínů K a A a folátů, a proto jsou to super potraviny pro kojící matky.

Další výhodou tmavé zeleně, včetně zelí, petrželky nebo rukoly, spočívá v tom, že tělo snadno absorbuje vápník z této zeleniny. Špenát má vysoký obsah železa, vápníku, kyseliny listové, vitamínů a minerálů. To pomáhá kojencům, kteří se po těhotenství zotavují z anémie. Špenát pomáhá při detoxikaci škodlivými látkami a léčivy.

Basilové listy jsou dobrým zdrojem thiaminu, železa, niacinu, vitamínu K a karotenu. Basilové listy jsou vynikajícími zdroji antioxidantů. Spotřeba listů zvyšuje imunitu matky a dítěte a udržuje novorozence z mnoha nemocí. Basil má také uklidňující efekt, což je dobré, když je dítě během kliniky nepokojné. Můžete jíst kopr při kojení dítěte, a to je dokonce považováno za užitečné v koliích. Poté, co kopr je známý pro jeho vitrogenní působení, proto použití této zelené trávy velmi dobře ovlivní střeva dítěte.

Tuk v potravinách, pokud je v dostatečném množství, ne nadměrné množství, pomáhá tělu absorbovat vitamíny, bojovat s infekcemi a vytvářet zdravé buňky a nervy. Ale ne všechny tuky jsou stvořeni sobě rovni, proto kojící matky muset vybrat potraviny, které jsou bohaté na mononenasycené a polynenasycené tuky, které obsahují omega-3 mastné kyseliny ze zdrojů, jako jsou ryby (sardinky, halibut a kočky mezi nimi), stejně jako velké množství zeleniny, které obsahují takové kyseliny. Patří sem avokády, ořechy, semena olivových a hroznových olejů. Mohu jíst olivy pro kojící matku? Olivy jsou považovány za jeden ze zdrojů stejných užitečných mastných kyselin, takže jejich použití bude velmi užitečné pro mamu během laktace.

Brokolice, cibule, růžičková kapusta, zelená paprika, květák, zelí - tato surová zelenina může otravovat děti, ale při vaření je méně škodlivá. Proto mohou pečující matky jíst pekingské zelí, ale je lepší, jestliže je, nejprve připravené hašením s jinou zeleninou. Pepř pro kojící matku může být také konzumován, ale také nejlépe dušený nebo dusený.

Mrkev obsahuje alfa a beta-karoten, které pomáhají při produkci více mateřského mléka. Obsahuje také vitamín A, který samozřejmě zvyšuje hormony laktace. Proto mrkev může být konzumován laktací, nejvýhodněji v čerstvé formě nebo ve formě šťávy.

Sladké brambory jsou bohaté na betakaroten (vitamín A), který pomáhá zlepšit kvalitu mateřského mléka. Obsahuje také fosfor, vitamín B1 a B2, vitamín C, draslík, dietní vlákninu, měď, vitamin B6. Sladké brambory jsou zdrojem hořčíku, který je minerálem známým pro výhody relaxačních a protistresových akcí. Sladké brambory obsahují železo a podporují zdravý trávicí systém. Celer s laktací je také velmi užitečný, protože kromě živin je hypoalergenní.

Vzhledem k tomu, že česnek má bylinné vlastnosti, byl již dlouhou dobu používán ke stimulaci dodávek mateřského mléka. Pokud vaše dítě trpí kolikou, vyhněte se česnek ve vaší stravě. Při konzumaci 2 až 3 stroužků česneku denně pomáhá při produkci mateřského mléka. Neměli bychom však zapomínat, že dává nepříjemný zápach a hořkou pachuvě do mléka, takže novorozence to vůbec odmítnou. Proto je možné konzumovat česnek pro kojící matku, pokud dítě reaguje normálně a současně neodmítá mléko. Totéž platí pro cibuli - to je velmi užitečná přírodní phytoncid, která může zabít mnoho mikrobů. Ale může to ovlivnit chuť mléka, takže matky nedoporučují cibuli při krmení.

Zázvor je silná bylina, která se běžně používá při vaření a má léčebné vlastnosti. Používá se k léčbě mnoha druhů zdravotních problémů, jako jsou poruchy trávení, bolest v krku, kašel, nachlazení, bolesti svalů, vysoký krevní tlak, křeče, zácpa, zvracení, horečka. Zázvor podporuje zdravou zásobu mateřského mléka u kojících matek, takže můžete jíst zázvor matku během kojení. Nejlepším příkladem zázvoru je zázvorový čaj.

Mohu kojit dýně? Dýně je velmi výživná a užitečná indukční látka pro zvýšení laktace. Pomáhá při detoxikaci jater a těla a rozvíjí imunitu. Zlepšuje trávení, má antioxidační vitamíny A a C. Je to sezónní zelenina s vysokým obsahem vody. To pomáhá udržet vaše tělo hydratované, snadno stravitelné, takže můžete jíst dýně s laktací. Použití dýně ve stravě je lepší ve formě čerstvě vymačkané šťávy, ve které můžete přidat malé množství citronu a mát jako zesilovač chuti. Pokuste se dělat dezerty z dýně, například pudink nebo kaše.

Můžete také jíst mořské řasy v laktaci, protože je jedním ze zdrojů jódu, který je pro dítě nezbytný.

Chřest je zelená zelenina, která je vynikajícím zdrojem vlákniny, vitaminu A a K. Stimuluje laktační hormony u kojících matek. Chřest zvyšuje proces trávení. Chřest můžete ochutnat na grilu nebo vařit. Fazole z fazolového vlákna k matce během kojení se nedoporučuje, protože ve srovnání se zeleným chřestem je pro trávicí trakt obtížnější. To může způsobit nadýmání u dítěte a matky, takže příjem fazole by měl být omezen.

Je známo, že kukuřice způsobuje alergické reakce u dětí, proto se nedoporučuje konzumovat konzervovanou a čerstvou kukuřici pro kojící matku. Kromě toho může kukuřice zůstat ve střevě po dlouhou dobu, a proto může způsobit zácpu v matce a nepohodlí novorozence.

Použití určitých potravin a potom kojení může způsobit alergickou reakci u Vašeho dítěte. Proto je žádoucí používat při porodu hypoalergenní zeleninu. Mezi ně patří brambory, cuketa, řepa, květák.

Řepa pro kojící matky se také může konzumovat, přestože má červenou barvu. Řepa nepatří k alergenním produktům, takže vařená řepa může být konzumována, zvláště pokud má dítě sklon k zácpě.

Opatrně sledujte své dítě a všechny příznaky alergických reakcí po kojení. Pokud zaznamenáte jakoukoli alergickou reakci, přemýšlejte o jakýchkoli potravinách, které byste mohli v poslední době sníst, nebo o jakýchkoli nových potravinách ve vaší stravě. Tyto produkty budou muset být odstraněny z vaší stravy. Nejčastějším příznakem alergické reakce lze nalézt ve změnách ve stolici vašeho dítěte. Jakákoli stolice, která má slizniční charakter, zelenou barvu a je barvena krví, naznačuje potenciální alergickou reakci. Alergické reakce mohou také způsobit, že se vaše dítě stane nervózní, vyrážka, průjem, zácpa nebo v některých extrémních případech může způsobit potíže s dýcháním.

Mohu jíst okrasnou kojenou matku? Cucumber džus obsahuje minerály, jako je draslík, hořčík a vlákniny, které pomáhají regulovat krevní tlak. Cucumber může také pomoci snížit hladinu cholesterolu. Ale navzdory takovým užitečným vlastnostem je lepší vyhnout se okurkám, když kojíte. Okurka je jednou z rostlinných potravin, které mohou způsobit koliku u vašeho dítěte kvůli tendenci ke zvýšení produkce plynu. Je možné jíst nakládané okurky? Nejenže obsahují minimální množství vitamínů, ale také udržují vodu v těle matky a mohou způsobit i otoky. Proto není žádoucí ani čerstvé okurky, ani slané okurky na kojící matku k jídlu.

Rajčata jsou dobrým zdrojem vitamínu C, což je živina potřebná během kojení, protože vám pomůže absorbovat velké množství železa. Nicméně, rajčata mají kyseliny, které mohou způsobit problémy s vaším dítětem.

Silná chuť rajčat, která může proniknout do mléka, může vaše dítě podrážděn. Proto můžete jíst rajčata v pečovatelských matkách v malých množstvích. Začněte s malým množstvím, abyste zjistili, zda jsou u dítěte příznaky podráždění. Pokud má reakci, budete se snažit vyhnout se užívání rajčat po dobu kojení. Pokud se příznaky nezobrazí, můžete postupně zvyšovat množství. 

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.