^

Kopřivová voda pro novorozence: jak vařit, jak často a kolik dávat

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jedním z problémů novorozenců je kolika. Pro jejich ošetření se používají různé metody, včetně koprové vody. Zvažme vlastnosti zdravotního nápoje.

Dítě, které právě vzniklo, se přizpůsobuje novým podmínkám života. Prvním z těchto změn je gastrointestinální trakt, který se adaptuje na nové potraviny. Adaptační proces trvá asi 1-2 měsíce, během kterého dítě trpí různými bolestivými příznaky.

Kojenecká kolika jsou silné bolesti a křeče v břichu, kvůli kterému dítko propichne a plakne. Nejčastěji začínají v prvním měsíci života a probíhají samostatně po dobu až 3 měsíců. K usnadnění stavu dítěte existují dvě účinné metody:

 1. Kolonizace kolon s užitečnou mikroflórou. Kolonie bakterií se uvolňují ve formě suspenze, která se ředí vodou a podává se jí.
 2. Okamžité odstranění střevní koliky je symptomatická léčba, která zastavuje bolest, ale nevylučuje její příčinu. Pro léčbu používejte léky, které eliminují plynatost a posilují střevní peristaltiku.

Kopřivová voda se používá kvůli zvýšené tvorbě plynu. Lék je tvořen na základě ovoce feniklu. Rostlina obsahuje esenciální oleje, minerály, glykosidy a komplex vitamínů: A, C, E, PP, K.

trusted-source[1], [2]

Indikace Koprová voda

Hlavním terapeutickým účinkem koprové vody je uvolnění hladkých svalů trávicího traktu a snížení jejich křeče. Lék rozšiřuje stěny střev, snižuje jejich tlak a také se potýká se zvýšenou produkcí plynu.

Přípravky na bázi ovoce fenyklu mají takové údaje pro použití:

 • Plynatost a odstranění plynů u kojenců.
 • Obtíže s pohybem střev, zácpou.
 • Zlepšení chuti k jídlu.
 • Eliminace zánětlivých procesů.
 • Čištění těla hnilobných bakterií.
 • Vývoj užitečné intestinální mikroflóry.
 • Diuretický účinek.
 • Zlepšete sekreci žluče.
 • Uklidňující účinek na nervový systém.
 • Normalizace spánku.

Také přírodní lék zlepšuje funkci ledvin, rozšiřuje krevní cévy a podporuje optimální zásobení krve do všech orgánů a tkání, má výrazný antibakteriální účinek. Posiluje proces laktace u matky.

trusted-source[3]

Farmakodynamika

Kopřivová voda je součástí farmakologické skupiny karminativních léčiv. Jeho účinnou složkou jsou semena feniklu. Rostlinné prostředek obsahuje asi 6% a 9% esenciálních mastných olejů, provitamin A, kyselinu askorbovou, tokoferol, kyselinu listovou, draslík, vápník, železo a další látky. Interakce všech složek poskytuje rychlý a maximální bezpečný terapeutický účinek.

Farmakokinetika

Bylinný prostředek se používá k nápravě poruch zažívacího traktu u novorozenců a starších dětí. Má excitační trávení a kardiologické vlastnosti. Stimuluje hladké fungování gastrointestinálního traktu, zvyšuje sekreci žaludeční šťávy a zlepšuje motilitu střev. Aktivní látky urychlují vylučování plynů a odstraňují křeče způsobené plynatostí.

Terapeutický účinek se rozvíjí během 10-20 minut po podání potřebné dávky pro dítě. Je velmi důležité zahájit léčbu s minimálními dávkami a postupně je zvyšovat. To minimalizuje riziko nežádoucích účinků.

trusted-source[4], [5], [6]

Dávkování a aplikace

Kopřivová voda je povolena pro kojence od třetího týdne života. Dávkování závisí na typu roztoku:

 • Pokud je lék zakoupen v lékárně, to znamená, že užíváte 1 čajovou lžičku po nebo ve stejnou dobu jako krmení, 3-5krát denně.
 • Pro vlastní přípravu - 1 lžíci po jídle nebo po jídle 3x denně.

Pokud kojenec odmítne lék, může být voda zředěna mateřským mlékem nebo živnou směsí.

Recepty na přípravu roztoku z koliky:

 1. Vezměte 2-3 g sušených semen fenyklu a důkladně rozdrtíme. Rýžová surovina nalít 200 ml vroucí vody. Po hodině přetáhněte plátno a přidejte 1/4 vařené vody.
 2. Vezměte 5 g čerstvého ovoce feniklu, nakrájíme na malé kousky a nalijeme sklenici vroucí vody. Vařte produkt ve vodní lázni po dobu 3-5 minut a nechte vařit až do vychladnutí.
 3. V litru chlazené vařené vody rozpusťte 0,05 g fenikelového oleje. Před použitím je třeba roztok důkladně protřepat a zahřívat. Uchovávejte nápoj v chladničce nejdéle 30 dnů.

trusted-source[10]

Kontraindikace

Stejně jako jakýkoli lék použijte kopřivu na odstranění koliky u novorozenců, měli byste po konzultaci s pediatrem. Bylinný lék nemá přísné kontraindikace, ale s nesprávně vybranými dávkami může zhoršit morbidní stav dítěte.

trusted-source[7], [8]

Vedlejší efekty Koprová voda

Nejčastěji dochází k nežádoucím reakcím na koprovou vodu, pokud je porušena metoda jejího použití nebo na pozadí jednotlivých charakteristik těla dítěte. Z tohoto důvodu existují takové příznaky:

 • Reakce přecitlivělosti.
 • Kožní vyrážky.
 • Intenzivní křeče v trávicím traktu a plynatost.

K léčbě byste měli lék opustit nebo změnit na bezpečnější analoge a bezpodmínečně se obraťte na svého lékaře.

trusted-source[9]

Předávkovat

Zneužívání náprav rostlin způsobuje alergické reakce a zhoršuje bolestivý stav gastrointestinálního traktu. Také předávkování nápojem vyvolává celkovou slabost těla, ve vzácných případech dochází k gastrointestinálnímu krvácení.

Abyste předešli předávkování, je třeba přípravek užívat s malými dávkami, dodržujte lékařské doporučení.

trusted-source[11]

Interakce s jinými léky

Podle mnoha rodičů, kteří používali kůrovou vodu k léčbě svých dětí, lze toto řešení kombinovat s dalšími léky, jejichž účinnost je zaměřena na zlepšení trávicího systému. V tomto případě by mezi metodami léků měl pozorovat časový interval a neměli by se navzájem mísit.

trusted-source[12], [13], [14]

Podmínky skladování

Suché suroviny pro přípravu koprové vody, stejně jako všechny ostatní bylinné přípravky, by měly být skladovány na suchém místě, chráněné před přímým slunečním světlem a mimo dosah dětí. Farmaceutické přípravky ve formě suspenze a krmiva by měly být uchovávány při teplotě nejvýše 25 ° C. Připravené odvarky a infuze by měly být uloženy v chladničce.

trusted-source[15]

Skladovatelnost

Hotové přípravky na bázi semen fenyklu (vývar, infuze, čaj) by měly být použity do 1-2 dnů od okamžiku jejich přípravy. V tomto případě by měl být nápoj uložen v chladničce. Pokud jde o hotové léky, jejich trvanlivost je v průměru 24 měsíců od data výroby.

trusted-source[16]

Recenze

Kopřivová voda z koliky u novorozenců má pozitivní i negativní zpětnou vazbu. Někteří rodiče berou na vědomí, že bylinný prostředek účinně a rychle odstraňuje křeče a nadýmání, zlepšuje pohodu dítěte. Jiní naopak trvají na neexistenci jeho použití. Konečné rozhodnutí o nápravě rostlin by mělo být provedeno ošetřujícím lékařem.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Kopřivová voda pro novorozence: jak vařit, jak často a kolik dávat" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.