^

TORCH analýzy v těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Analýza TORCH v průběhu těhotenství je nutno bezodkladně předat při konzultaci s ženami. Termín TORCH infekce je třeba stanovit počet infekcí - toxoplazmózu, zarděnkám, cytomegalovirus, herpes, chlamydie, kapavka, listeriózy.

Je samozřejmě lepší provést testy na tyto infekce před počátkem. Ale v počáteční fázi vývoje plodu existuje také šanci bojovat proti infekci s minimálním poškozením plodu. Například, pokud dojde k infekční infekci během 14 dnů po oplodnění, bude to mít za následek smrt plodu, a pokud může být těhotenství provedeno, dítě bude mít několik vývojových abnormalit. Pokud dojde k infekci ve dnech 11-12 a 25-26 týdnů, plod může vyvinout více malformací vnitřních orgánů a plod může také způsobit intrauterinní úmrtí plodu. Pokud dojde k infekci v době později než 26 týdnů, pak závažnější zánětlivé procesy ve fetálních orgánech vedou k jejich abnormální hypertrofii, ovlivňuje nervový systém a také zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu.

Analýza toxoplazmózy v těhotenství

Analýza toxoplazmózy v těhotenství se provádí po ošetření ženy při konzultacích žen. Příčinným faktorem toxoplazmózy je parazit, který může být infikován z domácích zvířat, většinou z koček nebo jatečně tepelně nezpracovaného masa. Pokud před koncepcí žena převedla toxoplazmózu do latentní podoby, pak již vytvořila silnou imunitu, takže budoucí dítě není ohroženo. Pokud je v prvním trimestru zjištěna primární infekce, pravděpodobnost infekce dítěte je 15-20%, jestliže v 2. Trimestru - 30%, ve třetím trimestru - 60%. Abyste zabránili infekci, je třeba sledovat osobní hygienu, jíst pečené maso, dezinfikovat toaletní potřeby a nekontaktovat s pouličními kočkami.

Obvykle, pokud v krvi není žádná protilátka proti IgM, není také toxoplazmóza. Pokud jsou v krvi (což naznačuje akutní stupeň) detekovány IgM protilátky proti toxoplazmóze, je nutné zahájit léčbu co nejdříve a také provést další vyšetření. Pokud jsou v krvi detekovány IgG protilátky, indikuje to předchozí infekci a protilátky v krvi budou trvat dalších deset let. Při akutní toxoplasmózy březím Navíc k léčení matky je znázorněno plodu ultrazvuku -, aby se ujistil, že dítě není zvětšená játra a slezina se nezvětší mozkové komory, a žádné jiné vady.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Rubella test na těhotenství

Analýza rubelky během těhotenství se provádí ve spojení s dalšími testy na infekci. Směr pro tuto analýzu je uveden na začátku těhotenství, aby měl čas na předepisování léčby v případě zjištění patogenu.

Pomocí testu na zarděnku můžete zjistit, zda v krvi existuje protilátka. Pokud bude budoucí matka trpět zarděnkou v počátečních stádiích těhotenství, pravděpodobnost, že dítě bude trpět kataraktem, hluchotou a srdečními vadami, se výrazně zvýší. Pokud je onemocnění fixováno po dobu 11-16 týdnů, riziko závažných patologií je sníženo a minimální porušení je fixováno po 20 týdnech.

Pokud má těhotná žena podezření, že má rubeolu přenesenou latentní formu, musíte vyhledat radu specialisty na infekční onemocnění a podrobit se trojitému testu a ultrazvuku, abyste vyloučili vývoj patologie u nenarozeného dítěte. Pokud je po trojitém vyšetření potvrzena skutečnost, že jsou v anamnéze potvrzeny, lékařka doporučuje těhotenství přerušit. Proto je nejlepší předložit test rubeoly půl roku před plánováním koncepce tak, aby při absenci protilátek proti této chorobě bylo načase inokulovat a aktivovat produkci G-protilátek.

Analýza chlamýdií v těhotenství

Analýza chlamýdií během těhotenství se provádí ve spojení s dalšími testy infekce. Směr k této analýze je dán počátkem těhotenství, aby měl čas předepsat léčbu v případě detekce patogenu. Chlamydie mohou být identifikovány dvěma způsoby - odtrhněte z vaginy nebo močové trubice, nebo odeberte z krve krev a otestujte ji na přítomnost protilátek. Nejúčinnější metodou diagnostiky je detekce protilátek proti chlamydiím v krvi. Pokud jsou protilátky v malém množství, můžeme usoudit, že onemocnění je chronické a že žena je nosičem. Pokud je procento protilátek vysoké, pak to znamená exacerbaci infekce.

Chlamydie také může mít vliv na zdraví plodu v raných fázích, ale v případě, že žena již vydržel chlamydie a má malé procento krevních protilátek proti patogenu během těhotenství nedošlo úpadky, riziko je minimální. Pokud je onemocnění v akutní fázi, je předepsán průběh specifické antibakteriální léčby. Vezměte léky, které neprocházejí placentou a nemohou způsobit ještě větší poškození plodu. Kromě toho by měl být průběh antibakteriálních léčiv krátký a kompletní s kontrolní diagnózou několik dní po stažení léků.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Analýza herpesu během těhotenství

Analýza herpesu během těhotenství se provádí ve spojení s dalšími testy infekce. Směr pro tuto analýzu je uveden v ranném těhotenství, aby měl čas na předepisování léčby a přijal nezbytná opatření v případě detekce patogenu.

Herpes se odkazuje na virové onemocnění, je snadno rozpoznán charakteristickou bublinou svědivá vyrážka. Existují dva herpetické viry - jeden z nich postihuje sliznice nosu, ústa, oči a druhý postihuje pouze oblast genitálií. Virus může být infikován během sexu a vzdušnými kapkami, ale i herpes se může infikovat svisle, pokud má těhotná žena chronickou nebo akutní formu onemocnění.

To je zvláště důležité, které mají být testovány na opary v prvním trimestru těhotenství, protože v tomto období se virus od vstupu do těla plodu může vést k úmrtí nebo závažných patologických stavů nakonec neslučitelnými se životem, stejně jako potrat.

Protilátky proti herpesu se začínají vyrábět již 14-21 dní po vniknutí viru do těla, takže není těžké diagnostikovat herpes jako u jiných infekcí. Aby byl výsledek co nejspolehlivější, je lepší vzít materiál na analýzu ráno, na prázdný žaludek a provést předběžný příjem jídla nejpozději do 8 hodin. Také není možné provést analýzu po zahájení léčby - to bude mít úmyslně nesprávný výsledek.

  • Pokud je indikátor S / CO <0,9, může být výsledek považován za negativní.
  • Pokud je hodnota S / CO 0,9 1,1, pak výsledek může být považován za pochybný.
  • Pokud je výsledek S / CO> 1,1, může být výsledek považován za pozitivní.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Analýza cytomegaloviru v těhotenství

Analýza cytomegaloviru během těhotenství je velmi důležitá v těhotenství. Tento typ viru snadno proniká placentou do plodu a nejenom vede k infekci, ale také ovlivňuje tvorbu závažných vývojových malformací. Test protilátek se provádí v prvním trimestru těhotenství, aby se zjistilo pravděpodobné riziko pro plod, jak se vyvíjí. Pravidla odběru vzorků krve pro analýzu cytomegaloviru jsou stejná jako pro celý komplex TORCH.

Pokud žena má ve své krvi staré protilátky proti cytomegaloviru, znamená to, že již byla nakažena dříve, ale přítomnost protilátek nepředstavuje viditelnou hrozbu plodu. Aby se zabránilo exacerbacím, doporučují se léky, které zvyšují imunitu, stejně jako vitamínové komplexy.

Pokud jsou však v krvi zjištěny protilátky jiného typu, jsou charakteristické pro akutní infekci, pak je třeba se vážně zajímat o další léčbu těhotenství. Dokonce i když samotný průběh onemocnění klinicky nezpůsobil ženám násilný obraz, plod se podrobí plodu in utero. V této fázi je ženě předepsána komplex antivirových léků a léků odpovědných za imunitní modulaci. V budoucnu bude žena muset podstoupit "trojitý test", aby se ujistil, že přenášená infekce nezpůsobuje plod rozvinutí malformací.

Analýza cytomegalovirus během těhotenství musí projít co nejdříve, ale pořád je to bezpečnější, které mají být testovány na CMV před početím dítěte mít představu o další taktice či jiné rizikové faktory.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57]

Analýza avidity v těhotenství

Analýza avidity během těhotenství během těhotenství se týká povinných testů, neboť infekce cytomegaloviru se týká komplexu TORCH, tj. Onemocnění ovlivňujících produktivitu a zdraví plodu. Zkouška na protilátky proti chorobám z této skupiny je zahrnuta v seznamu povinných testů nejen pro těhotné ženy, ale i pro ty, kteří plánují plánovat těhotenství.

Pojem avidity (IgG-protilátky působí jako indikátor infekce), to znamená, že přítomnost protilátek na určitý patogen znamená, že matka může být nosič patogenu, mají chronickou nebo akutní formy nemoci. V závislosti na formě protilátek v krvi, jejich počtu, můžete nastavit načasování přibližné infekce. U reprodukčních infekcí je to velmi důležité, protože čím dříve jsou k dispozici tyto informace, tím větší je pravděpodobnost úspěšného výsledku těhotenství. Vyšetření avidity také poskytuje základ pro další testy, zvláště pokud v souvislosti s infekcí vzniká výskyt anomálií plodu.

Pokud se protilátky v krvi, se stanoví podle typu IgG a IgM, to naznačuje, že infekce se v poslední době došlo, protože protilátky typu IgM obvykle mizí po 3 měsíce nebo déle, a dosáhnout období 2-3 let, v závislosti na prostředku a jeho koncentrace . Je také důležité vzít v úvahu, že osoby, které mají v krvi HIV a HIV protilátky, nemusí být detekovány kvůli potlačení imunity, a proto je v tomto případě lepší provádět PCR diagnostiku.

Abyste neohrozili zdraví dítěte, je lepší provést testy TORCH včas na těhotenství. Detekce protilátek typu IgM v krvi naznačuje akutní stadium onemocnění a protilátky, jako je IgG, naznačují, že žena buď utrpěla dříve nebo byla nosičem.

trusted-source[58], [59], [60], [61]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.