Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Aspergillus

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Aspergilóza je způsobena plísňovými houbami rodu Aspergillus.

Čtěte také: Alergická bronchopulmonární aspergilóza: příčiny, symptomy, diagnóza, léčba

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Morfologie a fyziologie aspergilu

Aspergily jsou reprezentovány septátem rozvětveným myceliem. Reprodukují převážně asexuálně, vytvářejí konidie černé, zelené, žluté nebo bílé. Conidia odchází z jednoho nebo dvou řad buněk - steri, které jsou na otoku hyfů nesoucích páteř. Jsou přísné aerobní, rostou na médiu Saburo, Czapek a agar s mladinou při 24-37 ° C. Po 2 až 4 dnech na hustém médiu rostou bílé nadýchané kolonie s následným dodatečným zbarvením,

Patogeneze a příznaky aspergilózy

Pacienti vznikat: invazivní plicní aspergilóza (obvykle způsobené A. Fumigatus) s rychlým růstem Aspergillus a trombózy, alergická bronchopulmonární aspergilóza, ve formě astmatu s eosinofilií a alergické alveolitidy, aspergilom (Aspergillus astmatu) - granulom, obvykle v plicích, ve tvaru koule z podhoubí Obklopena hustou vláknitou stěnou. Když šířeny aspergilóza imunodeficience pozorována s kožními lézemi, CNS, endokardu, nosní dutiny, vedlejších nosních dutin.

Patogenní faktory aspergillus

Faktory patogenity hub jsou kyselá fosfatáza, kolagenasa, proteáza, elastáza. Aspergilové toxiny, například aflatoxiny, jsou odpovědné za aflatoxikózu, otrava potravinami při etanolu související s akumulací aflatoxinů A. Parasiticus v potravinách. Aflatoxiny způsobují cirhózu jater, mají karcinogenní účinek. Při ochraně proti houbám se účastní granulocyty a makrofágy, trávící koně. Vyvinutá HRT.

Epidemiologie aspergilózy

Aspergily se nacházejí v půdě, vodě, vzduchu a hnilobných rostlinách. Ze 200 studovaných druhů Aspergillus způsobuje asi 20 druhů (A. Fumigatus, A. Flavus, A. Niger, A. Ferreus, A. Nidulam atd.) U osoby s oslabenou imunitou. Aspergillus se přenáší inhalací konidií, méně často stykem. Dostávají se do plíců, když pracují s plesnivými papíry, prachem (chorobami narkomanů, sběrači odpadků). Infekci usnadňují invazivní metody léčby a vyšetření pacientů (punkce, bronchoskopie, katetrizace).

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Mikrobiologická diagnostika aspergilózy

Materiálem po dobu trvání studie je kůže, nehty, rohovka, oddělené dutiny nosu, vnější sluchový kanál, sputa, hnis, stolice, tkáňová biopsie. Ve skvrnách (obarvených 1 rámečkem, hematoxylinem a eosinem, podle Pan-Gizonu), septačním myceliem, jsou detekovány řetězce konidií. Samostatné hrudky sputa jsou přeneseny do kapky alkoholu s glycerinem nebo v kapce 10% KOH a po stisknutí krycího skluzu a kopírování. Je možné kultivovat patogen na živných médiích. Lze dát kožní alergie testu, sérologické testy (RSK, RP, ELISA, RIA), analýza na aspergilózy: protilátky proti patogenu v krevním aspergilózy a PCR.

Léčba aspergilózy

Aspergilóza je léčena 5-flucytosinem, amfotericinem B, kaspofunginem, itrakonazolem a chirurgickým odstraněním postižených oblastí.

Jak zabránit vzniku aspergilózy?

Hygienická a hygienická opatření jsou prováděna. Intrahospitální infekci je zabráněno sledováním sterility zdravotnického zařízení a čistoty vzduchu.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.