Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Glykosurie

Lékařský expert článku

Urolog, onkourolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Glukosurie - zvýšení vylučování glukózy v moči.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Příčiny glykosurie

Zvýšené vylučování glukózy v moči z různých důvodů. U zdravých jedinců není glukosurie vyjádřena, nemůže být stanovena rutinními laboratorními metodami a zvýšení závažnosti glukosurie, například při provádění testu glukózové tolerance, je přechodné.

Renální glukosurie je často nezávislým onemocněním; to je obvykle objeveno náhodou; polyurie a polydipsie jsou velmi vzácné. Někdy je ledvinová glukosurie doprovázena dalšími tubulopatiemi, včetně složení  syndromu.

Mezi možnými příčinami typů 1 a 2 renální glukosurie jsou diskutovány mutace jednoho z tubulárních nosičových proteinů, které reabsorbují glukózu se dvěma ionty sodíku. Rozdíl mezi těmito možnostmi na genetické úrovni je však obtížný, protože v jedné rodině jsou diagnostikovány případy renální glukosurie obou typů 1 a 2.

Rozlišují se tři typy izolované glukosurie ledvin.

  • U ledvinové glukosurie typu 1 je pozorován významný pokles reabsorpce glukózy v proximálním tubulu s relativně zachovanými hodnotami glomerulární filtrace. Poměr maximální reabsorpce glukózy k GFR u pacientů s glukosurií ledvin 1. Typu je snížen.
  • Ledvinová glukosurie typu 2 je charakterizována významným zvýšením prahu reabsorpce glukózy epiteliálními buňkami proximálního tubulu. Poměr maximální reabsorpce glukózy k GFR je blízký normálu.
  • Velmi vzácné je pozorovat ledvinovou glukosurii typu 0, ve které je schopnost epiteliálních buněk proximálních tubulů reabsorbovat glukózu zcela nepřítomna. Vývoj glukosurie je spojen s mutací, která způsobuje absenci nebo signifikantní defekt doprovázený úplnou ztrátou reabsorbující funkce kanalikulárních proteinů transportujících glukózu. U těchto pacientů dosahuje velikost glykosurie zvláště vysokého počtu.

Existují vzácnější varianty renální glukosurie. Byla popsána kombinace ledvinové glukosurie typu 1 s glycineurií a hyperfosfaturií; nicméně, tam jsou žádné jiné známky Fanconi syndromu, včetně aminoaciduria.

Když kombinace renální glukosurie s pacienty s glycineurií trpí často cystickou fibrózou. Předpokládá se, že tato varianta tubulopatie je dědičná autosomálně dominantním způsobem.

Byla identifikována mutace, která způsobuje významný pokles aktivity střevního transportéru glukózy a galaktózy. Tito pacienti zároveň vykazují zhoršenou reabsorpci glukózy v tubulech, často podobnou renální glukosurii typu 2.

U těhotných žen je pozorována renální glukosurie. Jeho vývoj je způsoben významným fyziologickým zvýšením GFR s relativně stabilními ukazateli maximální reabsorpce glukózy. Glykosurie těhotných žen je přechodná.

trusted-source[13], [14]

Příčiny glykosurie

Povaha glykosurie

Důvody

Přetečení glykosurie (s hyperglykémií)

typu 1

typu diabetes mellitus 2. Typu

Iatrogenní

Léky (kortikosteroidy)

Infuzní roztoky (roztoky dextrózy)

Parenterální výživa

Renální

Typ A

Typ B

Typ O

Fanconiho syndrom

Porucha absorpce glukózy a galaktózy ve střevě (selektivní malabsorpce glukózy a galaktózy)

Glykosurie těhotná

Ostatní druhy

Intrakraniální hypertenze

Hypercatabolické stavy (rozsáhlé popáleniny)

Poruchy funkce žláz s vnitřní sekrecí

Sepse

Maligní nádory

Diagnostika glykosurie

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Laboratorní diagnostika glykosurie

Renální glukosurie je diagnostikována přítomností glukózy v moči nalačno s normální hladinou glykémie. Renální původ glykosurie je potvrzen detekcí glukózy v nejméně třech vzorcích moči a absencí změn glykemické křivky během glukózového tolerančního testu.

V ledvinové glukosurii se množství vylučování glukózy v moči pohybuje od 500 mg / den do 100 g / den nebo více, u většiny pacientů je to 1-30 g / den.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?

Diferenciální diagnostika

U těhotných žen se provádí diferenciální diagnostika glykosurie s diabetem těhotných žen.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Léčba glykosurie

Léčba ledvinové glukosurie zahrnuje výběr vyvážené stravy obsahující dostatek sacharidů.

U polyúrie se doporučuje použití sušeného ovoce, aby se zabránilo ztrátě draslíku.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.