Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zkouška ledvin

Lékařský expert článku

Cévní chirurg, radiolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Studie (diagnostika) v ledvinách je poměrně obtížný úkol, protože většina z takzvaných nephrology chorob po dlouhou dobu je latentní uvnitř, neprojevuje subjektivními příznaky (nepohodlí, a co je nejdůležitější - bolest) nuceni navštívit lékaře, a tak objevena náhodně v průběhu lékařské vyšetření z jiného důvodu: například během těhotenství nebo během primární detekce vysokého krevního tlaku je velmi důležitá jednoduchá analýza moči Identifikovat utajené vývojové onemocnění ledvin. Mnoho známých kliniků věnovalo pozornost vyšetření pacienta s onemocněním ledvin. V první řadě by se měl jmenovat R. Bright (1789-1858), jehož jméno je zvláště úzce spojeno s vývojem nefrologie.

R. Bright vyrobeny před více než 150 lety popsat klinické projevy různých onemocnění ledvin jsou velmi světlé, „Postupem času ztrácí zdravou pleť zvyšuje slabost nebo bolest, nepohodlí k celkové přidané bolesti hlavy, často doprovázené zvracením: únava, letargie a deprese postupně převzít jeho těla i ducha ... Je-li podezření na povaze onemocnění, důkladná analýza moči, a téměř každý průzkum odhalí albumin. "

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kdo kontaktovat?

Dotazování pacienta na onemocnění ledvin

Znalost základů klinického výzkumu ledvin je důležitá nejen pro budoucího nefrologa, ale i pro lékaře jiného profilu, natož praktického lékaře. Začíná to otázkou pacienta, především studiem jeho stížností.

Stížnosti

Zdravotní stav renálního pacienta, i přes stávající onemocnění, zůstává často dlouho uspokojivý. Často je zapotřebí aktivní a účelné zpochybňování s vysvětlením stížností a anamnézou onemocnění.

Vzhledem k tomu, že se onemocnění ledvin je často vede v řadě obecně a systémové onemocnění ( dny, diabetes, systémový lupus erythematodes, atd), znaky mohou být poslední v hlavním obraze choroby.

Velmi často se dotyčný o celkovou slabost, únavu pacienta, snížená schopnost pracovat, které označit pacienty jakéhokoliv věku, nejčastěji v období akutního onemocnění ledvin : typicky mezi rostoucí ledvin edém nebo hypertenze, tedy v době, kdy zvýšené aktivity patologického procesu ... Příznaky jako nevolnost, zvracení, průjem a svědění může být příznakem již značně pokročila selhání ledvin (urémie), terminální stadium onemocnění ledvin (dlouhé a tekla latentní), které pacient neví.

Řada stížností může být spojena s poruchami homeostázy, údržby, který, jak dobře známo, do značné míry závisí na ledviny, tyto podstatné „arbitrem“ homeostázy. Tedy, některé z příznaků spojených s vysokou ztrátou albuminu v moči, a spolu s nimi další látky, - .. Mikrobuňky, enzymy, atd. Například výsledky vylučování železa ve vývoji anémie a souvisejících stížností ztráty zinku způsobuje snížení chuti, atd. .. N společné mnoha chorob značka - horečka - s onemocnění ledvin v některých případech se vyvíjí v důsledku infekce močových cest (horečka, zimnice a hojné pot během pyelonefritidy ), ale často v důsledku společného infekce, sepse (např., subakutní infekce onokardiální endokarditida ), u kterých dochází často k poškození ledvin. Někdy horečka není infekční (imunní), znak, který se nachází v řadě systémových chorob (systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida, atd.), Se postupuje s nefropatií. Pro tyto systémové onemocnění, vyznačující se tím, zapojení do procesu kloubů, kůže, svalů, což kimptomatiku renální procesu v důsledku jejich rozmanitější. Obecně takových běžných onemocnění, jako je dna, diabetes, klinické příznaky procesu ledvin mohou být zakryty ve společných rysů nemoci: kloubní syndrom, dna, vyjádřená žízně diabetes, atd ...

V některých případech může pacient pociťovat příznaky přímo související s onemocněním ledvin, ale projevují atypicky, například náhlá slepota v důsledku těžké renální hypertenzí způsobí pacientovi, aby vyhledal pomoc od optometristy nebo zlomeninami v důsledku nefrogenní znak osteopathy vést ho k chirurgické nemocnice . Bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, bolestí v srdci, dušnost často vznikají při nefrogenní hypertenzní syndrom chybně interpretovány jako příznaky hypertenze, onemocnění ledvin ne.

Můžeme pojmenovat řadu stížností, které jsou tradičně spojeny přímo s poškozením ledvin. To je v první řadě edém, Kotya jsou často svědčící o jiných orgánů a systémů chorob: kardiovaskulárních (urologických vady rerdtsa, ale častěji srdeční selhání u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a hypertenze, kardiomyopatie) a žláz s vnitřní sekrecí ( myxedema ) a další.

První R. Bright spojen hlavní manifestaci onemocnění ledvin - edém (vodnatelnost), - s povinných vyjádřenými albuminurie a anatomické změny v ledvinách, detekovatelné při pitvě. Napsal: "Nikdy předtím jsem nezjistil tělo velkého člověka, který měl otok a koagulující moč, který nevykazoval zřejmou patologii ledvin."

Při onemocnění ledvin edém měnit závažnosti, lokalizace, stabilita. Nejčastěji se objevují na obličeji, obvykle ráno. Prohlásil otok dodat ledvin Pacienti řadu nepříjemného subjektivního pocitu a nepohodlí - kosmetické vady, selhání nosit boty, potíže při chůzi v důsledku otoku šourku, etc., zatímco hydrops (celkový edém), když tam byla rozšířená otoku podkožního tuku, vodnatelnost .. Dutina (hydrothorax, ascites, hydroperikard ) existují další vážnější potíže, jako je dušnost. Nejčastěji se postupně rozvíjet otok, ale někdy může být akutní po dobu několika hodin (akutní zánět ledvin). Typicky edém v kombinaci s poklesem tvorby a vylučování moči (pokles diuréza) - oligurie (výdej moči nižší než 500 ml / den), anurií (výdej moči nižší než 200 ml / den). Zvláště klinicky důležitá je pravda anurie - zastavení moči vstupu do močového měchýře, obvykle z důvodu ukončení svého vzniku, následky akutního selhání ledvin nefrotoxických faktorů (různé otravy, těžké intoxikace) nebo porušení krevního zásobování (šok z různých etiologií, včetně kardiogenního v akutní infarkt myokardu) a renální parenchym akutní zánět (akutní zánět ledvin). Nejčastěji je skutečná anurie známkou akutního selhání ledvin. Je třeba mít na paměti, že prudký pokles množství moči může být způsobeno nejen k pravé anurii, ale také musí být spojena s těžkou zpožděním v močovém měchýři obvykle vytvořené z moči ledvinami (akutní retence moči ), které nejčastěji dochází při adenomu nebo rakovina prostaty, paraproctitis, onemocnění centrálního nervového systému, užívání drog, atropin, ganglioblokatorov a jinými léky.

Zvýšená diuréza - polyurie (diuréza více než 2000 ml / den) může být spojena s některými rysy výživy, pitného režimu, užívání diuretik. Nicméně, kombinace s polyurie nokturie (prevalence noční diurézy přes den) se často vyskytují u pacientů s chronickým onemocněním ledvin jako symptom chronického selhání ledvin a může zůstat jen na dlouhou dobu jeho manifestace.

Bolest, která se často vyskytuje při velkém počtu vnitřních onemocnění, zpravidla chybí při nejčastějších onemocněních ledvin (především chronické nefritidě).

Bilaterální bolest v bederní oblasti, obvykle tupá, ale někdy i závažnější, ruší pacienty s akutní nefritidou. Ostré bederní bolesti, často jednostranné, jsou způsobeny srdečním záchvatem ledvin a akutní pyelonefritidou. Zvláštní pozornost je třeba věnovat tzv ledvinové koliky - paroxysmální, silné bolesti, lokalizované v jedné z polovin pasu, vyzařující do slabin, v průběhu močovodu, močové trubice, hráze, stehna. Bolest je často doprovázena nevolností a zvracením, vzhled krev v moči (hematurie, často mikroskopické hematurie), Bála, že bolest není najít místo pro sebe.

Základem těchto bolestí zřejmě ležet spastickou kontrakci ledvinové pánvičky, díky jeho napětí v důsledku ucpání močovodu kamene, hnis nebo krevních sraženin, méně tkáně detritu (nádory rozkladu). Olizování pasu (jako ostré pohyby), jízda v autě, na kole způsobuje zvýšení bolesti. Bolest v bederní oblasti může být způsobena pohyblivým posunem, zejména při náhlých pohybech, tzv. Putující ledviny. Silná bolest v bederní oblasti trvalého charakteru vznikají při akutní zánět perinefrického vlákno - akutní paranephritis tyto bolesti zvyšují s nataženou nohou.

Rozlišovat jinou lokalizaci bolesti - břicha (akutní zánět močového měchýře - akutní cystitida) v močové trubici při jejím zánětu (akutní uretritidy); v těchto případech je bolest často spojována s nepříjemnými pocity při močení.

Obecně jsou poruchy močení - dyzurie - obvykle známkou urologických onemocnění. Časté močení - polakisurie - výsledek zvýšené citlivosti nervových zakončení ve sliznici podráždění močového měchýře spojených s častým nucení na močení, vyskytující se i při malé množství moči v močovém měchýři.

Časté močení je doprovázeno bolestivostí, pocity rezi, pocity pálení. Obvykle jsou tyto dysuritické jevy způsobeny cystitidou, uretritidou, pyelonefritidou, urolitiázou.

Pacienti se mohou stěžovat na změnu typu moči, která je primárně způsobena makrogematurií - příměsí velkého množství červených krvinek. Červená moč se obvykle vyskytuje po ledvinové kolici (kameny). Zvláště mluvit o moči takového typu "masové šlachy", kdy kromě červených krvinek má spoustu leukocytů, hlenu, epitelu, který je obvykle charakteristický pro akutní nefritidu.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Anamnéza nemoci

Pečlivě shromážděná historie má pro pochopení povahy nefropatie není méně důležitá než v diagnostice srdečních chorob, plic, atd.

Onemocnění ledvin často vyvíjí po ochlazení, onemocnění katarální, streptokokové infekce (angíny, spála), alergických reakcí (dávka, po vakcinaci (méně potravinové alergie), gestační toxikózy, léčba zlaté přípravky, penicilaminu, antiepileptik, zejména by měl být volán zneužívání analgetika, alkohol , drogy (heroin).

Samozřejmě, když se historie studie by měla brát v úvahu skutečnost, že poškození ledvin se může vyvinout u systémových chorob (systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida), cirhózy jater, mohou komplikovat cukrovku, dnu, hypertenze a aterosklerózy, chronické hnisavé (osteomyelitida, bronchiektázie) a onkologických onemocnění.

Při studiu pracovní historie by měly věnovat pozornost styku s ionizujícím zářením, uhlovodíků a organických rozpouštědel, těžkých a vzácných kovů (rtuť, olovo, chrom, kadmium, měď, uran) aminoazosoedineniyami (benzen, hemolytické jedů (arzenité vodík, fenylhydrazin, nitrobenzen) .

Mají význam stanovený v rozvojové anurií (oligurie) nebo kolapsu po šoku, transfúzi krve, septický potrat, aplikace nefrotoxických léčiv (antibiotika aminoglykosidu).

Mělo by být vyjasněno, zda došlo k anamnéze pacienta tuberkulózy, virové hepatitidy, syfilis, zda byl v endemické ohniscích leptospiróze, hemoragické horečky, schistosomiázy, malárie, s nímž je možné poškození ledvin.

Je nutná znalost rodinné anamnézy pacienta vyloučit dědičnou nefritidu, genetické (zejména při pravidelném nemoc), amyloidóza a tubulopatie fermentopathia. Všechny tyto údaje jsou vhodné, aby reagovaly na grafu historii onemocnění, například, mladý námořník, případy akutní nefritidy s rychle progresivním průběhem a zemřel na akutní selhání srdce, která je pozorována R. Bright.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.