^

Zdraví

Jaké testy by měly být provedeny po kousnutí klíštěte?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Riziko nakazení infekčních nemocí, které jsou přenášeny hmyzem, je poměrně vysoké, i když klíště bylo odstraněno v co nejkratším čase a nemohlo proniknout hluboko. Tento hmyz jsou nosiči různých infekcí, které představují nebezpečí pro lidský život, proto odborníci doporučují, aby po odstranění klíště, poslat je do laboratorní studie.

Je třeba poznamenat, že osoba po uhryznutí není vždy infikována, i když klíště je vektor nějaké infekce, avšak prevence v žádném případě nebude nadbytečná.

Nejpravděpodobnější metodou pro zjištění přítomnosti infekce je předložit testy po kousnutí klíštěte.

K odhalení infekce je nutné darovat krev, nejdříve však 10 dní po skusu. Nejběžnější infekce, které mohou být přenášeny skusem klíštěte, jsou encefalitida a borelióza.

Klíčová encefalitida je nejnebezpečnějším onemocněním, které tento hmyz nese. Naléhavá preventivní opatření, aby se zabránilo rozvoji encefalitidy by měla být držena v průběhu prvních 24 hodin po kousnutí, obvykle používané pro tyto účely imunoglobulinu (použité v případě, nebyl více než tři dny po kousnutí).

V případě ztráty času nebo kontraindikace se používají antivirové léky, které jsou podle některých údajů účinné, ale v této oblasti nebyly provedeny žádné studie.

Nebojte se, jestli má člověk očkování proti nemoci, ale riziko infekce jinými infekcemi hmyzem zůstává vysoké.

Zaznamenávat boreliózu není méně závažné onemocnění, které se obvykle vyskytuje v latentní formě, ale s vývojem chronického procesu často vede k postižení.

Naléhavá preventivní opatření je získat 200 mg doxycyklinu (s výjimkou pouze těhotné ženy a děti do 8 let), ale všechny, bez výjimky, bude jmenován poté testovány na přítomnost protilátek proti lymské boreliózy kousnutí.

Onemocnění na začátku svého vývoje může být léčeno dobře, zpravidla na místě kousnutí se objeví zarudnutí 2-3 dny po infekci.

Hemoragická horečka má dva druhy - krymský a Omsk.

Krymská horečka sporadicky zjištěny především v stepních oblastí (Turkmenistán, Tádžikistán, Krym, southern Kazachstán, poloostrově Taman, Uzbekistán, Bulharsku), v biotopu klíšťat.

Omsk horečka byla poprvé detekována u obyvatel vesnic na břehu jezera na Sibiři, Barabinskské stepí.

V současné době infekce ve vzácných případech zjištěných v Novosibirsku, Kurgan, Orenburgu Tyumen a Omsk oblastí, je možné, že infekce může dojít také v sousedních oblastech (Altaj, Krasnoyarsk regionu, severní Kazachstán).

Hemorrhagická nefrotická nefritida je zjištěna v asijských a evropských zemích jak v izolovaných případech, tak ve formě masových ohnisek. Zdrojem infekce jsou gama roztoči, kteří žijí v tundry, lesy, stepi.

Jaké testy mám vzít po kousnutí klíštěte?

Po kousnutí klíštěte se testy provádějí nejdříve deset dní (před touto dobou v krvi nelze nic zjistit).

Přibližně deset dní po datu skusu se provede krevní test s použitím metody polymerázové řetězové reakce (PCR) k detekci viru encefalitidy a bakterií Borrelia.

Po uplynutí čtrnácti dnů se krev odevzdá k detekci protilátek proti viru encefalitidy, v takovém případě je nutno oznámit datum očkování proti encefalitidě (pokud byla provedena).

Po uplynutí 3-4 týdnů se krve vylučuje k detekci protilátek proti borrelióze.

Kdo kontaktovat?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.