Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Léčba bronchiálního astmatu: etiologické a patogenetické

Lékařský expert článku

Alergista, imunolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

"Bronchiální astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacího ústrojí, ve kterém jsou zahrnuty mnohé buňky: obézní, eozinofilní, T-lymfocyty.

V předisponovaných osobách tento zánět vede k opakovaným epizodám sípání, dušnosti, bolesti na hrudi a kašli, zejména v noci a / nebo brzy ráno. Tyto symptomy jsou obvykle doprovázeny běžnou, ale variabilní obstrukcí bronchiálního stromu, která je alespoň částečně reverzibilní spontánně nebo pod vlivem léčby. Zánět také způsobuje zvýšení přátelskou reakci dýchacích cest na různé podněty „(zpráva o“ Globální strategii léčby a prevence astmatu, „WHO, National Institute of onemocnění srdce, plíce a krev, USA, 1993).

To znamená, že moderní definice astmatu zahrnují základní odrážející zánětlivé povahy onemocnění, primární patofyziologický mechanismus - bronchiální hyperreaktivity a základní klinické příznaky - příznaky obstrukce dýchacích cest.

Hlavním kritériem pro předepisování antiastmatických léků v bronchiálním astmatu je stupeň jeho závažnosti. Při určování závažnosti onemocnění se uváží:

 • klinické příznaky charakterizující frekvenci, závažnost, čas výskytu během dne epizod zvýšených příznaků, včetně úzkosti;
 • Studie má za následek maximální výdechový průtok (PSV), měřeno v jednotlivých píku-průtokoměru (odchylky od správné hodnoty a procentuální variace indikátorů v rámci jednoho dne).

Maximální rychlost výdechu (l / min) je maximální rychlost, při níž může vzduch po uplynutí nejvyššího a nejhlubšího výdechu po úplné inspiraci uniknout z dýchacího ústrojí. Hodnoty PSV úzce korelují s hodnotami FEV1 (objem vynuceného vypršení v litrech v první sekundě).

 • povahu a rozsah terapie používané k vytvoření a udržení kontroly onemocnění.

Doporučuje se také vzít v úvahu fázi průběhu onemocnění: exacerbace, nestabilní remise, remise a stabilní remisí (více než 2 roky).

Postupná léčba bronchiálního astmatu

Krok Léčba
Lehký a nemutící, epizodický průtok

Dlouhodobá léčba protizánětlivými léky není zpravidla indikována

Profylaktická inhalace beta2-agonisty nebo kromoglykanu sodného před očekávaným fyzickým námahem nebo kontaktem s alergenem

Krátkodobě působící bronchodilatancia (inhalační beta2-agonisté), je-li to nutné, pro kontrolu příznaků, ne více než jednou týdně

Světelný přetrvávající tok

Denní dlouhodobý profylaktický příjem pro kontrolu astmatu:

 • Inhalační kortikosteroidy a denní dávka 200-500 μg nebo kromoglykát sodný, nedocromil nebo teofylin, prodloužené působení
 • Pokud je to nutné, zvýšit dávku inhalačních kortikosteroidů. Pokud by to bylo 500 mikrogramů, musí být zvýšena na 800 mg nebo přidat dlouhodobě působící bronchodilatancia (zejména pro kontrolu nočního astmatu): inhalaci (beta-agonisty, theofylin, nebo dlouhodobě působící beta2-agonisté, orální (tablety nebo sirup)
 • Pro úlevu od astmatických záchvatů - krátkodobě působících bronchodilatancia - inhalační beta2-agonisté nejsou častěji 3-4krát denně: je možné použít inhalační anticholinergikum
Trvalá astma, mírné závažnosti

Denní profylaktické podávání protizánětlivých činidel pro zavedení a udržení kontroly astmatu: inhalační kortikosteroidy v denní dávce 800-2000 mg (s použitím inhalátoru s Spencer)

Bronchodilatancia s prodlouženým účinkem, zejména pro reliéf nočního astmatu (beta2-agonisté ve formě inhalací, tablet, svitků nebo teofylinu)

Pro úlevu od záchvatů astmatu - krátkodobě působící bronchodilatancia - inhalační beta2-agonisté častěji 3-4krát denně, případně s použitím inhalačních anticholinergik

Těžko trvající

Denní příjem

 • Inhalační kortikosteroidy v denní dávce 800-2000 μg nebo více
 • Prodloužený bronchodilatátor, zejména v přítomnosti nočních astmatických záchvatů (beta2-agonisté ve formě inhalací, tablet, sirupu m / nebo teofylinu)
 • Glukokortikoidy perorálně
 • Pro úlevu nebo úlevu od záchvatu astmatu - bronchodilatanci krátkodobě působící inhalační beta2-agonisty (ne více než 3-4 krát denně). Možné použití inhalačních anticholinergik

Poznámky:

 1. Pacientům by měla být předepsána léčba (příslušná fáze) s přihlédnutím k počáteční závažnosti onemocnění.
 2. Pokud je nedostatečná kontrola příznaků astmatu, doporučuje se jít do vyššího stupně. Na začátku je však třeba zkontrolovat, zda pacient správně užívá léky, zda je dodržována doporučení lékaře, zda se vyvaruje kontaktu s alergeny a dalších faktorů, které způsobují exacerbace.
 3. Pokud je možné kontrolovat průběh bronchiálního astmatu za poslední 3 měsíce, je možné postupné snížení objemu léčby a přechod na předchozí stupeň.
 4. Krátká perorální léčba glukokortikoidy, pokud je to nutné, se provádí v jakékoli fázi.
 5. Pacienti by se měli vyhnout kontaktu s spouštěči nebo sledovat jejich účinky.
 6. Léčba v každé fázi by měla zahrnovat vzdělávání pacienta.

V závislosti na závažnosti projevů bronchiálního astmatu je poskytován postupný přístup k jeho léčbě. Volba léků a způsoby jejich použití jsou určeny závažností onemocnění označené jako odpovídající fáze.

V roce 1991 navrhla společnost Vermeire (Belgie) v blízkosti výše uvedené postupné terapie bronchiálního astmatu. Rozlišuje následující fáze léčby proti astmatu:

 1. stanovení provokativních faktorů a jmenování beta-adrenomimetik v inhalacích pro  zastavujícího záchvat bronchiálního astmatu ;
 2. přidání kromoglikátu sodného nebo nízké dávky glukokortikoidů při inhalacích;
 3. přidání vysokých dávek glukokortikoidů při inhalacích;
 4. přidávání theofylin uvnitř a / nebo cholinomimetika inhalační a / nebo beta2-agonisté uvnitř a / nebo zvýšenými dávkami beta-2 agonistů, inhalační;
 5. přidání glukokortikoidů uvnitř.

Léčebný program zahrnuje následující oblasti.

Etiologická léčba:

 1. Eliminační terapie.
 2. Nealergenní komory.
 3. Izolace pacienta z okolních alergenů.

Patogenetická léčba:

 1. Dopad na imunologickou fázi patogeneze
  1. Specifická a nespecifická hyposenzibilizace.
  2. Léčba glukokortikoidů.
  3. Léčba cytostatiky.
  4. Imunomodulační terapie (imunomodulační přípravky, mimotělní imunoadsorpce, monoklonovaya anti-IgE imunoadsorpce plazmaferéza, limfotsitaferez, trombotsitaferez, laser a ozařování ultrafialovým v krvi).
 2. Účinky na pathochemický stav
  1. Membránostabilizační terapie.
  2. Extrakorporální imunofarmakoterapie.
  3. Inhibice mediátorů zánětu, alergií, bronchospasmu.
  4. Antioxidační terapie.
 3. Účinky na patofyziologickou fázi, použití léků na astma.
  1. Bronchodilatátory (bronchodilatátory).
  2. Expektoranty.
  3. Provádění novokainu do bodů Zakharyin-Ged.
  4. Fyzioterapie.
  5. Naturopatologie (nefarmakologická léčba).
   • Masáž hrudníku a posturální drenáž.
   • Baroterapie (hapbaropie a hyperbaroterapie).
   • Normobarická hypoxická léčba.
   • Racionální dýchací cvičení (dýchání s odporem, dýchání v dávkovaném respiračním mrtvém prostoru, silné úmysly eliminace hlubokého dýchání, umělá regulace dýchání, stimulace membránového dýchání).
   • Ikonoflexní terapie.
   • Su-jok terapie.
   • Horské klimatické ošetření.
   • Speleoterapie, galloterapie.
   • Aerofyoterapie.
   • EHF terapie.
   • Homeopatická léčba.
   • Termoterapie.

V programové léčba sekce, jako etiologické léčení a takové druhy patogenních terapie jako účinek na imunologické fáze (s výjimkou glukokortikoidy) pathochemical fázi, stejně jako mnoho forem léčby zaměřené na patofyziologické kroku provádí ve fázi astmatu remisi (t .e. Po baňkování záchvaty dušnosti).

Varianty nesnášenlivosti rostlinných alergenů, potravinářských výrobků a bylin v senné rýmě

 

Možné křížové alergické reakce na pyl

Etiologický faktor

Pyl, listy, stonky rostlin

Zeleninové pokrmy

Léčivé byliny

Birch

Dřevo, olše, jabloň

Jablka, hrušky, třešně, třešně, broskve, švestky, meruňky, mrkev, celer, brambory, lilek, paprika

Birch list (pupen, jelše, belladonna)

Divoké plevele (timothy, ovesné vločky, ježka)

-

Obiloviny (oves, pšenice, ječmen, žito), šťovík

-

Pelyně

Georgona, heřmánek, pampeliška, slunečnice

Citrus, slunečnicový olej, halva, slunečnicová semínka, med

Řebříček, matka a nevlastní matka, heřmánek, elecampan, tymián, tansy, neplodnost, šňůrka

Swan, ambrosia

Slunečnice, pampeliška

Řepa, špenát, meloun, banány, slunečnicová semínka. Slunečnicový olej

-

Etiologická léčba

 1. Eliminační terapie je kompletní a trvalé ukončení kontaktu pacienta s kauzálně významným alergenem, tj. Alergen nebo skupinu alergenů, které způsobují záchvat bronchiálního astmatu. Tato léčba se provádí po detekci alergenu pomocí speciální alergologické diagnózy.

Úplné ukončení kontaktu s alergenem v časných stádiích onemocnění, pokud nejsou žádné komplikace, může být velmi účinné a často vede k oživení.

Při přecitlivělosti na vlasy z domácích zvířat, dafnie, profesionální faktory je nutné změnit životní podmínky a racionální zaměstnávání (nezačínejte domácím zvířatům, akváriím, nechte práci s pracovním nebezpečím).

Při přítomnosti alergie na lupy koní by neměl být pacientovi podáván anti-tetanus, anti-staphylokokové sérum, Je možné vyvinout křížové alergické reakce s konským sérem, který se používá při přípravě těchto přípravků. Nenoste oděv vyrobený ze zvířecí srsti nebo vlny, které alergenní (např svetr z angorské vlny, mohair - pokud jste alergičtí na vlny ovcí).

Křížové alergické vlastnosti léčiv

Drog, který způsobuje alergie Drogy, které nelze použít ve spojení s křížovou alergií
Aminofylin, diafillin, aminofylin Deriváty ethylendaminu (suprastin, ethambutol)
Aminazin

Deriváty fenothiazinu:

 • antihistaminika (pipolfen, diprazin);
 • Neuroleptika (propazin, tizercin, ztaperazin, mazheptil, sonapaky atd.);
 • antiarytmika (etmozin, etatsizin);
 • antidepresiva (fluocyklin)
Přípravky skupiny penicilinu Cefalosporinová antibiotika
Novokain
 1. Lokální anestetika (anestezie, lidokain, trimekain a dikain) a léky, které je obsahují (menovazín, sulphokamokaine)
 2. Sulfonamidy
 3. Deriváty sulfonylmočovin jsou hypoglykemické látky (glibenklamid, glycidon, glipizid, glycazid - predyan, diabeton, xpropropamid atd.).
 4. Diuretika - dichlorthiazid, cyklomethaid, furosemid, bufenox, klopamid, indalamid, diabar, atd.)
Jod
 1. Radiopatické produkty obsahující jód
 2. Anorganické jodidy (jodid draselný, Lugolův roztok, jodid sodný)
 3. Tyroxin, triyodtironin

Jestliže přecitlivělost na pyl je nutné minimalizovat možný kontakt s pylem (při opylování nejde do lesa, pole, nebude pracovat na zahradě, zdržet se děje venku v suchém větrném počasí, ve dne i v noci, to znamená, když , když je největší koncentrace pylu ve vzduchu).

U mnoha pacientů, kteří trpí bronchiálním astmatem pylů, je možná nesnášenlivost mnoha fytopreparátů a potravinových produktů kvůli křížovým reakcím s pylovými alergeny. To se musí brát v úvahu při léčbě a vyloučení z potravy příslušných potravin. Při použití těchto přípravků může exacerbace bronchiálního astmatu pylů a dalších příznaků senné rýmy.

Pokud by se měla vzít v úvahu přecitlivělost na prach z domácnosti, hlavními alergeny domácího prachu jsou roztoči nebo houby. Optimální podmínky pro růst roztočů - relativní vlhkost vzduchu 80% a teplota 25 ° C. Počet roztočů se zvyšuje v sezónách s vysokou vlhkostí. Stejné podmínky jsou příznivé pro vývoj hub.

Hlavním místem akumulace roztočů - matrace, čalouněný nábytek, koberce, všívaných textilií, vycpaných zvířat, plyšové hračky a knihy. Matrace by měla být pokryta omyvatelnou, nepropustné plastické hmoty a vystavit mokré čištění jednou týdně. Doporučuje se čistit bytové koberce, plyšové hračky, všívané, vlny a bavlny přikrývky, dal knihu na prosklené police, pravidelně měnit ložní prádlo, umýt tapetu a čistit pomocí vysavače, ozařovat prostor s ultrafialovými paprsky: léto - s pomocí přímého slunečního světla, v zimě - s pomocí UV lamp.

Na nemocničních odděleních je počet roztočů v bytě nižší než 2%, takže hospitalizace zlepšuje stav pacientů.

Při bronchiálním astmatu v potravě je nutné odstranit alergeny z potravin, způsobit záchvat bronchiálního astmatu (eliminační strava) a také "povinné" potravinové alergeny.

Při bronchiálním astmatu na léky je nezbytné zrušit lék způsobující onemocnění nebo jeho zhoršení a také nepoužívat léky, které způsobují křížové alergické reakce.

Jedním z nejdůležitějších faktorů vývoje bronchiálního astmatu je znečištění ovzduší. V tomto ohledu je při komplexní léčbě pacientů s bronchiálním astmatem doporučeno používat vysoce účinné systémy čištění vzduchu. Moderní čističky vzduchu rovnoměrně čistí vzduch v místnosti (pokoj, byt) bez ohledu na místo instalace. Pomocí speciálních filtrů, které zachytí alergeny, bakterie, viry, pyl, domácí prach a jiné látky znečišťující ovzduší, což výrazně snižuje závažnost akutního astmatu, a někdy umožňuje zbavit se tohoto onemocnění.

 1. Nealergické oddělení jsou používány při léčbě pacientů s inhalační alergií (obvykle se závažnou senzibilizací na pyl rostlin). Tyto místnosti jsou vybaveny systémem jemného čištění vzduchu z aerosolových směsí (prach, mlha, pyl atd.). Vzduch je zbaven všech alergenních nečistot a vstupuje do komory. Množství výměny je 5krát za hodinu. Polymerické jemné vláknité filtrační materiály z perchlorovinylu se používají pro čištění vzduchu.
 2. Izolace pacienta z okolních alergenů (trvalé nebo dočasné změně bydliště, například období kvetoucích rostlin, změnu místa a pracovních podmínek, a tak dále.) Se provádí v případě nemožnosti odstranění alergenu ve těžkým polyvalentní alergie.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Patogenetická léčba

Léčebná opatření v této fázi jsou zaměřena na potlačení nebo významné snížení a prevenci tvorby reakčních složek (IgE) a jejich kombinace s antigeny.

Léčba histaglobulinem a alergoglobulinem

Histaglobulin a alergoglobulin jsou prostředky nespecifické desenzitizace. V jedné ampuli (3 ml) histaglobulinu (histaglobinu) obsahuje 0,1 μg histaminu a 6 mg gamaglobulinu z lidské krve.

Mechanismem účinku je vývoj antihistaminových protilátek a zvýšení schopnosti séra inaktivovat histamin.

Způsob léčby: podává se histaglobin subkutánně - nejprve 1 ml, pak 2 ml po 3 dnech a pak se po 3 až 3 měsících opakují tři další injekce 3 ml, v případě potřeby po 1-2 měsících opakování.

Můžete použít jiný způsob léčby s histaglobulinem: lék se podává subkutánně dvakrát týdně, počínaje 0,5 ml a zvýšení dávky na 1-2 ml, průběh se skládá z 10-15 injekcí. Hystoglobulin efektivní pro pyl a senzibilizace potravin, atopického bronchiálního astmatu, kopřivky, angioedému, alergické rýmy.

Kontraindikace gisgaglobulina: menstruace, vysoká tělesná teplota, léčbě glukokortikoidy, během exacerbace astma, děložních fibroidů.

Blíže k mechanismu účinku a účinnosti alergoglobulinu je antialergický imunoglobulin. Obsahuje blokující protilátky - IgG. Lék se podává intramuskulárně ve 2 ml s intervalem 4 dnů, pouze 5 injekcí. Alergoglobulin je placentární γ-globulin v kombinaci s gonadotropinem. Lék má vysokou schopnost chránit histamin. Vyrobeno v 0,5 ml ampulích. Allergoglobulin podávány intramuskulárně v dávce 10 ml každých 15 dní (celkem 4) injekcí nebo do svalu - 2 ml 2 dny (4-5 injekce).

Možné kombinované použití s velmi allergoglobulina antialergického účinku (blokování volného histaminu) a hystoglobulin (generace „antihistaminikum imunita“ - dlouhé trvalé působení) následujícím způsobem: jednou za týden intramuskulárně podané 5 ml a 3 ml allergoglobulina hystoglobulin subkutánně. Samozřejmě - 3 komplexu po dobu 3 týdnů. Léčba hystoglobulin allergoglobulinom a provádět pouze v období remise, opakované kurzy jsou možné v 4-5 měsících. Vzhledem k tomu, allergoglobulin a anti-imunoglobulin obsahuje gonadotropní hormony, které jsou kontraindikovány v pubertě, děložních fibroidů, mastitidy.

Léčba adaptogens

Léčba adaptogeny jako metoda nešpecifické desenzitizace vede ke zlepšení funkce lokálního systému bronchopulmonální ochrany, systému obecné imunity, desenzitizace.

Ve fázi odpuštění během měsíce se obvykle používají následující nástroje:

 • Extract eleutherococcus 30 kapek 3krát denně;
 • saparal (získaný z aralia Manchu) o 0,05 g 3krát denně;
 • tinktura čínské magnólie vínku v 30 kapech 3krát denně;
 • tinktury ženšenu 30 kapek 3krát denně;
 • tinktura rhodiola rosea na 30 kapek 3krát denně;
 • Pantocrin 30 kapek 3krát denně denně nebo 1-2 ml intramuskulárně jednou denně;
 • Rantarin - extrakt z parohů samců sobů, je užíván perorálně 2 tablety 30 minut před jídlem 2-3 krát denně.

Léčba glukokortikoidů

Glukokortikoidní terapie s bronchiálním astmatem se používá v následujících variantách:

 1. Léčba inhalačními formami glukokortikoidů ( lokální léčba glukokortikoidy ).
 2. Použití glukokortikoidů uvnitř nebo parenterálně ( systémová léčba glukokortikoidy ).

Léčba cytostatiky (imunosupresiva)

Léčba cytostatiky je v současné době zřídka používána.

Mechanismus účinku cytostatik je inhibovat produkci reaktantů a protizánětlivého účinku. Na rozdíl od glukokortikoidů neinhibují nadledviny.

Indikace:

 • závažná forma atopického bronchiálního astmatu, která není přístupná obvyklým způsobem, vč. Glukokortikoidy;
 • kortikálně závislý kortikorezistený bronchiální astma - s cílem snížit kortikální závislost;
 • autoimunní bronchiální astma.

Imunomodulační terapie

Imunomodulační terapie normalizuje imunitní systém. Je předepisován pro prodloužený průběh bronchiálního astmatu, který je rezistentní na konvenční terapii, zejména pokud je atopická forma kombinována s infekcí v bronchopulmonálním systému.

Léčba thymaminem

Timalin je komplex polypeptidových frakcí získaných z thymusu skotu. Lék reguluje počet a funkci B- a T-lymfocytů, stimuluje fagocytózu, reparativní procesy, normalizuje aktivitu T-vrahů. Produkováno v ampulích (ampulích) 10 mg, rozpouští se v izotonickém roztoku chloridu sodného. Intramuskulárně podávané 10 mg jednou denně po dobu 5-7 dnů. YI Ziborov a BM Uslontsev ukázáno, že terapeutický účinek thymalin nejvýraznější u pacientů s krátkou dobu trvání nemoci (2-3 let) s normální nebo sníženou aktivitu potlačující T-lymfocytů. Imunogenetickým markerem pozitivního účinku je přítomnost HLA-DR2.

Léčba s T-aktivovaným

T-aktivin pochází z thymusu skotu a je směsí polypeptidů s molekulovou hmotností 1500 až 6000 daltonů. Má normalizační účinek na funkci T-lymfocytů. Vyrábí se v ampulích o obsahu 1 ml 0,01% (tj. 100 μg každé). Podává se intramuskulárně jednou denně v dávce 100 μg, průběh léčby je 5-7 dní. Imunogenním markerem pozitivního účinku je přítomnost HLA-B27.

Léčba timoltinem

Timoptin je imunomodulační thymusový přípravek obsahující komplex imunologicky aktivních polypeptidů, včetně a-thymosinu. Léčba normalizuje parametry T- a B-systémů lymfocytů, aktivuje fagocytární funkci neutrofilů. Produkt ve formě lyofilizovaného prášku o koncentraci 100 μg se před podáním rozpustí v 1 ml izotonického roztoku. Subkutánně v dávce 70 mcg / m2 (tj. U dospělých, obvykle 100 mcg) jednou za 4 dny, průběh léčby - 4-5 injekcí.

Léčba jaderných jater

Nukleinat sodný získaný hydrolýzou kvasnic stimuluje funkci T a B lymfocyty a fagocytózy leukocytů je přiřazeno uvnitř 0,1-0,2 g 3-4 krát denně po jídle po dobu 2-3 týdnů.

Alkimer je imunomodulační léčivo, které pochází z jaterního oleje žraloka Grónska. Existují zprávy o jeho účinnosti u bronchiálního astmatu.

Antilymfocytový globulin

Antilymfocytový globulin je imunoglobulinová frakce izolovaná z krevního séra ze zvířat imunizovaných lidskými T lymfocyty. V malých dávkách lék stimuluje T-supresorovou aktivitu lymfocytů, což pomáhá snížit tvorbu IgE (reakce). Proto se lék užívá k léčbě atonického bronchiálního astmatu. BM Uslontsev (1985, 1990) doporučuje použití antilymfocytární globulin v dávce 0.4-0.8 g na 1 kg tělesné hmotnosti pacienta intravenózně, léčba Kurz se skládá z 3-6 injekcí. Klinický účinek se pozoruje 2-3 měsíce po ukončení léčby a nejčastěji se objevuje u osob, které nesou antigen HLA-B35.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Ozařování laseru a UV krve

Ozařování laserem a UV krve mají imunomodulační účinek a používají se k bronchiálnímu astmatu s mírnou závažností a závažným průběhem, zejména v přítomnosti kortikální závislosti. Při laserovém ozařování krve se snižuje potřeba glukokortikoidů.

Účinky na patho-chemickou fázi patogeneze

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Inhibice některých mediátorů zánětu, alergií, bronchospazmu

Některé mediátory uvolňované z žírných buněk v jejich degranulace (histamin, faktor aktivující krevní destičky; pomalu reagující látka, eosinofilních a neutrofilních chemotaktické faktory, proteolytické enzymy), řada mediátorů vytvořeny mimo žírných buněk, ale za použití oddělené ty, aktivátory (bradykinin, tromboxanu, serotonin a další.).

Samozřejmě je nemožné inaktivovat všechny mediátory bronchospasmu a zánětu jediným lékem nebo několika skupinami léků.

Je možné jmenovat pouze samostatné přípravky, které deaktivují určité mediátory.

Antiserotoninová činidla

Antiserotoninové látky blokují účinky serotoninu. Nejznámějším léčivem této skupiny je peritol (cyproheptadin). Má výrazný účinek antiserotoninovym (snižuje serotonin a jiné spasmogenic účinky), ale také vykazuje antihistaminikum (blokovací H1-receptoru) a anticholinergní účinky. Lék má také výrazný sedativní účinek, zvyšuje chuť k jídlu a snižuje projevy migrény.

Používá se v tabletách 4 mg 3-4krát denně. Kontraindikace při glaukomu, edému, těhotenství, retenci moči.

trusted-source[22], [23], [24]

Antikininovye prostředky

Antikininové prostředky zabraňují působení chininu, snižují propustnost kapilár a otoky průdušek.

Anginin {prodektin, parmidin, pyridinolkarbamát) - je předepsán 0,25 g čtyřikrát denně po dobu jednoho měsíce. Léčba tímto lékem však nebyla rozšířena kvůli malému a pochybnému účinku. Použití léku je vhodné při kombinaci bronchiálního astmatu s porážkou tepen dolních končetin (obliterující endarteritida, ateroskleróza).

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29]

Inhibice leukotrienů a mastných kyselin

Inhibice leukotrienů a FAT (inhibice syntézy a blokování jejich receptorů) je novým směrem v léčbě bronchiálního astmatu.

Leukotrieny hrají důležitou roli v obstrukci dýchacích cest. Vznikají jako důsledek působení enzymů 5-lipoxygenáz na kyselinu arachidonovou a jsou produkovány žírnými buňkami, eozinofily a alveolárními makrofágy. Leukotrieny způsobují vznik zánětu v průduškách a bronchospasmu. Inhibitory syntézy leukotrienu snižují bronchospasickou odezvu na expozici alergenům, studenému vzduchu, fyzickému stresu a aspirinu u pacientů s bronchiálním astmatem.

V současné době jsme studovali účinnost léčby tří pacientů s bronchiálním astmatem, lehkých anebo středních toku zileuton - 5-lipoxygenázy a inhibitory syntézy leukotrienu. Výraz zileuton bronchodilatační účinek, když se vezme to perorálně v dávce 600 mg čtyřikrát denně, a významné snížení četnosti exacerbací astmatu a četnost použití inhalačních beta2-agonistů. V současné době probíhají v zahraničí klinické studie antagonistů leukotrienových receptorů accolote, pranlukast, singulair.

Použití antagonistů FAT vede k poklesu obsahu eosinofilů v bronchiální stěně a k poklesu reaktivity průdušek v reakci na kontakt s alergenem.

Antioxidační terapie

V pathochemickém stádiu patogeneze bronchiálního astmatu dochází také k aktivaci lipidové peroxidace a vzniku peroxidů a volných radikálů podporujících alergický zánět průdušek. V tomto ohledu je použití antioxidační terapie oprávněné. Použití antioxidantů poskytnutých doporučení Evropské společnosti pro diagnostiku a léčbu obstrukčních plicních onemocnění, ale je třeba poznamenat, že tato terapie není vyřešen problém astmatu, je přiřazen mezhlristupnom období.

Jako antioxidant se vitamín E (tokoferol-acetát) používá v kapslích s 0,2 ml 5% olejového roztoku (tj. 0,1 g) 2-3krát denně po dobu jednoho měsíce. Tokoferol-acetát může být použit k 1 ml 5% roztoku (50 mg) a 1 ml 10% roztoku (100 mg) a 1 ml 30% roztoku (300 mg), intramuskulárně 1 krát za den. Doporučuje se také, aby přípravek Aevit v kapslích (kombinace vitamínů A a E) předepsal 1 kapsle 3krát denně po dobu 30-40 dnů. Vitamin E má také imunoreaktorové účinky.

Vitamín C (kyselina askorbová) má také antioxidační účinek. Značné množství je přítomno v kapalině umístěné na vnitřním povrchu průdušek a alveol. Vitamin C chrání buňky bronchopulmonálního systému před oxidačním poškozením, snižuje hyperreaktivitu průdušek, snižuje závažnost bronchospasmu. Předepsaný je vitamin C 0,5-1,0 g za den. Vyšší dávky mohou stimulovat peroxidaci lipidů redukcí železa podílejícího se na tvorbě hydroxylových radikálů.

Jako antioxidant je použit jako sloučenina selenu, který je součástí enzymu glutathion peroxidázy, peroxid inaktivující. U pacientů s astmatem nalezeno nedostatek selenu, čímž se snižuje účinnost glutathionu - klíčový enzym antioxidačního systému. Aplikace selenistokislogo sodného v denní dávce 100 mg po dobu 14 týdnů významně snižuje klinické projevy astmatu. Syurin SA (1995) doporučuje, aby kombinované použití selenistokislogo sodného (2-2,5 ug / kg, sublingvální), vitamin C (500 mg / den), vitamin e (50 mg / den), což výrazně snižuje peroxidaci lipidů.

Antioxidantem je také acetylcystein. Je to expektorant schopný deacetylaci s tvorbou cysteinu, který se podílí na syntéze glutathionu.

Ozařování ultrafialovým světlem v krvi, redukuje peroxidaci lipidů, a normalizuje aktivita antioxidačního systému zlepšuje klinický průběh astmatu, snižuje závažnost bronchiální obstrukcí, snižuje počet přijatých bronchodilatátory.

Indikace pro stanovení antioxidantů při bronchiálním astmatu:

 • nedostatečná činnost tradiční lékařské péče;
 • léčba a prevence akutních respiračních infekcí;
 • prevence sezónních exacerbací astmatu (v zimě, na jaře), kdy je největší nedostatek vitamínů a stopových prvků;
 • astmatická triáda (s doporučenou krví UFO).

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35]

Extrakorporální imunofarmakoterapie

Mimotělní immunopharmacotherapy spočívá v tom, drogy (prednisolon, vitamín B12, diutsifonom) mononukleárních buněk izolovaných z krve pacientů s následnými reinfúzi buňkami. V důsledku tohoto působení se snižuje buňky aktivitu a mononukleární uvolňující histamin stimulovány interleukinem-2 syntézy.

Indikace pro extrakorporální imunofarmakoterapii:

 • kortikálně závislý atonický bronchiální astma;
 • kombinace atopického bronchiálního astmatu s atonickou dermatitidou, alergickou rinokonjunktivitidou.

trusted-source[36], [37]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.