^

Zdraví

MRI páteře

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Diagnostická technika zobrazování magnetickou rezonancí je nyní uznávána jako jeden z nejvíce odhalujících a informativních instrumentálních postupů. Například MRI páteře pomůže posoudit jeho stav jako celek nebo v určitých oblastech: v bederní oblasti, kříži, krku, hrudníku. Tato metoda je založena na účinku magnetického pole a je považována za bezpečnou pro lidské zdraví.

Co je lepší vybrat: MRI nebo ultrazvuk páteře?

Ultrazvuk může diagnostikovat onemocnění nejen vnitřních orgánů, jak myslí mnoho lidí, ale i páteře. Je třeba poznamenat, že tato metoda má své nepopiratelné výhody:

 • levnost a dostupnost postupu;
 • bez nutnosti dlouhého stacionárního stavu;
 • možnost přímé komunikace s lékařem během výzkumu;
 • absolutní neškodnost.

MRI páteře je však stále považována za informativnější, přesnější a citlivější metodu. Obrazy získané během studie mohou být v budoucnosti užitečné, pokud má lékař nějaké otázky ohledně stavu páteře pacienta.

Někteří lékaři doporučí nejdříve udělat ultrazvuk a pak (pokud informace nestačí) - MRI.

Je MRI páteře škodlivá?

Mnoho lidí pochybuje o neškodnosti některých diagnostických metod, včetně MRI, protože postup je založen na účincích magnetických vln. Jak mohou tyto vlny ovlivnit lidské zdraví? Je možné, že škoda se projeví nejen okamžitě, ale včas - například v měsících i letech?

Ve skutečnosti je magnetický tok dostatečně vysoké frekvence používán k provádění MRI, který nemůže vyvolat vývoj onemocnění u lidí. A ani v okamžiku postupu, ani po něm. Vědci provedli několikrát příslušné experimenty a testy - nejdříve na zvířatech, pak na člověka. Skutečnost bezpečnosti MRI byla plně potvrzena.

Samozřejmě některé opatření ještě nebudou zasahovat. Například byste neměli postupovat "jen pro případ", "pro sebe". Diagnóza by nicméně měla určit lékaře, který má pro tento účel jisté důvody.

Co je MRI páteře?

Diagnostika magnetické rezonance zahrnuje tvorbu série obrazů z různých úhlů a rovin odpovídajících částí páteře. Každý samostatný obrázek ukazuje vrstvený obraz tkání zadní zóny, která se vyšetřuje.

Obrazy je možné získat pod různými svahy a úhly. Lékař zpravidla pečlivě prozkoumá předběžnou diagnózu a pak jasně určuje, kterou část místa musí zvážit.

Po obdržení snímků odborník začne dekódovat - popis. Díky detailním snímkům je možné detekovat a charakterizovat kýla páteře, zánětlivé elementy, poruchy chrupu, abscesy, traumatické poranění, nádory apod.

Indikace postupu

Postup MRI může být přiřazen:

 • pro diagnózu zranění, poranění páteře, jakož i pro posouzení dynamiky procesu hojení po operacích na páteři;
 • vyloučit primární a sekundární nádorové procesy;
 • pro diagnózu a charakteristiku meziobratlových kýly;
 • k posouzení dynamiky páteře;
 • pro předoperační sledování;
 • s interkostální neuralgií neznámého původu;
 • s klinickými příznaky indikujícími lézi páteře.

Postup MRI páteře není levnou metodou diagnózy, takže pacient po konzultaci před lékařskou konzultací rozhodne nezávisle.

Je možné provádět MRI páteře během těhotenství?

Obvyklým diagnostickým testem během těhotenství je ultrazvuk. Každý o tom ví, a o tom je jen málo otázek. Je však možné provést MRI v různých časech těhotenství?

Magnetické rezonanční zobrazování, jak jsme řekli dříve, je považováno za bezpečnou metodu. V těhotenství je to zvláště důležité, protože za určitých okolností může žena potřebovat takovou diagnózu. Samozřejmě, pokud je výběr mezi rentgenovými a MRI studiemi, pak bude priorita MRI jednoznačná.

Obecně se předpokládá, že doba nosení dítěte není kontraindikací postupu. Nicméně někteří odborníci doporučují, aby se v prvním trimestru neuskutečňovali výzkumu, pokud jde o pokládání nejdůležitějších orgánů a systémů budoucího organismu.

Těhotná žena by v žádném případě nezávisle neměla trvat na průchodu MRI. Směr studie by měl poskytnout lékař, založený na příslušných indikacích.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Je MRI provedeno ve zdravé páteři?

Pokud lékař podezírá nějaké porušení, může předepsat studii s poměrně zdravou páteří. No, pokud se lékařské obavy nepotvrdí. V opačném případě bude předepsáno odpovídající řešení problému.

Samozřejmě, pokud pacient nemá žádné stížnosti na stav páteře, nebude nutné přiřadit studie k prevenci.

Příprava

Postup MRI zahrnuje použití významného magnetického pole. To se musí brát v úvahu při stanovení preventivních opatření před zkouškou.

Bezprostředně před vyšetřením MRI páteře odnese pacient všechny kovové věci:

 • řetězy, náušnice, kroužky;
 • oblečení s kovovými knoflíky, zipy, dekor.

Samostatně přidávat další kovové předměty: klíče, kovové peníze, magnetické karty atd.

Povaha jídla a doba příjmu potravy neovlivňují výsledky studie. Nedoporučuje se však před operací pít velkou tekutinu: během MRI je pacient po nějakou dobu ve speciální kapsule a nebude možné tuto kapsli opustit před plánovaným termínem, kdy byste se měli vypravit na toaletu.

Doba trvání diagnostické relace je od 15-20 minut do jedné hodiny.

Je možné provést MRI páteře s velkou tělesnou hmotností?

Pacienti s velkou tělesnou hmotností se také zhoršují a někdy potřebují studium, jako je MRI. Co dělat, pokud je nadváha kontraindikací postupu a proč?

Přístroj pro MRI má určité omezení. Především je to růst, objem a hmotnost pacienta. Prakticky jsou k dispozici všechny stávající tomografie pro vyšetření osob s tělesnou hmotností do 200 kg. Nicméně existují také omezení pro průměr, to znamená, že osoba s velkými objemy jednoduše nemůže pohodlně zapadnout do kapsle.

Existuje však východisko: existují otevřené tomografie, které nemají uzavřenou kapsli a jsou vhodné pro vyšetření úplných lidí, včetně. Je pravda, že je nutné objasnit, zda existuje takový přístroj v klinikách a diagnostických centrech vašeho regionu.

trusted-source[6], [7]

Kdo kontaktovat?

Technika MRI páteře

MRI páteře nezpůsobí pacientovi nepohodlí. Jedinou potřebou je přísně fixní vodorovná poloha po celou dobu procedury. Někdy jsou obzvláště citliví pacienti doporučeni před testováním uklidnit.

MRI je navíc spojeno s významným hlukem, takže pacient může nabídnout speciální zátkové chrániče sluchu.

Po přípravě se výzkumník umístí na vybavené lůžko, které se potom vloží do trubičky kapsle. V kapsli jsou magnetické desky tvarovány, podél kterých se pohybuje lůžko s pacientem. Během relace zařízení vytvoří požadovaný počet obrazů - tomogramy.

Na konci studie může člověk chodit domů nebo do práce.

Jak dlouho trvá MRI páteře?

Samotná procedura MRI trvá přibližně 40 minut, někdy trochu více či méně. Snímek MRI páteře s transkriptem může být připraven během jedné hodiny: je podán pacientovi po ruce nebo je zaslán ošetřujícímu lékaři.

MRI lumbosakrální páteře

MRI bederní páteře je považována za větší v poptávce po diagnostice onemocnění spojených s degenerativními a dystrofickými poruchami. Obvykle se provádí v následujících případech:

 • s osteochondrózou;
 • s výstupky a kýly;
 • traumatické zranění;
 • s vývojovými vadami;
 • s primárními a sekundárními nádory bederní oblasti.

K objasnění některého z těchto problémů může neurolog jmenovat MRI lumbosakrálního oddělení. Obrazy se odebírají v několika projekcích v postižené oblasti, častěji příčně a sagitálně. Nejoptimálnější velikost řezu je od 3 do 4 milimetrů bez mezery. Fotografie T² s nejmenší tloušťkou mezery je příčná. Řez musí být šikmo vzhledem k poloze obratlů.

Často se MRI sakrální páteře provádí pomocí kontrastu - speciální látky, která se podává intravenózně. MRI páteře s kontrastem umožňuje vizualizovat rysy krevního oběhu a plnosti krevních cév.

MRI cervico-hrudní páteře

MRI cervikálních a hrudních oddělení je považována za jeden z nejžádanějších postupů při diagnostice chorob páteře. Faktem je, že poškození vertebrálních kotoučů a následky osteochondrózy v těchto oblastech jsou relativně časté. V některých případech může být stanovena přítomnost malých kýly a osteofytů, které se vyskytují asymptomaticky.

MRI cervikální páteře se často skládá z obrazů T2, které se provádějí sagitálně a axiálně s obyčejnou tloušťkou 3 mm. Tento typ výzkumu je relevantní:

 • pro diagnózu osteochondrózy;
 • s vývojovými vadami v cervikální oblasti;
 • pro diagnózu kýly a výčnělků;
 • při traumatech a nádorových procesech.

MRI hrudní páteře se často provádí ve spojení se studiem oblasti krku, protože v mnoha případech jsou patologie těchto oddělení vzájemně propojeny.

U závažných a mnohočetných poranění zad, s četnými nádorovými metastázemi, lékař může předepsat MRI všech částí páteře současně. Tento postup vyžaduje spoustu času a trpělivosti, stejně jako významné finanční náklady, a to musí být připraveno.

MRI s metastázami v páteři

Při šíření metastáz do páteře je MRI hlavní metodou diagnostiky. Metastáza je detekována jako patologické inkluze, které ničí tělo obratlů.

Nejčastěji nádory částic šíření tumorů, jako jsou lymfomy, rakoviny plic, rakoviny prostaty, myelomu, karcinomu prsu.

Postup MRI určuje umístění, velikost, množství a charakteristiky sekundárních nádorů.

Kontraindikace k postupu

Vzhledem k tomu, že poškození MRI páteře není prokázáno, tento postup je pro tělo považován za bezpečný. Nicméně je sestaven seznam kontraindikací, u kterých je magnetická rezonance nežádoucí nebo nepraktická:

 • se zjevnou obezitou, nadměrnou tělesnou hmotností;
 • u fobie uzavřeného prostoru (metoda znamená nalezení pacienta v uzavřené kapsli);
 • pokud pacientova kontinuální horizontální pozice není možná;
 • pokud v těle existují kovové struktury a elektronická zařízení (stimulanty, fragmenty, implantáty);
 • při zjevném narušení mentality u pacienta;
 • pokud pacient trpí epilepsií nebo konvulzivním syndromem;
 • během těhotenství, zejména v první polovině.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Normální výkon

Dekódování nebo vyhodnocení snímků získaných během MRI se provádí bezprostředně po postupu.

Následující výsledky lze považovat za normu:

 • obrazy neodrážejí významnou patologickou proliferaci tkání;
 • Tkaniny jsou lehké, bílé nebo černé, které se liší v závislosti na hustotě tkání;
 • nebylo zjištěno žádné strukturální a úplné poškození.

Podezření může způsobit takové popisy:

 • výrazná vizuální změna hustoty;
 • změna lokalizace nebo zničení částí obratle.

V dolní části přepisu lékař obvykle předepisuje diagnózu založenou na studii. Následně na základě výsledků MRI předepíše ošetřující lékař odpovídající léčbu.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Kde je MRI páteře?

Najít kliniku, ve které můžete provést vyšetření pomocí MRI, není obtížné. Přístroje pro tento typ diagnostiky jsou zpravidla dostupné v zdravotnických zařízeních jakéhokoli regionálního centra, stejně jako v některých okresních diagnostických institucích.

V Kyjevě existuje spousta klinik a dokonce existují instituce, kde není problém dělat MRI páteře v noci.

Předkládáme vám několik adres, na kterých se můžete zaregistrovat k postupu MRI páteře:

 • Diagnostické centrum Kyjev Med, st. M. Lukyanovskaya Str. Baggovutovskaya 1, pokoj 9;
 • Centrum ultrazvuku a MRI Med Garant, Kyjevská městská klinická nemocnice č. 8, ul. Kondratyuk 8;
 • Diagnostické centrum Mediskan Group, art. M. Syrety, st. Riga 1;
 • Lékařské centrum Olgerd, Pr. Pobedy 119, ul. Vasilkovská 28, ul. Vyshgorodskaya 67.

Cena MRI páteře v různých klinikách je odlišná a může být přibližně:

 • MRI krční páteře - od 550 UAH do 800 UAH;
 • MRI hrudní páteře - od 550 UAH do 800 UAH;
 • MRI lumbosakrálního oddělení - od 550 UAH do 800 UAH;
 • MRI oblasti kokságu - od 550 UAH;
 • MRI s kontrastem - od 750 UAH bez nákladů na kontrastní médium (pro jedno oddělení).

Přesné náklady na MRI páteře by měly být uvedeny přímo v diagnostickém zařízení v místě studie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.