Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Příčiny výskytu bílkovin v moči

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 28.05.2018

V moči zdravých lidí se nachází více než dvě stě bílkovin různých původů: jedna je z krevní plazmy odfiltrována, jiné pocházejí z ledviny nebo jsou vylučovány epitelem močových cest. Pomocí moderních výzkumných metod se v moči nachází více než 30 sérových proteinů. Bílkovin v moči příčin, které mohou být detekovány pomocí moči může být důsledkem schopnosti různých tkání proteinů prochází glomerulů (pádu slinivky, srdce, játra, antigeny krevních skupin A a B, transplantačních antigenů a tak dále.).

Část proteinu dostane do moči v důsledku normální tubulární sekrece nebo přirozené procesy obnovy tkáně ledvin: rozpustný antigen glomerulární bazální membrány urokallikrein erytropoetin. K protein ledvinového původu, a týká se kvantitativně převažující proteinovou složku normální moči - mukoproteiny Tamm-Horsfall (normálně v moči 30-50 mg / den), syntetizovaný v epiteliálních buňkách stoupající částí Henle smyčky a počátečním segmentu distální stočené tubuly kromě macula densa.

Patogenetické mechanismy vývoje rozlišují glomerulární, tubulární a smíšenou proteinurie. Glomerulární proteinurie se vyvíjí v důsledku strukturálního poškození glomerulárních kapilár. K porušení selektivní permeability glomerulárního filtru vedou patologické imunitní (humorální, buněčné) reakce, degenerativní a sklerotizující procesy. Trubkové proteinurie nastane v důsledku poruch Válcová absorpční (onemocnění tubulu ledvin) více proteiny normálně filtrované (zdravé osoby se následně vstřebává a katabolizovány proximálním tubulu epiteliální buňky). Kromě toho některé proteiny vylučují buňky tubulů v moči. Proteinurie může být výsledkem nadměrné tvorbě některých proteinů (protein koncentrace filtrovaného plazmy překračuje schopnost tubulů jej reabsorb, která je pozorována u paraproteinémie - mnohočetného myelomu, plicní onemocnění řetězy). Na druhou stranu v některých případech může být proteinurie v paraproteinémii spojena také s glomerulárními lézemi (např. V důsledku vývoje amyloidózy).

Sem trubkových proteinurie charakterizovaných poruchou reabsorpci proteinů v proximálních tubulech ledvin a močového vylučování výhodného protein o nízké molekulové hmotnosti (mol. Hmotnost 40.000). Obvykle jsou nízkomolekulární bílkoviny filtrované z krevní plazmy téměř reabsorbovány v proximálních tubulích. U tubulárních lézí se reabsorpce proteinů s nízkou molekulovou hmotností v proximálních tubulích ledvin snižuje, což vede k jejich zvýšenému vylučování močí. Tubulární proteinurie obvykle nepřesahuje 2 g / 1,73 m 2 / den.

Zvýšené vylučování a s nízkou molekulovou hmotností protein pozorována glomerulonefritida (proteinurie smíšeného typu), protože při vysokém zatížení albuminu filtrace snižuje tubulární reabsorpci nízkomolekulárních proteinů, soutěžit o běžných transportních mechanismů. Jako ukazatel trubkového proteinurie definice nejčastěji používá močového beta 2 (hmotnost 21,000 mol.), A mikroglobulinu (mol. Hmotnost 11800), retinol vázající protein 1 mikroglobulin (mol. Hmotnost 27.000), cystatin C ( mol. Hmotnost 13000), a zkoumal aktivity enzymů moči, která má renální původ. Zvyšování albuminurie při normální vylučování beta 2 mikroglobulinu je charakteristická glomerulární proteinurie, a dominantní vylučování beta 2 mikroglobulinu - trubkových proteinurie. Nicméně, vylučování beta 2 mikroglobulinu v moči lze provést pouze v případě poškození renálních tubulů v různých onemocnění ledvin, ale také v karcinomu patologii, mnohočetný myelom, Hodgkinovu chorobu, Crohnova nemoc, hepatitida, atd

Kromě toho existuje vysoká pravděpodobnost, že budou obdrženy chybné výsledky studie kvůli vlivu preanalytických faktorů na obsah tohoto proteinu.

Protein v moči (patologická proteinurie) může mít několik typů: prerenální, renální a postrenální.

  • Prerenální nebo „přetížení“, proteinurie není spojena s onemocněním ledvin, a výsledky z celé řady onemocnění nebo stavů spojených se zvýšenou syntézou proteinů s nízkou molekulovou hmotností (mol. Hmotnost 20 000 až 40 000), které cirkulují v krvi se filtrují a normální glomerulů, ale ne úplně vstřebává (vzhledem k jejich vysoké koncentraci v plazmě). Nejčastěji přetížení proteinurie je zobrazena s lehkými řetězci Ig (Bence Jones protein), myoglobin, hemoglobin, lysozym je pozorována u mnohočetného myelomu, makroglobulinémie Valdestroma, intravaskulární hemolýza, rhabdomyolýzy, monocytové leukémie a několik dalších nemocí.
  • Renální proteinurie je způsobena poškozením glomerulů a / nebo renálních tubulů. V závislosti na lokalizaci patologického procesu v nefron pravidelně mění složení a množství proteinu v moči. Když primární léze glomerulech ledvin obecně trpí filtračního procesu, což má za následek glomerulární typu, proteinurie, která může být spojena se ztrátou polyaniontového vrstvy nebo v rozporu integrity glomerulární bazální membrány. V prvním případě přes bariéru testovány nenabité molekulové hmotnosti proteinů nízké, včetně albuminu (3,6 nm), transferinem (4 nm), ale ne IgG (5,5 nm); ve druhém případě také velké molekuly proteinu vstupují do moči. Schopnost poškozeného glomerulární bariérou projít do bílkoviny v moči molekul různé molekulové hmotnosti se liší v závislosti na rozsahu a typu poškození. Na složení bílkoviny v moči v proteinurie tři typy: vysoce selektivní, selektivní a neselektivní. Když detekován typ vysoké selektivity v moči frakce s nízkou molekulovou hmotností látek (až do 70 000, především na albumin). Se selektivní proteinurií v moči se detekují proteiny jak ve vysoce selektivním typu, tak s mol. Hmotnost až 150 000, s neselektivní proteinurií - s mol. Hmotnosti 000-930 830 000. Za účelem stanovení vlastností selektivity proteinurie index selektivity, která byla vypočtena jako poměr vysokou clearance molekulové hmotnosti proteinů (obvykle IgG celkem) na nízkou molekulovou hmotností (albumin nebo transferinu). Nízká hodnota tohoto poměru (<0,1) označuje defekt filtr spojený s poruchou jeho schopnost zadržet nabité molekuly (selektivní proteinurie). Naopak, zvýšení indexu> 0,1 naznačuje neselektivní povahu proteinurie. Tak, index selektivity proteinurie odráží stupeň propustnosti glomerulární filtrace překážka pro makromolekul. To má důležité diagnostické hodnoty jako selektivní proteinurie je typická pro pacienty s minimálním onemocněním změn a zahrnuje vysokou citlivost na glukokortikoidy. Zároveň neselektivní proteinurie spojené s hrubšími mění bazálních membránách a vyskytuje se v různých morfologických variant primární chronická glomerulonefritida (membranózní nefropatie, membránoproliferativní glomerulonefritida, fokální segmentová glomeruloskleróza), sekundární glomerulonefritidy a obvykle označuje odolnost proti glukokortikoidy.
  • Posturální proteinurie je způsobena požitím zánětlivého exsudátu bohatého na bílkoviny v moči u onemocnění močových cest (cystitida, prostatitida).

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.