^

Zdraví

Zvýšená bílkovina v moči

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

U zdravých lidí by měl být protein v moči nepřítomen nebo nalezen v extrémně malých množstvích. Zvýšený protein v moči je diagnostikován jako proteinurie: jde o patologický jev, který vyžaduje konzultaci s lékařem a řadu dalších vyšetření.

Normálně by denní bílkovina v moči neměla překročit 150 mg. Závažnost vývoje proteinurie může být mírná, středně závažná a závažná.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Kdo kontaktovat?

Příčiny zvýšeného obsahu bílkovin v moči

Možná všichni ví, že protein je hlavním stavebním kamenem našeho těla. Skládá se ze svalů, kostí, orgánů, podílí se na mnoha procesech, které se vyskytují uvnitř lidského těla.

Když je krev přefiltrována ledvinami, normálně jsou všechny látky, které jsou pro tělo zbytečné (toxiny, produkty rozkladu) vylučovány močí. Pokud je z jakéhokoli důvodu narušena filtrace ledvin, vstupují do moči i vitální látky, jako je protein.

Někdy lze považovat malé množství bílkovin za přijatelné, avšak jeho konstantní přítomnost v moči není dobrým znamením.

Mezi příčiny, které způsobují dočasný výskyt proteinurie, můžeme tyto rozlišovat:

 • porušení vodní rovnováhy v těle (nadměrné stažení tekutiny nebo nedostatek tekutiny zvenčí);
 • febrilní podmínky;
 • náhlá hypotermie nebo přehřátí těla;
 • vaginální výtok, nedodržování pravidel důvěrné hygieny;
 • proteinová strava, nadměrná konzumace bílkovin s jídlem;
 • stresující podmínky;
 • fyzické přetížení.

Navíc přítomnost bílkovin je vidět na pozadí užívání určitých léků. Patří sem deriváty kyseliny salicylové, lithiové přípravky, penicilin, sulfonamidy, aminoglykosidy, cefalosporinové antibiotika.

Jádrem přetrvávající detekce bílkovin leží závažnější patologie vyžadující léčbu a další vyšetření:

Kromě toho se protein může objevit v moči během průchodu chemoterapie, stejně jako v přítomnosti vrozených anomálií vývoje ledvin.

Symptomy zvýšeného proteinu v moči

Malé množství bílkovin v celkové analýze moči nesmí být doprovázeno žádnými příznaky. Navíc takové mírné zvýšení množství proteinu může být dočasné nebo náhodné a nakonec se testy vrátí do normálu.

Pouze výrazná a prodloužená proteinurie může být reprezentována několika příznaky:

 • bolesti a bolesti kloubů a kostí;
 • bledost kůže, slabost, apatie (příznaky anémie);
 • poruchy spánku, vědomí;
 • otoky, hypertenze (příznaky vzniku nefropatie);
 • zákal moči, detekce vločkování a bílých usazenin v moči;
 • bolesti svalů, křeče (zejména noční);
 • horečka, nedostatek chuti k jídlu.

Pokud celkový test moči ukazuje zvýšené množství bílkovin, pak by mělo být provedeno nové vyšetření během jednoho až dvou týdnů. Opakované laboratorní potvrzení proteinurie uvádí potřebu důkladného vyšetření těla a zejména močového systému.

Zvýšená bielkovina v moči během těhotenství

V případě, že v moči těhotných žen ukazují protein, to znamená, že ledviny jsou těžké nést zvýšenou zátěž a jejich funkce začaly problémy. V těhotenství se zvyšuje objem krve, narušená normální vylučování moči kvůli zvýšené velikosti dělohy, zhoršuje chronickým onemocněním ledvin a močových cest.

Záněty a infekční procesy jsou jen částmi příčin, které způsobují proteinurie. Pokud se zjistí protein, těhotná žena by měla být pečlivě vyšetřena bez odkladu návštěvy lékaře, protože proteinurie v těhotenství je jedním z příznaků vzniku nefropatie. Tento stav je hrozivou komplikací průběhu těhotenství: pokud není čas přijat, onemocnění může vyvolat spontánní potraty a dokonce i smrt.

Znečištění, hypertenze a detekce bílkovin v moči budoucí matky jsou tři známky rozvoje nefropatie nebo gestózy.

Nezdržujte se, že lékař tak často vám poskytuje pokyny pro analýzu moči. Je povinen sledovat možný výskyt bílkovin v moči, včas provést opatření a zachránit váš život a život vašeho nenarozeného dítěte.

Zvýšené množství bílkovin v dětské moči

Přítomnost bílkovin v dětské analýze moči je signálem důkladnějšího vyšetření zdraví dítěte. Proteinurie doprovází téměř jakoukoli zánětlivou reakci v těle, takže je naléhavé stanovit důvody pro tento stav. Takové příčiny mohou být mnohé, a co je nejdůležitější, především odstranit nemoci renálního systému.

Detekce bílkovin v moči by v žádném případě neměla být ignorována. Za prvé je nutné vyloučit onemocnění močového systému a přítomnost infekce v těle dítěte.

U kojenců může být proteinurie funkční. To přispívá k banálnímu nadměrnému napájení dítěte, silnému strachu, chladu, diatéze. Taková proteinurie by měla zmizet sama. Jednoduše řečeno, pokud výsledek množství bílkovin v moči dítěte není vyšší než 0,036 g / l, pak to nestojí za to znepokojovat. Nicméně v takovém případě nebude nadbytečné předat opakovanou analýzu moči dítěte po 1,5-2 týdnech.

Pokud kromě proteinurie má dítě jiné alarmující příznaky nebo opakovaná močová indikace naznačuje trvalé zvýšení hladin bílkovin, je nutné bezodkladně poradit s pediatrem.

Někdy může být protein v moči způsoben nesprávným sběrem materiálu pro analýzu. Moče by se měla shromažďovat ráno, zatímco dětské genitálie by měly být důkladně omyty a neobsahovat stopy pracího prostředku. Analytický zásobník musí být dokonale čistý. Získaný moč musí být přenesen do laboratoře do tří hodin po odběru.

Výrobky, které zvyšují obsah bílkovin v moči

Poruchy výživy se objevují u lidí, bohužel, často dost. Konzumujeme nadměrné množství proteinových potravin a alkoholických nápojů, slané a příliš sladké potraviny, stejně jako ne zcela čerstvé a škodlivé potraviny.

Ledviny netolerují nic nadbytek. Velmi módní proteinové diety dnes zahrnují pouze konzumaci bílkovin, což občas zvyšuje zátěž ledvin.

Protein nemá žádnou vlastnost akumulovat v lidském těle. Kam jít na přebytky bílkovin a produktů rozkladu? Je samozřejmé, že musí opustit tělo a to se děje prostřednictvím ledvinné filtrace. Mimochodem, jde o odstranění bílkovinných produktů a detoxikaci těla, které se doporučuje během takových výživových přípravků přinejmenším vypít více čisté vody. Pokud tak neučiníte a budete pokračovat v krmení výhradně bílkovinami, můžete narušit metabolismus bílkovin, dostat ledvinové selhání a vytvořit onemocnění ledvinových kamenů.

Agresivní ledviny jsou potraviny, které dráždí tkáň ledvinového parenchymu. To je alkohol, včetně piva. Každý z nich pozná diuretický účinek těchto nápojů. Odstranění tekutiny z těla vede ke zesílení krve, což zvyšuje zátěž ledvin. Filtrování husté krve se stává obtížným, takže ledviny nemohou zvládnout a projít ještě potřebnými látkami do moči.

Posílení ledvin a dalšího přebytku ve výživě: příliš slané, příliš sladké, příliš kořeněné jídlo. To vše, zvláště v kombinaci s narušeným režimem pití, má katastrofální účinek na funkčnost močového systému a vyvolává vzhled těch látek, které by v normálním případě neměly být. Patří sem proteiny.

Léčba vysokého obsahu bílkovin v moči

Protein v moči není choroba, ale jen její znamení. Proto před přiřazením určitých terapeutických opatření lékař musí objevit původní příčinu vzniku proteinurie. Pokud je příčinou diabetes mellitus - lékař bude léčit cukrovku. Pokud je příčinou onemocnění ledvin - doktor konkretizuje onemocnění (glomerulonefritida, pyelonefritida) a určuje vhodnou léčbu.

Úkolem pacienta je včasné vyhledat lékařskou pomoc a neumožnit patologickému procesu zhoršit jeho průběh.

Jednoznačným pozitivním přírůstkem úspěšné léčby proteinurie by měla být vyvážená plnohodnotná strava s výjimkou nebo omezením konzumace soli, pikantních koření, cukru, alkoholu. Protein nelze v žádném případě zcela vyloučit: hlavní věcí není zneužívání.

Snažte se udržovat ve stravě rovnováhu sacharidů, bílkovin a tuků. Pouze vyvážená strava ulehčí práci ledvin a umožní rychlejší zotavení zhoršených funkcí.

Vyvarujte se hypotermie, traumy, stresových situací. Pít spoustu čisté vody, bylinných čajů. Obzvláště dobré pro močový systém je brusinkový čaj nebo mors, který se konzumuje medem po celý den.

Čaje jsou dobré na základě listu z brusinky, třezalky, heřmánek.

Zvýšené množství bílkovin v moči přestane být problémem, pokud vezmete věc vážně, postupujte podle doporučení dobrého lékaře a vést zdravý životní styl. Buďte opatrní k vašemu zdraví!

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.