Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Norma bílkovin v moči

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Obecně se připouští, že protein v moči je 0,033 g / l.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kdo kontaktovat?

Norma bílkovin v moči během těhotenství

Určité množství bílkovin lze nalézt v moči všech. Předpokládá se, že norma bílkovin v moči během těhotenství je 0,033 g / l. Proteinurie není jen známkou patologie, může mít fyziologický charakter. Protein v moči se přirozeně vyskytuje ve větších množstvích, když konzumujete den před analýzou velkého množství bílkovin: mléčné výrobky, tvaroh, maso. Také proteinurie se vyskytuje se silným stresem, morálním vyčerpáním.

Také těhotné ženy často mají cystitidu a uretritidu, pyelonefritidu.

Dalším hrozivým onemocněním těhotných žen, ke kterému dochází při zvyšování hladiny bílkovin a otoku, je gesta. Zahajené případy gestózy vedou k otokům, epigastrické bolesti, bolestem hlavy a křečemi, které jsou pro těhotenství nebezpečné.

Je důležité kontrolovat vyprazdňování močového měchýře. Pravidla uvádění moči jsou velmi jednoduchá: 

  1. Nemůžete jíst v předvečer slané, kyselé a hodně masa. 
  2. Před odevzdáním se musíte sprchovat a umyt si. 
  3. Při přepravě testu do laboratoře neotřepte nádobu. 
  4. Trvalo hodinu, než analýzu provedla na klinice. 
  5. Sbírejte moč, jakmile se probudíte.

Rovněž je určena barva, reakce a měrná hmotnost moči.

Těhotné ženy podávají test moči každé 2 měsíce. Je velmi důležité provést testy moči v osvědčených moderních laboratořích.

Pokud má lékař nějaké pochybnosti, může také předepsat analýzu moči pro Nechiporenko nebo opakovanou obecnou analýzu moči - ať už to nestačí, možná že nádobí nebylo sterilní. V břehu produktu může zůstat protein.

Samozřejmě, toxikóza a neustálé vyšetření nejsou příliš příjemnými společníky těhotenství, ale existují mnohem pozitivnější okamžiky. Pokud jde o moč, lze snadno identifikovat mnoho zdravotních problémů.

Protein v moči dítěte

Protein v moči dětí normálně by neměl být detekován. Přestože obsah proteinu v moči je někdy až 0,036 g / l. Pediatr může předepsat dětem vzorek moči na bílkoviny ke sledování onemocnění ledvin, s diabetem, infekcí močových cest (cystitida, uretritida). Jednoduchý stupeň proteinurie se neobjevuje klinicky. Nicméně, pokud je překročena dítě rychlost bílkoviny v moči po dlouhou dobu v 300 mg až 1 g / l, únava vzniká, nefropatie, závratě, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, návaly moč, zimnice a horečka.

Zvýšení obsahu bílkovin v moči je spojeno se systémovými onemocněními pojivové tkáně, diabetes mellitus nebo zánětem ledvin, s mechanickými poranění ledvin, hypotermie, popáleninami.

Norma bílkovin v denním moči

Norma bílkovin v denním moči v klidu je asi 50-100 mg / den. Pro stanovení bílkoviny v moči nejprve proveďte obecný test moči.

Při detekci bílkoviny v obecné analýze moči je také nutné vyšetřit 24 hodinový moč. Malá proteinurie - obsah bílkovin nižší než 0,5 g / den, střední - 0,5 g - 1 g / den. Pokud se v moči vylučuje více než 1 g bílkoviny denně, znamená to významnou proteinurie. Zvýšení bílkovin v denním moči je prvním příznakem diabetické nefropatie a zánětu ledvin.

Přípustná norma bílkovin v moči

Přípustný limit "bílkovin v moči" je absence nebo stopy 0,025-0,1 g / den. Norma koncentrace proteinu v ranním moči se obvykle považuje za <0,033 g / l.

Izolujte fyziologickou a patologickou proteinurie (stav, v němž je překročena norma bílkovin v moči). Fyziologická proteinurie je způsobena emočním a studeným zatížením a horečkou. Charakteristickým znakem patologické proteinurie je její odolnost.

Je protein v moči vyšší než obvykle?

Vysoký krevní tlak, diabetes, pyelonefritida, rakovina, těhotenství gestóza, zánět močového měchýře, ledvin tuberkulóza, malárie, perikarditida, artritida, mnohočetný myelom, trauma, prodloužená přítomnost ve svislé poloze - hlavní důvody pro zvýšení bílkoviny v moči.

Pro studii je třeba 150 ml moči nebo více. Analýza moči je jednoduchá studie. Je to však velmi cenné pro lékaře. V moderních laboratořích je výsledek připraven za 40 minut.

Norma bílkovin v moči je důležitým laboratorním indikátorem pro výběr vhodného léčení.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.