^

Zdraví

Norma bílkovin v moči

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obecně se připouští, že protein v moči je 0,033 g / l.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kdo kontaktovat?

Norma bílkovin v moči během těhotenství

Určité množství bílkovin lze nalézt v moči všech. Předpokládá se, že norma bílkovin v moči během těhotenství je 0,033 g / l. Proteinurie není jen známkou patologie, může mít fyziologický charakter. Protein v moči se přirozeně vyskytuje ve větších množstvích, když konzumujete den před analýzou velkého množství bílkovin: mléčné výrobky, tvaroh, maso. Také proteinurie se vyskytuje se silným stresem, morálním vyčerpáním.

Také těhotné ženy často mají cystitidu a uretritidu, pyelonefritidu.

Dalším hrozivým onemocněním těhotných žen, ke kterému dochází při zvyšování hladiny bílkovin a otoku, je gesta. Zahajené případy gestózy vedou k otokům, epigastrické bolesti, bolestem hlavy a křečemi, které jsou pro těhotenství nebezpečné.

Je důležité kontrolovat vyprazdňování močového měchýře. Pravidla uvádění moči jsou velmi jednoduchá: 

  1. Nemůžete jíst v předvečer slané, kyselé a hodně masa. 
  2. Před odevzdáním se musíte sprchovat a umyt si. 
  3. Při přepravě testu do laboratoře neotřepte nádobu. 
  4. Trvalo hodinu, než analýzu provedla na klinice. 
  5. Sbírejte moč, jakmile se probudíte.

Rovněž je určena barva, reakce a měrná hmotnost moči.

Těhotné ženy podávají test moči každé 2 měsíce. Je velmi důležité provést testy moči v osvědčených moderních laboratořích.

Pokud má lékař nějaké pochybnosti, může také předepsat analýzu moči pro Nechiporenko nebo opakovanou obecnou analýzu moči - ať už to nestačí, možná že nádobí nebylo sterilní. V břehu produktu může zůstat protein.

Samozřejmě, toxikóza a neustálé vyšetření nejsou příliš příjemnými společníky těhotenství, ale existují mnohem pozitivnější okamžiky. Pokud jde o moč, lze snadno identifikovat mnoho zdravotních problémů.

Protein v moči dítěte

Protein v moči dětí normálně by neměl být detekován. Přestože obsah proteinu v moči je někdy až 0,036 g / l. Pediatr může předepsat dětem vzorek moči na bílkoviny ke sledování onemocnění ledvin, s diabetem, infekcí močových cest (cystitida, uretritida). Jednoduchý stupeň proteinurie se neobjevuje klinicky. Nicméně, pokud je překročena dítě rychlost bílkoviny v moči po dlouhou dobu v 300 mg až 1 g / l, únava vzniká, nefropatie, závratě, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, návaly moč, zimnice a horečka.

Zvýšení obsahu bílkovin v moči je spojeno se systémovými onemocněními pojivové tkáně, diabetes mellitus nebo zánětem ledvin, s mechanickými poranění ledvin, hypotermie, popáleninami.

Norma bílkovin v denním moči

Norma bílkovin v denním moči v klidu je asi 50-100 mg / den. Pro stanovení bílkoviny v moči nejprve proveďte obecný test moči.

Při detekci bílkoviny v obecné analýze moči je také nutné vyšetřit 24 hodinový moč. Malá proteinurie - obsah bílkovin nižší než 0,5 g / den, střední - 0,5 g - 1 g / den. Pokud se v moči vylučuje více než 1 g bílkoviny denně, znamená to významnou proteinurie. Zvýšení bílkovin v denním moči je prvním příznakem diabetické nefropatie a zánětu ledvin.

Přípustná norma bílkovin v moči

Přípustný limit "bílkovin v moči" je absence nebo stopy 0,025-0,1 g / den. Norma koncentrace proteinu v ranním moči se obvykle považuje za <0,033 g / l.

Izolujte fyziologickou a patologickou proteinurie (stav, v němž je překročena norma bílkovin v moči). Fyziologická proteinurie je způsobena emočním a studeným zatížením a horečkou. Charakteristickým znakem patologické proteinurie je její odolnost.

Je protein v moči vyšší než obvykle?

Vysoký krevní tlak, diabetes, pyelonefritida, rakovina, těhotenství gestóza, zánět močového měchýře, ledvin tuberkulóza, malárie, perikarditida, artritida, mnohočetný myelom, trauma, prodloužená přítomnost ve svislé poloze - hlavní důvody pro zvýšení bílkoviny v moči.

Pro studii je třeba 150 ml moči nebo více. Analýza moči je jednoduchá studie. Je to však velmi cenné pro lékaře. V moderních laboratořích je výsledek připraven za 40 minut.

Norma bílkovin v moči je důležitým laboratorním indikátorem pro výběr vhodného léčení.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.