^

Zdraví

Protein v moči dítěte

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V malém množství bílkovin v moči dítěte může být, což není považováno za patologii.

V závislosti na způsobu vyšetření se hladina bílkovin od 30 do 60 miligramů považuje za normu v denním množství moči. Některé typy bílkovin jsou poměrně velké, takže nemohou proniknout přes ledvinové filtry. Proto přítomnost bílkovin v moči je známkou toho, že funkce ledvinové filtrace je narušena.

Ledviny hrají velmi důležitou roli v práci těla. Jsou navrženy tak, aby zachytily produkty krevního rozpadu z krve, které se pak vylučují močí, a znovu zachycují látky nezbytné pro tělo.

Některé látky, jako jsou červené nebo bílé krvinky, bílkoviny, protože mají poměrně velkou velikost, jsou obtížné proniknout skrze glomerulární ledvinový filtr.

Protein v moči dítěte zpravidla naznačuje onemocnění, které umožňuje identifikaci onemocnění v počáteční fázi, takže analýza moči je pro malé děti velmi důležitá.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Kdo kontaktovat?

Příčiny bílkovin v moči dítěte

Protein může proniknout do ledvin z různých důvodů, včetně onemocnění, infekcí, které ovlivňují oba renální filtry a celý orgán. Stává se však také, že jsou diagnostikovány bílkoviny v ledvinách a za normálních zdravotních podmínek. V tomto případě se protein se objeví pouze v době činnosti dítěte, obvykle ve dne i v noci během spánku, ve vodorovné poloze, zmizí (ortostatická zvýšení protein). Typicky, bílkoviny v moči nezpůsobuje určité symptomy, ale v případě příliš mnoho proteinové hladiny v moči, ukazatelů krve může výrazně sníží, což má za následek otok, vysoký krevní tlak.

Protein v moči dítěte obvykle dochází z důvodu infekce v močových orgánů, což vede k rozvoji onemocnění, jako je hypertenze, dna nefropatie, renální vaskulární trombóza, atd Všechny tyto nemoci narušují funkci ledvin. Samotný výskyt bílkovin v moči nevyvolává závažné komplikace, ale lékař může doporučit dodržování stravy na nějakou dobu bez soli nebo předepisovat léčbu zvláštními léky.

Nezanedbatelná hladina bílkovin v moči neznamená vždy patologii. U novorozenců je přítomnost malého množství bílkovin považována za normální. U dítěte může bílkovina v moči naznačovat nadměrné podávání a u malých dětí může nadměrná konzumace ovocných pyré a šťávy způsobit vzhled bílkovin v moči. Dočasné příčiny bílkovin v moči mohou být stres, alergické reakce, vysoká horečka, hypotermie, přenášená nemoc, fyzická aktivita, popáleniny.

trusted-source[11], [12], [13]

Symptomy bílkoviny v moči dítěte

Obvykle nejsou žádné známky toho, že se protein vyskytuje v moči. Někdy poukazuje na to, že přítomnost bílkovin může močit - začne pěnu. Analýza moči je jediný způsob, jak zjistit protein v moči dítěte.

Léčba bílkovin v moči dítěte

Funkční vzhled bílkovin v moči dítěte v důsledku onemocnění nebo nervové poruchy, zvláštní léčba nevyžaduje a po určité době hladina bílkovin v moči zmizí sama o sobě. V některých případech může lékař doporučit pít speciální odvar, který podporuje odstranění tekutiny z těla (psí růže, brusinkový list atd.), Omezit nebo úplně eliminovat příjem soli a předepsat průběh speciálních příprav.

V případě, že protein v moči dítěte je větší než maximální povolená hodnota, lékař může odkazovat na přezkoumání, jako je zvýšení protein může být dočasné, protože příčinou nespolehlivé analýzy může být nesterilní nádobí. Spolu s analýzou lékaře moči může předepsat řadu dalších studií k diagnostice základní onemocnění, což vedlo ke zvýšení bílkoviny v moči - a biochemické vyšetření krve, vyšetření moči podle nechyporenko, renální ultrazvuk, atd.

Protein v moči dítěte není nezávislým onemocněním, jedná se pouze o symptom a především je třeba určit důvod, proč se zvýšila hladina bílkovin, a teprve potom předepisovat léčbu. Při účinné léčbě základního onemocnění se hladina bílkovin v moči postupně snižuje a časem se ukazatele vrátí k normálu.

Prevence bílkovin v moči dítěte

Děti mohou mít mnoho onemocnění ledvin. Organizmus batolat se vyrovná s narušenou funkcí ledvin docela tvrdě, proto je lepší, aby tyto podmínky nedovolovaly dětem.

Zvláštní pozornost věnovaná zdraví dětí by měla být věnována těm rodičům, kteří mají problémy s ledvinami. V takovém případě je nutné sledovat stav dítěte (průhlednost, barva moči, frekvence močení atd.), Pravidelně provádět lékařské vyšetření, v případě potřeby provádět testy na monitorování bílkovin v moči dítěte.

Je také nutné posílit imunitu dítěte, sledovat jídlo (dávat více ovoce, snížit příjem soli). Obvykle se nemoci ledvin u dětí vyvíjejí v důsledku nesprávné léčby akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky, takže je důležité ukončit léčbu, aby se zabránilo závažným komplikacím běžného nachlazení. Po zotavení je důležité dodržet rehabilitační období: v případě potřeby podat průběh vitamínů, vyhnout se hypotermii, omezit pobyt dítěte na veřejných místech.

Dětské ledviny prudce reagují na vysokou teplotu, takže během onemocnění doprovázeného zvýšenou teplotou je nutné dávat dítěti více tekutiny pro normální funkci ledvin a pro odstranění toxinů z těla. V tomto období je lepší dávat miminku zvláštní vývary (psí růž, petržel kořen atd.).

Nesprávná nebo předčasná léčba zánětlivého procesu v močovém měchýři může způsobit onemocnění ledvin. Cystitida je extrémně důležitá v době léčby, aby nedocházelo k komplikacím v jiných vnitřních orgánech. Pokud má dítě stížnost na bolestivost v dolní části břicha nebo v genitáliích, je nutné konzultovat odborníka a provést potřebné testy.

Pro prevenci onemocnění ledvin je třeba sledovat výživu dítěte: nepřejívejte jídlo, nepoužívejte spousty koření. Také nedávejte svým dětem hodně tučných jídel. Poruchy funkce ledvin mohou nastat v důsledku pravidelného používání okamžitého jídla. Dítě je důležité dávat dostatek tekutin (kompot, čistá voda). Sójové nápoje mají negativní vliv na práci nejen ledvin, ale i dalších orgánů trávicího systému.

Docela často, malé děti, odnášené touto hrou, nechodí na toaletu po dlouhou dobu. Stagnace moči má špatně vliv na práci ledvin, takže musíte pravidelně dítě připomínat, že jde na záchod. Na procházce, nohy by měly být vždy suché a teplé.

Prognóza bílkovin v moči dítěte

Organismus malých dětí nemá vysokou schopnost adaptace, zvláště v některých věkových obdobích (až do tří let, v dospívání), kdy se zvyšuje riziko onemocnění ledvin, zejména pokud je přítomna dědičná predispozice.

Pokud je protein v moči dítěte funkční poruchou, prognóza je příznivá. Po odstranění příčiny (infekce, fyzický stres, nervové poruchy) zmizí protein v moči. Při ortostatickém zvýšení bílkovin (s aktivitou ve dne, ve vertikální poloze), která je nejčastěji postižena adolescenty a která nevyžaduje zvláštní léčbu, je prognóza také dobrá. V jiných případech prognóza závisí na základním onemocnění a závažnosti průběhu onemocnění.

Protizánětlivá terapie umožňuje v 95% případů zcela se zbavit onemocnění během 1 - 1,5 měsíce. Práce na ledvinách je plně obnovena během jednoho roku oživení.

Bílkoviny v moči dítěte naznačují jisté abnormality v práci ledvin, proto je důležité stanovit příčinu zvýšení bílkovin včas a zahájit léčbu. Kromě toho je nutné sledovat výživu dítěte, vyloučit slané, mastné potraviny a také rychlé občerstvení ze stravy.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.