^

Zdraví

RTG plic

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Plíce jsou jedním z nejčastějších předmětů radiačního výzkumu. Důležitá role radiologa při studiu morfologie dýchacího ústrojí a uznání patologických procesů je doloženo skutečností, že přijatá klasifikace mnoha onemocnění, jako je zápal plic, tuberkulóza, sarkoidóza, pneumokoniózy, zhoubných nádorů, do značné míry na základě dat rentgenové. Je také známo, že latentní léze plic jsou detekovány pomocí fluorografických testů populace a rentgenových rentgenů plic.

S rozvojem počítačové tomografie význam röntgenů v diagnostice plicních onemocnění vzrostl ještě více. S jeho pomocí je možné identifikovat nejdříve změny v orgánech hrudní dutiny. Důležitým místem hodnocení funkční patologie plic, zejména porušení kapilárního krevního oběhu v nich, byla radionuklidová metoda.

Indikace k plicním rentgenu je velmi široký: horečka, kašel, sputum, dušnost, bolesti na hrudi, hemoptýza, a mnoho dalších patologických stavů.

Radiační vyšetření funkce plic

Funkční systém dýchání spočívá v mnoha vazbách, mezi kterými jsou obzvláště důležité systémy plicního (vnějšího) dýchání a krevního oběhu. Úsilí dýchacích svalů způsobuje změny objemu hrudníku a plic, které zajišťují jejich ventilaci. Vdechnutý vzduch se díky tomuto rozšíří přes bronchiální strom a dosáhne alveol. Přirozeně, porušení průchodnosti průdušek vede k narušení mechanismu vnějšího dýchání. V alveoli dochází k difuzi plynů skrze alveolární kapilární membránu. Proces difúze je narušen jak při porážce stěn alveol, tak při porušení kapilárního průtoku krve v plicích.

Rentgenové vyšetření funkce plic 

Radiační anatomie plic

Na rentgenovém snímku v přímém projekci se objevují téměř všechny 5-6 páry žeber. Každá z nich může být rozlišena mezi tělem, přední a zadní částí. Dolní žebra jsou částečně nebo úplně skryty za stínem mediastinal a orgány umístěnými v sub-diafragmatickém prostoru. Obraz předních konců žeber končí ve vzdálenosti 2 až 5 cm od fudiny, protože pobřežní chrupavky nedávají na snímcích zřetelný stín. U lidí starších 17-20 let se v těchto chrupavkách objevují vazby vápna ve formě úzkých proužků podél okraje žebra a ostrůvků uprostřed chrupavky. Samozřejmě by se neměly užívat ke zhutnění plicní tkáně. Rentgen hrudníku obrázek také ukazuje kosti ramenní popruh (klíční kosti a lopatky,), měkkých tkání fudnoy stěny, mléčných žláz a orgánů, leží v fudnoy dutině ( plic, mediastinální orgánů).

Normální rentgenová anatomie plic 

Radiační syndromy plicních onemocnění

Radiační diagnostika poranění a onemocnění plic je velmi obtížné. Není náhodou, že aforismus je formulován: "Ach, tyto plíce nejsou snadné!" Stovky nemocí v různých fázích jejich vývoje vytvářejí řadu rentgenových a radionuklidových obrazů a jejich nekonečné variace se zdají být někdy neopakovatelné. Nicméně, zkušený lékař, spoléhat se na výsledky studium dějin a klinického obrazu, znalost normální a patologické anatomie, se záviděníhodnou lehkostí rozumí typickým situacím a dospěje ke správnému závěru. Je to proto, že se naučil určit morfologický substrát radiologických příznaků, pomocí rentgenového vyšetření plic v jeho praxi. Samozřejmě existuje mnoho rentgenových příznaků plicní patologie, ale mezi nimi jsou tři hlavní: ztmavnutí plicního pole nebo jeho části, osvícení plicního pole nebo jeho části, změny v plicním a kořenovém vzoru.

Ztmavnutí plicního pole nebo jeho části

Většina plicních onemocnění je doprovázena zhutněním plicní tkáně, tj. Snížení nebo nepřítomnost jeho vzdušnosti. Utěsněná tkanina absorbuje rentgenové záření silněji. Na pozadí světelného plicního pole se objeví stín nebo, jak je obvyklé, zatemnění. Pozice, velikost a tvar ztmavnutí závisí, samozřejmě, na rozsahu poškození. Existuje několik typů možností zatemnění. Pokud patologický proces zachytil všechny plíce, pak na roentgenogramu do jisté míry ztmavne celé plicní pole. Tento syndrom je označován výrazem "rozsáhlé ztmavnutí plicního pole". Není to těžké ji zjistit - zachycuje vaše oko při prvním pohledu na obrázek. Musíte však ihned určit jeho substrát. Ztmavnutí celého plicního pole je nejčastěji způsobeno okluzí hlavního bronchu a atelektázy odpovídajících plic.

Ztmavnutí plicního pole nebo jeho části

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Osvícení plicního pole nebo jeho části

Zvýšená průhlednost plicní pole nebo její část může být způsobeno buď za přítomnosti vzduchu v pleurální dutině (pneumotorax) nebo snížení množství měkkých tkání, a tím zvýšit množství vzduchu v plicích nebo její části. Tento stav může být důsledkem nadýchání plicní tkáně (emfyzém) nebo sníženého přílivu do plic (plicní anémie), který se pozoruje hlavně u některých vrozených srdečních vad.

Osvícení plicního pole nebo jeho části

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Změny v plicních a kořenových vzorcích

Změny v plicním vzorku - syndrom často pozorovaný u plicních onemocnění. Často se kombinuje s porušením struktury kořene plic. To je pochopitelné: koneckonců, plicní vzorec je tvořen primárně tepnami vycházejícími z kořene, takže mnoho patologických procesů ovlivňuje parenchým plic a jeho kořen.

Změny v plicních a kořenových vzorcích 

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Radiační příznaky plicních lézí

Poškození plic a membrány

Při akutní uzavřené nebo otevřené traumatu hrudníku a plíce potřebují všechny oběti radiační studium. Otázka naléhavosti jejího provádění a působnosti se rozhoduje na základě klinických údajů. Hlavním úkolem je odstranit poškození vnitřních orgánů, posoudit stav žeber, hrudní kosti a páteře a také detekovat možné cizí těla a určit jejich lokalizaci. Význam radiačních metod se zvyšuje kvůli obtížnosti klinického vyšetření pacientů v důsledku šoku, akutního respiračního selhání, subkutánního emfyzému, krvácení, těžké bolesti atd.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Akutní pneumonie

Akutní pneumonie se projevuje zánětlivou infiltrací plicní tkáně. V infiltrační zóně jsou alveoly naplněny exsudátem, takže křehkost plicní tkáně klesá a absorbuje rentgenové záření více než normálně. V tomto ohledu je rentgenové vyšetření hlavním způsobem rozpoznávání pneumonie. Rentgenové vyšetření plic umožňuje stanovit prevalenci procesu, reaktivní změny v kořenech plic, pleury, membrány, včasné odhalování komplikací a sledování účinnosti terapeutických opatření.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Tromboembolizmus větví plicní arterie

Tromboembolické větve plicnice vzniká v důsledku smyku embolii z žíly, pánve a dolních končetin (zvláště časté v tromboflebitidy a flebotrombóza iliofemorální žilní segmentu systém) thrombosed spodní nebo horní duté žíly srdce (pro nebakteriálních trombotické endokarditidy). Klinická diagnóza není vždy spolehlivá. Klasicheskaya triáda příznaků - dušnost, vykašlávání krve, bolest v boku - to je označen pouze 1/4 pacientů, tak výjimečnou hodnotu má radiologické vyšetření.

Chronická bronchitida a emfyzém

Chronická bronchitida je skupina běžných onemocnění, při nichž dochází k difúzní zánětlivé lézi bronchiálního stromu. Existuje jednoduchá (nekomplikovaná) a komplikovaná bronchitida. Ten se projevuje ve třech formách: obstrukční, mukopurulární a smíšená bronchitida.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Chronická pneumonie a omezená nespecifická pneumokleóza

Rentgenové vyšetření umožňuje rozpoznat všechny formy a stadia průběhu chronické pneumonie. Obrázky určují infiltraci plicní tkáně. To způsobuje nestejnoměrné ztmavnutí kombinací úseky infiltraci a sklerózu, hrubé vláknité prameny, průdušky lumenů, ohraničený proužkem peribronchiálním sklerózy. Proces může zachytit část segmentu, část podílu, celý zlomek nebo dokonce celý plic. Ve stínu infiltrace lze vidět oddělené dutiny obsahující tekutinu a plyn. Obrázek je doplněn fibrotickou deformitou plicního kořene a pleurálních vrstev kolem postižených plic.

trusted-source[44], [45], [46]

Pneumokonióza

S moderním rozvojem průmyslové a zemědělské výroby získal problém prevence a včasného rozpoznání plicních lézí plic - pneumokoniózy - mimořádný význam.

Plicní tuberkulóza

Základem všech opatření proti tuberkulóze je zásada prevence infekce a včasné rozpoznání onemocnění. Pro účely včasné odhalení kontrolují x-ray projekce různých kontingentů u zdravé populace, stejně jako správné a včasné diagnózy TB lékáren, klinik a nemocnic obecného lékařského sítě. V souladu s touto klasifikací se rozlišují následující formy tuberkulózy dýchacího ústrojí.

Primární rakovina plic

Primární rakovina plic v počátečních fázích vývoje neposkytuje výrazné subjektivní symptomy a jasný klinický obraz. Nesoulad klinických projevů onemocnění a anatomických změn je důvod, proč se pacient nekonzultuje s lékařem. Na cestě k nemoci musí existovat bariéra - hromadný průzkum populace pomocí fluorografie nebo rentgenografie. Každý rok kontingenty podléhají každoročnímu průzkumu, ve kterém se nejčastěji vyvíjí rakovina plic: kuřáky jsou starší 45 let a osoby trpící chronickými plicními chorobami. U všech pacientů, u kterých byly zjištěny změny rentgenových paprsků, je nutno především vyloučit rakovinu.

Difúzní (rozšířené) poškození plic

U difúzních (diseminovaných) plicních lézí se běžnými změnami v obou plic rozumí rozptyl ohnisek, nárůst objemu intersticiální tkáně nebo kombinace těchto stavů.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57]

Pleurisy

V pleurální dutině zdravého člověka obsahuje 3-5 ml kapaliny "maziva". Toto množství není detekováno radioterapií. Když objem kapaliny stoupne na 15-20 ml, může být detekován ultrazvukem. Pacient by měl být v pozici ležící na nemocné straně: tekutina se hromadí v nejnižší (vnější) části pleurální dutiny, kde je určena.

Rentgenové příznaky plicních lézí

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.