^

Zdraví

A
A
A

Syfilis

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Syfilis je chronické infekční onemocnění přenášené převážně pohlavním stykem. Je charakterizována periodicitou průběhu a různými klinickými projevy.

Co je to syfilis?

Syfilis je systémové onemocnění vyvolané Treponema pallidum. Pacienti s léčbou syfilis může být zaměřena na eliminaci symptomů a příznaků primární infekce (vřed nebo chancre v místě infekce), sekundární (projevů, včetně vyrážky, lézí sliznic a kůže, adenopatií) nebo terciární infekce (poruch srdce, nervového systému, oko, sluchové poruchy a gumovité léze). Infekce může být také zjištěna v latentním stádiu za použití sérologických testů. Pacienti s latentní (skryté), syfilis, kteří vědí, že jsou nakaženi během předchozího roku se zachází jako s pacienty s časnou latentní syfilis; ve všech ostatních případech je diagnostikována pozdní latentní syfilis nebo syfilis s neznámou délkou trvání. Teoreticky, léčba pozdní latentní syfilis (stejně jako s terciární syfilis) by měla být delší, aby se mikroorganismy rozdělit pomaleji; Spolehlivost a význam takového konceptu však nejsou definovány.

Příčiny syfilisu

Příčinou tohoto onemocnění je bledý treponém, který patří do rodu Treponema. Bledou, treponemovou formou je špirála vývrtu, která se mírně snižuje směrem ke koncům. To má od 8 do 14 stejných kadeř. Délka každého zvlnění je asi um a délka celého treponema závisí na počtu kudrlin. Stejně jako u ostatních buněk se bledý treponém skládá z buněčné stěny, cytoplazmy a jádra. Na obou koncích a stranách se nacházejí tenké spirálovité vlaječky, díky kterým je bledý treponém velmi pohyblivý. Existují čtyři typy pohybu: translační (periodické, s různými rychlostmi - od 3 do 20 mcm / h); Rotátor (rotace kolem osy); ohýbání (pendulární, kyvadlové); kontraktilní; (zvlněná, konvulzivní). Často jsou všechny tyto pohyby kombinovány. Bledá spirocheta je velmi podobná sp. Buccalis a Sp. Dentium, které jsou saprofigní nebo podmíněně patogenní flórou sliznic. Pohyb a forma bledého treponému ji odlišuje od těchto mikroorganismů. Zdroj infekce je osoba se syfilisem, infekce se může vyskytnout v jakémkoli období onemocnění, včetně latentní. Bledá spirocheta vstupuje do těla hlavně prostřednictvím poškozené kůže, sliznic, stejně jako při transfuzi kontaminované krve. Ee mohou být detekovány na povrchu syfilitických prvků (eroze, vředy), v mízních uzlinách, mozkomíšní mok, nervové buňky, tkáně vnitřních orgánů, stejně jako v mateřském mléce a ve spermatu. Pacient s aktivním projevem syfilisu je nakažlivý vůči ostatním. Existuje domácí způsob přenosu infekce, například prostřednictvím běžných předmětů (lžíce, hrnky, sklenice, zubní kartáčky, kouřovody, cigarety), polibky, kousnutí, kojení.

V literatuře jsou popsány případy syfilisové infekce zdravotnického personálu (zejména gynekologů a chirurgů) s neopatrným vyšetřením pacientů, patologů z mrtvoly lidí trpících syfilisou. Syfilní infekce je charakterizována různým trváním (několik měsíců až několik let) a tokem vlny, způsobeným změnou aktivních projevů s dobami latentního stavu. Periodicita toku je spojena s infekční imunity vzniklou při této nemoci, jejíž napětí je v různých obdobích syfilisu odlišné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Symptomy syfilisu

Existují vrozené a získané syfilidy. První se objeví, jestliže bledá spirocheta vstoupí do plodu skrze placentu. Během získaného syfilisu existují 4 období: inkubace, primární, sekundární, terciární.

Inkubační doba syfilis infekce je považován od T. Pallidum organismu před prvním klinickým příznakem - primární syfilitický vřed, a typicky trvá 20 až 40 dnů. Nicméně, to může být zkrácení 10-15 dnů (s masivní infekce, která se projevuje více bipolární nebo chancre a superinfekce s „chancre sekvenční“ nebo „chancre otisků“) nebo prodloužení až do 4 měsíců. Prodloužení na inkubační dobu pozorované s těžkými průvodních onemocnění, starší osoby, po léčbě s malými dávkami antibiotik nad interkurentními onemocnění, zvláště zatímco kapavka infekce. Během tohoto období se bledý treponém násobí v těle a šíří se přes lymfatický systém. Treponém krve se přenáší do různých orgánů a systémů, což způsobuje různé patologické procesy a mění reaktivitu organismu.

Primární období začíná na místě výskytu světlého trospotemu pevného chancreu před vznikem první generalizované vyrážky. Toto období trvá v průměru 6-7 týdnů.

Výsledná Zavedení v místě patogenu chancre - pouze syphiloderm primární období - následuje regionální lymphangitis a regionální lymfadenitida, který na konci průchodu poliadspit konkrétní, konzervované beze změny po dobu šesti měsíců. Jsou primární séronegativní (od výskytu přechodu k chancre sérologických reakcí negativní do pozitivní) a primární séropozitivní (od doby vzniku pozitivních sérologických reakcí až do generalizovaná vyrážka), v níž syfilis.

Sekundární období (od první generalizované vyrážky až po vznik terciárního syfilisu - tuberkulózy a humus) trvá 2-4 roky, charakterizované průběhem podobným vlnám, hojnosti a řadě klinických příznaků. Hlavní projevy tohoto období jsou skvrnité, papulární, pustulární, pigmentové syfilis a alopecie.

Aktivní stádium tohoto období je charakterizováno nejživějšími a hojnějšími erupcemi (sekundární čerstvý syfilis) doprovázené pozůstatky pevné chancre, vyjádřené polyadenitidy. Vyrážka trvá několik týdnů nebo méně - měsíců, pak spontánně zmizí. Opakované epizody vyrážky (sekundární recidivující syfilis) se střídají s periody úplné absence projevů (sekundární latentní syfilis). Výpotek v sekundárním opakujícím se syfilisu je méně bohatá, ale větší než velikost. V první polovině roku je doprovázena polyadenitidou. V procesu jsou často zapojeny sliznice, vnitřní orgány (viscerosyphilis), nervový systém (neurosyfilie). Syfilis sekundární období je velmi nákazlivé, protože mají obrovské množství spirochetes.

Terciární období je pozorováno u osob, které nedostávaly nebo nedostávaly nižší léčbu. Začíná se častěji po 3 až 4 letech onemocnění při absenci léčby trvá až do konce života pacienta.

Symptomy tohoto období jsou největší závažností, vedou k nesmazatelné zděšení vzhledu, postižení a | často k smrti. Terciární syfilis se vyznačuje zvlněným průběhem se střídajícími se aktivními projevy v různých orgánech a tkáních (především v kůži, sliznicích a kostech) a prodlouženými latentními stavy. Syfilis terciárního období je reprezentována tuberkuly a uzly (žvýkačka). Obsahují malé množství bledého treponemu. Existují terciární aktivní nebo manifestní a terciární latentní syfilis. Klinické projevy viscerózních a neurosyfilických stavů jsou často poznamenány.

U některých pacientů jsou pozorovány odchylky od klasického průběhu syfilisu. Jedná se o tak zvaný „bezhlavý“ ( „mute“), syfilis nebo „bez syfilis primární syfilitický vřed“, když je patogen jednou proniká hluboko do tkání nebo mine nádobu (např, s hlubokými řezy, krevní transfúze). Není-li to primární období, a onemocnění začíná po inkubační době, v tomto pořadí podlouhlé vyrážka sekundární syfilis období.

Intenzivní imunita vůči syfilisům neexistuje, to znamená, že se člověk může znovu nakazit po vytvrzení (reinfekce). Při syfilisu existuje nesterilní nebo infekční imunity. Superinfekce je nová infekce syfilisem u osoby již infikované syfilisem. Při další infekci odpovídají klinické projevy té době syfilisu, který je v současnosti pozorován u pacienta.

Diferenciální diagnostika primární syfilis se provádí s řadou erozivních a ulcerózní dermatóz, zejména v kroku furunkl vředů, erozivní a ulcerativní balapopostitom a vulvitidy, herpes simplex, sninotsellyulyarnoy epiteliomu. Syfilitický roseola odlišit od projevů tyfu a břišní tyfus a jiné akutní infekční onemocnění toxického roseola; alergické léčivý toksikodermiya, lokalizace lézí v druhém období přístřešek - konvenční anginy pectoris. Papulární syfilis se liší od psoriázy, červeného plochého lichenu, parapsoriázy atd.; široké kondylomy v konečníku konečníku - od genitálních bradavic, hemoroidů; pustulární syfilis - z pustulózních kožních onemocnění; projevy terciárního období - od tuberkulózy, malomocenství, rakoviny kůže atd.

Diagnostika syfilisu

Vyšetření exsudátu nebo postižené tkáně v tmavém zorném poli nebo s přímou imunofluorescenci (PIF) je přesná metoda pro diagnostiku časného syfilisu. Předběžné diagnostika test se provádí za použití dvou typů: a) ne-treponemálními - VDRL (pohlavní nemoci Research Laboratories) a RPR; b) treponemálními (fluorescenční absorpce treponemálními protilátka - FTA-ABS a reakční pasivní mikrogemagglyutinatsii - TPHA). Použití testů pouze jednoho typu neposkytuje přesné výsledky kvůli možnosti získat falešně pozitivní odpovědi při testech bez treponemu. Titry ne-treponemálních testů obvykle korelují s aktivitou onemocnění. Tvořily 4-násobné změny v titru, což odpovídá 2 změnou ředění (např, od 1:16 do 1: 4 nebo 1: 8 až 1:32) Má se za to, že po léčení non-treponemálními by testy byly negativní, ale u některých pacientů zůstanou pozitivní v nízkých titrech po určitou dobu a někdy po celý život. U 15-25% pacientů, kteří dostávají léčbu v primárním stádiu syfilisu, mohou být sérologické reakce obráceny, což dá negativní výsledky za 2-3 roky. Titry protilátek v testech treponemálními nekorelují s aktivitou onemocnění a neměly by být použity pro hodnocení odpovědi na léčbu.

Následné sérologické testování by mělo být prováděno za použití stejných sérologických reakcí (např. VDRL nebo RPR) a ve stejné laboratoři. VDRL a RPR jsou stejně významné, ale kvantitativní výsledky těchto testů nelze srovnávat, protože tituly RPR často mírně přesahují tituly VDRL.

Neobvyklé výsledky sérologických testů (neobvykle vysoké, neobvykle nízké a fluktuační titry) jsou obvykle pozorovány u pacientů infikovaných HIV. U těchto pacientů by měly být použity jiné testy (například biopsie a přímé mikroskopie). Bylo však prokázáno, že sérologické testy jsou přesné a poskytují spolehlivé výsledky při diagnostice syfilisu a hodnocení odpovědi na léčbu u většiny pacientů infikovaných HIV.

Nemůžete použít pouze jeden test k diagnostice všech případů neurosyfyllis. Diagnóza neurosyfilis v přítomnosti nebo v nepřítomnosti klinických projevů by měly být založeny na výsledcích různých sérologických testů ve spojení s údaji o obsahu buněk a proteinů v mozkomíšním moku (CSF), a výsledky VDRL SSR (RPR nepoužívá pro CSF). Když se účinná počet syfilis leukocytů v CSF obvykle zvýšené (> 5 / mm 3 ); Tento test je také citlivou metodou hodnocení účinnosti léčby. Test VDRL je standardní sérologický test pro testování CSF; , pokud je detekována reakce v nepřítomnosti podstatného kontaminace CSF s krví, může být považována jako diagnostický test pro neurosyfilis. Nicméně VDRL CSF může produkovat negativní výsledky v přítomnosti neurosyfilis. Někteří odborníci doporučují provedení testu RIF-abs s CSF. FTA-ABS CSF je méně specifické pro diagnózu neurosyfilis (tedy dává více falešných pozitiv) než VDRL. Nicméně, tento test má vysokou citlivost, a některé úřady věří, že negativní FTA-ABS CSF umožňuje vyloučit neurosyphilis.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Jaké testy jsou potřeba?

Kdo kontaktovat?

Léčba syfilisu

Penicilin G, podávaný parenterálně, je lékem volbou pro léčbu všech fází syfilisu. Druh přípravku (např. Benzathin, vodný prokain nebo vodný krystalický), dávkování a trvání léčby závisí na stadiu a klinických projevech onemocnění.

Účinnost penicilinu při léčbě syfilisu byla prokázána jeho klinickou aplikací ještě před dosažením výsledků klinických randomizovaných studií. V důsledku toho jsou téměř všechny doporučení pro léčbu syfilisů založeny na názorech odborníků a jsou potvrzeny řadou otevřených klinických studií a 50 let klinického použití.

Parenterální penicilin G je jediný lék, jehož účinnost je prokázána při léčbě neurosyfilisu nebo syfilisu během těhotenství. Pacienti, kteří jsou alergičtí na penicilin, včetně pacientů s neurosyfilózou a těhotných žen s jakýmkoliv stupněm syfilis, by měli být po předběžné desenzibilizaci léčeni penicilinem. V některých případech mohou být použity kožní testy na alergii na penicilin (viz "Léčba pacientů s alergií na penicilin v anamnéze"). Takové testování je však obtížné kvůli nedostatku komerčních alergenů.

Při prvních 24 hodinách léčby syfilisem může být pozorována reakce Yarisch-Hexheimer - reakce na akutní teplotu doprovázená bolestem hlavy, bolesti svalů a dalšími příznaky; pacient by měl být upozorněn na možnost takové reakce. Reakce Yaris-Hexheimer je nejčastěji pozorována u pacientů s časným syfilisem. Můžete doporučit použití antipyretických přípravků; v současné době neexistují žádné způsoby, jak zabránit této reakci. U těhotných žen může Jarish-Hexheimerova reakce způsobit předčasný porod nebo způsobit patologické stavy u plodu. Tato okolnost by neměla být důvodem odmítnutí nebo zpoždění léčby.

Léčba syfilisů závisí na klinických formách a je podrobněji popsána v Pokynech o diagnostice, léčbě a prevenci syfilisů schválených Ministerstvem zdravotnictví. Tato publikace poskytuje obecné informace a některé z použitých léčebných režimů.

Preventivní léčba je poskytována osobám, které neměly více než 2 měsíce od okamžiku kontaktu s nemocným syfilisem.

Za účelem preventivní léčby aplikované na hektar v následujících technik: benzathin benzylpenicilin bitsillina nebo 2,4 milionu jednotek / m jednotlivě nebo bitsillip-3 1,8 milionů IU, nebo 5 až bicillin 1500000 U / m 2 p / týden. Č. 2 nebo benzylpenicilin za 600 tisíc jednotek za minutu / den. Denně po dobu 7 dní nebo benzylpenicilin prokain za 1,2 milionu jednotek v / mr / den. Denní číslo 7.

K léčbě pacientů s primární syfilis použitím jednoho z následujících postupů: benzathin benzilpepitsillin 2,4 milionu U / m jednou každých 7 dní № 2 nebo Bitsillin 2400000 U / m jednou za 5 dní № 3 nebo bicillin 3 pro 1,8 milionu jednotek nebo bicilinu-5 pro 1,5 milionu jednotek na m 2 p / ped. Č. 5 nebo benzylpenicilin prokain pro 1,2 milionu jednotek IM v / m 1 p / den. Denní číslo 10 nebo benzylpenicilin 600 tisíc jednotek za den / m 2 p / den. Denně po dobu 10 dnů nebo benzylpenicilin za milion jednotek ED IM každých 6 hodin (4 r / den) denně po dobu 10 dnů.

Pro léčbu pacientů s časnou latentní a sekundární syfilis použít jednu z následujících technik: benzathin benzylpenicilin na 2,4 milionu jednotek / m jednou každých 7 dní № Bitsillin 3 nebo 2,4 milionu jednotek / m jednou za 5 dní № 6 nebo bicillin 3 pro 1,8 milionu jednotek nebo bicilinu-5 pro 1,4 milionu jednotek za m 2 p / týden. Č. 10 nebo benzylpenicilin prokain, ale 1,2 milionu jednotek v / m den. Denní číslo 20 nebo benzylpenicilin 600 tisíc jednotek za minutu / den. Denně po dobu 20 dnů nebo benzylpepicilin pro milion jednotek ED IM každých 6 hodin (4 r / den) denně po dobu 20 dnů.

K léčbě pacientů s terciárním latentní nedávné a latentním neurčené syfilis použít jednu z následujících technik: benzylpenicilin na milion jednotek / m každých 6 hodin (. 4 / d) po dobu 28 dnů, 2 týdny - druhý penicilin hřiště v podobných dávkách, nebo jedno z léčiv průměrných z úložiště (nebo benzylpenicilin prokain benzylpenicilinu) po dobu 14 dnů nebo prokain benzylpenicilinu na 1,2 milionů IU / m p / den. № den 20, 2 týdny - druhá kúra prokain benzylpenicilinu podobným dávce № 10, benzylpenicilin, nebo 600 tisíc IU / m 2 r / d .. Den po dobu 28 dnů po 2 týdnech - druhý cyklus benzylpenicilinu v podobné dávce po dobu 14 dnů.

Při přítomnosti alergických reakcí na penicilin se používají přípravky pro rezervu: doxycyklin 0,1 g per os 2 r / den. Denně po dobu 10 dní - preventivní ošetření po dobu 15 dní - pro léčbu primárních a 30 dnů - k léčbě sekundárních a raně latentní syfilis nebo tetracyklin 0,5 g per os 4 / den. Denně po dobu 10 dní - preventivní ošetření po dobu 15 dní - pro léčbu primárních a 30 dnů - k léčbě sekundárních a raně latentní syfilis nebo erythromycin 0,5 g per os 4 / den. Denně po dobu 10 dnů -Pro preventivní léčbu, 15 dnů - a primární léčbě po dobu 30 dnů - pro léčbu sekundární a raného latentní syfilis nebo oksatsilin nebo ampicilinu na milion jednotek / m 4 / den. (Každých 6 hodin) denně po dobu 10 dnů - preventivní léčbě po dobu 14 dní - pro léčbu primárních a 28 dnů - pro léčení sekundárních a raně latentní syfilis.

Při léčbě doxycyklinem a tetracyklinem v létě by pacienti měli zabránit dlouhodobému vystavení přímému slunečnímu záření z důvodu jejich fotosenzitizujícího vedlejšího účinku.

Řízení sexuálních partnerů se syfilisem

Sexuální přenos T. Pallidum se pozoruje pouze za přítomnosti syfilistických lézí sliznic a kůže; tyto projevy jsou vzácné po 1 roce po infekci. Osoby, které se sexem s pacienty s jakýmkoliv stupněm syfilisu však podrobí klinickému a sérologickému vyšetření v souladu s následujícími doporučeními:

  • Osoby, které přišly do styku s pacienta s primární, sekundární nebo latentní (méně než 1 rok) syfilis do 90 dnů před odhalením syfilis může být infikovány, a to i v případě, že jsou séronegativní, takže by měly jmenovat preventivní léčbu.
  • Osoby, kteří měli sexuální styk s pacientem s primárním, sekundárním nebo latentní (méně než 1 rok), syfilis více než 90 dní před odhalující mu syfilis by měly být léčeny preventivně, pokud výsledky sérologických testů nelze získat najednou, a příležitost Následující sledování není přesně stanoveno.
  • Identifikovat partnery a držel jim preventivní léčbu, pacienti s syfilis neznámého trvání, kteří mají vysoké titry jsou nalezené v non-treponemálními testů (<1:32), musí rassmativatsya jako u pacientů s počátkem syfilis. Nicméně, na základě množství sérologických titrů by nerozlišují brzy od pozdní latentní syfilis skrytým pro určení léčebné strategie (viz. Latentní syfilis zpracovávacím úseku).
  • Konstantní partneři pacientů s pozdním syfilisem podstupují klinické a sérologické vyšetření syfilisu a v závislosti na jeho výsledcích se jim předepisuje léčba.

Časová období před léčbou, během kterého identifikace sexuálních partnerů v ohrožení, je 3 měsíců plus doba trvání příznaků primární syfilis, 6 měsíců plus trvání příznaků pro sekundární syfilis a 1 rok pro časné latentních syfilis.

Více informací o léčbě

Prevence syfilisu

Prevence syfilis je rozdělena na sociální a individuální. Veřejnosti o způsobech prevence patří bezplatné lékařské ošetření z kvalifikovaní odborníci STI kliniky, aktivně a zapojením ke zdrojům léčby infekce a kontakty pacientů s syfilis, poskytovat klinické a sérologické sledování pacientů před zrušení registrace, preventivní vyšetření na syfilis u dárců, těhotné ženy, všechny lůžkové, potravinářské a dětské instituce. Podle epidemiologického šetření může g zahrnovala i takzvané rizikové skupiny v této oblasti označení (prostitutky, popáleniny, taxikáři a jiní.). Důležitou roli hraje zdravotní výchova, zejména v mládežnických skupinách. Když STI kliniky nasazen síťová pohodlí předměty jednotlivě prevenci syfilis a dalších nemocí, pohlavně přenosné choroby. Osobní (individuální) prevence syfilis je založena na vyloučení náhodného sexu, a zejména promiskuitní, za použití, pokud je to vhodné, kondomy a provádět po podezřelé pa kontaktu komplexní hygienická opatření v tuzemsku i v místě individuální prevence. Tradiční preventivní komplex, prováděný v dispenzarech, spočívá v okamžitém močení. Koupání tělo a genitální oblasti perigenitalnyh s teplou vodou a mýdlem, stírání těchto umístění s jedním z dezinfekčních roztoků (sublimovat 1: 1000, 0,05% roztok chlorhexidinu biglyukonaga, tsidipol) instilaci do močové trubice 2-3% roztoku nebo protargola 0,05% roztok chlorhexidium biglukonátu (gibitanu). Tato léčba je účinná v průběhu prvních 2 hodin po možné kontaminace, když jsou ještě na povrchu sliznic pohlavních krytu patogeny onemocnění. Po 6 hodinách po kontaktu se stává zbytečným. V současné době k dispozici v každé situaci bezprostředně autoprofilaktika pohlavní nemoci pomocí ready „kapsu“ profylaktická činidla prodávané v lékárnách (tsidipol, miramistin, gibitan et al.).

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.