^

Zdraví

A
A
A

Vulgární psoriáza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vulgarská psoriáza je považována za nejčastější formu této dermatologické choroby. Také to je někdy nazýváno obyčejné nebo jednoduché.

Tato patologie je charakterizována vypadáním papulek pokrytých zvláštními bílými šupinami na kůži - částice nadržené tkáně.

Epidemiologie

Výsledky různých statistických zjišťování ukázaly, že psoriasis vulgaris se vyskytuje asi u 2% populace (například v Dánsku, že jsou nemocní 2,9% populace v severní Evropě (včetně Británie) - 2%, v USA - 1,4% , a v Číně - 0,37%).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příčiny vulgární psoriáza

V naší době neexistuje žádná teorie, která by mohla zcela vysvětlit příčiny vulgární psoriázy. Proto je tato nemoc klasifikována jako multifaktorová dermatóza.

Mezi nejoblíbenější vysvětlení příčin psoriázy patří:

 • Dědičná příčina - nejčastěji se diagnostikuje onemocnění ve 2, stejně jako u 5 až 6 generací. Přenos dochází dvěma způsoby: recesivní a autosomálně dominantní;
 • Metabolické příčiny - onemocnění se vyskytuje v důsledku metabolických poruch. V podstatě se jedná o procesy metabolismu cholesterolu, enzymů, rozrušení RNA a replikace DNA;
 • Virová příčina - byla zjištěna jako výsledek individuálních experimentů prováděných na králících. Po implantaci kožních částic postižených psoriázou se vyvinula fibróza, stejně jako atrofie a další morfologické modifikace v orgánech. Současně však ještě nebylo možné přesně určit, jaký druh viru tyto porušení vyvolal;
 • Endokrinní příčina - u mnoha pacientů s diagnózou abnormalit endokrinního původu. Mezi ně patří narušení funkce gonád a systém hypotalamo-nadledvinek;
 • Neurogenní příčinou, která vysvětluje vývoj psoriázy, je přítomnost závažných psychických poruch u pacienta.

trusted-source[7], [8]

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory, které mohou vytvořit příznivé prostředí pro vývoj patologie:

 • Diabetes mellitus a ateroskleróza;
 • Poškození kůže;
 • Expozice chemickým látkám;
 • Použití určitých léků.

trusted-source[9], [10]

Patogeneze

Existují 2 základní teorie vysvětlující mechanismus vzniku vulgární psoriázy.

První z nich vysvětluje vzhled zrání porušení psoriáza a dělení epitelových buněk, což způsobuje jejich nadměrnému růstu a zvýšenou proliferaci. V tomto případě tedy vznik patologie nastává v důsledku narušení funkce tkání a keratocytů. Je třeba poznamenat, že v tomto agresivní reakci mononukleární fagocyty a T-lymfocytů do kožních buněk a jejich pronikání do kůže je považována za sekundární odpověď organismu na šíření keratocytech změněných pod vlivem onemocnění. Podpora pro tuto teorii je, že léčba této patologie pomocí léků, které zabraňují množení keratocytech (vykazující nízký stupeň expozice, nebo vůbec žádný poskytuje imunomodulační účinek), poskytuje dobré výsledky.

Ve druhé teorii této patologie je považován za jeden z typů imunopatologické, autoimunitní onemocnění, ve kterém je vývoj zvýšení růstu a reprodukce kožních buněk jsou sekundární, pokud jde o vliv na ně lymfokinů, zánětlivých mediátorů a cytokinů, které jsou produkovány buňkami imunitního systému. Proces patologii spojené s penetrace do kožních buněk pokrývají chrání tělo z výskytu zhoubných nádorů a infekcí (například T-helper buněk a T-zabíječi). V důsledku toho je uvolňování velkého množství cytokinů, které jsou podněcovatelé zánětlivý proces a urychlení proliferace kožních buněk (mezi nimi i keratocytech).

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15]

Symptomy vulgární psoriáza

Obvykle vývoj onemocnění postupuje postupně, avšak v některých případech dochází k akutnímu nástupu. Mezi první známky vulgární psoriázy - výskyt nodulární vyrážky na kůži, který má červenou nebo růžovou barvu. Taková vyrážka se nazývá papule - omezené v oblasti hustých uzlů, na jejichž vrcholu jsou šupinky šedobílé barvy. Ne na každém z nich je patrný peeling, ale pokud se pokusíte oškrabat špičku papule, bude snadné ji zjistit. Vyrážka je obvykle neatraktivní a po dlouhou dobu se nachází na stejné ploše pokožky pokožky. To může být lokalizováno pod vlasy na hlavě, přes velké klouby, atd.

Etapy

Vulgární psoriáza má tři stadia vývoje: progresivní, regresivní a stacionární, z nichž každá má svou klinickou specifičnost.

V případě regresivního stadia onemocnění je pacient pozorován:

 • Snížení síly olupování kůže nebo konečné zastavení tohoto procesu;
 • Postupné vymizení psoriatických vyrážek a plaků, po kterém začíná vývoj hypopigmentace (někdy se začíná rozvíjet hyperpigmentace);
 • Vývoj psoriatické triády a negativní izomorfní reakce.

Stacionární stádium

Mezi charakteristické známky stacionární fáze vývoje onemocnění patří následující projevy:

 • Zastavení růstu nových uzlů;
 • Velikost a počet již existujících papulek jsou zachovány, není pozorován periferní růst;
 • Mírný stupeň odlupování povrchu vyrážky;
 • Vzniká bělicí okraj, který obklopuje uzlinu vyrážky s vrchnou vrstvou (tento proces se nazývá Voronovův příznak) - to znamená, že stacionární fáze se začíná měnit v regresivní;
 • Negativní isomorfní reakce a výskyt psoriatické triády.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Progresivní fáze

Postupující fáze psoriázy se vyznačuje takovými projevy:

 • Pravidelný výskyt nové vyrážky na kůži, která má specifické erytematózní okraje, na kterých nejsou žádné plaky (i když jsou vyrážky);
 • Již existující uzly rostou v důsledku periferního růstu (vypadají jako hyperemický okraj kolem vyrážky);
 • Takzvaný Koebner reakce dává pozitivní výsledek - v poškozených částech kůže, nové uzliny (trauma může být způsobeno nuly, bodnutí jehlou spálení sluncem nebo používání dráždivých masti);
 • Psoriatické vyrážky jsou silně šupinaté, s výjimkou oblasti růstu samotných uzlin;
 • Pozitivní triáda.

Vulgarózní psoriáza

Plaque psoriasis je nejčastějším typem onemocnění, při kterém se kůže zhoršuje, červená a vločky. Podle statistik má přibližně 4 z 5 osob s diagnózou psoriázy pouze formu plaku (někdy se také nazývá psoriáza normální). Tato patologie je charakterizována tlustými červenofialovými pláty, na jejichž vrcholu se objevují stříbrné šupiny. Taková vyrážka se může objevit na kterékoli části těla. Výskyt vyrážky způsobuje bolest a svědění.

Omezená a častá vulgární psoriáza

Vulgarózní psoriáza je omezená a také běžná. Při omezené formě se vyrážka objevuje na jednotlivých oblastech pokožky a zachycuje maximálně 40% celého obalu. V případě poškození větší části kůže je patologie označována jako běžná forma.

Komplikace a důsledky

Vulgární psoriáza může vyvolat vznik komplikací v oblasti kloubů nebo nehtů. Hřebíky jsou rozmístěné, na nich jsou dírky. Často se postupně odlupují a úplně spadnou. Pod nehtovou deskou začíná hyperkeratóza - tento příznak se také nazývá "olejová skvrna".

Komplikace kloubů z psoriázy mohou být velmi vážné. Objevují se různé artropatie, kvůli nimž je obtížné dát pacientovi pohyb, zejména ráno, po spánku. Existuje deformace kloubů, zejména mezi falangy prstů - je zakřivení, atrofuje, kvůli němuž člověk ztrácí schopnost provádět i běžné pohyby.

Na straně národního shromáždění jsou spíše běžné komplikace jako deprese, apatie a neustálé útlaky spolu s lhostejností ke všemu. Komplexy se mohou vyvíjet (zejména u malého dítěte), takže je nutné pozorovat psychologa.

trusted-source[23], [24], [25]

Diagnostika vulgární psoriáza

Obvykle diagnostikuje chronickou formu vulgární psoriázy jednoduchou - nemoc má charakteristické vnější projevy, takže diagnóza nezpůsobuje potíže. Konkrétní postupy pro diagnózu, stejně jako krevní testy na tuto chorobu neexistují.

Typickým projevem chronické formy vulgární psoriázy je, že škrábání plaku snadno způsobuje krvácení.

trusted-source[26], [27], [28]

Analýzy

V případě rozsáhlého formou onemocnění, nebo v případě, že je v pokročilém stádiu, odchylky mohou být detekovány tím, že krevní vzorky po studie, které odhalila přítomnost zánětlivých, autoimunitních a revmatických procesů (vývoj leukocytóza, a kromě toho má zvýšenou hladinu SOE, stanovení C-reaktivního protein a tak dále.), a kromě toho, endokrinní a biochemické poruchy.

Pro potvrzení diagnózy a vyloučení dalších dermatologických patologií lze provést kožní biopsii. V tomto případě lze identifikovat následující:

 • Nedostatečnost a zhuštění vrstvy keratocytů;
 • Známky zrychlené reprodukce keratocytů, stejně jako imunokompetentní formace;
 • Masivní pronikání do poškozené kůže makrofágů, rozvětvených buněk a také T-lymfocytů;
 • Proces vzhledu nových krevních cév v kožní vrstvě pod plaky psoriázy se urychluje.

trusted-source[29], [30], [31]

Diferenciální diagnostika

Vulgarózní psoriáza by měla být odlišena od dermatóz: nodulární syfilis, ploché červené lišejníky a Reiterův syndrom; Navíc se seboroickým ekzémem a dermatitidou, růžovým lichenem a neurodermatitidou. Je také nutné, aby se odlišil od folikulární nebo parafolikulární keratózy a parapsoriaza, houbovou granulomy infiltrative plaku fázi a DKV.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Kdo kontaktovat?

Léčba vulgární psoriáza

Vulgární psoriáza může být léčena různými způsoby. Všechny otázky týkající se volby způsobů léčby a jejich schématu, jakož i výběr léků, dávkování a další podrobnosti se rozhodují pro každého pacienta jednotlivě. Pro každou z nich je brána v úvahu závažnost průběhu onemocnění a její prevalence, nepřítomnost / přítomnost souběžných onemocnění, kontraindikace apod.

V režimu nemocnice proces léčby zahrnuje tyto postupy:

 • Detoxikace organismu pacienta;
 • Systémové užívání léků;
 • Provádění lokální terapie.

Pokud se onemocnění vyskytne v lokální formě nebo má průměrný stupeň závažnosti, může být léčba prováděna na ambulantním základě. V tomto případě se používají většinou místní léky. Výběr specifických léků probíhá v závislosti na stupni onemocnění. Používané mohou být jak hormonální, tak i nehormonální léky.

Léky

V stacionárním režimu se provádí následující ošetření.

Pokud se u pacienta objeví vysoký krevní tlak, podává mu intramuskulárně síran hořečnatý.

Pokud se psoriáza vyvíjí exsudátně, jsou předepsány diuretika.

Pokud má pacient vážné svědění a tendenci k alergické reakci, je třeba užívat antihistaminika, jako je Suprastin, Tavegil nebo Dimedrol.

Systémová léčba glukokortikosteroidů v naší době se téměř nepoužívá, protože to zvyšuje riziko nežádoucích účinků a komplikací. Proto jsou předepsány pouze v případech, kdy jiné metody neposkytly pozitivní výsledek.

V případě závažného průběhu patologie se k léčbě užívají cytostatika - methotrexat a cyklosporin, stejně jako retinoidy - Acitretin.

Také během léčby se stále častěji začaly používat léky obsahující monoklonální protilátky, jako je Ephalizumab nebo Infliximab.

Co se týče stejných lokálních léků, jejich použití by mělo být opatrné. Když se onemocnění zhorší, není možné léčit podrážděnou pokožku mastmi se silným účinkem a vysokou koncentrací. Účinně se jedná např. O frakci ASD, naftalanovou pastu a lanolinový krém. Ale hormonální masti by měly být používány jen na krátkou dobu.

V ambulantních používaných hormonálních léčiv, včetně steroidů ve formě gelů, krémů a pleťové vody a emulze (jako je hydrokortizon nebo Elokim). Také použité nehormonální prostředky - Antralin, Dithranol, Tazaroten a Calcipotriol. Kombinované místní léky - Lococortentar a Belosalik - fungují také efektivně.

Vitamíny

Během léčby se nutně používají prostředky, které zlepšují buněčný metabolismus v těle: jedná se o vitaminy skupiny B a C a také o P a A, E a D.

Fyzioterapeutická léčba

Mezi způsoby fyzioterapeutické léčby vulgární psoriázy patří následující:

 • elektrosleep;
 • magneto-, a také magnetickým laserovým zpracováním;
 • UV-ozáření, stejně jako PUVA.

Pokud má pacient akutní stadium onemocnění, nelze použít UV záření a PUVA se provádí v omezeném množství as opatrností.

Alternativní léčba a bylinné ošetření

Aby léčebná terapie byla účinnější, můžete použít alternativní metody léčby. Například extra teplé lázně z výtažků a nálevů bylin - jako jsou nealkohol, heřmánek nebo borovice. V takovém případě nemůžete při koupání používat žínky, ale také se otřete ručníkem a omezujete se jen na blotování. To je nezbytné, protože na pokožce v důsledku tření může dojít k mikrotrauma, což zvyšuje riziko exacerbace onemocnění, stejně jako případné připojení jakékoliv sekundární infekce.

Některé další recepty, které pomáhají při léčbě psoriázy:

Vezměte 20 g kořene sassaparilla a trpěte je v 1 litru čisté vody po dobu 8-10 hodin. Tinktura by měla být vařena asi 20 minut a pak se namnožit. Polovina vývaru by měla být opilá horká a druhá - do 24 hodin. Délka kurzu je 20 dní.

Plochy pokožky postižené psoriázou by měly být mastěny popelem z boků divoké růže, které by měly být před tím smíchány s vazelínou ve stejném poměru.

Tinktura černých brambor (2 lžíce na 5 litrů vody). Potřebujete pít 3 r. / Den. Na 0,5 zásobníku. Namísto tinktura z bělopásky může být použita jedlá voda.

Rozemlete mladé koše na slunečnice, pak nalijte bílé víno a poté trvají 2 dny. Připravte si tinktury a navlhčete ji zapálenými oblastmi pokožky. Také je možné im uložit obvazy a nechat po dobu 2-3 hodin. Pokud na obličeji vznikají vyrážky, lze tuto tinkturu umýt.

trusted-source[37], [38], [39], [40]

Homeopatie

Homeopatické léky Dulcamara-plus se používají v případě akutní formy vulgární psoriázy.

Mezi kontraindikacemi: přecitlivělost na homeopatické složky drogy a věk do 18 let.

Lék by měl být užíván výhradně na předpis homeopatu. Granule by měly být umístěny pod jazyk a poté je chvíli rozpustit. Neměly by být žvýkány, stejně jako pití s vodou. Potřebujete konzumovat lék půl hodiny před jídlem nebo 1 hodinu po jídle. Dávkování je obvykle 8 pelet třikrát denně. Léčba může trvat až 30 dní, ale pouze po povinné konzultaci s dermatologem.

Mezi nežádoucími reakcemi na léčivo - někdy může dojít k alergii. V takovém případě se bude muset poradit s dermatologem.

Mezi homeopatických léků pro lupénky jsou také pomáhají nástroje jako Loma Lux psoriázy (příjem závisí na hmotnosti pacienta a 0,5-2 čajová lžička na lačný žaludek ráno) a Poliderm (jíst třikrát denně po dobu 3-5 granule po dobu 5-6 měsíců).

Dieta

Chcete-li se zbavit vulgární psoriázy, je to možné pouze za normalizace denního režimu a také s úpravou stravovací dávky. Je nutné odstranit z potravy potraviny, které obsahují složky, jako jsou sacharidy (snadno stravitelné), stejně jako žáruvzdorné tuky. Strava s vulgární psoriázou zahrnuje také odmítnutí kořeněných potravin, soli, různých koření, polotovarů a potravin se zvýšenou alergenitou. Kromě toho se musíte zřeknout potravin s barvivy a potravinovými přísadami, nakládanými a uzeným výrobky, stejně jako alkoholem.

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Prevence

Jako prevence psoriázy jsou přijata tato opatření:

 • Zamezení stresu;
 • Stabilizace metabolického procesu v těle;
 • Včasná eliminaci souběžných onemocnění;
 • Zabránit infekci streptokoky, stafylokoky, různými viry atd.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49]

Předpověď

Vulgární psoriáza má poměrně příznivou prognózu, ale mělo by se mít na paměti, že neexistuje žádná jistota o délce onemocnění, stejně jako o období exacerbace a remisí. Výpotek na kůži může existovat po dlouhou dobu po mnoho let, ale obvykle období exacerbace se střídají s obdobím, kdy dochází ke zlepšení a klinické obnově. Značná část pacientů, zvláště těch, kteří nebyli předmětem systémové intenzivní péče, zaznamenala prodloužené období spontánního klinického zotavení.

trusted-source[50], [51], [52]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.