^

Biochemická analýza v těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Biochemická analýza během těhotenství se týká povinných testů. Pomocí biochemického krevního testu se můžete dozvědět o přítomnosti ohnisek zánětu v těle, zjistit porušení v práci všech systémů a orgánů.

Pro analýzu zaveďte žilní krve na prázdný žaludek, v předvečer je lepší jíst potravu s konzervačními látkami, mastnými potravinami, pít pouze vodu lépe. Analýza se provádí při registraci ve dnech 28 a 34 týdnů.

Podrobné vyšetření krve poskytuje příležitost dozvědět se o těchto ukazatelích:

 • Obsah proteinů (albuminy, globuliny).
 • Obsah lipidových frakcí (fosfolipidy, triglyceridy atd.).
 • Obsah sacharidových frakcí, glukóza.
 • Obsah enzymů (cholinesteráza, kreatinkináza, lipáza atd.).
 • Stav elektrolytové rovnováhy (procento železa, draslíku, hořčíku, sodíku, fosforu atd.).
 • Identifikace markerů nedostatku železa - sérové železo, LHS, transferin, feritin.
 • Obsah bilirubinu v krvi.
 • Obsah močoviny, kreatininu, močoviny.
 • Obsah protilátek.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Kdo kontaktovat?

Analýza feritinu v těhotenství

Analýza feritinu v těhotenství má velkou diagnostickou hodnotu. Na základě analýzy dat založené dokáže identifikovat v raném stadiu vývoje anémie z nedostatku železa, a v těhotenství je velmi důležité, protože z nedostatku železa obvykle trpí nejen matka, ale i plod (provokovat vývoj nedostatku kyslíku).

Pomocí analýzy je možné nejen diagnostikovat anemii včas, ale také posoudit zásoby železa v těle, identifikovat ohniska chronického zánětu, diagnostikovat nádorové onemocnění.

Analýza feritinu je nejvhodnější metodou pro diagnostiku feritinu. Umožňuje také zhodnotit kvalitu asimilace železa, která je úměrná procentuálnímu podílu feritinu v krvi. Normální ferritin 13-150 g / l. Je-li jeho procentní zvýšení do400 g / l nebo více, pak to ukazuje, jaterní patologií v akutní nebo chronické fázi chronického selhání ledvin, v některých nádorových onemocnění (plicní karcinom, karcinom tlustého střeva, karcinom léze jater, prostaty, leukémie v akutní fázi, Hodgkinova choroba). Pokud je obsah feritinu menší než 10-15 μg / l, vyvine se nekomplikovaná anémie způsobená nedostatkem železa.

Krev pro analýzu je lepší užívat ráno, na prázdný žaludek, poslední jídlo by nemělo být dříve než před 8 hodinami a jídlo by mělo být lehké a nekalorické. Rovněž analýza nemůže být provedena, pokud je léčba prováděna paralelně.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Analýza cukru v těhotenství

Analýza cukru během těhotenství se opakuje po celou dobu březosti. Budoucí matka daruje nejen moč, ale také krev pro cukr - takže můžete sledovat jakékoliv fyziologické změny v jejím těle a včas zjistit takové porušení jako je cukrovka.

Těhotenství je jedním z faktorů přispívajících k rozvoji diabetu, takže jste v "zajímavé" pozici, musíte věnovat zvláštní pozornost hladině glukózy v krvi a moči. Rizikovou skupinou jsou těhotné ženy, které:

 • Mají dědičný zájem o diabetes.
 • Těhotná je starší než 35 let.
 • Těhotná žena má nadváhu nebo fixaci obezity.
 • Předčasné těhotenství bylo komplikované nebo skončilo potratem.
 • Těhotná byla léčena za neplodnost pomocí hormonů.
 • Těhotná žena již měla velké děti (to znamená latentní formu diabetu).

Pro provedení analýzy na cukr v těhotenství je nutné dvakrát - po dobu 8-12 a 30 týdnů. Pokud při prvním podání došlo ke zvýšení koncentrace cukru v krvi, provede se další test TSH, aby se zjistilo, jak se pankreas vyrovná s jeho úkolem. Je správné dávat krve cukr ráno, na prázdný žaludek, aby nedošlo k falešnému výsledku.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Analýza koagulace během těhotenství

Analýzu koagulogramu v těhotenství by měla provést absolutně každá žena. Pomocí této analýzy můžete zjistit, jak rychle se sráží krev a že se krvácení vylučuje fyziologicky. Výměna norem koagulace může v těhotenství způsobit velmi závažné komplikace. Takže tendence k trombóze může způsobit mrtvici, srdeční infarkt, žilní trombózu a také vést k potratu. Také vysoká míra krevních sraženin může ovlivnit zdraví plodu - vede k vzniku mozkových abnormalit.

Během těhotenství by měl být koagulogram analyzován nejméně třikrát. K předání vzorku krve je nutný prázdný žaludek, poslední jídlo by nemělo být starší než 8 hodin. Pokud se objeví odchylky výsledků koagulačních testů, může být nutné provést resekci krve nebo provést další vyšetření. Pokud těhotná žena má křečové žíly, jaterní onemocnění nebo autoimunitní onemocnění, analýza musí být podána více než třikrát, a to i tehdy, pokud je těhotenství bez nebezpečných komplikací.

Normální analýza koagulace během těhotenství:

 • Hodnota APTTV je 17-20 s;
 • Význam fibrinogenu - až 6,5 g / l;
 • Význam lupusového antikoagulantu chybí;
 • Počet krevních destiček je 131-402 tisíc / mkl;
 • Hodnota protrombinu je 78-142%;
 • Trombinový čas je 18-25 s;
 • Hodnota D-dimeru je 33-726 ng / ml;
 • Hodnota antitrombinu III je 70 až 115%.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38]

Analýza lupusu v těhotenství

Analýza lupusu v těhotenství by měla být provedena bezpodmínečně, protože onemocnění se může vyskytnout v nevyjádřené formě, ale následně významně komplikuje průběh těhotenství. Lupus v těhotenství může způsobit:

 • Preeklampsie je závažný stav, při kterém je postižena funkce ledvin a stoupá krevní tlak.
 • Neuchopitelnost těhotenství. Čtvrtina těhotenství s lupusem je spontánně přerušena nebo má za následek porod.
 • Narození před termínem.
 • Intrauterinní retardace růstu a vývoj plodu.
 • Placentární trombóza. Kvůli imunitnímu konfliktu se v lupusu vytváří velké množství plodů, což vede k poklesu propustnosti placenty a nedostatku živin a kyslíku v plodu.

Když je lupus potvrzena u těhotné ženy v chronické formě, je individuální léčebný režim připraven nejen na podporu těla matky, ale i na podporu jeho normálního růstu a vývoje. Pokud jsou v krvi ženy zjištěny protilátky Ro a La, znamená to, že budoucí dítě bude mít novorozenecký lupus, projevující se vyrážkou a poklesem hladiny krevních destiček. Ale po 3-6 měsících onemocnění projde, ale je možné, že dítě bude mít mírnou patologii srdce vyžadující další léčbu.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Analýza protilátek v těhotenství

Analýza protilátek během těhotenství se provádí za účelem vyloučení možnosti konfliktu rhesus mezi matkou a nenarozeným dítětem. Pokud budoucí matka má negativní Rh, a plod má pozitivní, často se stává důvodem pro potrat nebo vyvolá hemolytickou nemoc u dítěte. Je lepší řešit otázku určení rhesus krevní skupinu a určit, zda se jedná aloimunitní erythrocytárním protilátky v krvi před plánování těhotenství nebo jeho raných etapách, aby přijaly nezbytná opatření pro nastávající maminky. Pokud je budoucí matka Rh pozitivní a plod je negativní, není těhotenství ohroženo a nejsou důvody pro vznik hemolytického onemocnění.

Protilátky jsou specifické proteiny, zvyšování hladin některých z nich může negativně ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte. Je-li obsah protilátek vyšší než 1: 4, bude nutné podrobit se více ultrazvuku k monitorování plodu. Pokud se během těhotenství titr protilátek nezvýší, je to předpokladem úspěšného plodu plodu.

Získat krev za test protilátek v těhotenství je lepší ráno a v předvečer nejíte příliš mnoho tuku a bílkovin. Při potvrzení skutečnosti o Rh-konfliktu a s vysokým titrem protilátek se rozhodlo o zvláštním kouření těhotenství.

Biochemická analýza během těhotenství umožňuje sledovat změny těla nastávající matky během těhotenství av rané fázi diagnostikovat abnormality a zajistit účinnou a správnou léčbu tohoto problému.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.