^

Zdraví

A
A
A

Epidermální nevus. Příčiny. Symptomy. Diagnostika. Léčba

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Epidermální nevus je benigní vývojová vada, která má zpravidla dysembryogenetický původ. Jsou známé tři formy nevusů: lokalizované, zánětlivé, systémové. Všichni se objevují při narození nebo v raném dětství.

Névus klinicky lokalizovaný je omezen léze tvořena exophytic papillomatoznyh jednoho nebo více útvarů, těsně vedle sebe, kruhový, oválný nebo nepravidelný tvar, normální barvy pokožky nebo s různým stupněm pigmentace, hladké nebo (častěji) verukózní povrchu.

Zánětlivý nevus má obvykle formu kompaktních, lineárně seskupených prvků s verruxickým povrchem na zánětlivém základu, často psoriázou, někdy doprovázenou svěděním.

V systémových névu kapes uspořádanými lineárně ve formě řetězce, většinou monolaterální, někdy v kombinaci s vad oční bulvy, kosterní abnormality (zejména lebečních kostí) a encefalopatie.

Pathomorfologie. Typickými prvky jsou bradavicí hyperkeratóza, akantóza, papilomatóza. S zánětlivou formou v papilární vrstvě dermis existuje nešpecifický mononukleární infiltrát, v epidermis - fokální parakeratóza. U lokalizovaných a systémových forem nevusu dochází často k tvorbě pilosebátových struktur, které se v pubertálním období hypertrofují. Když jsou lokalizovány na pokožce hlavy, mohou mít zuby složitou strukturu a obsahují klastry hypertrofovaných apokrinních žláz. V některých případech je systémový nevus doprovázen akantholytickou hyperkeratózou, podobnou bulózní variantě vrozené ithyosiformní erytrodermie. V spinosum vrstvě pozorované „zrnitý dystrofie“ epiteliálních buněk kontakty s prasknutím, perinukleární edému a zvýšení počtu keratogialinovyh granulí nepravidelného tvaru. V ložiskách zánětlivého nevusu se morfologické změny mohou podobat těm, které se vyskytují u psoriázy.

Diferencované epidermální névus z vulgární bradavic u pacientů s imunodeficitem, aktinickou prekankroznogo hyperkeratóza, akantóza, verukózní forem psoriázy. Když vulgární bradavice kromě vakuolizace epiteliopitov na Granin trnových a zrnité vrstvy pozorovány intra- a extracelulární virové inkluze, jejichž typ je možno stanovit pomocí hybridizace in situ, verukózní parakeratózou a dyskeratóza.

U aktinické prekancerózní hyperkeratózy se pozoruje supravasální akantolýza, atypické buňky a malá zánětlivá reakce.

Léze s acanthosis nigricans je lokalizována v intertriginoidních oblastech, histologický vzorec je charakterizován akantózou a výraznou hyperpigmentací buněk bazální vrstvy.

Diferenciální diagnóza zánětlivého nervu s verřurovanou formou psoriázy a v některých případech je tak obtížná, že někdy jsou tyto stavy identifikovány

Co je třeba zkoumat?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.