^

Zdraví

A
A
A

Folikulární konjunktivitida

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pokud dojde k zánětu sliznice oka s výskytem bublinových útvarů - folikulu (z latinského folliculus - váček), pak to není nic jiného než folikulární konjunktivitida. Podle MKN-10 je kód pro akutní formu onemocnění H10.019, pro chronickou je H10.439.

Epidemiologie

Podle statistik jsou v 80 % případů příčinou akutní konjunktivitidy, včetně folikulárních, viry, zatímco adenoviry tvoří 65–90 % případů.

Počet případů akutní folikulární konjunktivitidy způsobené HSV se pohybuje v rozmezí 1,3-4,8 % všech případů akutní konjunktivitidy.

Příčiny folikulární konjunktivitida

Podle formy zánětlivého procesu může být tento typ  konjunktivitidy  akutní a chronický a jeho typy jsou určeny etiologií.

Mezi příčiny akutní formy folikulární konjunktivitidy tedy patří:

Hlavní příčiny chronické folikulární konjunktivitidy jsou známy:

  • chlamydiová infekce - bakterie Chlamydia trachomatis; [2]
  • virová infekce kůže -  molluscum contagiosum , to znamená poškození kůže očních víček, jejich okrajů a oční sliznice  virem neštovic  (Molluscum contagiosum virus), který se přenáší kontaktem nebo prostřednictvím infikovaných předmětů. [3]

Chronický zánět spojivek může být spojen s alergií na lokální oční léky: oční kapky (Prozerin, Pilocarpin, Dipivefrin,  [4] Carbachol, Atropin, Brinzolamid  [5] atd.) nebo antivirové roztoky vstřikované do spojivkového vaku.

Stejné infekce způsobují folikulární konjunktivitidu u dětí, podrobněji v publikacích:

Akutní konjunktivitida u dětí

Rizikové faktory

Nejzávažnějším rizikovým faktorem pro vznik infekční konjunktivitidy je přímý kontakt s exsudátem uvolněným z očí pacienta nebo nepřímý kontakt, například přes ručník nebo povlak na polštář.

Mezi běžné faktory také patří: nedostatečná osobní hygiena; snížená imunita; přítomnost takových očních onemocnění, jako je blefaritida, syndrom suchého oka, zánět meibomických žláz očních víček nebo nasolakrimálního vývodu; nesprávné používání kontaktních čoček a také dlouhodobé používání některých očních kapek.

Patogeneze

U folikulárních konjunktivitid virového původu je patogeneze způsobena tím, že virové částice (viriony) pronikají cytoplazmatickými membránami epiteliálních buněk do cytoplazmy a buněčných jader. Po vnesení virového nukleokapsidu obsahujícího jeho genom (RNA nebo DNA) je narušena struktura buněk slizničního epitelu spojivky, virus se začíná množit: jeho DNA se přepisuje a replikuje v buněčných jádrech.

Současně se část nových virionů uvolňuje z jader a infikuje další buňky, což vede k aktivaci imunokompetentních epiteliálních buněk – T-lymfocytů, které ničí virem infikované buňky.

Jak ukázaly studie, subkonjunktivální infiltráty ve formě folikulů vytvořených v důsledku zánětu jsou shluky lymfocytů.

Symptomy folikulární konjunktivitida

U většiny pacientů jsou prvními příznaky folikulární konjunktivitidy  zarudnutí očí  a pocit písku v očích.

Při postižení spojivky adenovirem trvá inkubační doba - od okamžiku infekce do stadia nástupu příznaků zánětu - přibližně 10 dní a trvání onemocnění může být 7-28 dní.

Hlavními příznaky jsou slzení a vodnatý výtok (při  chlamydiové konjunktivitidě  - mukopurulentní), otoky očních víček a difúzní otoky spojivek (chemóza), nesnášenlivost ostrého světla (fotofobie), rozmazané vidění.

Na klenbách spojivky (fornix conjunctivae) se objevují výrazné bublinkové (papilární nebo vezikulární) útvary zaobleného tvaru o průměru 0,5-1,5 mm.

Akutní herpetická konjunktivitida, doprovázená svěděním a pálením očí, může mít dvě formy: folikulární a vezikulárně-ulcerózní - s puchýři na víčkách (a serózním výtokem z nich).

V akutní formě je léze často jednostranná, ale během několika dnů dojde k infekci druhého oka. Téměř v polovině případů dochází ke zvětšení lymfatických uzlin umístěných před ušima a jejich bolestivosti při palpačním vyšetření – preaurikulární lymfadenopatie.

Pokud je současně zánět hltanu (to znamená faryngitida s bolestí v krku), je pozorováno zvýšení tělesné teploty, které je definováno jako faryngální-konjunktivální nebo  faryngokonjunktivální horečka .

Komplikace a důsledky

Komplikací herpetické keratokonjunktivitidy je zánět oční rohovky a rozvoj  herpetické keratitidy .

Důsledkem chronické folikulární konjunktivitidy způsobené chlamydiemi může být  trachom  - se zánětem povrchových cév rohovky a jejím zakalením.

Diagnostika folikulární konjunktivitida

Folikulární konjunktivitida je klinická diagnóza a je diagnostikována důkladným očním vyšetřením,  vyšetřením spojivky  a příslušnými laboratorními testy.

K určení infekce jsou potřeba testy: výtěr z oka (bakposev vylučovaného exsudátu) a seškrab ze spojivky, kompletní krevní obraz, krevní test na protilátky proti HSV1 a dalším virům.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika se provádí u jiných typů konjunktivitidy, stejně jako u očních onemocnění, která mají podobné příznaky (přední uveitida, skleritida atd.).

Kdo kontaktovat?

Léčba folikulární konjunktivitida

Léčba folikulární konjunktivitidy způsobené chlamydiemi zahrnuje nejen topická léčiva, ale také perorální antibiotickou léčbu tetracyklinem a erytromycinem.

Hlavní léky pro místní použití:

Při zánětu sliznice očí způsobeného hepreviry oční lékaři předepisují oční kapky Trifluridine (Trifluoridin, Lansurf, Viroptik) - jednu kapku každé dvě hodiny a po třech až čtyřech dnech - pětkrát denně; oční gel Ganciclovir (Virgan) - až pětkrát denně. Betadine (5% roztok) se používá - k promazání spojivek třikrát během dne.

Mezi perorální léky patří Acyclovir 0,4 g třikrát denně, Valaciclovir ( Valtrovir ) 0,5 mg nebo Famciclovir 0,25 g třikrát denně.

K léčbě adenovirové konjunktivitidy se nedoporučuje antivirová léčba, podpůrná opatření ke zmírnění příznaků zahrnují prostředky jako  umělé slzy  nebo antihistaminové kapky (Cromohexal, Vizin, Opanadol aj.), dále studené obklady

Na doporučení lékaře je možná doléčení bylinkami, blíže viz -  Byliny na mytí očí

V případech poškození molluscum contagiosum lze provést chirurgické řešení - kyretáž, což je mechanické odstranění postižené vrstvy sliznice.

Prevence

V případě jakékoli konjunktivitidy infekčního původu jsou preventivními opatřeními dodržování pravidel osobní hygieny, především čistota rukou.

Ruce by se měly vždy mýt mýdlem a pokud došlo ke kontaktu s osobou, která má zánět spojivek, ruce by měly být ošetřeny dezinfekčním prostředkem na bázi alkoholu.

Předpověď

U folikulární konjunktivitidy je prognóza u naprosté většiny pacientek příznivá.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.