^

Zdraví

A
A
A

Konvexní krtek: co o něm potřebujete vědět?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Konvexní znamení (nevus) je benigní novotvar na kůži. Z hlediska dermatologů, krtků a mateřských znamení mají podobné lékařské příčiny. V počátečním stádiu vývoje mole vypadá jako malá skvrna tmavé barvy na kůži. V budoucnu může zůstat plochá nebo stoupat nad úroveň pokožky, to znamená, že se stane konvexní. Vše závisí na umístění pigmentových buněk. Pokud se melanocyty nacházejí v epidermis (horní vrstvě kůže), krtek zůstane plochý. Molek se konvexní, když jsou pigmentové buňky umístěny v hlubokých vrstvách kůže (dermis).

trusted-source[1]

Příčiny konvexního molu

Konvexní mateřský vzorek je tvořen patologickými změnami v kůži (proliferace buněk, což vede ke zhroucení nebo zhutnění pokožky určitého poloměru). Někdy může mateřský vzorek obsahovat pigmenty melaninu, což mu dává barvu tmavšího odstínu. Melanin se syntetizuje v přítomnosti melanocytových buněk v důsledku expozice ultrafialovému záření. Je třeba poznamenat úlohu melanotropního hormonu produkovaného hypofýzou. Proto v procesu pigmentace krtků není zapojen žádný systém těla.

Hlavními příčinami jsou přítomnost některých faktorů - lokální vývojové vady, dědičná predispozice, ultrafialové záření, hormonální selhání v těle, trauma, infekce a viry.

Místní příčiny vývojových vad

Jedná se o mateřské znaky přírodní přírody, které jsou v 60% případů příčinou pigmentových skvrn. V tomto případě se objevuje konvexní mateřská značka v důsledku porušení správného dělení buněk v posledních těhotenství. Obecně není taková vada při narození dítěte patrná. A až po 2-3 letech se nová forma projevuje vizuálním vyšetřením.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6]

Faktory dědičnosti

V současné době nelze vyloučit výskyt mateřských znamének kvůli dědičným patologickým stavům kůže. Nádory a molekuly nádorů jsou nejprve kódovány v určitých genech molekuly deoxyribonukleové kyseliny (DNA). Tento genetický řetězec přenáší chromozóm dětem od rodičů.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Nevusi pocházející z vystavení ultrafialovému záření

Růst melanocytů v bazální vrstvě kůže je stimulován ultrafialovým zářením. Se zvýšeným slunečním zářením se počet melanocytových buněk zvýší. Pokud tedy chcete získat tmavý odstín kůže (opálení), který je výsledkem normální reakce buněk na účinky slunečního záření, existuje nebezpečí patologických změn v buňkách epidermis a dermis. Vzhled takových konvexních krtků je vlastní dospělým a má charakter.

Hormonální faktor

Lékařské pozorování pacientů s konvexními mateřskými znaménky ukázalo, že hormony se aktivně podílejí na tvorbě nevi. Podle výsledků výzkumu bylo zjištěno, že nejčastěji se při dospívání během dospívání reprodukčního systému těla objevují nejčastěji mateřské znaky získaného charakteru. Rovněž jsou ohroženi lidé, kteří mají závažné poruchy v endokrinním systému. Ve vzácných případech výskyt nádorů postihuje ženy během těhotenství. Hlavním důvodem je účinek hormonálního přizpůsobení patologického nebo fyziologického charakteru na funkce hypofýzy. V těchto případech je prognóza onemocnění příznivá, protože takové mateřské znaménka jsou malé velikosti a mohou po určité době zmizet.

Úrazy, bakteriologické infekce a viry

Traumatický faktor vzniku nevi (mechanické poškození, hmyznatý skus) se týká menších a vzácných příčin. V tomto případě hraje hlavní roli zánětlivý proces v různých vrstvách kůže. V důsledku zánětu se vytvářejí biologicky aktivní látky, které stimulují růst buněk. Podobný mechanismus tvorby má konvexní mateřské znaménko, které vyplývá ze vstupu infekce virové a bakteriální etiologie do těla. Je třeba poznamenat, že když je osoba infikována virem papillomu, vzniklá konvexní mateřská značka má jinou povahu. Proto je z hlediska histologie a dermatologie klasifikována jako papilom a nikoliv nevus.

Výše zmíněné faktory výskytu konvexních molekul nám umožňují určit rizikovou skupinu. To zahrnuje i lidi, kteří jsou náchylní k vzhledu krtků. Zvláštní nebezpečí spočívá v konvexních mateřských znaménkách, které jsou náchylné k rozvoji maligních nádorů.

Rizikové faktory

Kdo může spadat do rizikové skupiny:

 • lidé pracující v podnicích se zvýšeným ultrafialovým zářením;
 • osoby spojené s chemickým nebo jiným průmyslem, ve výrobním procesu, v němž se používají karcinogeny;
 • lidé, kteří často pobývají v jižních (rovnících) zemích;
 • lidé s chronickými endokrinními chorobami;
 • lidé s nízkou imunitou;
 • lidé s onemocněním, jejichž léčba vyžaduje prodloužené užívání hormonálních léků;
 • lidé, kteří se narodili s velkým množstvím nevi, neboť tento faktor může vést k vzniku nových konvexních krtků s následnou přeměnou na rakovinu;
 • lidé s příbuznými s histologickým potvrzením diagnózy melanomu (rakovina kůže);

Ze všech druhů krtků (asi 50) se obvykle vyskytuje asi 10 druhů nevi. Oni jsou rozděleni do melanon-nebezpečné nebo melanopausal formace. První typ zahrnuje znaménka bez předispozice k transformaci na rakovinu kůže. Jejich odstranění je pouze pro kosmetické účely. Jiný typ nevi je nebezpečný, protože kdykoli může začít transformace benigních buněk do maligních buněk.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Symptomy konvexního molu

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Konvexní mateřské znaménko na obličeji

Obvykle konvexní mateřská znaménka na obličeji nepředstavují zvláštní nebezpečí. Jediným faktorem, jehož cílem je zbavit se nevusu, je kosmetická vada. Pokud krtek způsobuje pocit nepohodlí, měl by být odstraněn. Dosavadní postup odstranění konvexních krtků na obličeji není problém. Ale zvolte způsob odstraňování s opatrností, s přihlédnutím k vlastnostem kůže na obličeji.

Chirurgická metoda není vhodná z estetických důvodů, protože jizvy mohou zůstat na obličeji. Metoda radiochirurgie je účinná pouze tehdy, když jsou odstraněny malé molekuly. Vystavení tekutému dusíku (kryodestrukci) je proces, který nevyžaduje velké peněžní náklady, ale trvá dlouhou dobu. Metoda elektrokoagulace nese riziko poškození névy, což může vést k maligní transformaci krtka. Bezpečnější možností je metoda laserové chirurgie. To znamená, že žádný ze způsobů, jak odstranit konvexní krtek na obličeji, je 100% bezpečný. Chcete-li získat plnou důvěru v správnost výběru, musíte kontaktovat kvalifikovaného lékaře pro odbornou radu.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Konvexní znaménka na nosu

Konvexní můra na nosu může být považována za nebezpečnou, protože podléhá trvalému riziku mechanického poškození (kontakt s kapesníkem, otryskávacími brýlemi apod.). Jedná se o nepříznivý faktor, který působí jako výchozí bod zánětu moru, přeměňující ho na melanom nebo rakovinu kůže. Dalším rizikovým faktorem jsou nepříznivé účinky ultrafialového záření. Koneckonců, nikdo v každodenním životě nepoužívá ochranné prostředky pro nos.

Je nutné odstranit konvexní mateřské znaménko na nosu? Není-li mateřská značka obtížná a esteticky vypadající, není nutné ji vymazat bez selhání. V těch případech, kdy mateřské znaménko mění barvu, strukturu a tvar, musíte přemýšlet o tom, jak se navždy zbavit nevusu. Metody pro odstranění konvexního molu na nosu jsou stejné jako metody na obličeji.

trusted-source[27], [28]

Konvexní mateřské znaménko u dítěte

Nedávno mnoho mladých matek zažívá kvůli přítomnosti konvexních krtků u dětí. Je dokázáno, že jedno dítě sto let se narodilo s krtkama, ve zbývajících případech se mateřství objevilo mnohem později (přibližně ve věku od 5 do 6 let). Konvexní mateřská značka dítěte vypadá stejně jako u dospělého. V podstatě jsou to nevousy až do 1 cm v průměru světle hnědé barvy. Často takové formace nepředstavují nebezpečí pro zdraví dítěte.

Další věc, pokud se konvexní mole začíná chovat neobvykle - rychle roste ve velikosti, mění barvu, krvácí nebo vločky. V takovém případě je třeba poradit se specialistou. Důležitým příznakem je i intenzivní nárůst počtu krtků. Doposud lékaři zřídka trvají na naléhavé chirurgické intervenci. To je způsobeno zvláštnostmi rostoucího těla. Nejvíce doporučovaná konzervativní léčba. Existují však situace, kdy je nutné z medicínských důvodů odstranit nevus.

Nejběžnější metodou odstraňování konvexního mateřského znamení u dítěte je laserová operace. Samotná operace je naprosto bezpečná. Děti to nesou zcela normální. Důležité je věnovat pozornost pooperačním obdobím. Doporučuje se uchýlit se k úspornému režimu, stejně jako k užívání léků k normalizaci imunitního systému. Je nutno omezit pobyt dítěte na slunci, a to jak vodou, tak k úplnému hojení pokožky. Pro prevenci jakýchkoli komplikací je třeba pravidelně provádět dermatologické vyšetření. Zvláště se týká období puberty.

trusted-source[29], [30], [31]

Známé skutečnosti o znaménkách

 • Konvexní mateřská znaménka jsou nejčastěji vrozená.
 • Moles mají vlastnost změny barvení pigmentace kůže.
 • U žen se často vytvářejí nevy (trpí kůže i sliznice).
 • Mnoho z nich neočekává, že přítomnost papilomaviru, který je přítomen u 85% populace, je příčinou vývoje konvexních útvarů podobných krtkům.
 • Některé druhy mateřských znamének dosahují poměrně velkých velikostí (více než 30 cm), což snižuje kvalitu života mnoha lidí a způsobuje kosmetické vady a psychické problémy.
 • Zvláště často benigní novotvary pokožky se v lidem, které mají lehký tón vlasů a očí, přeměňují na malignitu.
 • Existuje však také pozitivní fakt - mnoho lidí se domnívá, že lidé s velkým počtem mateřských znamének jsou šťastnější.

Formuláře

Druhy melanoneopauzálních konvexních molekul

trusted-source[32], [33], [34], [35]

Intradermální pigmentární mol

V podstatě se tento typ neví vyvíjí v období dospívání. V počátečním stádiu je lokalizován v hlubokých vrstvách dermis, které nevyčnívají za hranice. Velikost mateřského znamení je několik milimetrů. Nejčastějším místem je kůže v oblasti krku a krku, pod prsou, v kožních záhybech podpaží a slabinách. Časem může konvexní mateřská značka mírně změnit tvar a barvu.

Předpověď je příznivá. Maligní degenerace (malignita) se vyskytuje v přibližně 15% případů s dalšími rizikovými faktory.

Papilomatózní mateřské znaménko

Charakteristickým znakem je výrazný nárys na povrchu kůže, který se liší tvarem a barvou. Vizuálně vypadá jako hnědavý nebo růžový, konvexní mateřský znak se zrnitým povrchem. Když je palpace měkká a bezbolestná. Obvykle se kromě kosmetických nedostatků nevztahují žádné zvláštní obavy. Místo ubytování je hlavně skalp. Velmi zřídka se může nacházet na kmeni a končetinách.

Předpověď je příznivá. Papilomatózní mateřská značka má vlastnosti postupného zvyšování po celou dobu života člověka, ale případy maligní transformace jsou velmi vzácné.

Névus Sutton (galonevus)

Ve vzhledu je oválný nebo kulatě bledý konvexní krtek. Charakteristickým rozdílem je koruna bledé kůže, která obklopuje základnu nevusu. Preferovaným místem je kůže končetin nebo kufru. Někdy se může lokalizovat na nohou, sliznici a tváři. Měli bychom mít na paměti, že když se objeví jedna mateřská značka tohoto typu, měli bychom hledat podobné, protože jednotlivé projevy tohoto typu jsou atypické.

Předpověď je příznivá. Neoplasmy samotné zmizí bez léčby po několika měsících po nástupu. Proto se nedoporučuje je smazat. Transformace halonews do rakoviny kůže se vyskytuje ve velmi vzácných případech. Nicméně tyto mateřské znaménka mohou naznačovat přítomnost dalších závažných onemocnění, která by měla být diagnostikována včas.

Druhy melanopasických konvexních moří

Modrý nevus

Modrý nevus (Jadassona-Tiche nebo modrá) je považován za typ prekancerózních nádorů, ale v podstatě se týká typu benigních formací. Jméno nevusu bylo způsobeno buňkami, které aktivně produkují melanin. Vnější je tmavá (tmavě modrá, tmavě fialová) nebo černá konvexní krtek. Jasná statistika o umístění tohoto nového růstu není. Velikost průměru molu nepřesahuje 1 cm. Modrý nevus není charakterizován růstem vlasů na povrchu. Při důkladnějším vyšetření jsou zaznamenány hranice narození a napětí kůže.

Předpověď je příznivá. Případy, kdy se krtky z tohoto druhu staly rakovinou kůže, se často nenacházejí. Nejčastěji se to stává po neúspěšném odstranění nebo traumatizování vzdělání. Lidé s modrým nevusem se však doporučují, aby podstoupili pravidelnou a včasnou kontrolu u dermatologa.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Gigantický pigmentární krtek

Tento druh nevi se liší od ostatních druhů tím, že má vrozený charakter a je patrný už v prvních dnech života novorozence. Externí znaky při vyšetření - velké šedé nebo hnědé konvexní mateřské znaménko. S vývojem těla má vlastnost výrazně zvýšit (od 2 do 7 cm). V některých případech se nachází na velkých plochách pokožky těla (tvář, krk, značná část kmene). Často na nerovném povrchu konvexního krtek je zaznamenána intenzita růstu vlasů.

Předpověď je příznivá. Chirurgická léčba tohoto typu krtků je předepsána s cílem odstranit kosmetickou poruchu. Případy přeměny na zhoubné nádory však nejsou tak vzácné (asi 10%). Důvodem tohoto jevu je velká velikost oblasti lokalizace krtků, což zvyšuje pravděpodobnost jejich traumatu.

Komplikace a důsledky

Je konvexní znamení nebezpečná?

Konvexní mateřská značka obecně nepředstavuje zvláštní nebezpečí a nevyžaduje chirurgický zákrok. Většina lidí žije s nevi po celý život bez pocitu nepohodlí. Navíc, ve vyšším věku, krtky často zmizí a přeměňují se na pigmentované skvrny. Nicméně některé druhy krtků jsou druhem prekancerózních onemocnění. Toto je nebezpečí nevi.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Diagnostika konvexního molu

 • Vyšetřování pacienta (sbírka anamnézy). Za prvé je studována rodinná historie. Je specifikováno, zda mají krevní příbuzní znaky a vyklenuté mateřské znaménky. Okamžitě se konkretizuje otázka diagnostikovaného melanomu mezi členy rodiny. Povinnou otázkou je přítomnost vnějších a vnitřních rizikových faktorů uvedených výše v každodenním životě pacienta.
 • Údaje o vizuální kontrole. Neoplazma se hodnotí podle určitých kritérií: velikost a počet nevi, konzistence a barvy, doba vzhledu a lokalizace, změny, které nastaly po posledním fyzickém vyšetření.
 • Dermatoskopie. Provádí se pomocí speciálního zdravotnického zařízení, které zvětšuje obraz testovaného materiálu několikrát. Díky tomu může odborník zaznamenat nejmenší změny na povrchu konvexního krtka.

 • Teploměr. Pomocí speciálního zařízení se provádí lokální měření teploty pokožky. Studie porovnává teplotu zdravé pokožky a teplotu povrchu konvexního molu.
 • Biopsie. Používá se v závěrečné fázi diagnostiky, když již byly provedeny jiné metody výzkumu a diagnóza ještě nebyla provedena. Alternativou k této metodě je cytologická analýza. Provádí se škrabáním buněk molu. Při přítomnosti výtoku nebo exprese na povrchu nevusu je analýza provedena aplikací skluzu na novotvar.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50]

Analýzy

Takové testy jako biochemický krevní test, obecný krevní test a analýza moči v diagnostické studii konvexních krtků nejsou obvykle předepsány. To je způsobeno tím, že pro tyto novotvary neexistují žádné charakteristické změny. Za účelem studia práce vnitřních orgánů těla pacienta se tyto testy provádějí před biopsií nebo před operačním postupem k odstranění konvexního mateřského znamení. V případě výskytu krtků v důsledku infekcí nebo chronických onemocnění se testy opakují. To je způsobeno potřebou správné léčby, protože v tomto případě nevus odkazuje na příznaky a nepředstírá, že má naléhavou léčbu.

trusted-source[51]

Léčba konvexního molu

Léčba konvexních moří začíná po diagnóze, včetně biopsie podezřelé tkáně. Léčba léků nemá vliv na již formované vzdělání, takže se prakticky nepoužívá. Léčba léky předepisována v případech, kdy se nevi vytvořily na pozadí jiných nemocí.

Metody léčby konvexních moří:

 • odstranění nevi chirurgicky;
 • léčba alternativními prostředky;
 • preventivní opatření v případě odmítnutí vyhoštění;

Způsoby odstranění krtků

Excizie tkání. Provádí se pomocí konvenčního skalpelu. Spočívá v odstranění expandovaných pigmentových buněk a určité okolí (přibližně 1-2 cm) kolem pokožky. Operace se provádí pod celkovou nebo lokální anestezií. Výběr anestezie závisí na velikosti a poloze nevusu. Nevýhodou této metody je následná tvorba jizev na kůži. Proto se metoda excize benigních novotvarových tkání nedávno zřídka využívala.

Cryodestruction. Provádí se zmrazením tkání. Výsledkem je, že buňky přestanou dělat a zemřít. Pak je odstraněna oblast zmrzlé tkáně (bez poškození kůže pod ní). Výhodou této metody je bezbolestnost a absence jizev po proceduře. Existuje však nevýhoda - riziko neúplného odstranění, které může vést k sekundární tvorbě konvexního krtka. Z tohoto důvodu se používá kryokonstrukce k odstranění malých krtků.

Laserová chirurgie. Toto je nejběžnější metoda odstraňování konvexních krtků. Spočívá v odpařování tekutiny z kožních tkání, což vede ke smrti buněk. Odstranění se provádí bez použití anestezie (pacient pocítí pocit tepla nebo mírné brnění). Výhodou této metody je schopnost odstranit více nevi, stejně jako v následné nepřítomnosti jizev a jizev. Nevýhodou je skutečnost, že je problematické tímto způsobem odstranit moly velkých rozměrů (více než 2 cm). Existuje možnost stejných důsledků jako po kryodestrukci.

Elektrokoagulace. Během tohoto postupu jsou buňky tkáně zničeny působením elektrického proudu. Používá se při odstraňování malých formací.

Alternativní léčba konvexních krtků

 • Odečtěte mateřské znaménko medem několikrát denně.
 • Nepřetržitě (několikrát denně) namazáváte nevus cibulovou šťávou (cibulí).
 • Opatrně protřepte ricinový olej.
 • Do 100 ml jablečného octa přidejte 5 kapek citronového oleje. Chcete-li trávit denní znaménko s hotovou směsí 2 x denně (ráno a večer).
 • Kyslé jablko kyslé na jemné struhadlo a mix s medem (v poměru 1: 1). Dokončete kávovou kaši a namažte krtek, těsně uzavřete a zakryjte celofán. Opusťte obvaz celou noc. Proveďte postup po dobu tří dnů.

trusted-source[52], [53], [54]

Bylinné ošetření

 • Rozemlejte čerstvé mléko. Kashitsu se připevní na konvexní krtek, vázne se a nechá 2 hodiny. Postup se opakuje několikrát (dokud nezmizí mateřská značka).
 • Vydejte kořen pampelišky, důkladně ho opláchněte a nakrájejte na kaše. Výsledná směs se nanese na mol v podobě komprese po dobu několika hodin.
 • Džus celandinu smíchaný s vazelínou. Aplikujte tenkou vrstvu na povrch moči několikrát denně.

Je třeba vědět, že uvedené alternativní prostředky pomáhají pouze v 10% případů. Nyní je výhodnější požádat specialisty o včasnou kvalifikovanou pomoc.

Prevence

 1. Vyhněte se přímému vystavení slunečnímu světlu.
 2. Použijte krém na zvlhčení pokožky, abyste zabránili zvýšenému suchu pokožky.
 3. Během času se obraťte na dermatologa, pokud se objeví nepříjemné příznaky (svědění, zarudnutí, peeling atd.).
 4. Prevence mechanického poškození. Pokud je konvexní mateřská značka lokalizována v krku, dlaních a nohou a je neustále ohrožována zraněním, je lepší ji odstranit.
 5. Pravidelně konzultujte dermatologa nebo onkologa a také podstupujte nezbytné vyšetření (nejméně jednou ročně).

trusted-source[55], [56], [57]

Předpověď

Konvexní mateřská značka nepředstavuje pro člověka žádné zvláštní nebezpečí, takže prognóza je příznivá. Musíme si však pamatovat, že je velmi důležité, abychom nezmeškali moment degenerace nevů v melanomu. Abyste tomu předešli, je nutné provést všechna výše uvedená preventivní opatření.

trusted-source[58], [59]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.