^

Zdraví

A
A
A

Plošné mateřské znaménka

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Moles nebo nevi jsou k dispozici všem. Jedná se o benigní novotvary různých odstínů hnědé barvy. Jejich barva je poskytována melaninem, což je pigment nacházející se v melanocytech (kožních buňkách), z nichž jsou složeny nevi.

Jsou považovány za malé, pokud mají průměr do 15 mm; průměr - do 100 mm; velké - více než 100 mm; obří - zabírají významné oblasti pokožky částí těla.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny ploché krtky

Lentigo - nejčastější ploché mateřské znaménka, tvořená melanocyty. Mají oválný nebo kulatý tvar o průměru 3-5 mm, hladké nebo reliéfní hrany. Počet mateřských znamének je úměrný době strávenému na slunci (sluneční lentigo).

Starší ploché mateřské znaménky se objevují ze stejných příčin, s nástupem změny kůže související s věkem. Obvykle po 45 letech se jejich počet a velikost zvětšují, barva se ztmavne. Lokalizace - tvář, ruce, ramena a krk.

Důvod pro vznik mladistvého (len) lentiga není stanoven, ale zůstat pod sluncem nemá nic co dělat. Kulaté nebo oválné tmavé skvrny s vyhlazenými nebo zubatými okraji se vyskytují jak v raném dětství, tak u adolescentů. Vyskytují se na kůži a na sliznicích, jsou jednotlivé nebo rozptýlené.

Na kojeneckých dětech neexistují takové mateřské znaménka. Objeví se později. Nejprve se na kůži vytvoří malé ploché skvrny, v průběhu času se může zvětšit a zvednout nad vrstvu pokožky. Zda nerve zůstane ploché závisí na úrovni umístění pigmentových buněk. Když se melanocyty nacházejí v epidermis, můra bude plochá. S hlubší polohou přímo v kůži - bude konvexní.

Tvorba nevi a jejich počet je ovlivněn dědičností. Dokonce i jméno "krtek" říká toto. Zdá se, že jsou zděděné, někdy dokonce lokalizovány na stejných místech jako starší příbuzní.

Tvorba nevi může být usnadněna zářením a rentgenovým zářením, které působí čas od času na tělo. Virová a infekční onemocnění, která zanechávají stopy na kůži, kousnutí hmyzem a další zranění, mohou vyvolat uvolňování melanocytových skupin na povrch pokožky.

Střední část hypofýzy vylučuje hormon, který stimuluje produkci melanocytů, takže hormonální výbuchy mohou způsobit nevi. To může vysvětlit vzhled a zmizení krtků u dospívajících a těhotných žen.

Alternativní medicína vysvětluje tvorbu krtků uvolněním vnitřní energie, která se hromadí ve středu zánětu.

Symptomy ploché krtky

Pokud se dříve konvexní narozenina náhle stala plochá, mohlo by to znamenat, že se vypukl vypuklý konvexní nevus a nevšiml si, místo toho se objevila plochá skvrna tmavě hnědé nebo černé. Toto je alarmující zvon, je třeba se obrátit na onkodermatologistu a brzy.

Klinicky se počáteční fáze melanomu podobá plochému tmavému nevusu asymetrického tvaru s nerovnými okraji. Tato místa mohou mít průměr 6 mm nebo více. Charakteristickým znakem melanomu je lesklý povrch, hnědý nebo černý.

Obvykle začíná výrazně růst, mění barvu, může se stát objemným a konvexním, trhlina, mokrá, krvácí. Máte-li tyto příznaky, nemůžete se zdržovat.

Patogeneze: Melanom se šíří po povrchu kůže, postupně stoupá a dovnitř, postupně roste do vrstev kůže a podkladových tkání.

Tento nádor je charakterizován rychlou metastázou obvykle v těsně umístěných lymfatických uzlinách. Často metastazuje do kůže, v blízkosti primárního nádoru, rozptylu hnědých nebo černých vyrážek.

Prostřednictvím krve vstupují metastázy do různých orgánů, ale obvykle jsou metastázy klasické (v plicích, játrech, mozku a nadledvinách). Často jsou metastázy mnohonásobné a v testech v krvi a moči je přítomen volný melanin.

trusted-source[4]

Ploché mateřské znamení na obličeji

Často se takové nevi objevují na obličeji. Jedná se o akumulaci pigmentových buněk v epidermis bez hluboké kořene všech odstínů hnědé s plochým suchým povrchem. Na takových mateřských znaménkách vlasy nerostou. Jejich velikost nepřesahuje 1 cm. Jejich forma, velikost a počet se časem nemění.

Bodky v béžovo-hnědé barvě - lentigo. Jejich počet je značně zvýšený u některých dospívajících, u nadšenců opalování, u téměř všech starších lidí. Jedná se o nejběžnější druh krtků, který nepředstavuje žádné nebezpečí.

Na obličeji se často nacházejí ploché mateřské znaménka velké nebo střední velikosti. Patří mezi melanomové nebezpečné znaménky.

Nevus Ota je velký neoplasm modravého nádechu.

Dubrejlova melanóza je středně velký neoplasm světle hnědé barvy s nepravidelnými obrysy, který má tendenci ztmavovat a postupně se postupně zvyšovat.

Většina obřích krtků, zabírajících velké plochy obličeje, jsou ploché. Takové nevy se objevují v dětství, jejich velikost roste spolu s růstem jejich "mistra", jejich barva je také různorodá.

Nemusíte si dělat starosti s některými z vašich mateřských znamének, nemůžete je všechny odstranit a to není dobré. Většina z nich nepředstavuje žádné nebezpečí pro zdraví. Nicméně nevi na obličeji jsou stále na slunci, a ne vždy dobré z estetického hlediska.

Změny v mateřské značce na obličeji je obtížné si nevšimnout. Nemůžete ho odstranit doma, můžete způsobit nenapravitelné škody. Dokonce i když potřebujete odstranit mírný, na první pohled krtek z estetických důvodů, měli byste se vždy poradit s dermatologem, protože jen odborník může správně určit způsob odstranění nádoru.

trusted-source[5], [6]

Ploché mateřské znaménka se zvětšují

Když se neškodná, dlouho známá, plochá mateřská značka stala konvexní, měli byste okamžitě odložit všechny případy a konzultovat onkodermatologa. Stejně tak je třeba jednat, pokud roste růst, jako by rozmazání v různých směrech ztratilo symetrický tvar a zhutnění. Taková aktivita může být známkou melanomu.

V takovém případě je každá minuta cenná. Čím dříve začne léčba, tím větší je pravděpodobnost, že se vyhne smrtelnému nebezpečí.

trusted-source[7]

Formuláře

Přebytek kožních buněk melaninu vyvolává vzhled pigmentových nevi a jejich množství určuje jejich barvu. Pokud je na kůži po dlouhou dobu přítomen plochý černý krtek, nemění se a stále existují takové krtky, s největší pravděpodobností jsou bezpečné.

Nevus černé barvy by měl způsobit strach v případě jeho nedávného vzhledu, stejně jako černění starého novotvaru zcela nebo částečně.

Ploché hnědé krtky jsou umístěny kdekoli na kůži nebo sliznicích. Izolace na tyto nevi nefunguje, nemění barvu, množství se také nezvyšuje, na jejich těle obvykle příliš mnoho. Obvykle ploché hnědé mateřské znaménka jsou trochu tmavší než pihy.

Blonďáci a rusovlasí lidé se slušnou kůží mají melanocytární nevousy růžové barvy. Jedná se o obvyklé znaménky, je to jen to, že u lidí s tímto fenotypem produkují melanocyty hnědý, ale růžově červený pigment.

Lentigines - více ploché hnědé hnědé nevi, jejich počet může silně růst u dětí a dospívajících (lentiginosis mládež), jakož i pod vlivem slunečního záření v každém věku, roste s věkem.

Kromě Lentiga, mongolských a kávových skvrn jsou také nalezeny. Mongolská skvrna je plochá velká jediná skvrna nebo skupina hnědavě modrých asymetrických skvrn v bederní oblasti. Projíždějí samy za 12-15 let.

Kávová skvrna je plochá barva světlé kávy. Když je na těle 1-2 takové body, není to nebezpečné. Pokud existují tři nebo více, pak existuje možnost neurofibromatózy. Má smysl konzultovat neurologa.

Červená plochá mateřská značka je tvořena z poškozených kapilár oběhového systému. Vypadá jako plochý nebo mírně konvexní nádor červené barvy s nerovnými okraji.

Dva typy povrchových kapilárních krtků jsou klasifikovány: hemangiom a vaskulární malformace.

Hemangiom - nová jasně červená barva, která se objevuje na kůži v prvních týdnech života, se může zvednout mírně nad povrchem kůže. Nezmizí v průběhu času. Obvykle se nachází v oblasti obličeje a krku. Nikdy není špatně temperováno.

Cévní malformace je vrozená patologie cév. Existují následující odrůdy: jasné portské skvrny, které zůstávají po celý život, a "bochní kousnutí", což je výsledek tlaku na pánev matky na lebku dítěte v posledních měsících březosti. Toto místo zmizí samo od začátku.

Pokud je krtek jako malá cervená tečka, je to pravděpodobně senilní angiom. Začíná se objevovat po 30 letech a s věkem se stávají většími. Existují senilní angiomy z dilatačních cév, které se nacházejí blízko k povrchu pokožky.

Ploché mateřské znaménko s nerovnými okraji, které bylo dlouho pozorováno v nezměněné podobě, nejspíše neznamená nebezpečí, zvláště pokud jsou na těle jiné podobné formace.

Ale pokud dříve hranice narození byly ploché a nedávno změněné, nebo je to nově narozený krtek, stojí za to se objevit onkodermatologovi.

Ploché mateřské znamení tělesné barvy, s největší pravděpodobností - obyčejné bezpečné zbarvení nenasycené barvy.

Snižování pigmentace hnědého krtka na maso je také příležitostí věnovat pozornost lékaři.

Komplikace a důsledky

Jsou ploché znaménka nebezpečné? Tyto novotvary jsou samy o sobě bezpečné. Ale neměly by být vůbec ignorovány. Ploché nevolby by měly být malé velikosti, jednotné barvy a mít symetrický tvar.

Sledování znaménka s zrcadlem v rukou je žádoucí pravidelně, zvláště pokud je mnoho. Někdy se mateřská znaménka degeneruje do melanomu - maligního novotvaru. Mechanismy, které způsobují tento proces, jsou různé. Hlavním důvodem je spálenina. Dokonce i při ochraně před slunečním zářením je nejlepší vyhnout se přímému slunečnímu záření na pokožce. Místo krtků je třeba se vyhnout masáží, neříkejte je na silný proud sprchy, vyhněte se mechanickému poškození oblečení. Dermatologové se domnívají, že v období puberty a těhotenství je riziko regenerace nevi mnohem vyšší.

Dalším faktorem je několikanásobný výskyt nových mateřských znamének na kůži.

Podle pozorování ve většině případů (asi 80%) se zhoubné novotvary kůže netvoří z existujících krtků, ale z normálních kožních buněk. V takovém případě na začátku procesu si můžete všimnout nového neobvyklého mateřského znamení.

Když se stará narozenina znovu narodí, její vzhled se začne měnit. A každá změna by měla způsobit ostražitost. Zatemnění z nevi, jeho svědění, brnění, trhliny, krvácení, objevil asymetrie nebo tmavý lem kolem něj - všechny důvody pro obrací k onkodermatologu.

Co když odtrhnu ploché mateřské znaménko? Obecně lze říci, že úplné nebo částečné zrání molu může dojít zcela neškodně. Namísto starého nevusu se objeví nový, také benigní. Poškozený se bezpečně zavře a nikdy se neobtěžuje.

Při poškození molu je nutné zastavit krvácení (pomocí 3% peroxidu vodíku), dezinfikovat ránu a aplikovat suchý sterilní obvaz. Odstranit celé nevi je žádoucí umístit do nádoby s fyziologickým roztokem, aby se provedla analýza malignity buněk. Pravděpodobnost změny buněčné struktury plochého mateřského znaménka v důsledku traumatizace se zvyšuje několikanásobně.

Po ošetření rány je třeba okamžitě konzultovat onkodermatologa. Po vyšetření lékař doporučí léčbu rány a potřebu odstranit zbývající části krtka.

Po odstranění krtek nebo jeho pozůstatků je třeba dodržovat doporučení lékaře, aniž byste se snažili urychlit proces hojení.

Nemůžete odstranit zbývající části samotného prasklého krunýře, nechat je zakaštit s rostlinou, nemusíte lepidlo nalepovat lepivou omítkou a neměli byste pleťové vody.

Pokud nějaké okolnosti brání návštěvě lékaře, pozorujte poškozený nevus nebo úraz. Pokud dojde k patologickým změnám, jako je svědění, rychlý růst, popraskání, krvácení, změna barvy, okamžitě ukažte odborníkovi.

Diagnostika ploché krtky

Není možné určit samostatně to, co se skrývá za normálním mateřským znaménkem.

Lékař v určování nebezpečí novotvarů obecně napomáhá dermatologickou ABCD, kde A - asymetrie mol, B - stupeň nerovnosti jeho hranice, C - zobrazení barev, a D - průměr ne menší než 6 mm. Toto pravidlo však není absolutní, subjektivní-nesprávné hodnocení souboru charakteristik je možné.

Pokud existuje podezření na přítomnost melanomu, provedou se testy: histopatologická mikroskopie nátěru odebraného z povrchu molu. Biopsie - materiál pro analýzu je převzat z oblasti pokožky poblíž mateřského znamení, ale ne od samotné mateřské značky, protože Zranění tohoto novotvaru i kvůli stanovení diagnózy je nebezpečné.

V moderní onkologii se používá instrumentální diagnostika melanomu a dalších maligních kožních útvarů. Je - dermatoskopie, infračervená spektroskopie, laserová konfokální mikroskopie, vysokofrekvenční ultrazvuk, optická koherentní tomografie, fluorescence diagnóza.

Nejslibnější netraumatickou diagnostikou je epiluminiscenční dermatoskopie, která umožňuje doktorovi vyšetřit pigmentované místo v dopadajícím se světlu desetinásobným zvýšením.

Tento diagnostický postup lze provést pomocí počítače, ke kterému je připojen dermatoskop. Získaná série digitálních obrazů nevusu jsou uložena a analyzována pomocí diagnostických algoritmů založených na srovnávacích charakteristikách dermatoskopie benigních a maligních kožních lézí. Tato diagnostika nepoškozuje mateřskou značku a umožňuje vyhnout se neodůvodněným chirurgickým zákrokům.

Na základě dlouholetých studiu morfologie a dynamiky tvorby pigmentových kožních lézí, stejně jako stanovit jejich dermatoscopic rysy byly postaveny diagnostické algoritmy pro porovnávání a melanocytární névy nonmelanocytic. Diferenciální diagnostika pro včasné zjištění melanomu pokožky byla vytvořena podle vlastních strukturních vlastností, které se objevují v dermatoskopii.

trusted-source[8], [9]

Léčba ploché krtky

Mohu odstranit ploché mateřské znaménka? Tato otázka obtěžuje mnoho lidí. Plošné mateřské znaménka lze odstranit. Ale stojí za to? Pokud se krtek začne měnit, je poškozen, pravidelně zraněn oblečením, je lepší jej odstranit. Pokud je to neškodné a nezasahuje, není třeba ho vyčistit.

Můžete se zbavit mateřských znamének z estetických důvodů, ale nezapomeňte se přesvědčit po dermatologovi. Neoplasmus by měl být vyšetřen, stanovena diagnóza a způsob odstranění. Všechny tyto postupy jsou žádoucí, aby byly provedeny v zdravotnickém zařízení s onkologickým profilem. Musí se provést histopatologické vyšetření odstraněného novotvaru, aby se zajistilo, že nejsou žádné známky degenerace.

Odstranit skvrny je kontraindikován u akutních infekčních a zánětlivých procesů, exacerbace chronické onemocnění, onemocnění kardiovaskulárního systému, autoimunní, rakoviny a duševních nemocí, těhotenství.

Odstranění plochých krtků

Existuje několik způsobů, jak odstranit benigní nevi.

Během kryodestrukce je tvorba nových růsů působením kapalného dusíku při nízkých teplotách zničena studenou a následnou smrtí. Tato metoda se používá k odstranění plochých krtků. Jeho nevýhodou je možnost poškození zdravé tkáně a neúplné zničení mateřské značky (postup se bude muset opakovat). Po kryogestrukci mohou zůstat spáleniny, jizvy a jizvy, dlouhá doba hojení, někdy asi šest měsíců.

Na rozdíl od předchozí metody má odstranění plochých krtků pomocí laseru významné výhody. Během postupu není žádná bolest, riziko infekce a zdravá tkáň kolem molu není zraněna, protože parametry odstraňování jsou přísně sledovány. Po metodách odstraňování laserem není žádná jizva, takže se doporučují pro odstranění nevolnosti na obličeji a na exponovaných částech těla. Pomocí laseru můžete odstranit znaky, které se nacházejí v obtížně přístupných oblastech těla.

Procedura laserového odpařování spočívá v působení na mateřskou značku laserového paprsku, vrstvu po vrstvě odpařující kapalnou složku z buněk její tkáně.

Nevýhodou této metody je neschopnost provést histopatologickou studii, ze vzdáleného nádoru není nic.

Metoda řezání plochých krtků pomocí laserového nože zanechává možnost analýzy tkání vzdáleného krtka, ale hrozí nebezpečí spálení termální kůže.

Laserový nůž řeže vrstvenou pigmentovanou pokožku na vrstvu, kde není jediný melanocyt.

Po odstranění je zranění z krku ošetřeno antiseptikem a pokryto sterilním obvazem. Je chráněn před slunečním zářením a vlhkostí. O několik dní později vznikne kůra, která za pár týdnů spadne.

Odstranění plochých krtků pomocí swirlingtonu (nůž s rádiovým vlnami) vyvinutých a testovaných v USA má následující výhody: rychlý a bezbolestný provoz; odstranění krtků, které jsou v těžko dosažitelných oblastech těla; rychlá regenerace pokožky.

Tuto metodu lze použít k vynětí nejen bezpečných, ale i některých maligních nevolností.

Při této metodě dochází k bezkontaktnímu odstranění nádorové tkáně pomocí sargitronu, při současném zastavení krvácení a dezinfekce nejsou pooperační jizvy. Pod destruktivním účinkem nůžového rádia jsou nalezeny pouze tkáně s nevusem a zdravá kůže v okolí není zraněna. Operace obvykle trvá až 0,5 hodiny, její trvání závisí na počtu a velikosti nádorů, které byly odstraněny.

Kromě výše uvedených kontraindikací není odstranění nevusů pomocí rádiového nože prováděno, pokud má pacient kardiostimulátor.

Velké melanomoplastické moly jsou chirurgicky odstraněny. Procedura se provádí za lokální anestézie, név se odstraní skalpel spolu s malou náplastí sousední pokožky. Po operaci zůstává jizva, která léčí několik týdnů a vyžaduje péči.

Po odstranění krtků se doporučuje: třikrát denně ošetřit ránu antiseptikem; zdržet se dlouhé expozice slunci; ne navštívit solária, bazény, vany, sauny; okamžitě se poraďte s lékařem, zraněte místo, kde je odstraněno, nebo objevíte těsnění v oblasti odstraněného nevusu, změna barvy pokožky.

Jak odstranit ploché mateřské znaménky doma?

Domácí odstraňování krtků je velmi nebezpečné. Je přísně zakázáno pokoušet se zbavit se velkých nebo výrazně se měnících nevi. To může způsobit nenapravitelné poškození zdraví. Pouze lékař po vyšetření může dát doporučení ohledně odstranění krtků.

Nyní se navrhuje mnoho různých přírodních prostředků k odstranění kožních defektů - bradavic a krtků. Jsou prodávány bez lékařského předpisu, ale v důsledku jejich použití můžete ztratit zdraví a dokonce i život.

Takže léky, které mohou odstranit vady kůže.

Na internetu se masť Stefalin rozšiřuje, aby se zbavil krtek a bradavic. Je umístěna jako 100% přírodní lék bez chemických přísad, sestávající ze "zvláštního květu trávy a kořenů sklizených na vysokohorských svazích na různých místech". Odstraňuje podle svých distributorů nevi, bradavice a papilomy, včetně melanomopodů.

Není to tak účinnost této masti jako bezpečnost, která způsobuje pochybnosti. Není prodáván v lékárnách, protože není licencován, proto neprošel nezbytnými kontrolními testy.

V lékárnách se prodávají drogy, které se alternativním pověřením připisuje schopnost odstranit všechny druhy malých kožních defektů, včetně krtků. Tyto finanční prostředky jsou však nejprve adresovány zdravotnickým pracovníkům a nikoliv průměrnému občanovi za účelem léčby.

Solkoderm řešení používá zevně k odstranění benigních povrchových kožních defektů, jako jsou například: bradavic aktinokeratoza, seboroické keratózy, bradavice a genitální nevokletochnogo névus (po kontrole na čistotu). Pokyny pro použití drogy ukazují, že toto řešení by mělo být aplikováno lékařem nebo pod jeho dohledem. Nedoporučuje se používat přípravek Solkoderm samostatně.

V lékárnách prodávají různé přípravky na bázi vlaštovičník, například Mountain vlaštovičník - alkoholický koncentrát pro mazání z vlaštovičník bradavic a papillom, s přidáním hořce posloupnosti, rododendron a husí nohy. O mateřských znaménkách v instrukcích se nic neříká, ale milenci samoléčby obvykle nezastaví.

Ještě přísnější příprava Superchistotelu, která nemá nic společného s bylinkami. Jedná se o směs zásad. Prodává se v malé lahvičce s aplikátorem, který se aplikuje na kůži drogy. Jeho složky způsobují smrt kožních buněk v důsledku alkalického spalování. Kožní buňky umírají z nekrózy, nová forma ztmavne, kohouta a zmizí. Může jít o jizvu, a zejména neexistují žádné odkazy na odstranění krtků v oficiálním pokynu pro drogu.

Výše uvedené a podobné nápravné opatření pravděpodobně nebudou pomáhat zbavit se krtků, ale mohou způsobit významné poškození zdraví. V porovnání s těmito léky jsou alternativní produkty založené na přírodních složkách mnohem šetrnější. Je však třeba mít na paměti, že oficiální lékařství neuznává žádné alternativní prostředky jako účinné.

Alternativní léčba

Radikální vypořádání se s krtci i jinými prostředky je nebezpečné. Následující recepty mohou být vhodné pro redukci pih nebo velmi lehkých plochých krtků. Doma byla čistá a bílá kůže ošetřena bylinkami, stejně jako jiné prostředky, které byly v domácnosti používány.

Nejbezpečnější z nich lze vzít v úvahu:

 • čerstvý džus celandine - aplikují novotvar třikrát denně (můžete s vazelínou ještě jemnější a pohodlnější aplikovat);
 • jablečný jablečný ocet - použijte jednu kapku denně na denní datum, doba trvání procedury je 5 dní;
 • tužka - aktivní látka (dusičnan stříbro) má dezinfekční, nekrotizující účinek, rozmazává nádor každých 10 dní po dobu jednoho měsíce;
 • šťávy z česneku a citronu odkapáním po otočení na névě asi půl minuty denně 2 týdny;
 • Značku můžete otřít ricinovým olejem, pampeliškovým džusem nebo ananasovým džusem 2 krát denně (účinek bělení);
 • med a lněný olej směs a stlačit nevus po dobu 2 nebo 3 minuty;
 • česnek pasta se nanáší na mol, uzavřeny lepicí páskou ne více než 4 hodiny (kůže okolo molu se vazelíny), může být opakován po 3 nebo 4 dny;
 • octová esence - kapat na névě z pipety 1 kapku denně po dobu jednoho měsíce (kůže okolo mateřské značky by měla být rozmazána s vazelínou).

A nejbezpečnější metodou je spiknutí:

 • na chleba klásku - klásku a snížit krajíců chleba dotek opostylevshego névus, pohřbít v přízemí hrotu rozřezána, jakmile hnije - krtek zmizí;
 • jablek - krásné zralé jablko snížit na polovinu a třít jednu polovinu druhého nad névus, přeložit na polovinu celé jablko a kravatu, pohřben v zemi, kdy se ovoce rot - krtek zmizí;
 • Brambor - brambory snížit na polovinu, jedna polovina okamžitě uložené v zemi, druhá - a třel krtka pohřben v blízkosti prvního, resp, molární zmizí, když jsou poloviny brambor hnilobě.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Důsledky odstranění krtků

Odstranění nevusu doma může vést k nejzávažnějším důsledkům. Pokud předpokládáme, že se můžeme bezpečně zbavit, můžeme po nějakém čase čelit smrtelnému nebezpečí - melanomu. Její počáteční fáze jsou často zaměňovány s obvyklým plochým mateřským znaménkem. Proto před odstraněním nevusu jakýmkoli způsobem je nutné konzultovat onkodermatologa, který provede jeho úplnou diagnózu.

Prevence

Prevence poranění krtků je nepřítomnost oděvu a obuvi, která působí na novotvary. Aby nedošlo k náhodnému narušení névy, je třeba zkrátit nehty krátce a vyříznout nehty, neposadit těsné oblečení a boty.

Když není touha dopřát dlouhé pěstěné nehty, úzké sukně a džíny, opasky, stylové a elegantní boty, pak je třeba se starat o svou bezpečnost a konzultovat s odborníkem, jak odstranit névy se nachází v oblastech možného zranění. Tímto způsobem lze zabránit mnoha významným potížím.

Odstraňte nejasné kosmetické účely v době, kdy je hormonální pozadí stabilní (v raném dětství nebo v dospělosti). Pro tento postup je vhodnější podzimní nebo zimní období, kdy je sluneční záření nejméně intenzivní.

trusted-source[14], [15], [16]

Předpověď

Rodné znamení není obtížné náhodně zranit, nehty, blízké oblečení, žínka nebo holící strojek. Ne vždy takový případ vede k smutným důsledkům, není třeba věřit fámám a řadu příšerných příběhů. Trauma nevus jednoduše může vést k banální infekci.

A přesto se benigní nevus může v důsledku traumatu proměnit v maligní. V případě náhodného poškození mateřské značky byste měli neprodleně konzultovat lékaře. Dokonce i v případě poškození zhoubného mateřského znamení bude mít včasná léčba lepší výsledky.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.