^

Zdraví

A
A
A

Proč je růst krtek a co dělat?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rodné znamení jsou naprosto vůbec: jen někteří lidé mají víc a jiní - a docela málo. Nic zvláštního ve vzhledu takových pigmentových skvrn. Krtek roste pomalu, v poměru k růstu těla, aniž by způsoboval nepohodlí a nepříjemné pocity. Ale pokud růst mateřského znamení výrazně zrychlil, změnil svou barvu nebo si začal připomínat pichání nebo bolesti - je to již výmluva, která se musí bát.

Proč je růst krtek a co dělat? O krtcích je známo hodně a nic není známo: tento názor vyjádřil jeden z domácích dermatologů. Ve skutečnosti, kolem notoricky známého místa, existuje mnoho přesvědčení a dokonce i pověr. Prarodiče jsou naprosto jisti, že se nemůžes kategoricky dotýkat vašich mateřských znamének. Lékaři také trvají na tom, že čím dřívější odstranění mateřského znamení odstraní, tím lépe. Kdo má pravdu?

Doufáme, že náš článek vám pomůže získat odpovědi na nejčastější otázky týkající se tohoto tématu.

Příčiny růst mateřského znamení

Zpravidla, s růstem člověka roste a mateřské znaménka na jeho těle. Navíc se jejich počet zvyšuje.

Zvýšení velikosti mateřské značky je úměrné velikosti těla považovaného za normu. Počet molekul roste podle přítomnosti příznivých faktorů:

 • infekční onemocnění kůže, zánětlivé elementy na povrchu kůže;
 • fyziologické a patologické hormonální změny (například období puberty, období těhotenství dítěte, menopauza apod.);
 • nadměrné ultrafialové ozařování;
 • pravidelné mechanické poškození pokožky a mateřských znamének (oblečení, holicí strojek, příslušenství atd.).

Růst mol je považován za relativně bezpečný, když je skvrna zvětšena na 2 mm za rok. Pokud se velikost zvětší dramaticky nebo příliš rychle, pak je možné podezření na nástup patologického procesu. Kromě rozměrů jsou podobné procesy doprovázeny kondenzací tvorby, změnou barvy, někdy dochází k pocitu svědění nebo mravenčení, krvácení nebo loupání.

trusted-source[1], [2]

Patogeneze

K dnešnímu dni nebyla patogeneze molekul definitivně určena. Pouze teoreticky existuje řada možných exogenních a vnitřních příčin, které stimulují, aby se mateřská znaménka objevila a rostla.

Mnozí vědci nepopírají geneticky podmíněný vzhled krtků. Kromě toho hladina produkce melaninu - pigmentové látky produkované melanocyty - je kontrolována melanostimulačním hormonem. Porušení této kontroly se může objevit u onemocnění centrálního nervového systému nebo jater s abnormalitami ve funkci vaječníků, nadledvin a štítné žlázy.

Hlavní část molekul však roste v důsledku nadměrného UV záření a selhání antioxidační ochrany pokožky. Například ultrafialové světlo přímo stimuluje produkci melaninu melanocytovými buňkami. V tomto případě, čím intenzivnější je záření a čím delší je expozice UV, tím více melaninu vzniká. Pokud se ozáření provádí na pozadí slabé antioxidační ochrany pokožky, je růst krtku téměř zaručen.

Kromě toho tyto faktory přispívají k ochraně pokožky:

 • snížení syntézy glukokortikoidů;
 • zánětlivé onemocnění kůže;
 • potlačení syntézy kyseliny hyaluronové;
 • časté nebo nesprávné peelingové postupy;
 • laserové a foto provokační postupy;
 • přirozené stárnutí pokožky;
 • zranění, popáleniny pokožky;
 • hormonální poruchy a posuny;
 • vliv některých léků (orální antikoncepce, chemoterapeutická léčiva atd.);
 • porušování jater.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7]

Symptomy růst mateřského znamení

Moles nejsou nikdy stejné. Mohou být různé barvy (od béžové až tmavě hnědé), v konvexní (ploché, konvexní, visící), v místě a tvaru.

Růst krtka do 2 mm za rok bez změny barvy a při nepřítomnosti nepříjemných pocitů lze považovat za normu. První známky patologického růstu mateřského znamení, které je třeba věnovat zvláštní pozornost, jsou obvykle následující:

 • Vzhled asymetrie.

Obvykle je porod symetrický. Pokud tvar místa nezodpovídá tomuto znamení, je lepší konzultovat s lékařem.

 • Hranice a hrany.

Obvykle je mateřská značka jasně vymezená, ne rozmazaná, bez trhlin.

 • Barevné odstíny.

Barevné vzdělávání v normě je vždy jednotné a homogenní. Patologie může zahrnovat zčernutí, zčervenání mateřského znamení, vzhled bodů, žil, apod.

 • Průměr narození.

Významné skvrny v průměru jsou stále náchylnější k degeneraci. Obzvláště nebezpečné jsou struktury s intenzivním růstem.

 • Vývoj mateřského znamení v dynamice.

S věkem mohou krtky na kůži, jak se zdá, zmizet. A to nebude vždy považováno za znamení nemoci. Co by mělo být upozorněno:

 • rychlý růst velikosti nebo počtu molů;
 • pocit svědění, brnění nebo bolesti v krku;
 • povrchový peeling;
 • krvácení, vzhled trhlin.

Nejčastější problémy související s růstem mateřského znamení

 • Dítě má znamení na těle. Je to normální?

Někdy se může narodit dítě s již existujícími mateřskými znaménky. Nejčastěji se to děje u dětí se slušnou kůží nebo u předčasně narozených dětí. Není nic špatného s tím: navíc se věří, že vrozené nevi jsou méně pravděpodobné, že se stanou degenerací do rakovinového nádoru než ty, které se objevily v dospělosti.

Pokud narození dítěte nastat s dítětem s věkem, stačí je sledovat a dodržovat některá bezpečnostní pravidla, aby se zabránilo komplikacím. Většina krtků je geneticky podmíněná a neměli byste se jich bát. Dobře, pokud bude takové dítě pravidelně vyšetřováno lékařem-dermatologem.

 • Mám tmavé krtky a dokonce i několik červených. Nedávno si všiml, že červená narození roste. Je to nebezpečné?

Červená skvrna nejčastěji není krtek, ale hemangiom - skupina krevních cév. Obvykle se takové formace zpočátku nedotýkají, ale pozorují jejich růst v dynamice. Faktem je, že někdy mohou hemangiomy dokonce zmizet samy.

V každém případě, s rostoucím červeným můrou, je lepší vidět chirurga nebo dermatologa.

 • Během těhotenství se objevilo mnoho krtků a jeden krtek roste a svědí. Za to stojí za to znepokojovat?

U těhotných žen se velmi často vyskytuje zvýšený růst krtků a výskyt nových. To je způsobeno kardinálními hormonálními změnami uvnitř těla, protože množství některých hormonů se zvyšuje v tisících (!) Časy. Situace může být dále zhoršena, pokud má žena problémy se štítnou žlázou.

Růst molu u těhotné ženy není vždy nemoc. Pokud se však formace stane, nebo existují jiné patologické změny, o kterých jsme psali výše, lékařská konzultace by měla být nejen povinná, ale i naléhavá.

 • Co když visí můra na noze?

Růst visícího krtka se nijak neliší od růstu jakéhokoli jiného mateřského znamení. Je-li nárůst nevýznamný a neexistují žádné další známky znovuzrození, neměli bychom paniku. V opačném případě je zákrok lékaře povinný.

 • Nedávno si všiml, že na těle narůstá černá mateřská značka. V tomto případě jsou všechny ostatní mateřské znaménka lehčí. Co to může být?

Černý krtek nese větší množství pigmentu a je proto považován za nebezpečnější z hlediska degenerace rakoviny. Držitel tohoto vzdělání by měl pečlivě sledovat a zaznamenávat nejmenší modifikaci speku. A je to ještě lepší, když to doktor dělá.

 • Neustále rostou nové mateřské znaménka. Je to norma?

Jak již bylo řečeno, růst mol může být spojen s mnoha příčinami. Vzhled nových pigmentovaných forem je proto zcela srozumitelný a považuje se za variantu normy. U některých lidí je množství krtků na těle určováno tisíci a jsou docela zdravé. Další otázkou je, že osoba s velkým počtem mateřských znamének pravděpodobně rozvíjí nádorové nádory. Z tohoto důvodu jsou tito lidé vyzýváni, aby pravidelně navštěvovali dermatologa pro diagnózu.

 • Pokud vyčnívá konvexní krtek, ale jeho barva se nemění - stojí za to paniku?

Pokud je růst mateřské značky intenzivní, přesahuje 2 mm za rok, pak panic skutečně stojí za to. Přesněji, nemějte paniku, ale konzultujte s lékařem radu a diagnózu. V případě, že je nárůst malý a neexistují žádné další negativní signály, pak je důvod, proč panika nejspíš chybí. Pro přesnější informace byste měli stále navštěvovat lékaře.

 • Plochá růstová značka roste v průměru: mohu odstranit ploché mateřské znaménko? A zda je nutné to udělat?

Plošná mateřská značka je odstraněna stejným způsobem jako ostatní, například konvexní formace. Pokud je bodka znepokojující, pak je bezpochyby žádoucí se ho zbavit. A čím dřív se to děje, tím lépe.

 • Nikdy mi na těle nemělo mnoho mateřských znamének. Ale slyšel jsem, že většina mateřských znamének roste během těhotenství. Stává se to u všech žen?

K tomu dochází u drtivé většiny žen, v závislosti na jejich genetické predispozici. To znamená, že některé mohou mít několik dalších formací, zatímco jiné mohou mít několik desítek. A první a druhý případ jsou variantou normy.

trusted-source[8], [9]

Komplikace a důsledky

Hlavní komplikace mateřského znamení je považována za jeho degeneraci nebo malignitu. Ale koneckonců, mateřské znaménka jsou daleko od narození. Nejčastěji neovulace s průměrem více než 20 mm degenerují do rakovinových nádorů. Percento malignity je asi 5 až 15%.

Zvláště v riziku jsou rodokmeny umístěné v oblasti obličeje, stejně jako lidé s velkým množstvím pigmentovaných lézí na těle (více než 2 desítky).

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Diagnostika růst mateřského znamení

Jak se diagnostikuje růst krtků?

Lékař nejprve prohlédne rušivé mateřské znaménko a vyvozuje jisté závěry: zda se vzdělání liší od jiných podobných pigmentových skvrn, zda jsou známky zhoubné degenerace.

Dalším krokem je instrumentální diagnóza, jejíž nejdůležitějším představitelem je dermatoskopie.

Dermatoskopie se používá k vizualizaci strukturálních změn v kůži. Postup se provádí za použití dermatoscope sestávající z lupou, světelným zářičem, transparentní deskou a speciální gelovou látku, která se aplikuje na pokožku v místech kontaktu s nástrojem. To odráží světlo z drsného povrchu pokožky. Dermatoskop umožňuje rozlišovat benígní krtky od maligních nádorových nádorů. Tento postup je dobrou alternativou k biopsii kůže, která je odstraněním tkáňového prvku z podezřelého nevusu.

Analýzy se provádějí po přímém odstranění mateřské značky. Krtek je odeslán pro histologickou analýzu, která může potvrdit nebo vyvrátit podezření na malignitu.

Diferenciální diagnóza se provádí u nádorových nádorů, melanomů, papilomů, hemangiomů.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Léčba růst mateřského znamení

Co když rodí? Pokud si všimnete postupného narůstajícího mateřského znaménka v těle, měli byste dodržovat následující doporučení:

 • věnujte pozornost symetrii novotvaru;
 • ujistěte se, že vyhlazování hranice místa;
 • dodržujte změnu barvy;
 • pravidelně sledovat růst mateřského znaménka v milimetrech, přesně zaznamenávat ukazatele;
 • Při výše uvedených postřezích byste měli navštívit lékaře.

Jakému lékaři bych měl kontaktovat, kdyby narostla moje znaménka? Můžete kontaktovat dermatologa, onkologa, chirurga: všichni tito odborníci mohou pomoci s tímto problémem a zastavit narození mateřského znamení.

Mohu odstranit rostoucí krtek?

Odstranění růstových moří může být prováděno různými způsoby, více či méně efektivní. Pokud se vyskytne otázka, zda chcete odstranit znaménko, nebo ne, odpověď odborníků je jednoznačná.

Uvádíme hlavní metody likvidace, které se praktikují ve většině zdravotnických zařízení.

 • Metoda kaučení s kapalným dusíkem není nejúčinnějším způsobem, protože ve většině případů je odstraněn pouze vyčnívající povrch formace a tkáně umístěné hluboko zůstávají.
 • Metoda kryodestrukce je zmrazení krtka, podobně jako kaučení. Po kryostřelení existuje také riziko recidivy.
 • Metoda elektrokoagulace je použití elektrického proudu v kombinaci s lokální anestezií. Před příchodem laserové techniky byla druhá metoda považována za nejúčinnější.
 • Operační léčba - odstranění pigmentového růstu pomocí skalpelu. Platí pro velké nebo hluboké krtky, které nelze jiným způsobem odstranit. Metoda je traumatická, ale účinná. Na intervenčním místě je malá jizva.
 • Laserová metoda je v současné době považována za nejpřijatelnější pro kvalitativní odstranění krtků. Hloubka pronikání laserového paprsku je určena lékařem: je snadné jej ovládat, takže byla úplně odstraněna. Zároveň se zdravé tkáně prakticky neovlivňují a na místě mateřského znamení zůstává malá stopa, jako spálenina, která se nakonec stane téměř neviditelnou.

Výhody laserového odstranění:

 • metoda je absolutně bez krve;
 • po odstranění se nevytvoří tkáň jizvy;
 • nepoškozujte zdravé okolní tkáně;
 • riziko komplikací je extrémně minimální;
 • operace je rychlá, během 10-15 minut;
 • odstranění může být provedeno v jakékoli oblasti těla.

Nevýhody laserového postupu:

 • nemůžete odstranit velké krtci.

Který ze způsobů výběru rozhodne lékař. Mělo by však být také zohledněno stanovisko pacienta. Měla by být zvážena velikost mateřského znamení, jeho stavu, stavu pacienta jako celku, hloubky růstu krtka, jakož i některých dalších individuálních charakteristik.

Pokud po odebrání vzrůstá datum narození?

Někdy se krtek opět zvětšuje na stejném místě. To se může stát při nesprávném a neúplném odstranění nádoru. Proto při výběru způsobu odstraňování krtků je nutné s lékařem objasnit, zda existuje riziko recidivy. Pokud existuje takové riziko, má smysl zvolit jinou metodu až po operační zásah.

Vedle správného výběru způsobu odebrání je důležité a kompetentní vybrat odborníka, který bude postupovat. Je nepřípustné odstranit znamení v salónech krásy, lidi, kteří nemají kvalifikaci a dokonce ani lékařskou výchovu. Neměli byste používat odlupování, fotodestrukci, laserovou pokožku, abyste se zbavili rostoucího krtka. Všechny tyto postupy jsou zaměřeny pouze na povrchní dopady, které dříve nebo později zhoršují situaci pouze s mateřskými znaménky.

Pomůže léčivo v případě, že narození vzroste?

Někteří lékaři s růstem benígního krtek předepisují léky: v podstatě jsou to vitamínové přípravky, které obsahují látky důležité pro tělo (vitamíny, aminokyseliny atd.). Podstata jejich jmenování je, že často masový vzhled a růst krtků může být vyvolán nedostatkem osoby v určitých látkách. Používání takových léků je ve většině případů odůvodněné. Mělo by však být poznamenáno, že již formované útvary po podání drogy nezmizí nikde. Léčba pouze pomůže zabránit růstu a nárůstu počtu pigmentových skvrn.

 • AEV je kombinace vitamínů A a E v jednom přípravku. AEV trvá až jeden a půl měsíce, 1 tobolka denně s jídlem.
 • Vitamin C je pro tělo životně důležitým vitamínem. Vezměte to na 0,05-1 g denně.
 • Methionin je nepostradatelná aminokyselina, která je nezbytná především pro normalizaci funkce jater. Metionin se podává perorálně, přibližně 1 g až čtyřikrát denně po dobu půl hodiny před jídlem. Léčba by měla pokračovat až do 1 měsíce nebo krátkých 10-denních kurzů.
 • Riboflavin je vitamínový lék, regulátor oxidačních a redukčních procesů. Tablety se užívají jeden a půl měsíce, od 0,005 do 0,01 g až 3krát denně.
 • Skinoren - antipigmentační krém, který potlačuje růst abnormálních melanocytů. Používejte jako vnější prostředek a lehce se třepejte do oblasti pigmentového místa dvakrát denně.
 • Kyselina listová je vitamínová látka, která patří k vitamínům skupiny B. Aktivně se podílí na metabolických procesech i na produkci aminokyselin. Léčivo se používá v množství 20 až 50 mg denně. Během těhotenství dávku léku určuje lékař.

Alternativní léčba a růst mateřské značky

Léčba bylinami a jinými alternativami je velmi populární: léky připravené alternativním způsobem jsou obvykle dostupné a mají jen málo vedlejších účinků. Je však možné použít takové prostředky s aktivním růstem krtků?

Když mluvíme upřímně, s rizikem degenerace mateřského znaménka, jakékoliv zpoždění může mít vážné důsledky. Proto lékaři jasně nedoporučují riskovat a okamžitě odstranit nádor.

Pouze ve velmi vzácných případech, kdy je narození malý, mělký a 100% benigní, je přípustné užívat alternativní léky, ale pouze po konzultaci s lékařem.

 • Čerstvá celandinová šťáva se nanášá na krtek v dopoledních hodinách a večer, dokud formace nezmizí sama.
 • Smažte surové brambory a čistěte místo čistým plátkem, po němž jsou brambory vyřazeny.
 • Razirayut pramen česneku, nalijte ho octem a hněte těsto s přídavkem mouky. Dali takovou zkoušku na mateřský štítek, opravili je omítkou a neodešly 2-3 dny. Pokud po prvním postupu není účinek, pak se může opakovat.
 • Aplikujte čerstvě nakrájené listy duhovky pod obvaz.
 • Aplikujte několikrát denně strouhané květiny divoké růže.
 • Odkapávejte na mateřskou značku kapky octa, jednou denně.

S alternativními způsoby, jak zničit krtky, musíte být velmi opatrní. Je lépe, pokud se léčba provádí pod dohledem lékaře.

trusted-source[22], [23], [24],

Homeopatie s rostoucím krtkem

Homeopatické ošetření mateřských znamének není příliš běžné, protože v této záležitosti neexistuje tolik léků, které by mohly pomoci. Jeden ze zástupců těchto prostředků je homeopatie Atsidum nitrikum - kyselina dusičná, která vykazuje aktivitu proti erozivní, ulcerózní kožní léze, zlomenin, bradavice, benigní růsty a vyrážky.

Účel léku je individuálně. Nejčastěji používaný schéma homeopatické léčby: až 10 kapek léku dvakrát denně před jídlem.

Prevence

Abyste se vyhnuli obavám ohledně růstu mateřského znamení a zvýšení počtu mateřských znamének, je vhodné tyto tipy dbát.

 • Pečlivě dodržujte stav "starých" krtků, zaznamenávejte všechny změny v barvě, tvaru, struktuře atd. Každé podezření by mělo být příčinou kontaktování lékaře.
 • Správně opláchněte: nezůstávejte pod sluncem příliš dlouho, vyhněte se slunečnímu záření od 10-00 do 16-00. Pokud je to možné, noste uzavřený typ oblečení v aktivní sluneční fázi, nezapomeňte použít klobouk (například panama). Nezanedbávejte opalovací krémy s vysokým stupněm ochrany.
 • Snažte se neoblékat oblečení s pevnými popruhy, elastickými pásy a popruhy, které by mohly poškodit stávající krtci.
 • Buďte opatrní při sprchování nebo koupání. Zlikvidujte tvrdé bolení, které bolejte a dráždí pokožku. Během holení buďte opatrní, aby nedošlo k poškození vyčnívajících krtků.
 • Snažte se léčit všechny nemoci, včetně infekčních, virových, stejně jako onemocnění vnitřních orgánů a endokrinního systému včas. Během těhotenství postupujte podle hormonálního pozadí a pravidelně konzultujte s lékařem.

trusted-source[25], [26], [27]

Předpověď

Prognóza intenzivně rostoucí pigmentace na kůži závisí na čase detekce a stupni progrese degenerace. S včasným přístupem k lékaři, většina krtků může být odstraněna před vývinem nebezpečné fáze.

Hluboko umístěné mateřské znaménka ve stádiu zhoubné degenerace mohou být vyléčeny operativním způsobem, aniž by se rozšířily do lymfatického systému, stejně jako do jiných tkání a orgánů.

Benízné vzdělání lze pozorovat, aniž by došlo k drastickým opatřením k jeho odstranění. Hlavní věcí je pravidelné navštěvování lékaře, který vyhodnotí růst mateřského znamení a při nejmenším podezření předepíše potřebnou léčbu. Pokud narození vzroste, pak není třeba paniky. Ale také tuto okolnost ignorovat by neměla: v případě včasné žádosti o lékařskou pomoc může být prognóza považována za příznivou.

trusted-source[28], [29], [30]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.