^

Zdraví

A
A
A

Proč se rodokmeny staly vypouklými a co mám dělat?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vzhled krtků na těle je normální fyziologický proces, který má své vlastní příčiny. Malé bytové nevhodné věci na tělo dítěte se dotýkají rodičů. Krásný krtek na tváři, rameni nebo hýždí je považován za jakýsi šarm nebo "kůži" v podobě člověka. Ať už je důvodem může být v důsledku výskytu molů, budou vždy být pod kontrolou, jak získaných informací z libovolného místa na možnost znovuzrození melanomu névy v každém případě zůstává v platnosti. Zvláštní pozornost je, když zjistíme, že krtky jsou konvexní, mají změněnou barvu nebo tvar.

Příčiny konvexního molu

Skutečnost, že krtek změnil svůj tvar, ještě neznamená, že se na jeho místě rozvíjí rakovina kůže. Řekněme jen, zpočátku většina krtků je plochá. Výjimkou jsou angiomy a malé konvexní mateřské znaménka, které se objevily v dětství. Samy o sobě nejsou zhoubnými novotvary na kůži a mají tendenci růst s člověkem, čímž se zvětší v průměru a lehce se zvedne nad povrchem kůže.

Nicméně to neznamená, že tento proces nemusí být kladen důraz. V případě pevné mateřské znaménko stal konvexní, ale nebyl zraněn a nevedlo k vlivu nadměrného ultrafialového (ne opalovat nebo v soláriu), pravděpodobnost jeho transformace je velmi malá. Jeho postupný růst a nepatrný nárůst nad povrchem kůže bude s největší pravděpodobností bezpečným přirozeným procesem.

Další věc, jestliže byl mateřský dotek vystaven mechanickému vlivu nebo vlivu ultrafialového záření, po němž byl zaznamenán jeho aktivní růst. To je již důvod k obavám a příležitost navštívit svého dermatologa a případně dermatologa.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Patogeneze

Faktem je, že krtci jsou místa, kde je obrana těla minimální. Takzvané "slabé místo" člověka. Zvlášť se to týká hraničních nevůdů, jako je tady na druhu neškodné tmy, častěji ploché skvrny. Expozice těchto částí negativních faktorů, jako je sluneční světlo nebo zranění (šok, ran, popálenin, vysoké tření, bodnutí hmyzem, atd ..), vede ke změně v melanocytech a jejich transformací do nádorových buněk, které v důsledku slabé spojení mezi sebou mají tendenci s časem rychle se šíří po celém těle ve formě metastáz.

Skutečnost, že plochá značka se stala konvexní, změnila svou velikost a tvar, může být jedním z příznaků její degenerace do maligního nádoru. Ale mluvit o vysoké pravděpodobnosti tohoto procesu je možné pouze za přítomnosti dalších příznaků degenerace, jako jsou:

  • Změna barvy mateřského znamení: vzhled tmavých inkluzí s příznaky smrti tkání, nerovnoměrné zbarvení, zčervenání na místě névusu.
  • Změna tvaru: znatelná asymetrie névy, nerovné hrany, aktivní růst.
  • Zvláštní pocity: svědění, brnění, pálení nebo bolest v místě névy.

Celkově, aby odpověděla na otázku, proč se mateřská značka stala konvexní, může být pouze odborník na základě dotazování pacienta a některých studií o kvalitě. Pokud existuje obava z mateřského znamení, je lepší navštívit dermatologa a ujistit se, že je v pořádku s mateřským znaménkem, než zahájit proces a sklízet nepříjemné plody jeho krátkozrakosti.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Komplikace a důsledky

Důsledky mohou být nejtragičtější, pokud včas zabrání rozvoji melanomu. Počáteční stavy této zákeřné nemoci jsou snadno přístupné k léčbě. S včasným a správným přístupem k léčbě (odstranění) molu, zotavení přichází rychle a bez komplikací. Pokud nádor nádoru uvolní své kořeny (metastázy) do jiných orgánů, prognóza se stane mnohem méně růžovou. Někdy taková nedbalost může stát člověku nejen zdraví, ale i život.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Diagnostika konvexního molu

Jakékoli molu, včetně konvexní, má zvláštní význam pro lékaře, pokud jde o možnosti jeho transformace z kvalitního vzdělání v rakovině. Je zřejmé, že bez ohledu na to, co je příčinou mol, jakéhokoliv ona byla (z melanocytů nebo cévní síť), některé z jeho změn ukazují, že v některých vrstvách pokožky zahájila proces. Ale zda růst mateřského znamení nebo jeho zvýšení nad kůží je spojeno s vývojem rakoviny, je pouze lékař, který může určit metody diferenciální diagnostiky.

Podle oka můžete určit pouze to, zda může být krtek nebezpečný, ale jak je tato diagnóza pravdivá, můžete říct pouze výsledky instrumentálního výzkumu. Přesto se z příběhu pacienta může něco dozvědět, což lékaři ukáže, zda je potřeba takové studie.

V rozhovoru s dermatologem je důležité zmínit, že krtky jsou konvexní, ačkoli zpočátku byly zarovnány s kůží. Je nutné si uvědomit, kdy se pigmentová skvrna objevila, zda byla vystavena traumatickým faktorům, jaké pocity máte v souvislosti s růstem névů. Lékař se může zeptat na vaši rodinu, na minulé generace, abyste zjistili dědičnou předispozici k rozvoji rakoviny, zejména melanomu, a také se informovali o vašem zdravotním stavu.

Instrumentální diagnóza konvexního krtka se provádí pomocí speciálního mikroskopu v 10násobném zvětšení, nazývaném dermatoskop. Toto zařízení vám umožní získat jasný čistý obraz nevusu, který lékař vidí na obrazovce monitoru, a vytvořit a uložit do paměti počítače vzorek mateřství na lidském těle pro budoucí diagnostické studie.

Dokonce dokonalejší obrázek poskytuje jednu z variant dermatoskopie - počítačovou epiluminiscenční diagnostiku, která umožňuje hloubku osvětlit.

Pokud máte podezření, že rozvoj melanomu jsou někdy předepsány radioaktivních izotopů studii, když člověk na lačný žaludek umožňují pít speciální přípravek s radioaktivním fosforem, a pak produkovat množství měření izotopů v krtka na plochu kůže symetrické s tmavými skvrnami.

Termometrická metoda diagnostiky nevi je založena na různých indikacích teploty zdravé oblasti kůže a postižených melanomem. Tento rozdíl může dosáhnout 4 stupně.

Diagnostika konvexního mateřského znamení nezahrnuje obvyklé analýzy pro nás. Mohou být vyžadovány pouze v případě okamžitého odstranění nádoru. Nicméně nejdůležitější úloha v diagnostice krtků je dána tomuto typu laboratorního výzkumu jako histologického vyšetření buněk nevusů. Biopsie je také druhovou analýzou, ale výzkum odebírá kus moči, který způsobuje podezření.

Nejčastěji se provádí biopsie po odstranění podezřelého krtka. Vyšetření výsledného materiálu pomůže porozumět tomu, jak nebezpečný byl nádor a zda po něm zůstaly metastázy.

Varianta histologického vyšetření bez odstranění mateřského znaménka je punkční biopsie, při použití speciální jehly v lokální anestézii se pro další vyšetření odebírají několik nevusových buněk.

Každá varianta histologického vyšetření poskytuje prakticky 100% přesnou diagnózu. V případě pochyb o tom stále a není možné provést biopsii, a vše naznačuje, že vysoké riziko vzniku melanomu, může být pacient odeslán do ultrazvukové, rentgenové nebo MRI.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Co je třeba zkoumat?

Léčba konvexního molu

Nejaktuálnějším typem léčby krtků je pouze jejich odstranění. Pokud se stane mol konvexní, ale studie nepotvrdily jejich malignity, může indikace pro jejich odstranění pouze nevyhovující umístění névus, což má za následek zranění nebo genetickou predispozicí k rakovině. Odstranění krtků "jen pro případ" v lékařských zařízeních není prováděno, protože nesprávné odstranění zdravého mateřského znamení může způsobit rakovinu kůže na místě nevusu.

Odstranění konvexního molu může být provedeno různými způsoby:

  • operační operace
  • odstranění nevusu pomocí laseru
  • vystavení molu nízkým teplotám - mrznutí kapalným dusíkem nebo kryogestrukce
  • vliv na pigmentovaný bod elektrického proudu (elektrokoagulace)
  • odstranění mateřského znaménka pomocí vysokofrekvenčních vln (odstraňování rádiových vln).

Všechny metody kromě chirurgického zákroku nevyvolávají bolestivé pocity a nezanechávají za nimi žádné stopy. Hojení obvykle probíhá rychle a bez komplikací.

Odstranění konvexního molu v posledních fázích vývoje melanomu nemusí přinést požadovaný výsledek a nádor bude pokračovat v růstu. V takových případech dochází k záchraně protinádorových léků. Takové léky mohou mít dočasný účinek, jako je například "Ipilimumab" nebo "Nivolumab", který může zastavit růst nádoru po dobu až jednoho roku. Jsou schopni pomoci pacientům v poslední fázi rakoviny kůže, což snižuje velikost nádoru.

Ale lék "Refonte" našel svou aplikaci v terapii rychle rostoucích nádorů. Podporuje produkci nezbytných protilátek tělem a zároveň ovlivňuje nádor, což způsobuje oslabení rakovinných buněk a nekrózu (odumírání) v centru nádoru. Léčba vykazuje poměrně dobré výsledky v komplexní terapii, včetně chemoterapie.

Alternativní úprava konvexního molu

Pokud nevěříte lékařům nebo se prostě bojíte operace k odstranění krtků, a proto jste se obrátili na alternativní způsob léčby (odstranění) mateřského znamení, musíte pochopit, že se vystavujete riziku. Před odstraněním mateřského znaménka je v každém případě nutné provést diagnózu, aby se vyloučila přítomnost melanomu nebo jiné maligní formace.

Odstranění zhoubného novotvaru doma může vést ke komplikacím. Nejprve nemůžete úplně odstranit melanom a zbývající buňky, které prošly traumatickým faktorem, se vyvinou ještě rychleji. Tímto způsobem nejen vyléčíte rakovinu, ale provokujete její zrychlený průběh, který je plný dokonce smrtelného výsledku nebo delšího a nyní méně účinného léčení v nemocnici.

Za druhé, během postupu můžete navíc nahradit infekci, která vyvolává zánět nebo recidivu onemocnění. Druhá je také důležitá pro zdravé krtky, při jejich odstranění nebyla sterilita dostatečně udržována.

Pokud zjistíte, že některé ploché znamínko nakonec se stal prominentní, a to vám dává nepříjemnosti, ale seznámit s dopady domácího ošetřování, je zůstat pevní ve svém rozhodnutí, je vhodné věnovat pozornost nejbezpečnějších alternativní medicíny receptů.

Tyto prostředky alternativní léčby konvexních mateřská znaménka patří recepty na základě medu, cibule, brambory, len a ricinový olej, šťávy z květáku, citron, kyselého jablka. Pokud ani nevedou požadovaný výsledek, nemohou vážně ublížit. Většina těchto produktů má bělící účinek.

S opatrností je třeba zacházet v receptech na bázi česneku, octa, jódu, kandidánu a mléka, které mají agresivnější účinek. Nicméně tyto fondy mohou nejenom zbarvit, ale také odstranit mateřskou značku, aniž by to zanechaly stopu.

Důležitý bod: bez ohledu na to, jakou léčbu se rozhodnete provést odstranění znamének potřebné po lékařské diagnózy a pod dohledem odborného lékaře, který ve věci, v níž by se v době zvrátit účinky neúspěšný alternativní léčby konvexní molu.

trusted-source[29], [30], [31]

Prevence

Na základě výše uvedených skutečností je logické dospět k závěru, že je někdy snadnější zabránit změně krtků, než léčit následky těchto změn. Pravděpodobnost degenerace mateřského znaménka při melanomu je mnohem nižší, jestliže není mateřský den vystaven dlouhodobé expozici slunečnímu záření a UV paprskům a přijmout opatření ke snížení možnosti zranění.

Někdy, zvláště v případě konvexních krtků, může být nutné i preventivní odstranění. Ale je to lepší, než náhodou poškrábat mateřské znaménko, odtrhnout nebo poškodit oblečení, což může vést k patologickému procesu. Odstranění mateřského znamení může být nezbytné, pokud se nachází na místech, které jsou obtížně chráněny před sluncem oblečením, a je zde dědičná předispozice k nástupu melanomu.

trusted-source[32], [33], [34], [35]

Předpověď

Prognóza odstraňování krtků je v těchto případech příznivá, komplikace vznikají pouze v případě nesprávně diagnostikované nebo neprofesionálně léčené léčby. Pokud se mateřské znaménka stala konvexní a prošly dalšími změnami, navzdory všem přijatým opatřením vám včasný přístup k lékaři jistě pomůže zachránit život a zdraví, které jsou hlavními součástmi jednoduchého lidského štěstí.

trusted-source[36], [37]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.