^

Zdraví

A
A
A

Značka na labkách

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Intimní mateřské znaménka je mnoho, ale jak je to bezpečné? Zvažte, jaké jsou nevi, důvody jejich vzhledu, známky malignity a způsoby léčby.

Každá osoba má na těle mateřské znamení. V některých jsou malé a stěží viditelné, takže nezpůsobují problémy, zatímco jiné - velké a vyžadují zvláštní péči. Krtek na pysky, na první pohled žízeň ženy, ale může přinést spoustu problémů a nepříjemností. Takové vzdělání nevypadá vždy esteticky příjemné, ale nejnebezpečnější je, že se může zrodit do maligního nádoru. Pro všechny nevi musíte sledovat, abyste tento proces nezmeškali.

Příznaky porodu jsou nadměrná akumulace melaninu, která je zodpovědná za barvu pleti. Mohou mít různou velikost a barvy: od malých míst až po velké tmavé hrbolky. Nevuse jsou vrozené a získané, které jsou naopak rozděleny na benigní a maligní. Jejich velikost závisí na hloubce, ve které je základna umístěna. Benign: ploché nebo mírně konvexní. Pigmentované formace na pohlavních orgánech mají nejčastěji normální strukturu. Pokud však jejich velikost vzrostla, forma nebo barva se změnila, pak stojí za to okamžitě konzultovat dermatologa.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny znameními na pupkách

Zpravidla se mateřské znaménka objevují kvůli určitým procesům, které se vyskytují v těle. Příčiny mohou být spojeny jak s vrozenými faktory, tak se získanými. To znamená, že krtek na pytlích nevyvolává sám, něco musí vyvolat jeho vzhled.

Hlavní příčiny nevi jsou:

 • Genetická predispozice - pigmentované novotvary vzniká během vývoje plodu.
 • Změny v hormonálním pozadí - změna hladiny hormonů u žen během puberty, s příjmem antikoncepce nebo během těhotenství.
 • Ultrafialové záření - jeho nadměrný účinek podporuje zvýšenou produkci melaninu, která vyvolává vzhled nevůd na různých částech těla nebo růst již existujících.
 • Nemoci pankreatu, GI nebo jater také ovlivňují vzhled kožních novotvarů.

Moles na sliznicích musí být odlišeny od genitálních bradavic a bradavic, které mohou působit jako symptom pohlavního onemocnění. Nevus, který je pravidelně traumatizován, může vyvolat onkologický proces. Například konvexní nebo visící výrůstky se drží na oblečení nebo jsou zraněny během intimity.

Ve většině případů jsou takové pigmentované léze benigní, ale pod vlivem řady faktorů mohou degenerovat do melanomu. Pokud se mateřská značka výrazně zvětšila, změnila se její barva nebo tvar, začala bolest, trhliny nebo zánět, je nutné se poradit s dermatologem. V tomto případě je indikován operační zákrok, aby se zabránilo jejich malignitě.

trusted-source[4], [5]

Patogeneze

Rodné znamení na pysky je benígní novotvar, který je tvořen intrauterinním nebo v mimotělním období. Jeho charakteristickým znakem je přítomnost buněk nevusu. Patogeneze je spojena s porušením migrace melanoblastů do bazálních vrstev epidermis z neuroektodermální trubice. Z tohoto důvodu zůstávají některé buňky v dermis a nedosahují epidermis. Buňky tvořící krtek jsou atypické, poškozené, zaoblené, to znamená, že nejsou plné melanocyty. Jsou navzájem volně drženy a ve své cytoplazmě stále existuje pigment.

Pro vrozené nevy charakterizované pomalým růstem, které obecně končí v pubertě. Asi 90% lidí má vrozené vady, protože mnoho žen se tváří na pysky. Vrozené výrůstky jsou méně často maligní, ale získané jsou vzácným jevem, který je náchylný ke zhoubné degeneraci. Nejčastěji je to způsobeno traumatizací kůže.

trusted-source[6], [7], [8]

Symptomy znameními na pupkách

Nevusi v intímní zóně, stejně jako mnoho dalších lézí kůže jsou asymptomatické. To znamená, že jejich vzhled není doprovázen zvýšením tělesné teploty, bolesti hlavy nebo bolesti v celém těle. Symptomy mohou být viděny při pravidelném vyšetření pokožky. Existuje však řada znaků, které svědčí o degeneraci pigmentového vzdělávání, a to je:

 • Zvětšení velikosti
 • Nepohodlí, cit, pálení a svědění v oblasti růstu
 • Změna barvy
 • Vzhled drsnosti, tuberkul a škálování
 • Chyba obrysu
 • Krvácení a sputa na povrchu névy

Rodokmeny obsahují melanocyty - to jsou buňky, které mohou být přeměněny na melanocyty. Pravidelné vyšetření těla odhalí nejmenší změny, ke kterým dojde na pokožce. Vzhled výše uvedených symptomů je příležitostí okamžitě konzultovat lékaře.

Závěsné krtky na pysky

Papilomy nebo zavěšené krtci na pysky jsou malformace tělesné nebo světle růžové barvy o velikosti 1 mm. Rostlný růst rychle roste a může mít formu karfiolu. Virus papillomaviru můžete dostat pomocí produktů osobní hygieny nebo pomocí dutého připojení. Kvůli kontaktu poškozené pokožky a sliznic s objekty, na kterých je přítomen virus, dochází k infekci.

Hlavní příčiny zavěšení krtků:

 • Hormonální selhání v těle (těhotenství)
 • Virus papilloma
 • Věkové charakteristiky organismu (pubertalní období, stáří)
 • Snížení ochranných vlastností imunitního systému
 • Endokrinní onemocnění
 • Potrat
 • Nepríjemné sexuální vztahy a časté změny partnerů
 • Nedostatek vitamínů a minerálů v těle
 • Pravidelný stres a neuróza

Závažné nemoci, které by vyvolaly vznik takové formy růstu, chybí. Ale to neznamená, že jsou pro lidi bezpečné. Papilomy na pysky mohou způsobit rakovinu. Jejich růst způsobuje řadu komplikací: trauma a krvácení z patologických míst, nepohodlí během sexu, překážka normálního porodu. Novotvary způsobují psychické nepohodlí, vyvolávají psychózu a depresivní stav.

Závěsné krtci na pysky vyžadují léčbu, která začíná návštěvou gynekologa. Doktor zkoumá postižené oblasti a provádí testy na definici infekce HIV a viru papilomu. Na základě diagnostických výsledků se provádí chirurgické odstranění.

trusted-source[9], [10]

Rodné znamení na velkých pysků

Na těle každého člověka jsou pigmentované novotvary, které mohou sloužit jako ozdoba a poskytují estetický nepohodlí. Krtek na velkých pysků může být první i druhý, vše závisí na typu a velikosti. Zvažte hlavní typy nevi, které se mohou objevit na velkém dutém okraji:

 • Vrozené - jsou umístěny v období nitroděložního vývoje plodu, které se projevuje v prvním roce života dítěte. Jsou malé (méně než 1,5 cm) a velké (od 1,5 cm nebo více). Vyžadují lékařský dohled, protože se mohou vyvinout do melanomu.
 • Závěs a bradavice - způsobují nepříjemnosti, což je spojeno s častou traumatizací. To může vést k jejich přeměně v maligní formu. Zpravidla vznikají kvůli lidskému papilomaviru. Aby se zabránilo tomuto procesu, jsou tyto krtky odstraněny různými chirurgickými metodami a posílány pro histologickou analýzu.
 • Ploché pigmentové skvrny - ve většině případů nepředstavují hrozbu. Ale žena musí dodržovat svůj stav. Pokud dojde k nějakým změnám, například začala růst krtek, změna barvy nebo vločky, pak stojí za to obrátit se na gynekologa nebo dermatovenerologa.

Je nebezpečné odstranit pigmentované léze na velkých pytlících, protože to může vést k vážným komplikacím.

trusted-source[11]

Černá mateřská znaménka na pysky

Existuje mnoho pigmentových útvarů, které se liší svou lokalizací, velikostí a samozřejmě i barvou. Černá mateřská značka na pysky je vzácností, která vyžaduje zvláštní pozornost. U takových nevusů je charakteristický pravidelný zaoblený tvar a jednotná barva. Obvykle se objevují v dětství a během puberty mohou ještě stmavovat a zvětšovat.

Existují tři hlavní typy formací spojených s černým pigmentátem:

 • Nelus melanomu je bezpečná forma, kulatá nebo oválná, menší než 5 mm. Má hladký nebo klenutý povrch a výrazné hrany.
 • Dysplastický nevus - jeho velikost je více než 5 mm, ne jasný tvar a asymetrické hranice. Ve většině případů má několik dalších odstínů a otok v centru. Pokud existuje několik takových novotvarů na pysky a těle, pak je třeba je sledovat, protože mohou být regenerovány v melanomu.
 • Melanom je rychle se rozvíjející malignita. Vzniká z melanocytů, vypadá jako obyčejná mateřská značka, ale rychle se mění. Hlavní příznaky malignity: změna velikosti, asymetrie, rozptýlení několika barev, bolestivost, krvácení.

Samotné mateřské znaménka jsou samy o sobě neškodné, ale pokud se objeví známky změn, je třeba kontaktovat gynekologa nebo dermatovenerologa.

trusted-source[12]

První znaky

Krtek na pysky nemá příznaky, které by naznačovaly jeho vzhled. Pouze pravidelné samovyšetření umožní odhalit novotvary. Zneužívané nevy mohou být pravidelně traumatizovány, což má řadu negativních důsledků.

První známky mutace mateřského znamení:

 • Zbarvení, vzhled nového pigmentu
 • Velikost zabudované hrany přesahuje 5 mm
 • Hranice jsou asymetrické a deformované
 • Struktura pigmentové skvrny, její struktura nebo tvar jsou porušeny.
 • Povrch znamení se stane drsným, suchým, trhliny a exkrecemi
 • Dotyk na nevus dává bolestivé pocity

Výskyt výše popsaných příznaků je signálem okamžité konzultace s lékařem o diagnostice změněného nádoru a prevenci jeho maligní degenerace.

trusted-source[13], [14], [15]

Komplikace a důsledky

Intimní mateřské znaménka jsou nejen jedinečnou výzdobou těla, ale také rizikovou zónou. Důvodem je možnost jejich transformace na onkologii. Negativní důsledky vznikají, pokud je pigmentovaný růst často traumatizován, například během intimity, hygienických postupů, nošení těsného oblečení nebo při pokusu o jeho odstranění sami. Jakékoliv poškození způsobuje kapilární krvácení, které bez antiseptické léčby vyvolává komplikace.

Pokud byl krtek zraněn nebo roztrhaný, první věcí je zastavit krev. Pro tyto účely je vhodný bavlněný tampon nebo bandáž. Na ránu je třeba ošetřit chlorhexidinem nebo peroxidem vodíku. Pokud dojde k zavěšení močálu, měla by být odeslána do studie a uvedena do fyziologického roztoku. A je povinné se obrátit na gynekologa nebo dermatovenerologa, který zkontroluje místo léze a v případě potřeby odstraní zbytky nánosu.

Aby nedošlo k vážným důsledkům, doporučuje se řídit se těmito pravidly:

 • Pokud se mrňoří nebo svrbí, pak ho nespalujte alkoholem, potřebujete se podívat na lékaře.
 • Pokud má nevus změnu velikosti a tvaru, zobrazí se jeho chirurgické odstranění, které provádí chirurg.
 • Pokud se novotvar zahní, změní barvu nebo začne krvácet, je to příležitost okamžitě konzultovat onkologa.

Pokud byla narozenina zraněna, což nebylo zhoubné, není to nebezpečné. Závažné důsledky jsou způsobeny poškozením melanomu. Zbytky melaninu z rány se mohou dostat do krve a šířit se po celém těle, což povede k rakovině kůže.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Komplikace

Krtek na pysky, stejně jako jiné kožní léze, vyžaduje zvláštní pozornost. To je způsobeno rizikem jejího malignity. Komplikace se vyskytují při dlouhodobém vystavení ultrafialovému záření, s traumatem a neúspěšnými pokusy o vlastní léčbu. Samotný fakt vzhledu nevusu není nebezpečný. Stojí za to být opatrný v případě, že k němu došlo:

 • Změna barvy, velikost
 • Byly to bolestivé pocity
 • Kůže nevusu nebo v jeho blízkosti se začala odlupovat, popraskání
 • V oblasti léze se objevila svědění a pálení

Podle lékařských statistik asi 50% genitálních traktů narůstá na melanom, to je onkologické onemocnění. Riziko se podstatně zvyšuje, pokud jsou traumatizované mateřské znaménka.

trusted-source[20], [21], [22]

Diagnostika znameními na pupkách

Mezinárodní klasifikace onemocnění 10. Revize zahrnuje znaky na genitálech do třídy 2 "Neoplazmy". Zvažte kód mb 10 a hlavní kategorie obsažené v jeho složení:

D10-D36 Benígní novotvar

D22 Melanom nevus:

 • D22.0 Melaniformní nervus rtů
 • D22.1 Melaniformní nevus víčka, včetně adheze očních víček
 • D22.2 Melaniformní nevus ucha a vnější sluchový kanál
 • D22.3 Melaniformní nevus jiných a neurčených částí obličeje
 • D22.4 Melaniformní nevus hlavy a krku
 • D22.5 Melanomový nevus kufru
 • D22.6 Melaniformní név horní končetiny, včetně oblasti ramenního pletence
 • D22.7 Melanomový név dolní končetiny včetně oblasti kyčle
 • D22.9 Melaniformní nevus, nespecifikovaný

Při diagnostice dermatologa používá výše popsaný klasifikátor. To je nezbytné pro indikaci chirurgického zákroku a odstranění nevusu.

Nevyužití jakékoli velikosti a lokalizace vyžadují zvláštní pozornost a pravidelné kontroly, což je spojeno s rizikem jejich degenerace. Diagnóza je založena na stížnostech pacienta a shromažďování anamnézy. Dermatolog zavádí promlčecí mol (vrozený, získanou), přítomnost změn (barva, velikost, atd), pokud je v držení před diagnostickými postupy nebo léčení.

Uvažujme základní diagnostické metody používané při studiu kožního růstu:

 • Analýza povrchu pigmentu - hlavní indikace jeho chování, je krvácení nebo poškození. Získaný materiál se zkoumá pod mikroskopem. To vám umožní zjistit typ nevusu a pravděpodobnost jeho transformace na melanom.
 • Luminiscenční mikroskopie - s pomocí dermatoskopu, je vzata nejen vyšetření pokožky buňky, ale také část zdravých tkání.
 • Počítačová diagnostika - mateřská značka se porovná s dostupnými vzorky, diagnostikuje a předepisuje léčbu.

Hlavní úkoly diagnostiky: identifikace různých nevusů a možností odstranění, aby se zabránilo jejich přeměně na melanom.

trusted-source[23], [24], [25]

Analýzy

Laboratorní diagnostika růstů kůže na genitálech, stejně jako na jiných částech těla, provádí dermatolog nebo dermatovenerolog. Analýzy vás informují o stavu nevěsty a riziku jejich degenerace. Pacient bude muset předat analýzu pro komplementáře. Pro studium je z žíly odebrána krev. To nám umožňuje identifikovat látky vzniklé během transformace pigmentu. Jeho výsledky jsou předepsány dalšími testy.

Studie s použitím dermatoskopu je povinná. Speciální olej se aplikuje na krtek a ošetří se speciálním optickým zařízením s osvětlením. Taková analýza nepoškozuje kůži, je však velmi přesná, protože určuje strukturu névy a stav hlubokých vrstev dermis.

trusted-source[26], [27]

Instrumentální diagnostika

K určení typu nevusu se věnuje zvláštní pozornost instrumentální diagnostice. Pomocí této metody se analyzuje průměr, tvar, barva, lokalizace novotvaru a přítomnost dalších růstů. Uvažujme o základních metodách:

 • histologie

Chirurg dezinfikuje kůži, aplikuje lokální anestetikum a vykročí névus. Dálkové materiály jsou odeslány do laboratoře k šetření. To vám umožní identifikovat rakovinu kůže v prvních fázích a zahájit léčbu. Histologie se provádí ve směru lékaře nebo osobní touhy pacienta. Postup se provádí pouze v lékařských zařízeních nebo laboratořích.

 • Biopsie

Morfologická diagnostika kožních onemocnění se provádí s podezřením na maligní procesy. Pro biopsii se odebírá tkáň, jejíž odstranění nevyvolává značné kosmetické nebo funkční nepohodlí. Excizie se provádí skalpelovou nebo elektrochirurgickou metodou. Malé nevauzy jsou zcela odstraněny a velké jsou částečně s kusem zdravé tkáně.

Navzdory informativnímu charakteru výše uvedených postupů je jejich hlavní nevýhodou trauma porodu, která může způsobit vznik maligního procesu.

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Když se pacient osloví dermatologa s krtkem na pysky, hlavním úkolem lékaře je odlišit růst kůže od patologických útvarů. Za tímto účelem se analyzuje obecný stav pleti, přítomnost vývojových defektů v dermis a jejích přílohách, počet nevi a jejich vzhled. Diferenciální diagnostika je komplikována skutečností, že dnes je asi 24 nádorových lézí dermis, které akumulují pigment.

Mol, ve srovnání s běžným bradavice, galonevusom, Ota névus, papilom, condyloma, karcinom bazálních buněk, vřetena buněk (epiteloidní) névy, fibrom a jiných nádorů. Mnoho druhů krtků simuluje nádor. Například vrozené výrůstky mohou být asymetrické nebo velké. Ale melanom se může také vyvíjet z nich.

Léčba znameními na pupkách

Pokud je mateřské znaménko na pysky, je příčinou nepohodlí, fyziologického i estetického, pak je třeba kontaktovat dermatovenerologa nebo gynekologa. Léčba závisí na výsledcích diagnózy (vyšetření dermatoskopem, histologie, biopsie). Pro terapii se zpravidla používají tyto metody: chirurgické, rádiové a laserové.

Zvažme základní metody léčby:

 • Kryodistrukce - na výrůstku se zachází s tekutým dusíkem, což vede k jeho smrti. Místo rány se vytvoří tenký film, pod kterým se vytvoří zdravá epidermis. Hlavní výhodou této metody je to, že nezanechává jizvu, neovlivňuje zdravou tkáň a nezpůsobuje bolest.
 • Elektrokoagulace - odstraňování dochází při vystavení vysokým teplotám. S pomocí speciálního nástroje doktor zvládne růst. Během postupu nedochází k žádnému krvácení, ale mohou být odstraněny pouze velké útvary, protože způsobují bolestivé pocity.
 • Odstranění laserem je populární metoda zahrnující použití laserových paprsků na jakékoli části těla. Záření proniká hluboko do pokožky, nezanechává jizvy ani popáleniny. Nepoužívá se k léčbě velkých pigmentovaných výrůstků.
 • Radiurgie - postižená oblast je vystavena působení radioaktivního směrového paprsku. Radiace odstraní krtek, ale na místě jeho aplikace zůstává ozařovací záření, které se změní na jizvu. Postup nezpůsobuje krvácení, má dezinfekční vlastnosti. Vhodné pro odstraňování malých nevi.

Pokud jsou na povrchu pohlavních orgánů velké znaky, jsou odstraněny pouze chirurgicky. Tento postup je bolestivý, proto se provádí v anestezii a trvá asi hodinu. U malých kožních výrůstků se nejčastěji používá metoda rádiových vln nebo elektrokoagulace.

Léky

K léčbě mateřského znamení je možné a nezbytné, ale mnoho pacientů to odmítá a využívá radikálnější metody. Léky nepůsobí tak rychle jako laser nebo kryokonstrukce, ale mohou dosáhnout požadovaných výsledků. Pro ošetření používejte speciální masti, tonikum a roztoky, které ve většině případů působí stejně. Léčiva mají následující vlastnosti:

 • Zničení epidermis
 • Protizánětlivý a antiseptický účinek
 • Antimikrobiální a regenerační účinek
 • Hluboké a normalizující vlastnosti kůže

Zvažte množství léků užívaných k léčbě intimních krtků:

 1. Solkoderm

Externí lék, který způsobuje mumifikace a devitalizaci změněných tkání. Vydává se ve formě roztoku v ampulích o objemu 0,2 ml.

 • Indikace pro použití: léčba benigních povrchových změn v kůži, nevi, plantární bradavice, genitální bradavice, seboroická keratóza a aktinokeratóza
 • Léčba je prováděna lékařem nebo zdravotnickým personálem, nedoporučuje se aplikovat roztok na kůži samostatně. V soupravě s ampulemi je speciální aplikátor (trubka). S jeho pomocí se roztok aplikuje přímo na místo léze, který má kůži předem ošetřen alkoholem. Po nanesení roztoku je nutné počkat na jeho vysušení. Po 3-5 minutách bude ošetřená oblast mít žlutou nebo bělavě šedou barvu. Pokud se tak nestane, postup se opakuje. V daném okamžiku můžete zpracovat ne více než 4 až 5 nevusů s celkovou plochou 4-5 cm. Pro úplné odstranění nárůstu existuje dostatek párů procedur, které se provádějí v intervalech 4 týdny.
 • Nežádoucí účinky se vyskytují, když roztok zasáhne sliznice. Možná dočasné zarudnutí nebo výskyt ischemického kruhu v okolí léčené oblasti. Tyto reakce nevyžadují eliminaci. Pokud se však vyskytují výrazné kožní reakce, které samy neprocházejí, použijí steroidní nebo anestetické masti. Nepřesné použití výrobku může způsobit popáleniny kůže. Když se dostanou do očí nebo sliznic, promyjí se 1% roztokem hydrogenuhličitanu sodného nebo čistou vodou.
 • Přípravek Solkoderm je kontraindikován u maligních kožních lézí náchylných ke vzniku metastázy, při odstraňování pihových a keloidních jizev a zvýšené tvorbě jizvy. Roztok se nedoporučuje užívat během těhotenství, protože existuje riziko vzniku závažných nežádoucích účinků.
 • V případě předávkování, tj. Při aplikaci velkého množství roztoku na zdravé tkáně, se mohou vyvinout vředy a popáleniny. Pro jejich léčbu je zobrazena standardní terapie pro takové poranění.
 1. Stefalin

Masť na rostlinné bázi pro odstranění krtků, bradavic a papilomů. Složení léku zahrnuje sběr bylinných květenství a kořenů, díky nimž je stanovena vysoká pronikavost. Před aplikací přípravku na kůži by měla být lahvička s masti důkladně otřesena. Lék je aplikován na mateřské znaménka 30-60 minut před spánkem, protože po ošetření je ošetřená oblast kontraindikována, aby byla mokrá po dobu 4 hodin. Postup je prováděn jednou denně, dokud není závada zcela odstraněna.

 1. Verrukacid

Léčivo s vysokou koncentrací fenolu, které způsobuje koagulaci proteinových struktur pokožky. Aplikace způsobují kauterizaci pokožky, což způsobuje odloučení nárůstu. Vzhledem k tomu, že léčivo má silný koagulační účinek, vyvolává destrukci virových buněk. Tento lék se používá k odstranění papilomů, genitálních bradavic, keratomů, bradavic, tj. Kožních defektů, které mohou být zmateny s nevusem. Řešení se aplikuje pomocí aplikací. Pro úplné odstranění závady je zpravidla nutné 5 postupů.

Nežádoucí účinky se projevují formou alergických reakcí a malým otokem v místě aplikace. Pokud se produkt dostane na zdravou tkáň, je možné hořet. Je kontraindikováno použití k odstranění pigmentových név, růstů na sliznicích, přecitlivělosti na složky léčiva, pro léčbu dětí a rozsáhlé kožní léze. V případě předávkování vzniká popálení tkání, u nichž je indikována symptomatická léčba.

 1. Allara

Imunomodulátorem topické aplikace s léčivou látkou je imikvimod. Po nanesení jedné dávky krému na kůži se rychle vstřebá a malé množství vstoupí do systémového krevního oběhu a vylučuje ledviny bez prodlení.

 • Indikace pro použití: léčba papilomů a genitálních bradavic na vnějších genitáliích a perianální oblasti u pacientů v dospělosti. Je kontraindikováno užívání s nesnášenlivostí součástí a pro léčbu pacientů mladších 18 let.
 • Krém se nanáší na vyčištěnou plochu nánosu tenké vrstvy až do úplného vstřebání. Postup je prováděn 3krát týdně, nejlépe před spaním, protože lék nelze vymýtit po dobu 6-10 hodin. Výrobek by neměl být aplikován pod bandáží a používán delší než 16 týdnů.
 • Externí aplikace nezpůsobuje systémové předávkování, protože Aldara má nízkou absorpci. Používání během těhotenství se nedoporučuje, ale je možné pouze tehdy, pokud je přínos pro matku vyšší než potenciální riziko pro plod.
 • Nežádoucí účinky jsou vzácné. Pacienti mohou mít alergické reakce, pálení kůže a svědění. Aby se eliminovaly místní projevy, krém by se měl opláchnout mýdlem a vodou a pokračovat v léčbě.

Všechny léky se používají pouze pro lékařské účely. Dermatolog vybere nejúčinnější a nejbezpečnější lék a doporučí jeho použití.

Alternativní léčba

Alternativou klasické medicíny je alternativní léčba. Používá se při mnoha problémech, včetně příznaků na pysky. Zvažte populární recepty používané k léčbě nevi:

 • Každý den aplikujte med na pigmentovanou formu, pomůže to změnit. Šťávová šťáva má stejné vlastnosti. Při jeho používání je třeba dbát na to, aby bylo možné vypálit hlen.
 • Ricinový olej je účinný nejen u krtků, ale také u papilomů. Olej naneste denně ráno a večer. Požadovaný efekt přichází za měsíc pravidelných procedur.
 • Smíchejte 100 ml jablečného octa s 5 kapkami citrónového silice. Směs musí být aplikována na nevus dvakrát denně, nejlépe ráno a před spaním.
 • Čerstvá řeřichová kůra a nakrájejte na kašičku. Výrobek se nanáší na pokožku 3-4krát denně, dokud vada úplně nezmizí.
 • 1-2 stroužky česneku, smícháme s lžící octa a mouky. Výsledkem by mělo být těsné těsto. Vezměte si omítku a vytvořte v ní otvor pro velikost narození, což ochrání zdravou tkáň. Nalepte náplast na kůži a na molu přilepte těsto, nalepte nahoře další omítkou. Po 1-2 dnech vyjměte obvaz.
 • Skočte jablko kyselé na jemné struhadlo a promíchejte s medem 1: 1. Dobře rozdělte krtek s touto směsí a zakryjte ji pomůckou, a nechte ji na noc. Postup by měl být proveden do tří dnů.

Použití výše popsaných receptů bez konzultace s lékařem se nedoporučuje. Vzhledem k tomu, že nepřesná léčba nebo náhodné zranění intimních nevi může vést k vážným následkům.

trusted-source[28]

Bylinné ošetření

Chcete-li odstranit krtky na různých částech těla, použijte různé metody, ale zvláštní pozornost by měla být věnována léčbě bylin. Zvažte účinné recepty na bylinné léky:

 • V období květu pampelišky vykopat kořen rostliny. Musí být důkladně promyta a nakrájena na kaše. Přijaté prostředky k aplikaci ve formě komprese na nevus po dobu 1-2 hodin. Při běžných postupech po 7-10 dnech začne vysychat a zmizí.
 • Šťávy z trávy celandinu jsou nejoblíbenějším prostředkem pro léčbu pigmentovaných novotvarů. Odřízněte stonku rostliny a aplikujte šťávu na růst. Během procedury se doporučuje navléknout név nití a vysušit ho při vyschnutí. Při správném a přesném použití této metody dojde i během prvního měsíce ke vzniku velkých mateřských znamének.
 • Rozemlejte čerstvé vymačkané mléko a zaveďte kompresi na místo léze. Na formování lze použít šťávu rostliny, která se uvolní při prořezávání stopky. Pro léčbu jsou prováděny 3-4 postupy.
 • Výtažky z hroznového a hroznového ovoce vhodné k odbarvení plochých krtků. Namalujte směs extraktů 1-2 krát denně po dobu jednoho týdne.

Léčba bylinami, stejně jako metody alternativní medicíny by měla být koordinována s ošetřujícím lékařem.

Operační léčba

Chirurgická metoda léčby nevusu je nejběžnější metoda, která nevyžaduje speciální vybavení, ale má dobré výsledky. Operační léčba se často používá k odstranění konvexních a zavěšených krtků na pysky. Postup je prováděn s velkými neoplazmatickými novotvary.

Excizie se provádí pomocí skalpelu. Lékař dělá fringing incision s zachycením zdravé kůže a povrchové vrstvy celulózy. Samotná mateřská značka je vyříznutá a vytvořená rána je sešitá kosmetickým stehem. Odstraněné tkáně jsou odeslány pro histologii. Celý bod této metody je zbavit se vady v jednom postupu, který varoval před malignitou degenerací.

Existuje celá řada pokynů pro operaci:

 • Nevusi velkých velikostí
 • Přítomnost nebo podezření na onkologický proces
 • Rozlití se rozpadlo na několik částí
 • Časté trauma
 • Kosmetické problémy

Chirurgická léčba nemá žádné kontraindikace, ale nebude provedena, pokud má pacient genitální herpes, infekční nebo zánětlivé onemocnění. Přes bezpečnost a účinnost chirurgické metody má nevýhody:

 • Riziko vzniku keloidních jizev a jizev
 • Dlouhá rehabilitační doba
 • Po zákroku je kontraindikace na slunci
 • Použití anestezie: pro dospělé, místní a pro děti obecné

Po postupu je pacientovi poskytnuta rada o péči o ránu. Denně musí být kůže ošetřena peroxidem vodíku a pod omítkou nebo náplastí aplikovat masti s antibiotikem. Proveďte postupy před úplným zhojením rány. Pokud nejsou dodržovány lékařské doporučení, mohou nastat komplikace: infekce, výskyt nových pigmentových skvrn, jizvy a keloidní jizvy.

Prevence

K dnešnímu dni neexistují žádné metody, které by pomohly chránit pokožku před výskytem krtků. Prevence nevi je zaměřena na prevenci jejich přeměny na melanom. Uvažujme o jeho základních pravidlech:

 • Zabraňte dlouhodobému vystavení přímému slunečnímu světlu.
 • Místa s nevhodnými velkými rozměry by se neměla opát. Proto, s mateřskými znaménky na pysky, odmítnout opalování na nahé nebo relaxační na nudistických plážích.
 • Speciální krémy a krémy chrání pokožku před spálením, ale neznižují riziko vzniku melanomu.
 • Při nejmenších změnách z pigmentové léze je třeba navštívit lékaře.

V žádném případě se nedopravujte sama a nepokoušejte se odstranit, roztrhnout nebo odříznout krtek. Vedle krvácení to bude mít i řadu dalších negativních důsledků.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Předpověď

Krtek na labiach se správným přístupem k léčbě a dodržování všech lékařských doporučení má pozitivní výhled. Pokud se objeví její maligní onemocnění, tj. Degenerace melanomu, prognóza závisí na včasné diagnostice změn. V tomto případě je míra přežití stanovena tloušťkou nádoru a počtem vrstev postižených onkologickým procesem. Tenké melanomy jsou dobře léčitelné, stejně jako maligní krtci s hlubokou strukturou.

trusted-source[33]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.