Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Leukoderma: příčiny, příznaky, léčba

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.12.2018

Leukoderma - jako leukocyty, leukémie a náplast - termín řecké etiologie a leukos znamená "bílé". Ačkoli budete souhlasit, pokud nevíte, co je podstata leukodermy, pak jméno této kožní nemoci (podle souladu s rakovinou krve - leukémie) vypadá zlověstně.

Možná to je důvod, proč dermatologové často používají názvy jako hypopigmentace, hypochromie nebo hypomelanóza u případů s leukodermou .

V barvě kůže - pigmentace - se jednalo o čtyři pigmenty, ale o hlavní roli, kterou hraje každý z nás známý melanin. Jeho syntéza a akumulace se objevují ve speciálních buňkách - melanocytech. Počáteční "materiál" melanogeneze je nepostradatelnou aminokyselinou tyrosinu. Tyrosin je dodáván z vnějšku těla, ale vystavena hormonů hypofýzy a enzym fenylalanin 4-hydroxylázy může být vytvořen z proteinů přítomných ve svalové tkáni aminokyselin L-fenylalaninu. Když se tento komplex biochemický proces probíhá na poruchu, keratinocyty (hlavní buňky epidermis) dále přijímat melanin, a přichází dyschromia - porušení pigmentaci kůže. Jednou z těchto poruch je snížení množství melaninu nebo jeho úplná absence v kůži - leukoderm.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Příčiny leukodermy

Navzdory skutečnosti, že biochemický mechanismus poruchy pigmentace kůže - narušení metabolismu aminokyselin - vede věda, příčiny leukodermy zůstávají v mnoha případech nejasné.

Podle některých odborníků je hypomelanóza sekundární dyschromie. Jiní rozlišují mezi hypochromií primární, sekundární, a také získané a vrozené. A doposud, příčiny této nemoci, většina z nich zvažuje různé dermatologické záněty, stejně jako poruchy nervového nebo endokrinního systému v těle. Někteří lékaři, dermatologové, všechny příčiny leukodermy jsou rozděleny do dvou skupin. První skupina zahrnuje všechny infekce a druhá neznámá příčina ...

Primární formou hypomelanózy je chemická hypochromie a léková leukoderma. Chemická leukoderma, také nazývaná profesionální, je diagnostikou těch, kteří jsou neustále v procesu výroby, aby se vypořádali s chemickými látkami, které mají negativní vliv na pokožku. Například hydrochinon a jeho deriváty mohou způsobit hypopigmentaci, která se používá při výrobě pryže, plastů a barviv. A příčinou hypochromie léků je účinek všech léků.

Primární leukoderma je běžná dermatologická patologie, jako je vitiligo. Přesná příčina odborníků vitiligo se zabývají až dosud, ale mezitím přijala dvě verze etiologie této formy hypochromia: kongenitální (tj genetické) a autoimunitních.

Mezi vrozených forem leucoderma, která se projevuje v dětství av dospělosti zmizí, je třeba poznamenat, bezbarvý pigmentu inkontinence nebo gipomelanoz Ito. Tato patologie se odhaluje jako bezbarvé skvrny různých tvarů, které jsou rozptýleny po celém těle a vytvářejí všechny druhy "kreseb", které mají jasné hranice. Vzácnou autozomálně dominantní formy primárního gipomelanoza jsou rovněž neúplné albinismus (piebaldizm) a kompletní albinismus, s jakou lidé mají žít život.

Sekundární leukoderm není nezávislým onemocněním, ale pouze jedním z příznaků nebo důsledků jiné patologie. Zde se například syfilitika leukoderma, která se zpravidla projevuje šest měsíců po infekci tímto venerickým onemocněním, se konkrétně týká sekundární hypochromie. A ztráta melaninového pigmentu kožními vyrážkami, když je tělo infikováno syfilisovým patogenem bledým treponem, je klíčovým příznakem sekundárního syfilisu.

Podobná situace s lektodermou. Symptom lepra (malomocenství) - růžové a červené skvrny s "okrajem", které v průběhu této infekční nemoci blednou a pak ztrácejí barvu a atrofii. A pigmentové lepry (skvrny na kůži) s tuberkuloidní malomocí od počátku onemocnění jsou mnohem lehčí než zbytek kůže.

Naštěstí sekundární hypochromia příčinou ve většině případů je mnohem prozaičtější. Vybledlé skvrny na kůži se objeví tam, kde byly vyrážka různého charakteru u lidí, kteří trpí takovými kožních onemocnění jako keratomikozy (zoster vločka, pestrobarevný, růžová), seboroické dermatitidy, trihofitia, psoriáza, parapsoriaz, fokální neurodermatitidy a další. To znamená, že ztráta melaninu v některých oblastech kůže - výsledek jejich primárních lézí.

Typickými příznaky tzv solární leucoderma etiologicky také spojena s jinými chorobami kůže (nejčastěji s lišejníky), objeví se depigmentovaný náplasti, které se nahradí různé vyrážky při vystavení slunečnímu světlu. Ve skutečnosti, mnoho dermatologové věří, že UV záření přispívají k regresi kožních lézí, přestože vybledlé skvrny zůstanou na kůži po dlouhou dobu, ale neměli rušit pacienty odlupování a svědění.

trusted-source[5], [6], [7]

Symptomy leukodermy

Hlavním příznakem leukodermy je výskyt změkčených míst různých tvarů, velikostí, odstínů a lokalizace na kůži. V některých případech jsou okraje oblastí pokožky zbavené melaninu zarámovány intenzivněji zbarvenými "okraji".

Symptomy syfilistických leukodermů zahrnují takové odrůdy, jako jsou krajkové (net), mramorové a skvrnité. V prvním případě se malé depigmentované skvrny spojují do sítě, která se nachází na krku a nazývá se "náhrdelník Venuše". S mramorovou syfilitidou hypomelanózou, bělavé skvrny nemají jasné hranice a jako by byly "rozprostřeny". Štiplavý syfilitový leukoderm se projevuje ve formě velkého množství prakticky shodných lehkých skvrn kulatého nebo oválného tvaru na pozadí kůže tmavší barvy. Tato místa mohou být jak v oblasti krku, tak na kůži ostatních částí těla.

Lokalizace příznaků lektokémie malomocenství - boky, dolní části zad, hýždě, ruce. Tato hypochromie se chová jinak: může zůstat roky bez změn, může se těšit na nové oblasti těla nebo může zmizet sama o sobě s možností vzdálených relapsů.

Symptom leukodermy při chronickém systémovém lupus erythematosus je inherentní v diskoidní formě tohoto autoimunního onemocnění. Ve třetím stupni lupus dermatózy se v centru vyrážky objevují bílé skvrny s charakteristickou cévní atrofií.

Leukoderma sklerodermie (oční bělmo-atrofická lichen) je sekundární dyschromias a projevuje se ve formě malých světlých, které jsou lokalizovány převážně v krku, ramen a horní části hrudníku. Na místě vyrážky a poškrábání s neurodermatitidou (atopická dermatitida) se mohou objevit místa bílé barvy . A to je možná jeden z mála případů, kdy po úspěšné léčbě této neurogenní alergické kožní nemoci je obnovena její normální barva - postupně a bez jakéhokoliv léku.

Ale obnovení normální pigmentace zbarvených oblastí kůže s vitiligo - vzácný případ. Tak gipomelanoze, který nezpůsobuje žádné další příznaky, vybledlé oblasti kůže mají jasně definované hranice a typické míst jejich lokalizace je horní část hrudníku, obličeje, rukou na zadní straně rukou, nohou, loktů a kolenních kloubů. S progresí onemocnění se oblast hypopigmentace zvyšuje, zahrnující patologický proces růstu srsti na postižených oblastech kůže.

Mezi příznaky tohoto vzácného druhu leucoderma jako piebaldizm, tedy neúplné albinismus - přítomnost na temeno hlavy zámků úplně bílé vlasy, bílé skvrny na čele, hrudníku, v koleni a lokte, stejně jako tmavé skvrny na oblastech zbarvené kůže žaludek, ramen a předloktí.

Pravděpodobně všichni obeznámeni s vnějšími příznaky albinismus, který je blíže k anomáliím než nemoc. Ale na rozdíl od zřejmých příznacích albínů pozorován nystagmus (mimovolní rytmické pohyby oční bulvy), světloplachost a funkční oslabení zraku u jednoho nebo obou očí (amblyopie) v důsledku vrozené zaostalosti zrakového nervu. Vědci odhadují, že výskyt albinism na světě je asi jeden člověk z 17 tisíc, nejvíce ze všech lidí s touto vrozenou formu leucoderma se narodil v Africe. - Na jih od Sahary.

Diagnóza leukodermy

V definici dermatologické patologie s syfilis nebo lupus základní - diagnózu těchto onemocnění. Leucoderma Diagnóza je založena na komplexním vyhodnocení pacienta, jehož součástí je pečlivé vyšetření kůže, podrobný biochemický rozbor krve, dermatoskopie, diferenciaci klinického obrazu onemocnění, anamnézu, včetně nejbližšího příbuzného. Lékař musí také zjistit, jaké léky člověk užívá a jak se spojuje s chemikáliemi.

Vyšetření kůže na primární nebo sekundární leukodermu umožňuje dermatologovi určit povahu hypomelanózy a odhalit její etiologii.

Pomocnou metodou diagnostiky leukodermy je diagnostika luminiscence pomocí dřevěné lampy, která umožňuje detekci neviditelných lézí. Nicméně, podle samotných lékařů, fluorescenční diagnostika je použitelná pouze v případě podezření z zoster a správná diagnóza, když hypochromia to nemůže zaručit.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Léčba leukodermy

V případě sluneční leukodermy nebo hypochromie indukované léčivou látkou se neprovádí žádná léčba, protože depigmentace pokožky na poškozených oblastech nakonec projde.

Léčba chemické leukodermy sama o sobě neexistuje a hlavním úkolem je odstranit provokující faktor, kterým je zastavit kontakt s chemickými látkami, které způsobily poruchy pigmentace.

Léčba syfilitické hypochromie nebo leukodermy u lupusu je spojena s celkovou léčbou základního onemocnění pomocí vhodných léků.

Terapie sekundární leukoderma určena konkrétní dermatologických onemocnění s sebou nese hypochromia a přiřazené lékařem výhradně jednotlivě - za použití různých léků pro vnitřní a vnější použití: glukokortikosteroidem a furokumarinovyh léky, syntetické náhražky z přírodních aminokyselin tyrosinu a fenylalaninu, atd Účelově vitaminy skupiny B, A. , C a PP. Při léčbě vitiligo se běžně používá speciální PUVA terapie : aplikaci na kůži fotoaktivní psoralen, léčivé látky, ozářením ultrafialovými paprsky s dlouhou vlnovou délkou měkké. Ne všichni pacienti však tento způsob léčby pomáhá zbavit se leukodermy.

Profylaxe leukodermy

Vzhledem k tomu, že tyrosin je nezbytný pro syntézu melaninu, doporučuje se konzumovat potraviny, které obsahují tuto aminokyselinu pro prevenci leukodermy. Konkrétně:

  • obiloviny (zejména proso, ovesné vločky, pohanka);
  • maso, játra, vejce;
  • Mléko a mléčné výrobky (máslo, sýr);
  • mořské ryby a mořské plody;
  • rostlinné oleje;
  • dýně, mrkve, řepa, rajčata, ředkvička, karfiol, špenát;
  • fazole (fazole, sója, čočka, cizrna);
  • hrozny, data, banány, avokádo, borůvky;
  • vlašské ořechy, lískové ořechy, arašídy, pistácie, mandle, sezam a lněné semínko, dýňová a slunečnicová semena

Leukodermová prognóza týkající se léčby je nepříznivá, takže dosud neexistuje spolehlivá cesta k normalizaci procesu melanogeneze.

Proto se v každém konkrétním případě obrátí deficit deficitu kožního pigmentu, nikdo se nedoporučuje.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.