Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ústní zkouška

Lékařský expert článku

Onkolog, radiolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 26.06.2018

Vyšetření ústní dutiny zahrnuje vyšetření rtů, zubů, dásní, jazyka, patra, mandlí, sliznic tváří a hltanu.

Zuby a dásně

Počet zubů v mnoha směrech určuje účinnost procesu žvýkání, který nemusí být dostatečně důkladný v případě absence molárů. Změna barvy zubů je často spojena s kouřením a špatnými hygienickými postupy. Zubní kaz je často nalezen, což vyžaduje léčbu zubním lékařem.

Někdy progresivní zubní kaz je kombinován s dalšími příznaky takzvaného suchého syndromu. Charakteristickým projevem choroby dásní je pyorrhea ( periodontální onemocnění ) doprovázená krvácením a vznikem úzkého pásu zánětu volného okraje dásní. S progresí procesu mezi zuby a podél okraje dásní hnis hromadí, přičemž podmínky pro vznik přechodné bakteriemie (zelenyaschy streptokok), které by měly být považovány u pacientů s revmatickou horečkou.

Jazyk

Pohyby jazyka jsou důležité pro hodnocení některých poruch centrálního nervového systému. Zároveň věnujte pozornost symetrii a velikosti jazyka a jeho mobilitě. Zvýšení jazyka (c) nastává u některých onemocnění, například amyloidózy. Barva jazyka někdy závisí na vlastnostech jídla. Obvykle je růžová nebo červená s papilí na povrchu. Jazyk je pokryt plakem s trávicími poruchami. Zejména by měly věnovat pozornost vzhledu jasně červené barvy ( „malinový“ jazykem) a hladkosti sliznice jazyka ( „lakované“ jazyka) - „gyunterovsky jazyka“, což je velmi typické pro řadu nedostatku nemocí, ale především pro nedostatek vitaminu B 12.

Mandle

Mandle jsou lymfoidní formace, které se nacházejí mezi předním a zadním obloukem v ústech až po hltan. Dosáhnou maximální hodnoty ve věku od 8 do 12 let a pak se podrobí involuci. Mohou se zvýšit i záněty s exacerbací streptokokové infekce, infekční mononukleózy, záškrtu.

O stavu slinných žláz se často posuzuje podle pocit sucha v ústech (xerostomie), které vyjadřuje jejich hypofunkce. Xerostomie v kombinaci s xeroftalmie a suchého oka (v důsledku poruchy rozvoje slzy) tvoří tak zvaný suchý syndrom, ve které může být postižených kloubů, plic, slinivky břišní a další orgány. Příležitostně se zvětšuje příušnice. Příušnic je pozorována u sarkoidózy, neoplastické léze, alkoholismus, a častěji se má infekčního původu ( „prase“).

Změna (ulcerace) ústní sliznice nastává při aftální stomatitidě a pacienti mají velmi nepříjemné pocity. Stomatitida s ulcerací se může také vyskytnout u chronických nádorových onemocnění, jako je akutní leukémie, stejně jako agranulocytóza. Charakteristickým typem je kandidální stomatitida, která je pozorována při dlouhodobé intenzivní léčbě antibiotiky a imunosupresivy. Řada akutních infekcí je doprovázena výskytem zvláštních vyrážek na ústní dutině ústní dutiny, který může být veden diagnózou (např. Skvrny Velsky-Filatov-Koplik u pacientů s osýpkou). Možná ikterické zbarvení sliznice, zejména jazyka (hyperbilirubinemie), navíc existují telangiektasie ( Randyův-Oslerův onemocnění ).

Kdo kontaktovat?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.