^

Pohanka na gastritidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 12.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Semena pohanky (Fagopyrum esculentum) - zralá vajíčka, loupaná - říkáme pohanka. Patří k produktům doporučovaným při mnoha gastroenterologických onemocněních a do jídelníčku je zařazena i pohanka při zánětu žaludku. [1]

Výhody pohanky

Nejprve však o výhodách pohanky, která je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin, škrobu a vlákniny, mastných kyselin (včetně nenasycených - linolové a linolenové), vitamínů, makro- a  mikroprvků , polyfenolických sloučenin (ve formě flavonoidů). ), atd.

A všechny tyto užitečné látky běžné pohankové kaše se dobře vstřebávají, protože obsah kyseliny fytové, která narušuje jejich vstřebávání, je v pohance ve srovnání s obilovinami minimální.

Vyvážené složení, pohankové rostlinné proteiny se vyznačují vysokým obsahem esenciální aminokyseliny lysinu, která podporuje hojení - regeneraci poškozených tkání. A kombinace lysinu s proteinogenní aminokyselinou glycinem (která není esenciální) přispívá k regulaci jaterních LDL receptorů (lipoproteiny s nízkou hustotou) a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Mechanismus snižování hladin lipidů v krevním séru je také spojen s flavonoidy pohanky, které inhibují aktivitu lipázy, trávicího enzymu produkovaného slinivkou.

Studie biologicky aktivních složek semen pohanky prokázaly přítomnost řady antioxidačních enzymů, které chrání buňky před oxidačním stresem – škodlivými účinky superoxidových radikálů (reaktivních forem kyslíku).

Flavonoid quercetin přítomný v pohance kromě antioxidačního účinku snižuje intenzitu zánětlivých procesů, pomáhá stabilizovat buněčné membrány různých tkání. Pro pacienty se zánětem žaludeční sliznice je přínosem tohoto rostlinného polyfenolu pozitivní vliv na celý trávicí trakt: urychluje regeneraci poškozených tkání (včetně sliznice žaludku a střev) a má v podstatě gastroprotektivní účinek. [2]

Kromě toho nedávné studie (in vitro a in vivo) prokázaly schopnost kvercetinu snížit zánět žaludeční sliznice a buněčnou smrt spojenou s infekcí Helicobacter  pylori .

Má posilující účinek na stěny cév a snižuje krvácení kapilár.

Pohanka dále obsahuje thiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), pyridoxin (vitamin B6), kyselinu listovou (vitamin B9), niacin (vitamin PP).

Třísloviny semen pohanky, interagující s bílkovinami hlenu produkovaného žaludečními žlázami, zvyšují ochranu jeho sliznice.

Výhody pohanky jsou nesporné v chemických prvcích v ní obsažených, které jsou nezbytné pro mnoho biochemických procesů v těle: draslík, hořčík, fosfor a mangan; železo a měď (přispívají k normální funkci imunitního systému); zinek (účastnící se mnoha buněčných procesů tkání všech systémů a orgánů) atd. [3]

Může pohanka s gastritidou?

Pohanka je díky svému biochemickému složení považována za jednu z tělu nejprospěšnějších a neobejde se bez ní téměř žádná  dieta pro onemocnění trávicího traktu . A především se to týká  diety při gastritidě .

Ale gastritida může být různá - v závislosti na kyselosti žaludeční šťávy, jejíž hladina je způsobena produkcí kyseliny chlorovodíkové fundickými žlázami žaludku.

Pohanka je povolena a dokonce vítána při gastritidě s vysokou kyselostí. Číst:

Pohanka s erozivní gastritidou může být použita pouze ve fázi remise onemocnění, protože semena pohanky obsahují organické kyseliny (karboxylové a fenolové), zejména šťavelovou a salicylovou. 

Pohanková kaše se také doporučuje ve  stravě pro atrofickou gastritidu s nízkou kyselostí , ale pro usnadnění trávení v žaludku by měla být viskózní.

Pohanka během exacerbace gastritidy se používá ve formě kaše tekuté kaše, vařené ve vodě. Viz -  Dieta při exacerbaci gastritidy

Nevařenou syrovou nebo zelenou pohanku na gastritidu – navzdory jejím silným antioxidačním a dalším prospěšným vlastnostem – většina dietologů nedoporučuje: kaše z takové pohanky je často hořká, déle se tráví v žaludku a může způsobit zácpu a zvýšenou tvorbu plynů v střeva. [4]

Jak vařit pohanku s gastritidou?

Pohanku s gastritidou musíte vařit správně. Vytříděné a umyté obiloviny se vloží do hrnce nebo kastrolu, zalijí se vroucí vodou (dva nebo tři díly vody na jeden díl obilovin), po varu se oheň sníží. Nádobí se zakryje (ponechává mezeru) a udržuje se na mírném ohni - aby se cereálie správně uvařily. Poté dejte máslo (dost trochu) a pánev zcela zakryjte.

Tekutější a viskóznější kaše bude, pokud se cereálie nalije studenou vodou, ale vaření bude trvat déle.

Mimochodem, aby se kaše nevymazala z jádra (celá semena), připravují viskózní nebo tekutou kaši z pohanky nakrájené: obsahuje stejné užitečné látky a rychleji se vaří. Pohanku s mlékem na zánět žaludku (zejména při zvýšené kyselosti žaludeční šťávy) lze připravit se směsí vody a mléka - v poměru 1:2 nebo 1:1.

V receptech je kromě kaší i polévka s pohankou v zeleninovém nebo zředěném kuřecím vývaru, viz -  Recepty na polévky na zánět žaludku

Připravují také řízky, zrazy nebo kastrol na bázi vařené pohanky. Například pro přípravu pohankových řízků v páře se dva díly pohanky smíchají s jedním dílem vařených brambor (rozmačkaných na kaši), přidá se trochu vařené nastrouhané mrkve a nadrobno nakrájené čerstvé bylinky. Místo brambor můžete dát vařené nakrájené kuřecí řízky. Z dobře promíchané hmoty vytvarujeme řízky a podusíme.

Možné komplikace

Mezi možné komplikace konzumace pohanky při gastritidě je zaznamenána pouze velmi vzácná  alergie na pohanku .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.