^

Zdraví

A
A
A

Pigmentované skvrny na obličeji

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pigmentované skvrny na obličeji - fenomén nepříjemný nejen z estetického hlediska. Všechny pigmentované oblasti pokožky mohou naznačovat možné problémy ve fungování orgánů a systémů. Samozřejmě, pigmentace může být spojena s přirozenými fyziologickými změnami v těle, například s těhotenstvím. Nicméně mnoho pigmentovaných částí obličeje je signálem o chorobách jater, kůže, hormonálních poruchách. Touha zbavit se pigmentace bez zjištění jejích příčin je přinejmenším nepřiměřená, protože je to jako zničení kódovaného dopisu s důležitými informacemi, na kterých závisí zdraví obecně.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny pigmentované skvrny na obličeji

Pigmentované skvrny na obličeji nevyvstávají bez příčiny, vinou za porušení homogenního tónu pleti je speciální pigment - melanin.

Co je melanin a co může znamenat pigmentační skvrny na obličeji.

Melanin je barvicí pigment, který se vyrábí v nejhlubších a nejvzdálenějších vrstvách dermis (bazální). Melanin je produktem speciálních buněk - melanocytů, které nejen produkují pigment, ale aktivně ho tlačí do horních vrstev pokožky. Množství a kvalita melaninu je splněna štítnou žlázou společně s hypofýzou a žlázy produkujícími pohlavní hormony. Takže jakákoli změna barvy na pokožce obličeje může znamenat změny v těchto orgánech. Těhotenství se projevuje charakteristickými místy - chloasma, která hovoří o nerovnováze v hormonální rovnováze, charakteristické skvrny na tvářích blíž k krku ukazují na porušení funkce jater. Přesycení horních vrstev pokožky melaninem se nazývá hyperpigmentace. Snižování tvorby melaninu se nazývá hypopigmentace. Dyschromie - změna barvy kůže je charakteristická nejen tváří, melanin chrání celé tělo, kromě toho je součástí vlasů, vnitřních orgánů a dokonce i části mozku nazývané černá hmota. Pokud je syntéza melaninu narušena, je to přímá indikace řady závažných onemocnění - od patologie nervového a duševního systému (fenylketonurie) až po Parkinsonovu chorobu. Statistika tvrdí, že méně melaninu v kůži, čím je lidské tělo mnohem zranitelnější než onemocnění, v tomto smyslu jsou první na seznamu lidé se vzácným dědičným faktorem - tyrosinem negativním albinismem.

Důvody, pro které se mohou objevit pigmentační skvrny na obličeji: 

 • Genetický, dědičný faktor. Genetická predispozice k pigmentaci kůže je typická pro lidi, kteří mají první fototyp - lehkou kůži. Každá část ultrafialového záření pro takové bílé lidi - přímá cesta k pigmentovým skvrnám na obličeji a těle. 
 • Agresivní expozice ultrafialovému záření. Porušení režimu vystavení slunci, zejména v horké letní sezóně, může způsobit selhání při výrobě melaninu. 
 • Hormonální dysfunkce, změny hormonální rovnováhy. Může to být přirozené období těhotenství, ale také pigmentace může být provokována patologií vaječníků, štítné žlázy. 
 • Věkový faktor. Časem ztrácí své ochranné vlastnosti, stává se citlivější na vliv vnějších faktorů - slunečního záření a rychleji reaguje na přirozené změny ve fungování vnitřních orgánů a systémů. 
 • Faktor kompenzace, když se pigment snaží chránit poškozené oblasti pokožky. 
 • Chronická onemocnění jater, zažívacího traktu. Jakákoli patologie ve vnitřních orgánech se odráží na obličeji v doslovném smyslu slova.

trusted-source[6], [7]

Formuláře

Pigmentované skvrny na obličeji jsou konvenčně seskupeny do tří hlavních skupin: 

Freckles, které mají krásné vědecké jméno - Ephelin (v řečtině - sluneční skvrny). Tyto pigmentační skvrny na obličeji jsou malé, rozptýlené nejen v obličeji, ale také v celém těle. Nejčastěji se objevují ephelidy na exponovaných slunečních plochách pokožky. Frekvence - charakteristický rys prvního fototypu, tj. Lidí s bílou, citlivou kůží. 

Chlazmy - pigmentované skvrny na obličeji, umístěné zpravidla symetricky, s jasným obrysem. Tento typ pigmentace nerozpoznává pohlaví, věk a rasové omezení. Jakékoliv narušení hormonální rovnováhy, ať už jde o těhotenství, intoxikaci drogami nebo alkoholem, endokrinní onemocnění může vyvolat vzhled chloasma na obličeji. 

Věkové skvrny na tváři - lentigo. Absolutně neškodné pigmentované formace, různé velikosti, nejčastěji hnědé barvy, se objevují na exponovaném slunci a vzdušných oblastech pokožky. Lentigo se může objevit na obličeji, pažích, na zádech a na hrudi.

Pigmentované skvrny na obličeji způsobené závažnějšími vnitřními onemocněními: 

Nevus nebo tzv. Mateřské znaménko. Je považována za benigní dermální formaci tvořenou buňkami obsahujícími melanin. Nevusi mohou mít různou strukturu, velikost a barvu. Nejčastěji jsou nevusy neškodné, nicméně některé z nich pod vlivem nepříznivých faktorů - trauma, ozáření může degenerovat do maligních nádorů - melanomu. 

Pigmentované skvrny na obličeji v oblasti čela, omezené o centimetrovou čáru - linea fusca. Jedná se o vzácný typ pigmentace, nicméně je velmi orientační, pokud jde o symptomatické hrozivé patologické stavy nervového systému - syfilitové poškození, onkologii mozku, encefalitidu. 

Pigmentace jater - chloasma (chloasma hepatica). Tento druh pigmentace naznačuje chronické onemocnění jater, pankreatu. Pigmentace jater má jasnou symetrii, nachází se na tvářích bližších k krku, typické jsou i typické cévní sítě - telangiektasie. 

Broccova dermatóza. Má symetrickou pigmentaci v oblasti úst, proto se nazývá pigmentální periorální dermatóza. Pigmentace se může rozšířit také na bradu. Jedná se o typickou ženskou pigmentaci, u mužů taková dermatóza není nalezena, protože hlavní příčinou Brockovy dermatózy je porušení ovulačního procesu. 

Pigmentované skvrny na čelní straně druhotné povahy, jako relaps hlavních dermálních chronických onemocnění. Příčinou jsou ekzém, ploché vši, sekundární syfilis, neurodermatitida a popáleniny.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Léčba pigmentované skvrny na obličeji

Dříve, za starých časů, naše prababičky třel šťávu ze všech druhů rostlin, nakládání s dary slunce - efelid a jen pihy. Podíváte-li se prostřednictvím novin a časopisů letech minulého století, může budit dojem, že od stařeckých skvrn na obličeji může zbavit všeho, co roste na zemi - od pampelišky do mrkve (mrkev, zřejmě sloužil jako prostředek k maskování spíše než bělení). Dnes, lidé se snaží obnovit hladké pleťové tóny, bez těchto problémů, a místo uplatnění masku okurky raději navštívit profesionální kosmetické salony. Krása má obrovský arzenál metod, způsoby a prostředky, aby se minimalizovalo nebo dyschromia, nebo se zbavit tohoto stavu, stařecké skvrny na obličeji, a to navždy. Vše závisí na stupni vyjádření, druhu a důvodu jejich vzhledu. Někdy je zapotřebí mělká kůra a někdy i cykly vážnějších a zdlouhavějších procedur.

Nejpopulárnější metody jsou následující: 

 • Chemická obnova povrchové vrstvy pokožky - chemický peeling. Chcete-li se zbavit pigmentace, zpravidla stačí použít mělkou slupku. Vyrábí se pomocí speciálně vybraného roztoku kyseliny, odpovídající typu a struktuře pokožky. 
 • Broušení laserovým zařízením. Kůže je dobrým absorbérem laserových impulzů, podobně se brousí odstranění po dlouhou dobu a takové pigmentační skvrny na obličeji, jako jsou pihy a senilní chloasma. 
 • Fototerapeutické postupy. Pulsované záření světla je absorbováno pigmentovaným bodem, který následně začne ztrácet barvu a zbledne. Kromě depigmentace pomáhá fototerapie k omlazení pokožky, protože aktivuje syntézu elastinu a kolagenu. 
 • Metoda mikrodermabraze. Tento postup se provádí při lokální anestézii. Abrazivní účinek má proud drobných krystalů, které zřejmě snižují tenkou vrstvu pokožky, vyvolávají její regeneraci a obnovu. 
 • Mezoterapie. Mikroinjekce s bělicími složkami (vitamín C, dimethylaminoethanol) umožňují obnovení přirozené pleti po průběhu procedur.

Pigmentované skvrny na obličeji určitě nejsou příjemným fenoménem, ale častěji představují kosmetickou vadu, která může být eliminována nebo minimalizována pomocí moderních kosmetologických technologií. Ve složitějších situacích je nutná komplexní léčba vnitřních orgánů a systémů, aby se odstranila základní příčina dyschromie na obličeji.

Více informací o léčbě

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.