^

Zdraví

Plochý epitel v moči

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Epiteliální vrstva se nazývá jediná vrstva buněk, která napájí slizniční membrány urogenitálního, respiračního a zažívacího traktu. Mezi epiteliální buňky se skládají především všechny žlázy lidského těla. Epitelové buňky jsou rozděleny do několika druhů, z nichž jeden je plochý. Při provádění obecné analýzy mohou lékaři detekovat plochý epitel v moči. Je to norma nebo patologie? Jaká je příčina této skutečnosti? Pokusme se pochopit tento článek.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kdo kontaktovat?

Norma plochého epitelu v moči

Při provádění obecné analýzy moči lékař zkoumá několik vlastností moči. Tyto parametry se mohou mírně lišit, ale u zdravého organismu musí tyto indexy spadat do určitých hranic fyziologické normy. Pokud parametry přesahují rozpoznané fyziologické intervaly, pak se zjistí patologická odchylka parametru od normy, což naznačuje přítomnost určité nemoci. Pravidelná komparativní analýza konkrétního indikátoru vám umožňuje posoudit rychlost progrese onemocnění a provést odpovídající opatření včas.

Norma dlaždicového epitelu v moči pacienta mužského pohlaví - je nedostatek epiteliálních buněk v okuláru mikroskopu, že je oblast, která sleduje laboratoř, provádění výzkumu, nebo to mohou být tři - pět jednotek, ale ne více. U žen by tato forma epitelu v moči měla být nepřítomná nebo v jediném množství. Pokud jsou tyto buňky více než běžné, lékař obvykle předepisuje druhou analýzu, protože výsledek může být nespolehlivý kvůli nedostatečné přípravě ženy na sběr moči.

Moče se shromažďuje ve sterilním obalu speciálně navrženém pro takovou analýzu. Při nepřítomnosti takového obalu musí být nádoba pro budoucí analýzu důkladně omyta a dezinfikována vroucí vodou na konci. Bezprostředně před sběrem moči musí žena dobře umýt vnější genitálie. Teprve poté, co projdeme všemi těmito postupy, můžeme mluvit o shromažďování moči za účelem provedení správné a spolehlivé analýzy. Mělo by se pamatovat na to, že je nutné shromáždit pouze průměrnou část moči, protože je to nejintenzivnější. Pro výzkum bude stačit 100 ml.

Nejpravdivější analýza je dosažena do jedné hodiny po močení.

Příčiny vzniku plochého epitelu v moči

Přítomnost epiteliálních buněk v moči může hovořit o zánětlivém procesu přítomném v těle pacienta. Příčiny výskytu plochého epitelu v moči mohou být různé.

  • Cystitis je zánět močového měchýře způsobený bakteriální, virovou nebo houbovou infekcí.
  • Nefropatie (onemocnění ledvin, při kterém je jejich funkce narušeno) je dismetabolické. Onemocnění spojená se strukturálními a funkčními poruchami ledvin, které se vyvíjejí na pozadí metabolických poruch, které jsou doprovázeny krysturirií.
  • Nefropatie léčivého charakteru. Strukturální a funkční změny ledvin, které se vyvíjejí na pozadí farmakologické léčby.
  • Jiné uretritidy různé etiologie.
  • Prostatitida u mužů.

Současně lékaři vědí, že přítomnost malého množství zploštělého epitelu v moči ženy nemusí naznačovat žádnou chorobu, zatímco stejná hodnota u mužů jasně ukazuje přítomnost uretritidy.

Dešifrování plochého epitelu v analýze moči

Epitelové buňky pokrývají téměř všechny povrchy a dutiny systémů a orgánů lidského těla. V lidském moči existují tři typy buněk - ploché, ledvinové a přechodné. Z toho, který z těchto struktur je přítomen v sedimentu, závisí na tom, kterým směrem diagnózu nabídne ošetřující lékař.

Lidská moč prochází cestami a orgány souvisejícími s močovým systémem. A pokud v moči v laboratorní studii najdou buňky epitelu jednoho z těchto druhů (nebo několik najednou), pak to dává příležitost pro zkušeného urologa, aby konkretizoval patologii a dále směřoval další studie.

Vzhledem k tomu, že se buněčná struktura různých orgánů liší od sebe - to dává důvod mluvit o konkrétní nemoci. To je právě vysvětlení plochého epitelu v analýze moči.

Obecnou analýzou moči provádí laboratorní asistent nejen množství epiteliálních buněk, ale také třídí podle tří dostupných druhů. Jedná se o to, kolik a jaké buňky epitelu jsou přítomny v moči a jaká předběžná diagnóza závisí na tom, který ošetřující lékař přinese pacientovi.

Je-li rozpoznán plochý epitel v moči, pak jeho množství "mluví" o přítomnosti nebo nepřítomnosti patologických procesů v lidském těle. Pokud laboratorní asistent nemá v moči více než tři jednotky plochého epitelu v moči, pak můžeme konstatovat, že neexistují žádné urologické patologie. Pokud jsou dotyčné buňky pozorovány více, doktor může dát předběžnou diagnózu - uretritidu. Jedná se o nejčastější patologii u mužů - zánět močové trubice (uretry), který je způsoben různými patogeny (bakteriemi nebo viry). U žen může být přítomnost velkého počtu těchto buněk nepřípustná. V takovém případě je nutná reanalýza provedená v souladu se všemi nezbytnými doporučeními.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Buňky plochého epitelu v moči

Buňky plochého epitelu jsou v lidském těle zastoupeny endothelem, mesotheliem a epidermis. Existuje také rozdělení na jednovrstvé a vícevrstvé konstrukce.

Mesothelium a endotel patří do jednovrstvého plochého epitelu. Endothelium pokrývaly vnitřní stěny cév, stejně jako srdeční dutiny. Endotelové buňky obsahují malé množství organel. Mají vysokou úroveň výměnných procesů. Pokud je endotelová lůžka rozbitá, takové změny vedou ke vzniku krevních sraženin, a tudíž k trombóze nebo blokování tepny. Tvorba těchto buněk je z mezenchymu.

Mesothelium je také jednovrstvý plochý epitel, pocházející z mesodermu. Mezoteliální vrstva pokrývá vnitřní a vnější vrstvy všech serózních membrán. Mezoteliové buňky mají polygonální obrys, spojující se s jinými buňkami s nerovnými obličeji. Mesothelium buňka má jedno nebo dvě jádra a membrána má krátké mikroskopické villy. Tyto vlastnosti mezoteliální vrstvy dovolují vnitřním orgánům volně klouzat po povrchu sousedního orgánu bez narušení jeho normálního fungování.

V těle je také vícevrstvý plochý epitel, rozdělen na:

  • Ektoderm - nekoronární buňky plochého epitelu pokrývající výstelku rohovky oka, sliznice zažívacího traktu v místech jeho análního a předního dílu.
  • Epidermis - keratinózní plochý epitel, který je pokožkou osoby.

Objevuje se tedy otázka, co to znamená, pokud se buňky plochého epitelu objevují v moči?

Pokud jsou buňky plochého epitelu zjištěny v moči při procházení obecné analýzy ženou, je to ve většině případů normou a další, důkladnější diagnóza nevyžaduje. Proces vylučování epiteliálních buněk tohoto typu je způsoben tím, že tento epitel je umístěn na vnitřním obložení dělohy a na velkých a malých styrech. Vzhled plochého epitelu v ženské moči může proto naznačovat, že pro tuto studii není dobře připraven. Ženy v oblasti okulárů mikroskopu potřebují získat více než tři jednotky, pak můžeme říci, že je to zdravé.

Vyvstává otázka, může být plochý epitel v moči žen a pokud ano, pak je to norma? V tomto vydání jsou lékaři jednomyslní: při provádění obecné studie o moči zdravého člověka by neměly být detekovány ani jednotlivé buňky plochého epitelu. Pokud jsou přítomny v moči člověka - to naznačuje přítomnost uretritidy v první řadě.

Diagnóza závisí na počtu buněk v zorném poli. Urolog bude analyzovat výsledky obecné analýzy moči a předloží doporučení, a pokud bude potřeba, uloží schůzku pro další vyšetření. Teprve po obdržení úplného obrazu patologických změn můžeme mluvit o konkrétní nemoci.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Kdy je plochý epitel v moči zvýšený?

Pokud je moč správně odebrána, výsledek analýzy bude mít vysokou spolehlivost. Pokud je plochý epitel v moči zvýšený, je pravděpodobně infekce urogenitálního systému, která musí být identifikována a léčena.

Kdy je v moči spousta zploštělého epitelu?

Mnoho plochých epitelů v moči žen může být i v případě, že neexistují žádné urologické patologie. Koneckonců, tento typ buněk je podšívkou vagíny, ale mnoho z nich může vstoupit do močové trubice a močového měchýře a močové trubice.

U mužů je situace poněkud odlišná, pokud v moči najdou hodně plochého epitelu, pak může vstoupit do moči pouze z dolní třetiny močové trubice.

Je-li zjištěno velké množství plochých epiteliálních buněk, urolog je nakloněn k diagnostice infekce močových cest u mužů. Po tomto je jmenováno další vyšetření pacienta a teprve pak je stanovena diagnóza.

Jeden plochý epitel v moči

Navzdory mnoha inovativním metodám diagnostiky je stále požadována obecná analýza moči. Správné vedení materiálu pro studium a odborník dostane poměrně informativní výsledek. Pokud je schopen analyzovat odchylky od normy, kvalifikovaný lékař je schopen předpokládat přítomnost patologie a konkrétně jmenovat další vyšetření.

Ale pokud analýza ukazuje jediný plochý epitel v moči, pak okamžitě zkušenost nestojí za to. Jeho nevýznamná přítomnost v moči je indikátorem normy, protože v ní mohou být přítomny jednotlivé buňky. Hlavním úkolem je řádně se připravit na analýzu podle všech doporučení lékaře.

Plochý epitel v moči dítěte

V článku je již otázka přítomnosti plochých epiteliálních buněk v moči dospělého člověka již vznesena. Bylo rovněž dohodnuto, že u dívčích a žen je tento sediment téměř vždy přítomen, protože epiteli dělohy se mění poměrně často a stejně často se exfoliované buňky vylučují z těla spravedlivého pohlaví. Zatímco u mužů jejich přítomnost nejpravděpodobněji naznačuje infekční infekci močových cest.

Může být stanoven plochý epitel v moči dítěte. Například novorozené děti v moči mohou mít nejen ploché, ale také ledvinové a / nebo přechodné epiteliální buňky, ale jejich přítomnost vůbec nevykazuje žádnou chorobu. Pro novorozence to je norma. A to se vysvětluje přizpůsobením močového systému dítěte novému, extrauterinnímu prostředí existence.

Jakmile stárnou, tato kritéria pro posouzení změny normy. U starších dětí může přítomnost plochého epitelu v moči indikovat zánětlivý proces infekční etiologie, který ovlivňuje genitourinární systém dítěte.

Tento indikátor v moči dítěte by měl být normálně snížen na nepřítomnost epiteliálních buněk nebo by neměl být více než jeden nebo tři z nich v zorném poli. Děti, stejně jako dospělí, by měly být pro tuto analýzu připraveny, jinak může být výsledek výzkumu zkreslený. Proto před odevzdáním moči vašeho dítěte jej musíte důkladně umýt. Sklenice, kde budou testy dány, musí být sterilní. Pouze v tomto případě lze důvěřovat výsledku této studie.

Přítomnost plochého epitelu v moči a neznalost norem může člověka rozrušit a způsobit paniku. Ale ukázalo se, že buňky tohoto druhu nemají zvláštní diagnostickou hodnotu. Ale jejich plná přítomnost v moči by neměla být ignorována. Pokud analýza ukáže velké množství těchto látek v moči, může to znamenat zánětlivý proces v lidském genitourinárním systému. Proto, aby se nemuseli obávat marně, je lepší požádat o radu odborníka. Pouze kvalifikovaný lékař dokáže vyvrátit všechny vaše pochybnosti a v případě potřeby vydat doporučení nebo předepsat další vyšetření a účinnou léčbu. Nezapomeňte na včasnou diagnózu - je to příležitost se zbavit tohoto onemocnění méně ztrátami a komplikací pro vaše tělo.

trusted-source[24], [25], [26]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.