^

Zdraví

A
A
A

Rodné znaménka u dětí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Skutečnost, že krtky mohou být nebezpečné, mnozí z nás slyšeli. Nicméně, stejně jako skutečnost, že s všemi mateřskými znaménky je třeba zacházet s velkou opatrností. To je důvod, proč mateřské znaménka u dětí není důvodem k obavám rodičů. Koneckonců, všichni maminka a tatínek chtějí vidět své děti zdravé a krásné. Je-li mateřská značka malého rozměru a nachází se někde na rukojeti, opěradle nebo zadečku dítěte, způsobuje náklonnost k rodičům. Jinou věcí jsou velké nepravidelné skvrny na obličeji, které se nacházejí na obličeji a na jiných místech, která nejsou skryta oděvem. Jsou nejen esteticky neatraktivní, ale mohou také skrývat skryté ohrožení života dítěte.

trusted-source[1], [2]

Příčiny moří u dítěte

Moles - neobvyklé novotvary na kůži člověka. Tajemství těchto pigmentovaných skvrn je, že se mohou objevit v jakémkoli věku, od okamžiku narození dítěte. Je pravda, že přítomnost krtků (nevi) u novorozenců - poměrně vzácný jev, který se vyskytuje u jednoho dítěte ze stovky. Nicméně skutečnost zůstává a dítě se už může narodit se známkou, která se nazývá mateřskou značkou. Značka může mít více či méně intenzivní hnědou nebo červenou barvu a může mít různou velikost.

Obvykle se na kůži začínají objevovat krtek, začínající ve věku šesti měsíců, ale ve většině případů se tento proces začíná za 2-3 roky. Ve věku čtyř let má většina dětí na kůži 10 měkkýšů různých velikostí. Poté se po určitou dobu nezvýší nebo zpomaluje nárůst množství pigmentových skvrn. Dalším vrcholem růstu počtu nevi je dospívání, kdy vzhled molů je spojen s hormonálními změnami v těle.

V zásadě je vzhled molekul u lidí přirozený proces. To je způsobeno přítomností speciálních buněk v lidské pokožce - melanocyty, které v některých případech způsobují různé změny pigmentace pokožky.

Důvody vzhledu krtků u dítěte mohou být jak dědičná, tak výsledkem interní (změna v hormonálním pozadí během puberty) a vnější (expozice slunečního záření). Je-li rodiče dítěte četné rodné znamení, je pravděpodobné, že bude mít mnoho mateřských znamének. Navíc se objevují hlavně na stejných místech jako jejich příbuzní, což mimochodem je důvodem pro jméno takových nádorů.

V dospívání hormonální výbuchy mohou způsobit zvýšení produkce melaninu, látky odpovědné za pigmentaci kůže. Ve věku puberty se nevi mohou, jak se aktivně objevují, a zmizí. A toto chování krtků vůbec neukazuje patologické procesy v těle a přímo na kůži. To je normální, přirozená reakce.

K dispozici je také teorie, že změna pigmentace kůže může způsobit traumatický účinek na kůži, jako je například bodnutí hmyzem, nebo účinek virové infekce, spustit proces seskupení a dosáhnout povrchu melanocytů. Existují mateřské znaménka, která jsou na kůži téměř neviditelná. Dítě může náhodou poškrábat a změní barvu na tmavší.

Vliv ultrafialového záření na pokožku může také vyvolat nárůst počtu nevi, stejně jako změnu jejich vzhledu (barva, velikost, tvar). A stane se to v jakémkoli věku, jako v dětství, v dospívání a dokonce iv dospělosti. Je to účinek ultrafialového záření, který může později vyvolat patologické procesy modifikace a degenerace krtků.

Některé studie ukazují, že pravděpodobnost vzniku mateřských znamének u novorozenců je vyšší, pokud je dítě předčasné nebo má velmi lehkou pleť. U dětí se slušnými plemeny jsou krtci často větší než kmenové kočky. Existuje vztah mezi počtem nevi a pohlavím dítěte. Dítě je obvykle pravděpodobné, že vytvoří mateřské znaménky.

trusted-source[3]

Symptomy moří u dítěte

Jak bylo uvedeno výše, krtky mohou mít různé tvary, velikosti a barvy. Farebná škála mateřských znamének u dětí se liší od tmavě béžové, skoro nepostřehnutelné na kůži, až do bohaté červené a dokonce i černé barvy. Obyčejné bezpečné mateřské znaménka u dětí mají pravidelně zaoblený tvar s rovnými okraji hnědé barvy a malé velikosti až 1,5 mm. Mohou být zcela ploché nebo lehce vystupují z kůže dítěte. Rodiče by se o tyto neoplasmy neměli starat.

Moleky středního (až 10 mm) a velkých (více než 10 mm) jsou pravděpodobně poškozeny a poškrábány a pravděpodobnost znovuzrození do zhoubného novotvaru je vyšší. Dobrým ukazatelem je přítomnost vlasů na krku, bez ohledu na velikost. Takové mateřské znaménky nejsou nakloněny k degeneraci, pokud se jim na ně nevytahují chloupky.

Vedle tohoto rozdělení je v lékařské praxi odloučeno oddělení krtků podle vzhledu a způsobu formace do obyčejných a vaskulárních nevi. Obyčejnými mateřskými znaménky jsou hladké novotvary světle růžové nebo hnědé barvy. Někdy je jejich barva tmavší, ale to by nemělo strašit rodiče.

Černá hladká mateřská značka u dítěte je normou spíše než odchylkou. Nasycená tmavá barva v tomto případě není ukazatelem jejího ohrožení života dítěte. Další věc, jestliže mateřská značka změní barvu na více či méně nasycený odstín, existuje mnoho takových mateřských znamének nebo, jestliže černý krtek je jeden, ale velký (více než 1,5 cm). Proto se poraďte s dermatologem.

Červená mateřská značka u dítěte hovoří o jeho cévním původu. Cévní znaménka jsou pojmenována tak, že se skládají z velké akumulace cév a mají tedy červenou barvu. Mohou mít různé tvary a jejich barvy se liší od světle růžové až bohatě červené.

Srdeční mateřské znaménka u dětí přichází v různých formách a formách:

 • Gemangiom
 • "Kousnutí čáp" - značení u novorozenců syté červenohnědé barvy
 • "Wine spots" - hnědočervené nebo burgundské novotvary (plamenný névus)

Hemangiom je benigní forma na kůži, i přes neestetický vzhled. Jejich vzhled nelze vidět okamžitě. To se může stát 2-3 týdny po narození dítěte nebo dokonce o rok později. Taková značka může mít různé velikosti a umístění. Jeho rysem je možnost růstu. Dokonce i když dítě roste takový mateřský znak velmi rychle, neexistuje žádné nebezpečí pro život, s výjimkou nepohodlí z estetického hlediska. Obvykle o rok a půl se hemangiomy stanou mnohem lehčími a do 10 let úplně zmizí.

Existují dva typy hemangiomů: "jahoda" a "kavernózní". "Strawberry" mol měkký na dotek, má konvexní strukturu a barvu podobné bobule stejného jména. Takové příznaky se nejčastěji objevují na tváři dítěte, stejně jako na hlavě, krku a krku, ale jejich výskyt na jiných místech, včetně dokonce vnitřních orgánů, není vyloučen.

"Cavernous" hemangiom vypadá trochu jinak. Má fialovou, bohatou vínovou nebo modravě šedou barvu, hustší strukturu, která se táhne hluboko do vrstev kůže. Často je to nepravidelný tvar, který se skládá z jedné nebo několika blízkých ohnisek. Může se objevit na různých částech těla.

Rodiče jsou nejvíce rozrušeni krtkama na tváři a hlavu dítěte. Ale musíte být trpěliví, protože takové nové útvary zmizí. Obvykle se s nimi nešetří. Je nutné provést všechna opatření tak, aby dítě nepoškodilo takové mateřské znaménko, neškrábe se. Koneckonců hlavní příčinou přeměny mateřského znamení na život ohrožující nový růst je jeho trauma. A čím větší je mol a čím silnější je nad povrchem kůže, tím vyšší je pravděpodobnost jejího poškození.

Nejčastěji na obličeji a zadní části hlavy dítěte může takovou ochrannou známku jako žluté nebo krémové červené mateřské znaménko dítěte, nazvaný žertem „čáp kousnutí“ (nebo „anděla kiss“) setkat. Může to být jedno místo růžové nebo krémové barvy velké velikosti nebo hvězdokupy několika skvrn. Obvykle tyto známky zmizí do roku, existují však případy, které zůstávají delší dobu.

Je to složitější s "vínovými skvrnami" - plochými hladkými novotvary červené barvy. Takové mateřské znaménka u dětí má tendenci také zvyšovat růst dítěte, ale s věkem nezmizí. Nemůžete je smazat. Můžete se jen pokusit, aby byly méně nápadné s pomocí domácí prostředky k osvětlení skvrn na kůži nebo profesionální kosmetiky. V některých případech můžete doporučit kurz infračervené nebo laserové terapie.

Stojí za zmínku, že někteří rodiče mylně věří, že taková skvrna může být skrytá za sluncem a umožní dětem zůstat na slunci po dlouhou dobu. Takový bezstarostný postoj může vést pouze ke změně barvy místa na nasycenou, ale v žádném případě neskrývá vadu. Kromě toho může zvýšené vystavení slunečnímu záření ultrafialovým paprskům vést k degeneraci krtka.

Zvláštní místo mezi narozenými známkami je obsazeno v dětském věku. Může být umístěn na krku dítěte nebo pod paží. Může se objevit v každém věku. Vypadá to jako krtek jako malý kousek visící pokožky přírodní nebo tmavší barvy. Celé nebezpečí zavěšení mateřského znamení je, že to nemůže být rozbité a traumatizované, zatímco se může stát předmětem pozornosti vašeho dítěte. Nemusíte odstraňovat toto znaménko sami, a to ani v případě, že máte zájem o zdraví vašeho dítěte. Nejpravděpodobnějším řešením bude konzultovat k vyšetření a poradenství dermatologa a také pečlivé sledování chování visícího krtka: pro změnu barvy a velikosti névů.

Symptomy degenerace krtků

Obecně platí, že pokud není krtek v průběhu života zraněn a neprochází znatelnými změnami, existuje na těle svého majitele po dlouhou dobu bez poškození jeho zdraví. To je typické zejména u malých krtků do průměru 6 mm. Nebezpečnou mateřskou značkou u dítěte je velikost větší než 6 mm. Není to samo o sobě nebezpečné, ale skutečnost, že riziko zranění u takových novotvarů je vyšší než u malých míst.

Totéž platí pro konvexní mateřskou značku dítěte. Dítě, které pociťuje neobvyklý náraz na tělo, mu bude věnovat zvláštní pozornost. Může se ho vždycky dotýkat, zkusit ho odtrhnout. Riziko poranění takových mateřských znamének je velmi vysoké, proto musíme pečlivě sledovat nejen chování mateřského znamení, ale i činnosti dítěte ve vztahu k němu.

Velký krtek v dítěti, kdykoli se to objeví a bez ohledu na to, jak to vypadá, je nepochybně důvodem, aby dítě ukázal dermatologovi. Lékař bude schopen posoudit pravděpodobnost degenerace mateřského znamení u maligního a bude nutně poskytovat rady o péči o nevi.

Patogeneze transformace neškodných mateřských znamének a mateřských znamének u dětí na nebezpečné maligní novotvary lékařů nebyla dosud plně studována, avšak důvody, které tyto změny vyvolávají, jsou spolehlivě určeny. Tato trauma na povrchu mateřského znamení, neúspěšné pokusy o odstranění mateřských znamének s pochybnými metodami a prostředky, stejně jako dlouhodobé vystavení slunci bez potřebné ochrany.

Důsledky a komplikace vlivu těchto důvodů mohou být nejtragičtější. Příznaky traumy mohou vést k výskytu vředů a krvácení z nevusu, což je velmi obtížné zastavit. Na místě léze, v tomto případě v oblasti molů může vyvinout zhoubný nádor (melanom, nebo rakovinu kůže), který má velmi rychlý vývoj s více metastázami ve všech oblastech těla. Zároveň první příznaky vzniku melanomu ukázaly 95% pravděpodobnost úspěšné léčby. Pokud je onemocnění spuštěno, tato pravděpodobnost klesne na 20%, zbývajících 80% případů vede ke smrti pacienta.

Jakékoliv mateřské znaménko na těle dítěte vyžaduje pozornost od rodičů. Pravidelné vyšetření krtků umožní zaznamenat první známky změny molu a jeho přeměny na maligní nádor. K těmto značkám je možné nést:

 • Asymetrie novotvaru (asymetrie). V ideálním případě je mateřská značka kruh nebo ovál, přičemž obě poloviny jsou vzájemně symetrické. Pokud je jedna strana mateřského znamení silnější než druhá - je to příležitost prozkoumat to.
 • Nerovné hranice nevusu (hraniční nesrovnalosti). V normálních zdravých krtcích jsou hrany vždy rovnoměrné. Pokud se okraje nevusu rozmazávají, s řeznými hranami - to je již jeden z příznaků vývoje melanomu.
 • Změna barvy (barva). Normální je homogenní barva pigmentovaného místa. Zahrnutí jakékoli barvy na rovnoměrně zbarveném povrchu nevusu se projeví v oku. Jakékoliv podivné mateřské znaménko u dítěte s neobvyklou barvou nebo tvarem by mělo varovat rodiče před stráží.
 • Průměr molu (průměr). Pokud mateřská značka v průměru nepřesahuje 6 mm, nemusíte kontaktovat odborníka. Stačí, abyste měli pravidelnou kontrolu nad ním. Mole s velkým průměrem je lepší okamžitě ukázat dermatologovi, aby zhodnotil jeho vývoj a růst.
 • Variabilita chování (vyvíjející se). Zpravidla se krtek během života člověka nestane zvláštními změnami. Pokud se některá z výše uvedených charakteristik začne měnit nebo několik z nich okamžitě, je lepší okamžitě zobrazit dítě dermatologovi nebo onkologovi, aby se zabránilo smutným důsledkům. Vzhled kolem nevusu velkého množství dalších, které se podobají, musí být také chráněn.

Tento způsob zkoumání mateřského znamení pro dobrou kvalitu a bezpečnost se běžně nazývá metoda ABCDE.

Kde to bolí?

Komplikace a důsledky

Ne všechny změny v krtcích u dětí a okolí kolem nich naznačují možný nástup rakoviny kůže. Například pokud dítě má krtek, může to být jak nástup patologického procesu, tak přírodní fyziologický projev. Koneckonců, mateřské znaménka roste s dětmi. Zdá se, že dermatolog v tom případě stojí nebo stojí, ale předem "vítr" sám není nutné. Pokud se mateřská značka výrazně zvětšila v krátkém časovém úseku (do jednoho měsíce), ladění návštěvy lékaře rozhodně nestojí za to.

Bílá skvrna kolem krtka u dítěte nepředstavuje nebezpečí vůbec. Tento mateřský znak s kontrastní pigmentací se nazývá Settonův nevus. To může být důsledkem spáleniny na kůži, kdy se uvnitř vytvoří bod s intenzivní pigmentací a její svatozář nemá pigmentaci vůbec. Takové nevolby zmizí po několika letech samy o sobě a nezůstávají za nimi žádné stopy.

Pokud má dítě mírnou špičku, může se jednat o projev suché kůže nebo nedostatek vitamínů v těle. A přesto nevěnovat pozornost tomuto symptomu je riskantní, protože to může naznačovat začátek degenerace krtků, zvláště pokud jsou uloženy i jiné změny.

Nejednoznačný postoj lékařů a vzhled drsného molu u dítěte. Na jedné straně drsná struktura podobná ostružinové má intradermální mateřské znaménko u kojenců, které jsou benigní novotvary. Na druhou stranu, krtci by měli mít poměrně hladký povrch a vzhled nerovnosti by měl být upozorněn. Navíc v budoucnu může takový krtek prasknout a krvácet, může dostat infekci a vést k zánětu kůže v této oblasti a dalším nebezpečným následkům. V každém případě by dítě mělo být prokázáno dermatologovi, který vám řekne, jak postupovat dále a zda stojí za to znepokojovat strukturu névusu.

Pokud dítě má krtek, je to často důsledek jeho traumy. Je nutné vyšetřit nevus na poškození a případně ošetřit ránu odsolovačem. Nečekejte, dokud neprojde bolest, a to i v případě, že je nevýznamná. Je lepší okamžitě konzultovat lékaře a předejít tak negativním důsledkům. Stejná věc by měla být provedena, pokud nedošlo k žádnému vnějšímu poškození, ale krtek stále ubližuje. To může znamenat nástup patologických změn v něm.

Červená barva molu u dětí vždy rozechází rodiče. Některé druhy krtků (angiomů) mají původně tuto barvu a nenesou nebezpečí, pokud nejsou zraněny. V případě, že dítě má mateřské znaménko propláchne změně barvy při nasyceným nebo prostě změnil barvu z hnědé na červenou, to už indikuje přítomnost zánětu v jejích pracovních úrazů nebo vystavení ultrafialovému záření. V takovém případě by měla být okamžitá návštěva dermatologa a dokonce i onkologa, aby se zabránilo možnému vývoji nádoru v čase.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Diagnostika moří u dítěte

Všímat tělo dítěte na cizí mateřské znaménko, nebo jej najdete podezřelé změny u rodičů okamžitě vyvstává otázka: Kam na radu, a kde si můžete zkontrolovat své krtky u dětí ve vysoké kvalitě? Dermatologové se zabývají diagnózou a prognózou chování krtků, což znamená, že je nejprve nutné aplikovat na ně. Pokud dermatolog je podezření na maligních procesů v molárním Lze tak malý pacient má být vyšetřen Dermatooncology, nebo, pokud neexistují, do běžného onkologem.

Nejpopulárnější metodou instrumentální diagnostiky krtků je dermatoskopie. V dřívější době byl pro tento účel použit mikroskop. V moderním lékařském výzkumu se upřednostňuje speciální přístroj nazvaný dermoskop, který umožňuje několikanásobné zvýšení, aby zvážily i ty nejmenší změny struktury krtků u dětí a dospělých.

Po vyšetření pacient dostane fotografii své mateřské značky na ruce s úplným popisem. Výsledky dermaskopických studií se dále používají při diferenciální diagnostice nevi a jejich změnách.

Druhou nejoblíbenější, ale ještě přesnější metodou pro výzkum molekul je počítačová diagnostika pigmentovaných skvrn nebo vědecká digitální dermatoskopie. Umožňuje vám získat desetinásobek a dokonce stonásobný nárůst obrazu mateřské značky, abyste s velkou přesností stanovili všechny parametry nevusu a jeho hranic.

Vysoká přesnost obrazu vám umožňuje zvážit nejmenší nuance, jako jsou přesné inkluze melaninu, nepatrné změny barvy inkluzí a cév na povrchu pokožky. Některé digitální videodermoskopy dokáží detekovat přítomnost mutovaných buněk, které indikují vývoj rakoviny kůže.

Schématické znázornění umístění molekul na těle pacienta je uloženo a zadáno do databáze, což umožňuje srovnávací analýzu při následných návštěvách lékaře.

Přesto obě tyto metody lze předpokládat pouze přítomnost maligních procesů v mol, ale show rozhodně zda je v tomto případě, onkologie, nebo ne, tak histologické analýzy mohou (biopsie), který se uskuteční po odstranění podezřelých porostů. Pro histologii přijata přežívajících buněk po operaci vyřízne krtka.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba moří u dítěte

Vlastenec - to není pupen, který v případě toho, co lze spálit alkoholem obsahujícím lék, zmizí. Léčba krtků je nejčastěji chirurgickým nebo laserovým odstraněním. Moleky u dětí jsou odstraněny převážně druhým způsobem, protože jsou méně bolestivé a prakticky nezanechávají neestetické jizvy na místě léze. Kromě toho laserová terapie pomáhá zabránit vzniku nádorových metastáz.

Přesto se tyto operace provádějí častěji v případě transformace známky dobré kvality v maligním nádoru. Druhý indikace k chirurgické odstranění molů u dětí může přijít o takové velikosti, tvaru a umístění molů, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost poranění, včetně oblečení (na krku v límci oblasti pod paží, na dlaních a chodidlech, atd).

Konzervativní léčba krtků u dětí je velmi vzácná a podle lékaře. To zohledňuje věk a váhu malého pacienta. Stejné metody a prostředky se používají jako při léčbě dospělých. Ale někdy může léčba jen zhoršit proces, takže je nutné vážit klady i zápory stokrát, než se rozhodnete učinit takový krok.

Léčba bez odstranění krtků je obvykle předepsána s červenými krtci a pouze pokud se změní, začnou růst nebo existuje riziko častého traumatu na névus. Léčba malých angiomů může lékař předepsat kryo-destrukci (nízkoteplotní expozice po několik vteřin), což pomůže vyřešit problém pozitivně v 96% případů.

Jednoduché angiomy velké velikosti mohou být podrobeny hormonální terapii pomocí léků. Pro tento účel se "prednisolon" používá ve výši 4 až 6 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte počínaje věkem 2 měsíců. Doporučený dvoutýdenní příjem: třetina denní dávky v 6:00 a dvě třetiny v 21:00. Průběh léčby trvá 4 týdny po podání léku každý druhý den.

Intradermální modifikované krtky u dětí v uzavřených částech těla jsou nejčastěji předmětem laserového odstranění. Pokud jsou tyto známky pozorovány na obličeji, je možná sklerotizující léčba při podávání přípravků pod kůži, což vede k buněčné smrti krtek pod kůží bez poškození vnějších vrstev. Taková léčiva zahrnují: chinin-urethan, hydrokortison, 70% alkohol, 10% rastr chloridu sodného. Průběh léčby je dlouhý, je 10-15 injekcí, které se podávají každé 2 týdny nebo jednou za měsíc.

V případě hlubokých a rozsáhlých hemangiomů je po zahájení léčby následována angiografie s cílem určit povahu přívodu krve do mateřské značky. Poté se podle indikací provede embolizace s hydrogelem, což snižuje přívod krve do nádoru a způsobuje jeho pokles. Léčba kryoprezentací končí bez dalšího odstranění krtků. Ona se následně rozpadá a nechává za sebou svou nezajímavou stopu, která je odstraněna plastickou operací ve věku dospělosti.

Alternativní léčba krtků

Nelze říci, že alternativní léky jsou zbytečné nebo dokonce nebezpečné pro léčbu krtků. Ale pokud jde o dítě, před použitím takového nástroje je nutné vyšetřit dítě od dermatologa, aby se vyloučila pravděpodobnost narození mateřského znamení do nádorového onemocnění. Koneckonců, alternativní léky mohou "určit" mateřskou značku nebo ji osvětlit, ale pro boj s rakovinou kůže nejsou vhodné.

Za přítomnosti maligních procesů může tato léčba pouze zhoršit situaci a ztratíte drahocenný čas. Každé léčení krtků u dětí by mělo být prováděno až po podrobné konzultaci s lékařem o použití různých metod a prostředků, včetně alternativní medicíny.

Pro ty, kteří se stále rozhodnou vyzkoušet staré babičky nebo více moderních alternativních metod pro řešení krtků, dáváme několik receptů:

 1. Peroxid vodíku aplikovaný na krtek 3krát denně pomůže jeho odstranění natrvalo během týdne nebo znemožní zbarvení pigmentového místa.
 2. Šťáva z česneku a citronu. Alternativně rozšiřujte krtky s jednou nebo jinou šťávou několikrát denně na týden, dokud nezmizí.
 3. Můžete si namazat mateřské znaménko se směsí drcené křídy a konopného oleje. Zdá se, že přispívá k tomu, aby se mateřská značka méně viditelná.
 4. Někdy pro odstranění mateřského znamení používaly cibulovou šťávu, která se nanáší několikrát denně na nevus.
 5. Den matek můžete namazat medem, dokud nezmizí. Tento vynikající recept nepoškodí a dokonce potěší vaše dítě, pokud nemá alergie na produkty včelařství.
 6. Kashitsa z černých ředkviček pomáhá zbavit se mateřského znaménka, pokud je ukládáte na skvrnu 4x denně a vložíte ho do omítky.
 7. Můžete také udělat sami s kaše z nezralého jablka, smíchané ve stejném poměru s medem.
 8. Použití kaše ze surového bramboru na krtek pomáhá snižovat pigmentaci krtka na sotva viditelnou skvrnu.

V alternativní medicíně pro odstranění a objasnění krtků u dětí a dospělých se používá také bylinná terapie.

 1. Šťávová trávovitá kýta pomáhá zbavit se motýlku, pokud ho dlouze nenávidíte.
 2. Dobrý efekt je kladen na mateřskou značku rozdrceného kořenu pampelišky. Dělejte to každý den, nechte složení několik hodin, upevněte místo lepicí páskou.
 3. Želatínová šťáva působí jako peroxid vodíku při použití třikrát denně.
 4. Zesvětlení mateřského znamení pomůže jí mazat s petrželovou šťávou několikrát denně.

Jak vidíme, v alternativní medicíně pro bojové krtky jsou používány jako šetřící a spíše agresivní metody. A abyste je zkontrolovali na svém dítěti, nebo ne, je to na vás, rodiče.

trusted-source[19]

Prevence

Je nemožné chránit dítě před vzhledu krtků, protože dědičnost hraje rozhodující roli při jejich výskytu. Nicméně je třeba přijmout některá opatření, protože to určuje prognózu vývoje novotvarů: zůstane po celou dobu života dítěte neškodná nebo se pro rodiče a dítě promění v nejsilnější "bolest hlavy".

To se především týká nalezení dítěte na slunci, zejména na jaře a v létě. Hlava malého dítěte musí být nutně pokryta panamou nebo šátkem, zbytek kůže má lehké "prodyšné" oblečení. Toto opatření brání vzniku nových nevi, stejně jako degeneraci již existujících.

Nezakryté části těla, zejména během pobytu na pláži, musí být mazány ochranným krémem. Dnes existuje spousta dětských výrobků ze slunce ve formě krémů, emulzí, sprejů a mléka pro tělo s různým stupněm ochrany před negativními účinky UV paprsků.

Sledujte své dítě a pokud si všimnete zvýšené pozornosti na mateřský štítek z jeho strany, zkuste vysvětlit, že se nemůžete dotýkat a poškrábat mateřské znaménko. Je-li dítě malé, můžete se pokusit skrýt mateřské znaménko pod oblečením, ale v žádném případě pod kapesní pomůckou. Teenageři se mohou pokusit zbavit nenáviděných mateřských znamení samostatně. Vysvětlete jim, že to nemusíte dělat bez konzultace s lékařem.

Rodné znamení, které jsou nejčastěji náchylné k poranění, je lepší okamžitě odstranit, aniž byste čekali na smutnou událost. Tím se zabrání poškození névy, což může následně vést k rozvoji melanomu.

Systematické vyšetření krtků u dítěte, které pomáhá identifikovat patologické změny v počáteční fázi onemocnění, zpravidla činí prognózu léčby nebezpečných nervů pozitivní. V 95% případů vývoje melanomu místo krtků přichází kompletní léčba.

Moles a mateřské znaménka jsou oblasti snížené odolnosti vůči pokožce, což znamená, že jsou náchylnější k negativní degeneraci než jiné. Kromě toho často způsobují zvýšený zájem mladých výzkumných pracovníků, kteří mohou nechtěně poškodit névus, a to zejména v případě, že výrazně vyčnívá nad povrch kůže, což je případ se zavěšenými moly, nebo světlé barvy s angiom. To je důvod, proč krtky u dětí musí vždy zůstat předmětem pečlivé pozornosti svých rodičů, protože předčasné nebo nesprávné zacházení s těmito novotvary může stát životu dítěte.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.