^

Zdraví

A
A
A

Akutní bronchitida u dětí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Akutní bronchitida (prostá) - bronchitida, která probíhá bez příznaků bronchiální obstrukce. Tato zánětlivá onemocnění průdušek se zvýšením bronchiálním sekretu, hlavní příznaky, které zahrnují kašel, suché a mokré smíšené šelesty, rentgen - žádné infiltrativní nebo lokální změny v plicní tkáni; lze pozorovat bilaterální zesílení plicního vzorku a kořenů plic.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Co způsobuje akutní bronchitidu u dětí?

U dětí v raném věku je akutní bronchitida zpravidla projevem nebo komplikací akutní respirační virové infekce. Akutní bronchitida je častější u parainfluenzy, adenoviru, respiračních syncytiálních infekcí.

Faktory přispívající k výskytu bronchitidy:

  1. endogenní-konstituční (lymfatická konstituce, alergie);
  2. změny imunologického stavu - pokles IgA, IgG;
  3. věk anatomické a fyziologické rysy dýchacích orgánů u dětí - nedokonalost ochranných bariér, sklon k exsudaci, nedokonalost funkcí;
  4. související nemoci (hypotrofie, rachita, anémie, polyhypovitaminóza);
  5. exogenní vlivy - chlazení, vzdušné alergeny, kolísání atmosféry, kouření rodičů, znečištění ovzduší (mechanické nebo chemické podráždění sliznice s prachem minerálního nebo rostlinného původu, plyny).

Akutní zánět průdušek u dětí je nejčastěji způsobena viry (parainfluenza typ I a II, PC-viry, adenoviry, viry chřipky, cytomegalovirus). Je možné aktivovat a přesunovat se z nosohltanu autoflory pod vlivem fyzikálních a chemických faktorů, podchlazování. Ve většině případů jednoduchá etiologie akutní bronchitidy potvrdila virových-bakteriální asociace, ve kterém viry mající tropismus pro epitelu dýchacích cest, jeho poškození, snižuje bariérové vlastnosti bronchiální stěny a vytvořit podmínky pro rozvoj bakteriálního zánětu. Nejčastěji se nejedná o invazivní, ale intralaminární reprodukci oportunní bakteriální autoflory.

Co způsobuje akutní bronchitidu u dětí?

Symptomy akutní bronchitidy u dětí

Akutní bronchitida u dětí začíná zpravidla postupně. Na pozadí zvláštních rysů akutní respirační virové infekce, které jsou zvláštním příznakem tohoto respiračního viru, kašel se zintenzívňuje, zejména v noci. Kašel je zpočátku suchý, drsný, někdy obtížný, bez sekretované sekrece nebo s těžko oddělitelným kusem sliznice sliznice po opakovaném kašli. Teplota těla v počátečních dnech závisí na povaze a průběhu akutní respirační virové infekce, pak na klinice nekomplikované bronchitidy - normální nebo subfebrilní. Malé děti mohou mít takové nespecifické příznaky akutní bronchitidy jako: letargie, nálady, poruchy spánku a chuti k jídlu. Při jednoduché bronchitidě nejsou zaznamenány známky bronchiální obstrukce a respiračního selhání.

Čtěte také: Akutní bronchitida

Akutní bronchitida u dětí obvykle trvá 2-3 týdny.

Symptomy akutní bronchitidy u dětí

Jak je diagnostikována akutní bronchitida u dětí?

Diferenciální diagnóza akutní bronchitidy u dětí provádí pneumonie, bronchopulmonální onemocnění, zhoršení, které se mohou vyskytnout u kliniky akutní bronchitidy (cystická fibróza, bronchiektázie, atd.). Při podezření na zápal plic (asymetrie fyzické nálezy vyjádřené příznaky intoxikace), je nutné provést rentgen hrudníku.

Pokud existují jasné klinické a anamnestické údaje, které svědčí ve prospěch akutní bronchitidy, rentgenové vyšetření není nutné.

Rentgenové vyšetření je povinné při podezření na místní nebo převážně jednostranným charakteru léze při vyšetření dýchacího systému, zejména v kombinaci s horečkou déle než tři dny, vyslovuje příznaky intoxikace, leukocytóza, neutrofilií a zvýšené rychlosti sedimentace erytrocytů.

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Jaké testy jsou potřeba?

Kdo kontaktovat?

Léčba akutní bronchitidy u dětí

Léčba akutní bronchitidy (jednoduchá) by měla být složitá s přihlédnutím k reaktivitě organismu nemocného dítěte, k charakteristice povahy kurzu ak jeho době. U této formy bronchitidy je preferována domácí léčba. Hospitalizace je možná pouze se závažnou souběžnou patologií nebo s těžkou virovou infekcí. Režim v akutní době několik dní je odpočinkem. Je nutné zajistit nejvíce čerstvý vzduch (časté tsrovetrivaniya). Ve stravě by měly být nejvíce vitamínové potraviny, patří snadno asimilované produkty s fyziologickým věkem vhodným obsahem bílkovin, tuků a sacharidů s plnými bílkovinami a nenasycenými mastnými kyselinami. Pro zkapalňování doporučujeme hluboké nápoje - mléko s uhličitanem sodným, borzomem, čajem s mlékem, brusinkami a cowberry mors, limetovým čajem.

Léčba akutní bronchitidy u dětí

Akutní bronchitida u dětí ve většině případů nevyžaduje použití antibiotik. U kojenců však může být pro jejich použití určeno několik indikací; podezření na spojení bakteriální flóry (příznaky intoxikace, hnisavý sputum sputa, příznaky bakteriální infekce podle obecného krevního testu); děti se znevýhodněným premorbidním zázemím (těžké rachoty, dystrofie, sekundární a primární imunodeficience, těžká anémie); děti s těžkými vrozenými malformacemi plic nebo srdce. V takových případech se používají perorální antibiotika: amoxicilin, azithromycin, augmentin, klarithromycin, suspenze midekamycinu, cefuroximu, ceftriansonu. Kurz 5-7 dní.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.