Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Alergická kontaktní dermatitida

Lékařský expert článku

Alergista, imunolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Kontaktní alergická dermatitida se vyskytuje u pacientů v reakci na fakultativní stimul (alergen), ke které dochází ke zvýšení citlivosti. V srdci alergické dermatitidy je alergická reakce opožděného typu. Jako alergen často působí jako léčivé a chemické látky. Tyto (hapteny), když jsou kombinovány s epidermálními bílkovinami, získají vlastnosti kompletního antigenu. Alergeny se vážou na žírné buňky (makrofágy) epidermis, které přenášejí informace o antigenu na T-lymfocyty. V reakci na to proliferuje T-lymfocyty s tvorbou populace buněk specifických pro tento antigen. Při opakovaném kontaktu alergenu se senzitizované lymfocyty hromadí v místě expozice alergenu. Lymfocyty vylučují různé interleukiny, které přitahují tukové buňky, polymorfonukleární leukocyty do ohniska. V důsledku degranulace těchto látek se uvolňují biologicky účinné látky (histamin, bradykinin atd.), Které přispívají k tvorbě akutního zánětlivého procesu v kůži.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Gistopatologie

V epidermis dochází k intercelulárnímu edému, hypertrofii a hyperplazii endotelu a perithelium cév, zúžení jejich lumenu. Kolem cév je perivaskulární infiltrace, skládající se z lymfoidních buněk, makrofágů, fibroblastů s příměsí bazofilů v různých stupních degranulace.

Symptomy kontaktní alergické dermatitidy

Pro alergickou dermatitidu je skutečný polymorfismus vyrážky lokalizován v oblastech vystavených alergenu. U pacientů s erytémem s fuzzy hranicemi, papulemi a edémem jsou zaznamenány klinické projevy charakteristické pro ekzém (vezikulace, vlhkost, sklon k relapsu). Ale jsou méně výrazné při alergické kontaktní dermatitidě.

U některých pacientů klinické projevy přesahují oblasti expozice alergickým činitelům. V různém stupni jsou pozorovány subjektivní pocity: svědění, pálení, pocit tepla v lézích. U pacientů, u kterých došlo k akutní alergické kontaktní dermatitidě, byly aplikovány 33% síranové masti na svrab a léčba genitální oblasti roztokem chlorhexidinu.

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?

Diagnostika a diferenciální diagnostika

Nemoc se musí odlišit od jednoduché kontaktní dermatitidy a ekzému.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Léčba kontaktní alergické dermatitidy

Za prvé, je třeba odstranit příčinu, která způsobila kontaktní alergickou dermatitidu. Když je exprimován klinické projevy předepsat antihistaminika (Tavegilum, Fenistil, Analergin, Diazolinum, suprastiy a kol.) A hyposenzibilizace činidlo (chlor vápenatý nebo glukonát vápenatý, thiosíran sodný), vitamíny. V těžkých případech pacientů byly hospitalizovány a doporučeny systémové glukokortikosteroidy.

Externí terapie se provádí s přihlédnutím ke stádiu onemocnění a závažnosti zánětlivého procesu. Při těžké erytém designovaným oxid zinečnatý, bílý jíl ve formě prášku, vodné suspenze míchá, mast zinek (2-5% CI), krémy nebo masti obsahující kortikosteroidy. Z analgetických lokálních léků je dobrý účinek fenistil-gel. V případě exsudace aplikujte lotiony, stejně jako anilinové barviva, indiferentní pasty. Pro rozpustit použitý způsob masti, které mají rozlišovací účinek (5-10% ithyolu, 2% sírové salicylové, 2% síranového dehtu).

Více informací o léčbě


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.