Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest v tuberkulóze

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.04.2020

Když infekce Mycobacterium tuberculosis vyvine primární tuberkulózu - počáteční, obvykle asymptomatickou fázi onemocnění. Se slabým imunitním systémem může nemoc působit, a pak s časem, existují bolesti s tuberkulózou různých lokalit.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Příčiny bolest v tuberkulóze

Hlavními příčinami bolesti při tuberkulóze jsou zánět a zničení tkáňových míst některých orgánů s tvorbou zón nekrózy. Podle ftiziáků se primární tuberkulóza plic u nově infikovaných osob může projevit symptomy chřipky. Bacillus M. Tuberculosis se pomalu množit v alveolárních makrofágů v plicích, migrující v nitrohrudních lymfatických uzlin, kde jsou abnormální tvorba - tuberkulózní granulomy. Obsahují produkty kasinové nekrózy mykobakteriálních proteinů, jakož i epitelu a obrovských buněk, lymfocytů a životaschopných mykobakterií.

Infekce se může rozšířit v celé tkáni s tvorbou ještě více granulomů; lymfatické nebo hematogenní trasa bakterie mohou nakazit nejen plíce:  tuberkulóza extrapulmonální  postihuje lymfatické, urogenitální, centrální nervový systém, viscerální orgány, kosti a klouby. Například mykobakterie se šíří krví a usazují se v kostech, obvykle v blízkosti epifýzní chrupavky - v bezprostřední blízkosti synoviální membrány. A tvorba granulomu poškozuje strukturu kostní tkáně a způsobuje zánět a bolest.

Pravidelné paroxysmální nebo perzistentní bolesti bolesti břicha - různou intenzitou a s celou řadou zažívacích poruch a střevní práce - vyplývají z léze intraperitoneální (mezenterické) a retroperitoneální lymfatických uzlinách, jakož i s více tuberkulózní granulomy pobřišnice a  střevní tuberkulózy.

Kvůli vývoji infekce tuberkulózy v orgánech ženské sexuální sféry (vaječníků, vajíčků, dělohy) av prostatě u mužů je možné panvovou bolest.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Rizikové faktory

Hlavní rizikové faktory pro rozvoj aktivní tuberkulózy: kontakt s pacienty s tuberkulózou; HIV / AIDS; v raném dětství (zejména ve špatných životních podmínkách a podvýživě); alkohol a drogová závislost; onemocnění ledvin; onkologie; radiační terapie; chemoterapie s imunosupresivními léky; těhotenství; dlouhodobé užívání steroidů.

U asi 5% lidí imunitní systém nemůže infekci překonat a onemocnění postupuje: splynutí jednotlivých granulomů, tvorba dutin (dutin) naplněných bakteriemi a mrtvými buňkami; otoky a zapálení okolní tkáně, porucha místního krevního oběhu a funkce orgánů, bolesti.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Patogeneze

U tuberkulózy je patogeneze bolestivého syndromu vysvětlována různými způsoby. V případech difuzní granulomatózní tkáň a fibrinové výpotek bolest zánět může nastat obvyklým způsobem: Vzhledem k zánětlivé odpovědi je aktivace nociceptivních zakončeních aferentních senzorických nervů neuropeptidů, kininy, leukotrieny a prostaglandiny jsou uvolňovány buňkami zanícené tkáně.

Periferní neuralgické bolesti, zejména bolesti subskapulární tuberculosis (vyzařující právě zde tuberkulózní léze vrchol bolest) a neuralgické bolesti v zadní části páteře tuberkulózy - v důsledku poškození smyslových neuronů, axonů nebo gangliích vagus, bráničního, bráničního nebo míšních nervy.

trusted-source[21], [22]

Epidemiologie

Extrapulmonární tuberkulóza se stala častější s příchodem viru lidské imunodeficience a zvýšením počtu orgánových transplantací, což také vede k imunosupresi tisíců lidí. V Africe, kde je výskyt infekce HIV vyšší než v jiných oblastech světa, je až třetina dospělých s osteoartikulární tuberkulózou HIV pozitivní

Podle Mezinárodního žurnálu tuberkulózy a plicních onemocnění je asi 10% světové populace infikováno M. Tuberculosis každý rok. Přibližně v každém čtvrtém případě tuberkulóza postihuje lymfatické uzliny; Na urogenitální tuberkulóza tvoří asi 27% všech případů tuberkulózy ledvin - 15-20%, a na tuberkulózu kostí a kloubů - téměř 8%, přičemž nejpravděpodobnější ohnisku nákazy v oblasti páteře, kloubů, kyčlí a kolen.

Muskuloskeletální tuberkulóza je častější u dětí, dospívajících a mladých lidí. Podle britských odborníků je ve Spojeném království tuberkulóza kostí a kloubů 2,4% všech případů tuberkulózy u dětí.

Současně podle studií španělských ftihiatriků u pacientů s tuberkulózou v kosterním systému je diagnostikováno souběžné poškození plic v průměru v 18,6% případů.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Symptomy

Rané příznaky nebo známky aktivní plicní tuberkulózou mohou zahrnovat horečku, noční pocení, úbytek na váze, ale bolest v plicní tuberkulózy objeví později - při kašli, hluboké dýchání, při náhlých pohybech - v případě, že zánět se šíří do plic membránou (pohrudnice). V závislosti na tom, kde může být poranění tupá bolest na hrudi cítil do ramene a krku (před zničením), jakož i pod žebra a v srdci.

Bolest v plicní tuberkulóze

Akutní retrosternální charakteristika bolest plicní tuberkulózy složité exudativní pleurální zánět, jakož i ve styku se vzduchem v pleurální dutině (pneumotorax).

Nicméně, periodické tupé bolesti tato lokalizace může být nejen ve formě plicní tuberkulózy, ale tuberkulóza nitrohrudních lymfatických uzlin, a v případě, že  tuberkulózní perikarditidy.

Bolest v krku s tuberkulózou

Přibližně 2% pacientů s aktivní plicní tuberkulózou má tuberkulovou infiltraci hrtanu nebo  tuberkulózu horních cest dýchacích, průdušnice a průdušky.

Drsnost a bolest v krku při tuberkulóze může být u pacientů s postižením mandlí v nepřítomnosti aktivní plicní tuberkulózy, i když jsou tyto klinické příznaky vzácné. Přesto mohou být ovlivněny všechny orofaryngální struktury: jazyk, sliznice tváří, obloha, mandle, hltan.

Při aktivní plicní tuberkulóze a její progresi jsou potní a bolest v krku nejčastěji spojeny s  tuberkulózou hltanu, která je charakterizována milionátem, tj. Podobně jako granulomatózní vyrážky z prošlých zrn na sliznicích, horečka, ptyalismus (zvýšené vylučování slin) a dysfagie (zhoršení polykání).

Bolest hlavy pro tuberkulózu

Phthisiologists zahrnují přetrvávající bolesti hlavy tuberkulózy symptomy hematogenní šíření M. Tuberculosis z mozkových blan, které vedou k vývoji život ohrožující stav, známý jako meningeální tuberkulózy nebo tuberkulózní meningitidy.

První známky tohoto druhu tuberkulózy - zhoršení zdraví, febrilní stav, bolesti hlavy; o několik týdnů později se objeví nauzea a zvracení, bolest hlavy se zhoršuje, může se objevit fotosenzitivita a napětí v krku.

Vzhledem k zvyšující se tlak kapaliny a akumulace exudátu mezi mozkovými membránami výrazné změny v mentálním stavu: vědomí zmatenost, křeče, podrážděnost, ospalost, ztráta vědomí, synkopa s až ke komatu.

U některých pacientů s tuberkulózní meningitidou se objevuje nádorovitá forma tzv. Tuberkulomu, která může způsobit příznaky podobné mrtvici.

Bolest v kloubech s tuberkulózou

Kloubní tuberkulóza - periferní osteoartikulární tuberkulóza - pomalu progresivní chronické onemocnění je asi 13% všech případů TB a 10% jeho mimoplicních. Bolest v kloubech s tuberkulózou této odrůdy je nejdříve projevem onemocnění a většinou chybí horečka a systémové příznaky. Ale téměř vždy dochází ke vzniku studeného abscesu - lokalizované kazuózní nekrózy bez typických příznaků zánětu. V důsledku průniku měkkých tkání vzniká píštěl.

Předpokládá se, že tuberkulózní artritida je důsledkem rozšíření primárního infekčního zaměření v kosti na kloub a devět případů z deseti trpí kyčelním nebo kolenním kloubem. Předchozí traumatické poškození může být faktorem, který aktivuje přetrvávající infekci tuberkulózy.

Mohou být ovlivněny rebrá, sternoklavikulární, sakroiliační a kotníkové spoje. Někdy je jeden pacient postižen několika kostimi a klouby, a pak je to otázka multifokální skeletální tuberkulózy.

Bolesti zad při tuberkulóze

Bolesti zad při tuberkulóze jsou nejčastějším znakem poranění míchy - spinální tuberkulóza nebo tuberkulózní spondylitida. Přilnavost obratlů je obvykle výsledkem hematogenního šíření M. Tuberculosis do husté vaskulární sítě houbovitého těla obratlů. Nejprve se bolest objevuje v bederní oblasti av hrudní páteři (proti typické symptomatologii nebo bez ní).

Intenzita bolesti zad v páteřních tuberculosis druhů může být silnější v průběhu pohybu a změně polohy těla obratlů v důsledku nestability (způsobené jejich abnormální subluxace) a mechanickým stlačením nervových kořenů. Přibližně 50% pacientů s  spinální tuberkulózou  má neurologické projevy.

Neuralgická bolest v zádech s tuberkulózou hrudní a krční páteře je doprovázena slabostí a necitlivostí horních a dolních končetin; mohou se dostavit k plné paraplegii (paralýze obou končetin) nebo k tetraplegii (paralýze dolních a horních končetin). Paraplegie může být výsledkem míchy kompresní retrofaryngeální (retrofaryngeální) abscesu způsobuje dysfagie, dechové tísně nebo trvalé chrapotu.

Paralýza může být také důsledkem destrukce meziobratlových disků; edém míchy a nekróza oblastí jeho tkáně (myelomalacie); tuberkulózní infiltrace meningí (tuberkulózní spinální leptomeningitida); infekční trombóza nebo endarteritida cerebrospinálních cév.

Slabost, znecitlivění a bolesti svalů páteře pocit tuberkulosních pacientů s kompresí cauda equina (kořeny bederní a křížové nervů) tvorby studeného abscesu kolem obratlích bederní a křížové rozdělení.

Tuberkulóza močového ústrojí, zejména ureterální postižení, způsobuje přetrvávající tupé bolesti v bederní oblasti. Bolest je lokalizována u pacientů s  tuberkulózou ledvin. Pokud je postižena jedna ledvina, je bolest jednostranná. Spuštěná nemoc s destrukcí a nekrózou tkání kolem tuberkulózních granulomů vede k záchvatům akutní bolesti.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Diagnostika bolest v tuberkulóze

Bolest jako symptom diagnózy nepotřebuje, a tuberkulózy diagnostiky byly prováděny krevní testy (obecné, biochemické, a na protilátky proti M. Tuberculosis) a analýza moči, čtení -  laboratorní diagnostiky tuberkulózy

Mantoux test s tuberkulinem se provádí, viz -  Tuberkulóza: detekce mykobakterie tuberculosis

Instrumentální diagnostika zahrnuje rentgenografii hrudníku a jakéhokoli postiženého orgánu. Počítačové a magnetická rezonance může také pomoci při identifikaci onemocnění: CT je více informativní tuberkulózní meningitidy a tuberkulózy pro diagnózu spinální MRI je citlivější zobrazovací metoda než X-ray, a konkrétnější než počítačová tomografie. Ultrazvuk se používá v případě poškození ledvin a močových cest, mediastinálních orgánů, břišní dutiny a malé pánve. Více v publikaci -  Diagnostika extrapulmonární tuberkulózy

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza by měla rozlišovat: tuberkulózu intratorakálních lymfatických uzlin z cyst, maligních novotvarů plic a metastázy karcinomu; tuberkulóza ledvin - z xantogranulomatózní pyelonefritidy a karcinomu dlaždicových buněk. Osteoartikulární tuberkulóza by měla být odlišná od revmatických onemocnění a vertebrální tuberkulózy - od onkologie nebo metastáz. V takových případech se provádí biopsie jemného jehličí aspirace včetně synoviální a histopatologické vyšetření získaného vzorku.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Léčba bolest v tuberkulóze

Bez ohledu na lokalizace tuberkulózy po dobu několika měsíců léčeni kombinací antibiotik: isoniazid (jiné obchodní názvy - Izonizid, Tubazid, Tubetol, Ditubin, Eutizon.), Rifampicin (Rifadin, Rifaldin, rifampin, Benemetsin, Tubotsin), ethambutolu (Ebutol, Etambin, Diambutol , Afimotsil, Batakoks), pyrazinamid a streptomycin, jsou rozpoznávány anti-TB léčiv prioritu aplikace. Také se používá amikacinu, ethionamid, moxifloxacinu a para-aminosalicylová kyselina (sodná para-aminosalicylát). Veškeré podrobnosti v materiálu -  Tuberkulóza Léčba

Všechny tyto léky jsou určeny k překonání patogenu - Mycobacterium tuberculosis, ale nepomohou zmírnit bolest. V případech spinální tuberkulózy s neurologickými příznaky je pacient doporučen přísný odpočinek po dobu 12-16 týdnů. Při bolestech kloubů je nutné imobilizovat fixačními obvazy a sádrovými pneumatikami.

TB antibiotika snížit terapeutický účinek kortikosteroidů a mnoho analgetik, takže léčba bolesti na tuberkulózu má vlastnosti a léky na snížení bolesti, měli lékaři předepisují, s přihlédnutím k jednotlivým projevům nemoci, stavu každého pacienta a možných rizik.

Paracetamol může být užíván (325-500 mg třikrát denně), ale jeho kombinace s izoniazidem a rifampicinem zvyšuje riziko poškození jater. Paracetomol je přísně zakázán dětem, kteří jsou léčeni těmito antibiotiky.

Indomethacin je nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) s výrazným analgetickým účinkem. Doporučuje se užívat 25-50 mg (po jídle) dvakrát nebo třikrát denně; ve formě rektálních čípků - jeden čípik dvakrát denně; ve formě roztoku - intramuskulární injekce. Tento lék, stejně jako všechny NSAID, může způsobit vedlejší účinky ve formě bolesti hlavy a bolestí žaludku, nevolnosti a zvracení, alergické reakce. A v přítomnosti vředu žaludku a duodenálního vředu a bronchiálního astmatu je kontraindikován.

Naproxen (Naxen, Nalixan, Nalgezin, Anaprox atd.) Se užívá jedna tableta (0,5 g) dvakrát denně. Nežádoucí účinky a kontraindikace jsou podobné přípravkům Indomethacin.

Pro bolesti páteře mohou být použity - epidurální podání - na uvolnění svalů analgetický účinek baklofenem (Baklosan), ale pouze v případě, že pacienti mají v anamnéze epilepsie, Parkinsonova choroba a chronické selhání ledvin. Vedlejší účinky baklofen může projevit spánku a močení poruchy, bolesti hlavy, slabost, křeče, snížení krevního tlaku, a respirační deprese.

Jako anestetikum se provádí intramuskulární podávání Kombilipenu, které zahrnuje vitaminy B1, B6, B12 a anestetikum lidokainhydrochlorid. Léčba trvá nejdéle dva týdny - dvě nebo tři injekce týdně (vždy 2 ml).

Fyzioterapeutická léčba pro odstranění syndromu bolesti předpokládá relaci EHF, ultrazvuku a laserovou terapii; elektroforéza s lidasou nebo UHF s přípravky a analgetiky kyseliny isonikotinové (novokain, analgin); fonoforéza s hydrokortizonem nebo butadionovou masti.

Chirurgická léčba

Chirurgie může vyžadovat odstranění poškozené tkáně a snížení bakteriální zátěže. Při plicní tuberkulóze mohou v závislosti na rozsahu léze odstranit výslednou jeskyni, samostatný lalok plic nebo její podstatnou část.

Při tuberkulóze ledvin zahrnuje chirurgická léčba cavernostomii, částečnou nefrektomii nebo jednostranné odstranění celé ledviny.

Možná budete potřebovat chirurgický zákrok pro osteoartikulární tuberkulózu - artrózu nebo artroplastiku kloubu. Například při tuberkulóze kyčelního kloubu, která má výraznou tendenci k relapsu, se provádí chirurgický zákrok k odstranění všech nekrotických tkání (kyretáž kosti).

Při spinální tuberkulóze se provádí drenáž abscesů nebo stabilizace páteře (rekonstrukce). Pro rekonstrukci páteře se používají kostní štěpy a umělé materiály (ocel, titan, uhlíkové vlákno).

Komplikace a důsledky

Tuberkulóza jakékoliv lokalizace má vážné následky a komplikace. Například, komplikace abdominální tuberkulózy (v případě způsobu postupuje) jsou dílčí střevní obstrukce, kaseózní-nekrotické vředy peritonea, fistula v břišních orgánů a ven - přes břišní stěnu.

Generalizovaná nebo fokální hydronefróza, stejně jako amorfní dystrofická kalcifikace tkání - komplikace tuberkulózy ledvin, což vede k její dysfunkci. Možné komplikace střevní tuberkulózy zahrnují zúžení lumenu, obstrukci, perforaci ulcerované sliznice s krvácením a peritonitidu.

Při tuberkulózní artritidě se zničí periartikulární kost, může se vyvinout fibrotická nebo kostní ankylóza a kloub ztrácí mobilitu.

Ortopedické komplikace spinální tuberkulózy spočívají v její deformaci (kyfóze) a nestabilitě. Mezi jeho neurologické komplikace patří radikulární syndrom, syndrom pyramidální insuficience, paralýza a dysfunkce panvového orgánu. Při absenci léčby postupuje tuberkulóza bederní páteře, což nakonec vede k paralýze dolních končetin a ztrátě schopnosti pohybovat se nezávisle.

Důsledky tuberkulózní meningitidy zahrnují mrtvici, nevratné poškození mozku a smrt.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61], [62]

Prevence

Prevence - přečtěte si publikaci  Sanitární a sociální prevence tuberkulózy

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68]

Předpověď

Prognóza závisí na mnoha faktorech a klíčem je včasné odhalení nemoci a jeho správné zacházení. Podle ftiziářů bez řádné léčby probíhá onemocnění a více než polovina lidí s aktivní tuberkulózou zemře během pěti let.

Pokud je osteoartikulární tuberkulóza diagnostikována a léčena v počáteční fázi, může se velká většina pacientů zotavit, ale s různým stupněm poškození muskuloskeletálních funkcí. Zároveň se u pacientů s těžkou deformitou může paraplegie vyvinout v měsících nebo letech po léčbě.

A prognóza meningeální tuberkulózy závisí na závažnosti příznaků u konkrétního pacienta a nejvíce zklamaná vyhlídka čeká na pacienty se zjevným poškozením mozku.

trusted-source[69], [70], [71], [72], [73]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.