^

Zdraví

Krevní test

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Krevní test je nejběžnější metodou výzkumu, bez níž moderní diagnostika není možná. Různé typy a metody analytického krevního výzkumu pomáhají moderní medicíně rychle a přesně identifikovat stovky tisíc onemocnění.

Krevní test musí být zpravidla podáván brzy ráno, nejlépe na prázdný žaludek. To je vysvětleno prostě. Průtok krve v lidském těle cirkuluje neustále, denně a každou minutu. Krev je extrémně náchylná k vlivu mnoha faktorů, jak vnějších, tak vnitřních. Pouze interní faktory, které budou v analýze předmětem studie, aby byl klinický obraz jasnější, vnější faktory jsou, pokud je to možné, vyloučeny. Složení krve může ovlivnit jak potraviny, tak stres a dokonce i fyzickou únavu.

Analýza krve a typy analytických studií: 

 • Klinický, který je často označován zkratkou OAK - běžný krevní test; 
 • Biochemické; 
 • Studie hormonů; 
 • Analýza, která určuje alergeny.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Kdo kontaktovat?

Analýza krevních, klinických

Analýza krve je obecná, klinická je nejčastěji předepsaná analýza, která je pro mnohé z nás jistě známa. V této studii jsou stanoveny kvantitativní ukazatele hlavních složek krve. První na seznamu je hemoglobin - indikátor saturace krve důležitým prvkem, který poskytuje mnoho funkcí těla - kyslík. Hemoglobin je součástí erytrocytů, které jsou také identifikovány v UAC.

Definice hematokritu pomáhá pochopit, kolik červených krvinek je v procentech daného množství krve. Kromě toho je indikován důležitý index leukocytů, který ukazuje přítomnost intoxikace v těle způsobené zánětlivými procesy nebo infekcí. Stanovení ESR (při které se erytrocyty usazují ve speciální laboratorní zkumavce) pomáhá identifikovat zánětlivý proces, když je tak skrytý, že nemůže být určen počítáním počtu leukocytů. Jsou počítány trombocyty, nejmenší buňky toku krve, které jsou zodpovědné za procesy koagulace krve.

Jedná se o tyto malé krevní buňky, které chrání člověka před nadměrnou ztrátou krve, spojením a přeměnou na sraženiny. Klinická analýza se provádí za účelem určení, stanovení následujících stavů a onemocnění: 

 • Anémie; 
 • Vyčerpání, chronická slabost; 
 • Vzhled modřin, modřin bez objektivních příčin (zranění, modřiny); 
 • Ztráta krve; 
 • Infekční nemoci; 
 • Možné onemocnění hematopoetického systému; 
 • Sledování účinnosti farmakoterapie; 
 • Stav před operací. 

Biochemický krevní test

Biochemický výzkum určuje indexy enzymů, stejně jako množství lipidů, bílkovin, určitých druhů pigmentů (bilirubin), vitamínů a dusíkatých látek. Biochemie ukazuje poruchu mnoha orgánů, jako jsou játra, urino-genitální orgány, ledviny. Pomocí této analýzy lze zjistit reumatismus, změny v rovnováze vody a soli a počet stopových prvků. Kromě specifikování informací o samotné diagnóze biochemický výzkum pomáhá určit stupeň, závažnost onemocnění. Tento typ analýzy se provádí pomocí odběru vzorků krve z žíly. 

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Krevní test hormonů

Krevní test, který určuje hladinu a poměr hormonů, pomáhá posoudit stav nadledvin, štítné žlázy. Mnoho endokrinních onemocnění vyžaduje takovou studii. 

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Krevní test alergenů

Definice alergenů pomáhá identifikovat skutečného "nepřítele" - škodlivého činitele, který vyvolává imunitní systém agresivní reakci. Tato analýza určuje úroveň specifických IgE imunoglobulinů, které jsou markery alergických reakcí. 

trusted-source[20], [21], [22]

Krevní test pro onkomarkery

Definice onkomarkerů pomáhá identifikovat proteiny, které se tvoří u novotvarů. Oncomarkery určují stupeň závažnosti procesu a mohou také pomoci objasnit - benigní tuto formaci nebo již přechází do fáze, která ohrožuje život pacienta.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Krevní test, který určuje úroveň vitamínů v těle

Tato studie je určena, pokud jsou v těle všechny známky deficitu vitamínu a mikronutrientů. Také s touto analýzou je hypervitaminózy, což může vést k nekontrolované samosprávy některých vitamínů, zejména vitamin A a C. V laboratorní krevní biochemické simultánní stanovení koncentrace vitaminu B12, kyseliny listové a hladiny železa, draslíku, vápníku, sodíku. Jiné skupiny vitamínů (C, B1, D, E, B5) nepodléhají přesnému stanovení, jsou vypočteny komplexně 

trusted-source[29], [30], [31]

Krevní testy na léky

Krevní test k určení koncentrace léků v těle pomáhá sledovat farmakokinetiku v léčebném režimu. Monitorování léků se provádí pomocí mikrobiologické nebo spektrofotometrické metody. Takové informace umožňují provádět terapeutickou kontrolu nad působením předepsaných léků, odhalit jejich neúčinnost a nahradit je účinnějšími včas. 

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Krevní test na léky

Krevní test definice narkotických látek je jednou z mnoha částí forenzního lékařství. 

Laboratorní krevní testy na přítomnost léků jsou v informativních analýzách moči mnohem horší, ale pomocí krve lze určit početnost a trvání příjmu chemických látek. Taková analýza může odhalit stopy léků užívaných před 3 až 4 měsíci, až do doby studia. Čtvrtletní test je určen ke stanovení samotného faktu spotřeby, dobře identifikuje i malé stopy amfetaminů, kanabinoidů, opiátů, které byly zavedeny do těla dlouho před analýzou.

Krevní test se provádí dostatečně rychle, čas na zpracování výsledků závisí na typu a metodě studie. Nejrychlejší je považováno za UAC, stejně jako biochemickou analýzu. Zpracování všech ostatních druhů může trvat dva až sedm dní. Dešifrování je zadáváno ve zvláštní formě, kde existují pevná sazba a detekované krevní obrazy. Poměr normy a odchylky od ní umožňuje lékaři určit diagnózu a přesněji stavět terapeutická opatření. Je třeba vzít v úvahu, že nezávislý výklad analýzy může způsobit falešný poplach. Normy indikátorů závisí na věku pacienta a výsledky jsou zpracovány ve spojení s jinými faktory - vizuální prohlídkou, srovnáním s analýzou moči a jinými typy výzkumu. Proto je lepší poskytnout analýzu specialistovi.

trusted-source[37], [38], [39], [40]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.