^

Zdraví

Vyšetření sputa

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Sputum je patologické tajemství dýchacího ústrojí, které je vylučováno při kašli a je způsobeno poškozením sliznice membrány průdušnice, průdušek a plicní tkáně infekčními, fyzickými nebo chemickými činidly.

Analýza sputa u pacientů s pneumonií v mnoha případech (i když ne vždy) umožňuje:

 • určit povahu patologického procesu;
 • objasnit etiologii zánětu dýchacího ústrojí a plicní tkáně, zejména k izolaci patogenu zánětu;
 • určují hlavní vlastnosti patogenu, včetně jeho citlivosti na antibiotika;
 • vyhodnotit účinnost léčby.

Analýza sputu zahrnuje:

 1. Makroskopické vyšetření (určení charakteru sputa, jeho množství, barvy, průhlednosti, zápachu, konzistence, přítomnosti nečistot a různých inkluzí).
 2. Mikroskopické vyšetření (stanovení buněčných a jiných prvků sputa, studie mikrobiální flóry v nativních a barvených skvrnách).
 3. Mikrobiologická studie (identifikace a studium vlastností údajného původce choroby).

Chemická studie sputu dosud nebyla v klinické praxi široce použitelná, i když má také určitý diagnostický význam.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Sputum pro výzkum

Sputum pro vyšetření se shromažďuje ráno na prázdném žaludku po předběžném důkladném opláchnutí úst a krku s vařenou vodou. Někdy se doporučuje opláchnout ústa 1% roztokem hliníku.

Pacient vykašle sputum přímo do čistého, suchého skla s pevným víkem. Pokud se očekává mikrobiologické vyšetření sputa, vyjme se do sterilní Petriho misky nebo do jiné sterilní nádoby. Je důležité upozornit pacienta na to, že když se sbírá sputa, požití slivy do vzorků zaslaných do laboratoře může výrazně změnit výsledky studie. Do laboratoře je poslán pouze čerstvý sput, protože prodloužení stání, zejména při pokojové teplotě, vede k autolýze buněčných prvků a reprodukci mikroflóry. V případě potřeby je povoleno krátkodobé uchování hlenu v chladničce.

Kdo kontaktovat?

Obecné vlastnosti sputa

Počet sputu

Množství sputa se obvykle pohybuje od 10 do 100 ml denně. Málo sputum odděleny při akutním zánětu průdušek, zápal plic, stagnace v plicích na začátku záchvatu astmatu. Na konci záchvatu bronchiálního astmatu se zvyšuje množství sputa. Velké množství hlenu (někdy až 0,5 litru), může být uvolněna při plicní edém, stejně jako hnisavých procesů v plicích, opatřen sloupky dutiny průdušky (v absces, bronchiektázie, gangréna plic, s tuberkulózní lehké procesu, doprovázen rozpadem tkáně) . Je třeba mít na paměti, že snížení množství hlenu s hnisavých procesů v plicích může být důsledkem zánětu ustoupila a hnisavou odvodnění z porušení dutiny, který je často doprovázen stavem zhoršení stavu pacienta. Zvýšení množství hlenu může být považována za známku zhoršení pacienta, pokud závisí na exacerbací, například hnisavou procesu; v jiných případech, kdy se zvýšení počtu sputa spojené se zlepšeným odvodňovacím dutiny, je považován za pozitivní znamení.

Barva sputu

Většina bezbarvý sputum, připevnění hnisavý komponent dává nazelenalý odstín, že pozorované s plicní absces, plic sněti, bronchiektázie, plicní aktinomykóza. Když se nečistoty ve sputu čerstvé krve obarveného sputa v různých odstínech červené barvy (sputa u pacientů s tuberkulózou, hemoptýzou, aktinomykóza, rakoviny plic, plicní absces, plic v průběhu infarktu myokardu, srdeční astma a plicní edém).

Sputum rezavé barvy (v krupózní, fokální a chřipky pneumonie s plicní tuberkulózy s kaseózního rozpadu stagnace v plicích, plicní edém, s plicní antrax) nebo sputa hnědé (v myokardu světla) indikuje obsah jeho není čerstvá krev ale produkty jeho rozpadu (hematin).

Špinavě zelená nebo žlutozelená barva může mít spuť, která se odděluje různými patologickými procesy v plicích, v kombinaci s přítomností žloutenka u pacientů .

Žluto-kanárská barva sputa se někdy pozoruje při eozinofilní pneumonii. Výboj očního sputa je možný při plicní sideróze.

Černý nebo šedivý sput se vyskytuje u prachu a kuřáků.

Sputa může být obarvena některými léky, například rifampicin skvrněje výtok do červené.

Vůně hlenu

Sputum je obvykle bez zápachu. Vzhled zápachu přispívá k narušení odtoku sputa. Hnilobný zápach získává v absces, gangrény plic, s hnijící bronchitidy u vstupu hnilobný infekci, bronchiektázie, rakovina plic, komplikuje nekrózy. Pro odhalenou echinokokovou cyst je charakterizována zvláštním ovocným zápachem hlenu.

Sputum sputa

Purulentní sputum při stání je obvykle rozdělen na 2 vrstvy, hnilobné - na 3 vrstvách (horní pěna, střední serózní, nižší purulentní). Zvláště charakteristický je výskyt trojvrstvého sputa pro pankrevní gangrénu, zatímco vzhled dvojitého vrstveného sputa je obvykle pozorován u abscesu plic a bronchiektáz.

Reakce sputa

Sputum má obvykle zásaditou nebo neutrální reakci. Rozložený sputum dostane kyselou reakci.

Povaha sputa

 • Sliznice sliznice se vylučuje akutní a chronickou bronchitidou, astmatickou bronchitidou, tracheitidou.
 • Muco-purulentní sputum je charakteristický absces a gangrénu plic, silikóza, purulentní bronchitida, exacerbace chronické bronchitidy, stafylokoková pneumonie.
 • Pro bronchopneumonii je charakteristický hnisavý hlenovitý sput.
 • Hnisavý sputum je možný s bronchiektázou, stafylokokovou pneumonií, abscesem, gangrénou, aktinomykózou plic.
 • Sérový sputum je oddělen plicním edémem.
 • Sérum-purulentní sputum je možný s abscesem plic.
 • Krvácí sputum se vylučuje v případě infarktu plic, novotvarů, pneumonie (někdy), trauma plic, aktinomykózy a syfilisu.

Je třeba poznamenat, že hemoptýza a nečistota krve ve sputu nejsou pozorovány ve všech případech plicních infarktů (u 12-52%). Proto absence hemoptýzy neumožňuje odmítnout diagnózu plicního infarktu. Mělo by se také vzít na vědomí, že není vždy možné analyzovat spuť s výskytem velkého množství krve v plicích v důsledku plicní patologie. K simulaci plicního krvácení může například dojít k žaludečnímu nebo nazálnímu krvácení.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.